Jak skakać?

Urban skating (freeride) - podstawy, informacje, filmy, zdjęcia / The basis of inline urban skating, information, photos, videos

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
Casc
Prześcigant 4x100mm
Posty: 311
Rejestracja: sob lipca 12, 2008 3:20
Moje rolki: Fusion X5
Jeżdżę od: 15 maja 1996
Lokalizacja: Szczecin/Poznań

Jak skakać?

Post autor: Casc » sob lutego 20, 2010 2:38

zico pisze: No i rolki są lżejsze, a przy skokach ma to znaczenie.
Nie jestem co do tego specjalnie przekonany. Co prawda teoretycznie mając mniejsze obciążenie powinniśmy skoczyć wyżej, ale w pewnym momencie i tak zaczynają mieć znaczenie wyskok dosiężny i technika odbicia a nie detale w stylu jedne rolki są o 100 gram cięższe od drugich. Przez jakiś czas skakałem w rolkach bardzo lekkich (miękki but) i nie było żadnej różnicy w osiąganych wysokościach. Teraz skaczę we wspomnianych wyżej Fusion X5, które do najlżejszych raczej nie należą i osiągam całkiem przyzwoite wysokości - Zico widział, może potwierdzić.

Natomiast dla osoby która zaczyna dopiero przygodę ze skakaniem lżejsze rolki mogą mieć znaczenie. Jednak mniejszą masę rolek uzyskuje się zawsze jakimś kosztem. Np. nie wiem jakie koła wchodzą do Twisterów, ale do X5 podstawą są 80, 84 spokojnie a nawet większe się zmieszczą. O ile dla wysokości skoku ma to raczej niewielkie znaczenie, o tyle już na jego odległość - tak: prędkość uzyskana do momentu wybicia się tu liczy, a na większych kołach jest nie tylko większe przyspieszenie (jazda szybka - koła 110 mm?) ale i większa powierzchnia lądowania.
Mad Blades

Bauer FX1 (1996-1998)
Bauer FX3 (1999-2008)
Fusion X5 (2009 - ?)
Tak kiedyś wyglądały moje rolki:
Obrazek

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jakie rolki do skoków i slalomu

Post autor: zico » sob lutego 20, 2010 3:22

Casc pisze:eraz skaczę we wspomnianych wyżej Fusion X5, które do najlżejszych raczej nie należą i osiągam całkiem przyzwoite wysokości - Zico widział, może potwierdzić.
Tak, to prawda. Prawdą też jednak jest, że dzięki lżejszym rolkom skacze się wyżej, ale niekoniecznie właśnie miękkich. Brałem dwukrotnie udział w skokach wzwyż i przygotowując się do tego typu zabawy wybierałem zawsze najlżejsze rolki wkładając możliwie jak największe kółka - oczywiście w granicach rozsądku. Rolki wybierane były ze skorupą - gwarantowały mi mocne trzymanie stopy oraz kółka: raz założyłem 56mm, raz około 76mm. Jednak na obydwu konfiguracjach skoczyłem maksymalnie tą samą wysokość. O dziwo z większymi kółkami miałem trudniej. Wynikało to już z profilu kółek - ale to już inna bajka. Dla ciekawych: skakałem z quarterpipe (pop. nazywana "wyskocznią"), wysokość około 60cm, osiągnąłem 2,5 metra.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Casc
Prześcigant 4x100mm
Posty: 311
Rejestracja: sob lipca 12, 2008 3:20
Moje rolki: Fusion X5
Jeżdżę od: 15 maja 1996
Lokalizacja: Szczecin/Poznań

Re: Jakie rolki do skoków i slalomu

Post autor: Casc » sob lutego 20, 2010 3:42

Z tego co widziałem na filmach przedstawiających rolki we Francji to 2,5m to naprawdę świetny wynik, gratuluję :-)

Swoją drogą zauważyłem, że brakuje tzw. tutoriali do skakania na rolkach - może właśnie przez to freeride nie cieszy się zbyt wielką popularnością? Bo nauka samodzielna, oparta tylko i wyłącznie na własnych błędach i obserwacjach jest długa, a czasem także niezbyt bezpieczna.
Mad Blades

