Podwójne odbicie (Double push)

Szybciej, dalej, efektywniej! Porady dla tych, którzy chcą dać z siebie więcej
Faster, longer, more efectively! Place for people who want to be better at inline speed skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

julek1967
Prześcigant 4x100mm
Posty: 320
Rejestracja: wt maja 27, 2008 4:17
Moje rolki: bont z 4x110
Jeżdżę od: 02 cze 2005

Re: Podwójne odbicie (Double push)

Post autor: julek1967 » czw kwietnia 05, 2012 6:56

nie martw się ! wróci jak zgłodnieje :alien:

pz34
Prześcigant 4x110mm
Posty: 401
Rejestracja: ndz sierpnia 29, 2010 8:06
Moje rolki: Tarrega

Re: Podwójne odbicie (Double push)

Post autor: pz34 » pt kwietnia 06, 2012 4:03

Wróci, wróci. Łyżwy robią swoje, tym bardziej hokejowe. U mnie niestety nie ma gdzie trenować jazdy szybkiej w okresie zimowym to sie śmiga na lodowisko. Miesiąc - dwa i powinno być OK.
Pozdrawiam
Łukasz

pz34
Prześcigant 4x110mm
Posty: 401
Rejestracja: ndz sierpnia 29, 2010 8:06
Moje rolki: Tarrega

Re: Podwójne odbicie (Double push)

Post autor: pz34 » pn kwietnia 09, 2012 8:26

Przeglądam zdjęcia z wyścigów i zastanawiam się nad tym jak trzeba wstawiać rolkę pod biodro. Chodzi mi o to, którym kółkiem najpierw. Widzę, że niektórzy zaczynają od przedniego, większość wstawia całą rolkę na płasko, ale są (zawodowcy) tacy, którzy zaczynają od tylniego. Jak to powinno być?
Pozdrawiam
Łukasz

julek1967
Prześcigant 4x100mm
Posty: 320
Rejestracja: wt maja 27, 2008 4:17
Moje rolki: bont z 4x110
Jeżdżę od: 02 cze 2005

Re: Podwójne odbicie (Double push)

Post autor: julek1967 » pn kwietnia 09, 2012 7:30

uważam ,że to nie matyka i każdy stawia noge tak jak mu pasuje ,czy jak się nauczył.Jedni stawiają noge równolegle do kier.jazdy inni wchodzą od razu w ten łuk do DP.Ja stawiam wszystkie kółka jednocześnie.tendencja jest taka ,że jeśli noga wchodzi wcześniej /ruch nogi w powietrzu jest krótszy/ to pierwsze kółko styka się wcześniej ,gdy póżniej to ostatnie styknie się z podłożem jako pierwsze.jest to tylko teoria poterzbna do doktoratu,bo i tak każdy dostosuje pod siebie krok tak jak mu będzie pasowac.tak przynajmniej ja dedukuje,a szkoły wrotkarskie dopiero powstają i zbiegiem czasu będziemy wg nich określac styl jazdy np.szkoła Mantii itd. pozdrawiam ps. PZ34- a jak ty to zauważyłeś ? to przecież taki szczególik !

pz34
Prześcigant 4x110mm
Posty: 401
Rejestracja: ndz sierpnia 29, 2010 8:06
Moje rolki: Tarrega

Re: Podwójne odbicie (Double push)

Post autor: pz34 » pn kwietnia 09, 2012 9:20

Ja mam trochę inne spostrzeżenia na temat tych kółek ale to kiedyś przy okazji. Szkoda, że na forach specjalistycznych (bo nasze takie jest) nie ma takich blokad jak np na chomiku. Oglądasz odpowiedzi jak sam coś napiszesz. Wątek przegląda kilka tysięcy osób, a ile jest odpowiedzi?! Jeżeli nawet połowa tego narodu nie ma nic do powiedzenia w tej kwestii to na pewno druga coś jednak ma. Ja rozumiem, że podczas debat, konsyliów itp. ludzie mają kompleksy, zahamowania osobowościowe, są kosmetycznie zaniedbani itp i mimo, że mogą mieć wiedzę to nie zabierają głosu ……ale tu, w Internecie, gdzie każdy może być jak Chuck Norris……
Pozdrawiam
Łukasz

