Seba FRX czy FR2? Roces Metropolis? A może coś innego?

Freestyle slalom - wszystko o sprzęcie (rolki itp.) / Inline freestyle slalom equipment

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
rAv
Posty: 29
Rejestracja: śr kwietnia 23, 2014 2:11
Moje rolki: Seba FR1
Jeżdżę od: 10 sty 2010
Lokalizacja: Katowice

Seba FRX czy FR2? Roces Metropolis? A może coś innego?

Post autor: rAv » czw kwietnia 24, 2014 11:02

Witam wszystkich serdecznie, to mój pierwszy post na forum.

Moje K2 (do jazdy rekreacyjnej) chcę zamienić na coś lepszego i uczyć się slalomu, może trochę freeride'u. Kółka już są na wyczerpaniu więc zamiast kółek chcę nowe rolki. Chcę się uczyć więcej i więcej :)

Myślałem że po przeczytaniu sporo artykułów i różnych for internetowych wybiorę Seba FRX (ok 639zł) lecz niektórzy mówią że FR2 to minimum... a to już ok. 850zł.. Szczerze mówiąc już te FRX to dla mnie dość spory wydatek..

Myślałem też o Roces Metropolis, czytałem wyczerpującą recenzję ale jakoś nigdzie indziej o tych rolkach ani mru mru. W sklepach też za bardzo ich nie widać.

Mógłby mi ktoś doradzić co wybrać i dlaczego? Będę bardzo wdzięczny. Jeżdżę już kilka lat, i chcę uczyć się nowych rzeczy cały czas :)

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Seba FRX czy FR2? Roces Metropolis? A może coś innego?

Post autor: zico » czw kwietnia 24, 2014 11:12

FRX to porządne rolki, w mojej ocenie najlepsze z wyboru do 700pln.
Choć jeśli kogoś stać, to FR2 będą świetnym wyborem.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
rAv
Posty: 29
Rejestracja: śr kwietnia 23, 2014 2:11
Moje rolki: Seba FR1
Jeżdżę od: 10 sty 2010
Lokalizacja: Katowice

Re: Seba FRX czy FR2? Roces Metropolis? A może coś innego?

Post autor: rAv » czw kwietnia 24, 2014 11:20

Dzięki wielkie za odpowiedź.

Chciałbym jeszcze dopytać jeśli można...

1) Często trzeba coś wymieniać w takich rolkach? Raczej jak już kółka? Ile powinny wytrzymać? Jakie dobrze jest kupić? (model/cena)

2) "Banan" w nowych rolkach są większe pierwsze i ostatnie kółka. Po czasie banan się zrobi wygięty w odwrotną stronę bo najszybciej się właśnie pierwsze i ostatnie rolki ścierają prawda? Trzeba kółka zamieniać miejscami? Jak to wygląda?

3) Dbanie o rolki, konserwacja. Mogę prosić o kilka zdań na ten temat?

Przy okazji, szkoda Zico że nie masz oddziału na Śląsku, jutro bym przyjechał do sklepu :)

GiS
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: ndz maja 13, 2012 6:30
Moje rolki: Twister/Solo PB/Vapor X70
Jeżdżę od: 0- 0-2009

Re: Seba FRX czy FR2? Roces Metropolis? A może coś innego?