Bauer FX1 (1996-1998)
Bauer FX3 (1999-2008)
Fusion X5 (2009 - ?)
Tak kiedyś wyglądały moje rolki:
Obrazek

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jakie rolki do skoków i slalomu

Post autor: zico » sob lutego 20, 2010 3:44

Casc pisze:Swoją drogą zauważyłem, że brakuje tzw. tutoriali do skakania na rolkach...
Biję się w pierś, że nie zdążyłem "obrobić" materiału, co jeździliśmy. Ale solucja jak skakać jest do zrobienia. Jeden dzień i gotowe. W razie co piszę się na to.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Casc
Prześcigant 4x100mm
Posty: 311
Rejestracja: sob lipca 12, 2008 3:20
Moje rolki: Fusion X5
Jeżdżę od: 15 maja 1996
Lokalizacja: Szczecin/Poznań

Re: Jakie rolki do skoków i slalomu

Post autor: Casc » sob lutego 20, 2010 4:11

Z tego co pamiętam to z tego nagranego materiału to było trochę o tym "jak skakać" a trochę więcej "jak nie skakać" :-) W każdym razie w miarę swoich możliwości chętnie bym pomógł przy zbieraniu / wybieraniu materiału. Ale ile dałoby się nakręcić w jeden dzień? Pewnie podstawy - takie jak dropy ze schodów czy skoki przez typowe przeszkody tak, na początek powinno zresztą wystarczyć.
Mad Blades

Bauer FX1 (1996-1998)
Bauer FX3 (1999-2008)
Fusion X5 (2009 - ?)
Tak kiedyś wyglądały moje rolki:
Obrazek

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jakie rolki do skoków i slalomu

Post autor: zico » sob lutego 20, 2010 4:15

Casc pisze:Z tego co pamiętam to z tego nagranego materiału to było trochę o tym "jak skakać" a trochę więcej "jak nie skakać" :-) W każdym razie w miarę swoich możliwości chętnie bym pomógł przy zbieraniu / wybieraniu materiału. Ale ile dałoby się nakręcić w jeden dzień? Pewnie podstawy - takie jak dropy ze schodów czy skoki przez typowe przeszkody tak, na początek powinno zresztą wystarczyć.
+ ułożenie sylwetki, odbicie, lądowanie, praca kolan, prędkość - trochę tego jest, ale wiem, że się da. Dzień starczy spoko.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie rolki do skoków i slalomu

Post autor: Herb » sob lutego 20, 2010 6:06

Być może przy skokach lżejsze rolki nie mają wielkiego znaczenia, ale nie zmienia to faktu że nad lżejszymi rolkami łatwiej zapanować, jazda staje się bardziej przyjemna w odczuciu, płynniejsza. Bardzo ciekawe buciki Deshi/USD Carbon to potwierdziły, rolkarze agresywni którzy ich raz spróbowali nie widzą już siebie w czymkolwiek innym, właśnie ze względu na wagę. Nawet nienajlepsza amortyzacja nie jest w stanie zniechęcić do buta który waży niecały kilogram. A ludzie o których mówię to nie nowicjusze, to hardcorowcy którzy już po kilkanaście par rolek rozwalili i generalnie wszystko jedno im było ile jakie rolki ważą, ze względu na wytrenowanie mięśni nóg.

Polecam poszperać w poszukiwaniu filmów i tutoriali właśnie na stronach o jeździe agresywnej, ja tak robiłem i wiele podpatrzyłem. Freeride to taki kuzyn jazdy agresywnej, różnica taka że po poręczach raczej się nie ślizga (choć są i tacy co to robią) a po murkach jeździ zamiast ślizgać. Cała reszta czyli zjazdy po schodach, skoki, obroty, oraz tzw. flow jazdy jest identyczne. Zachecam do obejrzenia bardzo fajnego wideo (głośniki koniecznie włączone!)
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

Praga
Prześcigant 4x100mm
Posty: 319
Rejestracja: sob marca 14, 2009 1:24

Re: Jakie rolki do skoków i slalomu

Post autor: Praga » ndz lutego 21, 2010 9:03

Tutaj masz technikę skoku w rolkach do freeride. Mój ulubiony film z kolekcji:


...aha głośność na maksa ;)

Awatar użytkownika
Casc
Prześcigant 4x100mm
Posty: 311
Rejestracja: sob lipca 12, 2008 3:20
Moje rolki: Fusion X5
Jeżdżę od: 15 maja 1996
Lokalizacja: Szczecin/Poznań

Re: Jakie rolki do skoków i slalomu

Post autor: Casc » ndz lutego 21, 2010 11:34

Film ciekawy, niestety pokazano na nim głównie technikę skoków rozpoczynanych z najazdu tyłem (wygląda to może łatwo, ale w praktyce okazuje się, że nauka wyczuwania momentu odbicia jest trochę bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać). Z uwagi na przeszkody nad którymi skaczę wolę najazd przodem (zwłaszcza gdy skaczę i ląduję na tym samym poziomie), z którego dosyć łatwo jest zrobić 180, ale już dużo trudniej 360 (w sensie - wylądować, bo wykręcić to się da). W tym rzecz, co innego skakanie "proste" czyli odbicie, przeskok nad czymś lub skok z czegoś i lądowanie, co innego ewolucje wykonywane w trakcie, których lepiej się uczyć dopiero po solidnym opanowaniu techniki lądowania.

Swoją drogą - kolejność nauki kolejnych technik to też ważna sprawa i niekoniecznie można tu polegać na swojej intuicji: "skoro to umiem, to teraz powinienem się zabrać za tamto". Trochę podobnie jak z saltem w przód i w tył (bez rolek) - wszystkim wydaje się, że w przód jest łatwiejsze, podczas gdy potem okazuje się że kontrola rotacji i lądowanie są o wiele łatwiejsze przy salcie w tył...). Tak przy okazji - skoro na łyżwach można z najazdu tyłem zrobić backflipa, to chyba na rolkach też powinno to być wykonalne?
Mad Blades

Bauer FX1 (1996-1998)
Bauer FX3 (1999-2008)
Fusion X5 (2009 - ?)
Tak kiedyś wyglądały moje rolki:
Obrazek

Praga
Prześcigant 4x100mm
Posty: 319
Rejestracja: sob marca 14, 2009 1:24

Re: Jak skakać?

Post autor: Praga » ndz lutego 21, 2010 12:27

Pokazane na filmie skoki to naprawdę wyższa szkoła (ten 540 w 1:22 to dla mnie mistrzostwo). Poza tym film nie jest instruktażowy tylko jest chyba jakąś pracą semestralną studenta szkoły. Jednak dzięki spowolnieniom widać wyraźnie skąd brać przy przeskakiwaniu energię i rotację, widać ładną pracę rąk, balans i technikę lądowania. Widać też, że Pan raczej nie skacze na bananie i ma warunki fizyczne ku temu. Chciałbym kiedykolwiek skoczyć choćby 360 do połowy wysokości Jego skoków.

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak skakać?

Post autor: Herb » ndz lutego 21, 2010 12:47

Zanim zacząłem uczyć się skakać przez przeszkody, ćwiczyłem zeskok. Znalazłem sobie taki szeroki murek, na oko nieco między 1 a 1,5 metra wysokości i zeskakiwałem z niego na chodnik. Wystarczyło się rozpędzić i zrobić lekkie hop, dzięki temu mogłem się skupić na ćwiczeniu lądowania bez strachu że zawadzę o przeszkodę. Dużo mi to pomogło - zaletą jest to że ćwiczyć tak można o wiele dłużej niż wykonywać "pełnoprawne" skoki, człowiek wolniej się męczy. Gdy wyrobi się nawyk prawidłowego ustawienia nóg do lądowania, skoki to już bułka z masłem.

W linku poniżej porady jak skakać ze schodów:

http://www.skatefaq.com/tutorials/jump/jump.tut.html
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

Awatar użytkownika
Uszaty
Posty: 27
Rejestracja: pt sierpnia 01, 2008 10:45
Moje rolki: RB Fusion X7
Jeżdżę od: 20 cze 1995

Re: Jak skakać?