Awatar użytkownika
mrv
Szybszy niż Chuck Norris na 5x84mm
Posty: 548
Rejestracja: pn lutego 19, 2007 6:03
Moje rolki: SemiRace 4x100, Cheetah 4x110
Jeżdżę od: 20 gru 2009

Re: Podwójne odbicie (Double push)

Post autor: mrv » wt kwietnia 10, 2012 5:09

pz34 pisze:Przeglądam zdjęcia z wyścigów i zastanawiam się nad tym jak trzeba wstawiać rolkę pod biodro. Chodzi mi o to, którym kółkiem najpierw. Widzę, że niektórzy zaczynają od przedniego, większość wstawia całą rolkę na płasko, ale są (zawodowcy) tacy, którzy zaczynają od tylniego. Jak to powinno być?
Po oglądnięciu ok 4 godzin materiałów na youtube :) zauważam korelację - im lepszy zawodnik tym koła są stawiane bardizej równocześnie. Często (częściej niż u panów) u pań widać że na finiszu ostatnie kółko idzie na asfalt jako pierwsze. Tak ma bardzo czesto Włoszka Giovanna Turchiarelli, sporo Niemek (włącznie z Sabine Berg). Chechy zawsze ładnie i na raz. Generalnei widać że im gorsza mototrycznie zawodniczka tym większa tendencja do stawiania jako pierwszego tylnego koła. Niech mi tez ktos wyjasni skąd sie bierze szybkość u Kelly Martinez bo tego nie rozumiem - stawia te rolki jakoś tak krzywo... czyżby taka silna?

I z innej beczki ale nie mogę się oprzeć. Wydaje mi się że mit: "na 110 wcale nie jest szybciej" powoli upada. W tym i ubiegłym sezonie w Berlinie bylismy swiadkami dwóch nie tyle spektakularnych co pokazujących taktyczną moc zespołu powerslide ucieczek. Ewen Fernandez wygrał maraton po przejechaniu samotnie ok połowy dystansu w 01:01:26 (2. połowa solo w 00:31:06). W kwietniu Bart Swings pozamiatał półmaraton w 30,5 minuty jadąc ok 3/4 dystansu solo.

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Podwójne odbicie (Double push)

Post autor: Toudi » wt kwietnia 10, 2012 5:37

No a może to stawianie tylnego koła jako pierwszego ma związek z niską pozycją na finiszu i obciążeniem tylnych kółek w nodze odpychającej. Jeśli środek ciężkości jest na pięcie tylnej nogi to druga stopa wstawiana jest przed środkiem ciężkości i wtedy naturalna jest tendencja do postawienia tylnego kółka najpierw.
Chyba.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
mrv
Szybszy niż Chuck Norris na 5x84mm
Posty: 548
Rejestracja: pn lutego 19, 2007 6:03
Moje rolki: SemiRace 4x100, Cheetah 4x110
Jeżdżę od: 20 gru 2009

Re: Podwójne odbicie (Double push)

Post autor: mrv » wt kwietnia 10, 2012 5:47

Toudi pisze:No a może to stawianie tylnego koła jako pierwszego ma związek z niską pozycją na finiszu i obciążeniem tylnych kółek w nodze odpychającej. Jeśli środek ciężkości jest na pięcie tylnej nogi to druga stopa wstawiana jest przed środkiem ciężkości i wtedy naturalna jest tendencja do postawienia tylnego kółka najpierw.
Chyba.

Toudi popatrz tutaj:
http://www.skate-tv.de/no_cache/startse ... -2011.html

finisz pań i panów - panie ewidentnie mają większą skłonność do ostatniego kółka. Tuchairelli to ta w zółtym (widac ją tylko przez chwilę bo potem to jej koleżankę pokazują) i widac przez tą chwilę jak idzie na piętę. Czyżby panie finiszowały niżej niz panowie? Może to być konsekwencja także innych czynników np kąta Q, ale pięta wydaje mi się cały czas czymś niepożądanym. Panie Witoldzie czy jest pan skłonny do komentarza?