Post autor: GiS » pt kwietnia 25, 2014 12:39

Yo!
1) Jeżeli głownie slalom i trochę lajtowego freeride o w zasadzie wymiany CI się ograniczą do kół. Jeżeli będziesz dbał o łożyska to pośmigasz na nich kilka aktywnych sezonów:)
Koła to kwestia stylu jazdy i wagi. Jak jesteś ciężki i będziesz slajdował to i hypery zajedziesz w parę h:)
2) W nowych rolkach FRX ustawienie to FLAT 80-80-80-80. Jak będziesz jeździł slalom to pierwsze i ostatnie koło będzie się zużywało najszybciej ścierając się w BANANA 76-80-80-76. Przekłądanie kółek to: z lewej rolki do prawej bez obracania (czyli startym środkiem przekładasz na zewnątrz w drugiej rolce) i zamieniasz koła 1 z 4 i 2 z 3 (czyli lewa jedynka i idzie jako prawa czwórka, lewa dwójka jako prawa trójka itd.) Nie będę się rozpisywał:) Jest w necie sporo artykułów o tym jak przekładać koła, żeby osiągnąć różne efekty:)
3)Regularnie przekładać koła, żeby się za bardzo nie podcięły, nie jeździć po piachu, kurzu i mokrym, a jak jeździsz (zwłaszcza po mokrym - deszcz) to wyjąć, wysuszyć i nasmarować łożyska. No i zależnie od potrzeby serca ( ja to robię raz - na koniec sezonu), nasmarować łożyska. Jak uznasz, że potrzebujesz częściej to nie ma sprawy. Jak czyścić łożyska też jest na forum (wyskakuje chyba po wpisaniu " jak konserwować łożyska nierobieralne" czy coś takiego:)
No i z technicznych rzeczy co do FRX, to mają dość płytkie gniazda w śrubach, więc zaopatrz się w dobrego imbusa, żebyś ich nie ukręcił:)
Tyle:)
Przyjemnego śmigania!
GiS

ps. wiecie, że dzisiaj na Night Skatingu w wawie było ponad 6 tysięcy ludu? Fajna zajawka:D Niedawno wróciłem:)

Awatar użytkownika
rAv
Posty: 29
Rejestracja: śr kwietnia 23, 2014 2:11
Moje rolki: Seba FR1
Jeżdżę od: 10 sty 2010
Lokalizacja: Katowice

Re: Seba FRX czy FR2? Roces Metropolis? A może coś innego?

Post autor: rAv » pt kwietnia 25, 2014 1:38

Dziękuję za informację, resztę postaram się znaleźć i doczytać ;)

Mierze niemal 2 metry i ważę 100kg (sukcesywnie zrzucam tą nadwagę) zmartwiłeś mnie trochę tymi kółkami, może jak stockowe zjadę to kupię jakieś bardziej wytrzymałe?

Mierzyłem stopę i wychodzi mi ~287mm rozmiary dostępne to 285 później 294mm lepiej wziąć te trochę zmiejsze 285 bo trochę się liner rozejdzie?

BTW
Jestem z Katowic u nas wczoraj też było Night Skating ale nie mogłem wziąć udziału. Następnego razu nie opuszczę :)

GiS
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: ndz maja 13, 2012 6:30
Moje rolki: Twister/Solo PB/Vapor X70
Jeżdżę od: 0- 0-2009

Re: Seba FRX czy FR2? Roces Metropolis? A może coś innego?

Post autor: GiS » pt kwietnia 25, 2014 7:45

Aj tam zaraz nadwagę;p ja przy nieco ponad 180cm ważę 106kg, więc nie masz na co narzekać:D

Co do rozmiaru to niestety nie do mnie pytanie, acz faktem jest, że liner z czasem się rozbije, a do slalomu lepiej ciut za ciasny, niż sporo za luźny. Ale z tym to najlepiej pisz już bezpośrednio do Zico. Jest magikiem jeśli chodzi o dobieranie rozmiarów:)

A co do kół to przy czystym slalomie nie zarypiesz ich tak od razu w oczach. Prędzej jak będziesz na mieście nadużywał t-stopu i powerslide. A jak Ci się skończą stockowe to kup sobie hyper concrete +G. Załatwią CI temat. Pode mną wytrzymują sezon. Slalom/miasto:)
Pozdro!

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Seba FRX czy FR2? Roces Metropolis? A może coś innego?

Post autor: Pinnhead » pt kwietnia 25, 2014 7:58

To chyba Hyper Create będą lepsze do slalomków i deczko twardsze, co przy tej masie może mieć znaczenie.
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

Awatar użytkownika
rAv
Posty: 29
Rejestracja: śr kwietnia 23, 2014 2:11
Moje rolki: Seba FR1
Jeżdżę od: 10 sty 2010
Lokalizacja: Katowice

Re: Seba FRX czy FR2? Roces Metropolis? A może coś innego?

Post autor: rAv » wt kwietnia 29, 2014 3:19

(odczytałem już dawno ale teraz odpisuję dopiero)

Dziękuję bardzo za wszystkie wypowiedzi i pomoc ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Freestyle slalom - sprzęt / Inline freestyle slalom equipment”