Post autor: Uszaty » ndz lutego 21, 2010 2:35

Skoro już zahaczamy o takie tematy... próbował ktoś atakować (skok 'na' i 'z' , zjazd) murki bądź schodki na freeride'ach wyposażonych w nieco większe ogumienie, jak np. RB-8 czy Fusiony X7 na kółkach 90 mm, a nie podręcznikowych 80 mm? Jak wrażenia? Nie ma większych przeciwwskazań czy zdecydowanie odradzacie? Wiadomo, najłatwiej przekonać się osobiście, ale a nuż znalazł się wcześniej jakiś odważny. :D

Awatar użytkownika
Casc
Prześcigant 4x100mm
Posty: 311
Rejestracja: sob lipca 12, 2008 3:20
Moje rolki: Fusion X5
Jeżdżę od: 15 maja 1996
Lokalizacja: Szczecin/Poznań

Re: Jak skakać?

Post autor: Casc » ndz lutego 21, 2010 2:55

Ja skaczę na kołach 84mm, to trochę większe niż standardowe w X5 i w zasadzie nie daje to żadnych skutków ubocznych (w sensie negatywnych, bo pozytywne są - większe prędkości najazdu na przeszkodę). Skaczę w nich ze schodów, pod górę schodów (takich mniejszych), zjeżdżałem też - wszystko się na nich robi tak samo jak na mniejszych kołach. X5 można przerobić na X7 albo wymieniając szynę albo "na chama" ładując koła 90mm (bo wchodzą, przynajmniej do wersji z dłuższą szyną).
Ćwiczenie zeskoku jest dobre na początek, zwłaszcza że w czasie jazdy miejskiej przydaje się szczególnie często. Ja, gdy nie wiem czy dam radę skoczyć z jakichś schodów mam zwyczaj stawać na krawędzi najwyższego schodka i skakać z miejsca - jeśli się uda, to znaczy że z najazdu również bez problemu dam radę. A jeśli się nie uda, siła uderzenia będzie minimalna, bo nie ma żadnego pędu - ochraniacze na kolana i nadgarstki się sprawdzają idealnie. W każdym razie - dobre do przełamywania strachu.
Mad Blades

Bauer FX1 (1996-1998)
Bauer FX3 (1999-2008)
Fusion X5 (2009 - ?)
Tak kiedyś wyglądały moje rolki:
Obrazek

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak skakać?

Post autor: Herb » ndz lutego 21, 2010 7:32

Właściwie to X5 w wersji z dłuższą szyną to ta sama rolka co X7, tylko z mniejszymi kołami. Różnica w cenie 100 zł - wnioski każdy potrafi wyciągnąć sam.

Co do Twojego sposobu "badania" schodów, to powiem że ja bym się za nic tego nie podjął nawet w pełnym komplecie ochraniaczy. Może z mniejszych schodów to daje radę, ale skoro tak się da to po co w ogóle rozpęd, lepiej podjechać na małej prędkości i skoczyć. Z większych (a raczej dłuższych) schodów tak się zeskoczyć nie da, nie ma szans by człowiek skoczył na odległość załóżmy 5m z miejsca. A jak schody są wysokie, ale strome i krótkie, to skacze się tak jak z tych mniejszych, tylko trzeba bardziej amortyzować nogami. Ja stosuję zasadę, że rozpędzam się zawsze bardziej, niż wydaje mi się to konieczne - nie patrzę na schody, a raczej traktuje je jak urwisko, a przed nimi wyobrażam sobie punkt w który chce trafić - takie podejście naprawdę ułatwia sprawę. Owszem, kilka gleb zaliczyłem, ale nigdy o schody nie zawadziłem, nawet jeśli z tych konkretnych skakałem pierwszy raz.
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jak skakać?

Post autor: zico » ndz lutego 21, 2010 10:18

Nostalgiczny temat uruchomił poszukanie kilku klatek ze starego filmu "biograficznego" :).
Rok 1999:

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

ODPOWIEDZ

Wróć do „Urban skating (freeride) informations, media / jazda po mieście informacje, media”