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Podwójne odbicie (Double push)

Post autor: zico » wt kwietnia 10, 2012 8:07

Na stronie CadoMotus`a jest "wyjaśnienie", że:

3x110 1x100:

... more stability (większa stabilność - dobre dla początkujących w jeździe szybkiej)
... better manouvrability (większa manewrowość - z pewnością dotyczy długości szyn)
... skating with a higher stroke frequency (jeżdżenie z większą częstotliwością odepchnięcia)
... easy to accelerate up to 30km/h (łatwe przyspieszenie do 30km/h)

4x110

... higher top speed (większa prędkość maksymalna)
... more easy acceleration from 30km/h up to 40-50km/h (dużo łatwiejsze przyspieszenie od 30km/h do 40/50km/h - czyli już średnio zaawansowani i w górę)
... longer stroke and lower frequency (dłuższe odepchnięcie z mniejszą częstotliwością)
... more tension around the ankle (większa dźwignia na stawie skokowym - czyli dla zaawansowanych i w górę)

Taki mały off topic porównujący szyny hi lo z 4x110.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Podwójne odbicie (Double push)

Post autor: Toudi » wt kwietnia 10, 2012 8:18

Hubert! :evil: :twisted: :evil:
Wszystko mi można zarzucić, dosłownie wszystko ale nie to, że nie wiem, jak wygląda Giovanna :oops:
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
mrv
Szybszy niż Chuck Norris na 5x84mm
Posty: 548
Rejestracja: pn lutego 19, 2007 6:03
Moje rolki: SemiRace 4x100, Cheetah 4x110
Jeżdżę od: 20 gru 2009

Re: Podwójne odbicie (Double push)

Post autor: mrv » wt kwietnia 10, 2012 10:27

Toudi pisze:Hubert! :evil: :twisted: :evil:
Wszystko mi można zarzucić, dosłownie wszystko ale nie to, że nie wiem, jak wygląda Giovanna :oops:
Bałem się że ją tak inaczej ubranej nie poznasz :lol:

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Podwójne odbicie (Double push)

Post autor: Toudi » wt kwietnia 10, 2012 10:37

No nie... :evil:
Wiadomo, że ją poznałem... :evil:
Po tym, że nierówno wstawia stopę i koła niejednocześnie dotykają podłoża.
Ciagle jej to powtarzam. :D

Ale przepraszam, już więcej nie zanieczyszczam topicu i apeluję do kogoś kompetentnego o fachową wypowiedź.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
mrv
Szybszy niż Chuck Norris na 5x84mm
Posty: 548
Rejestracja: pn lutego 19, 2007 6:03
Moje rolki: SemiRace 4x100, Cheetah 4x110
Jeżdżę od: 20 gru 2009

Re: Podwójne odbicie (Double push)

Post autor: mrv » wt kwietnia 10, 2012 11:05

Toudi pisze:No nie... :evil:
Wiadomo, że ją poznałem... :evil:
Po tym, że nierówno wstawia stopę i koła niejednocześnie dotykają podłoża.
Ciagle jej to powtarzam. :D

Ale przepraszam, już więcej nie zanieczyszczam topicu i apeluję do kogoś kompetentnego o fachową wypowiedź.
No właśnie - czekamy - najlepiej na najszybszego Polaka na drodze! W przeciwnym razie będziemy snuć pseudohipotezy- ba będziemy nawet z nich wyprowadzać pewniki!
Czekamy. Panowie zawodowcy, nowoczesna myśli trenerska! Prosimy o głos! Śmiało...

witomazur
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 214
Rejestracja: ndz maja 07, 2006 8:38
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Duszniki Zdroj

Re: Podwójne odbicie (Double push)

Post autor: witomazur » śr kwietnia 11, 2012 1:45

mrv pisze: No właśnie - czekamy - najlepiej na najszybszego Polaka na drodze! W przeciwnym razie będziemy snuć pseudohipotezy- ba będziemy nawet z nich wyprowadzać pewniki!
Czekamy. Panowie zawodowcy, nowoczesna myśli trenerska! Prosimy o głos! Śmiało...
Straszne detale Panowie wyciągacie-aż się boję czy podołam :?
Upraszczając - Panie jeżdzą technicznie słabiej niż Panowie więc porównania typu Panowie tak a Panie inaczej nie mają chyba sensu.Co do wstawiania w pewnych fazach wyścigu na ostatnie kółko-służy to zdobywaniu terenu-wydłużeniu odbicia-przedłużenia fazy kontaktu kółek z podłożem.To daje napęd-stąd często stosowane na finiszach.Trochę też jest to próba oszukania braku niskiej pozycji do sprintu - często "nie ma już nóg" na obniżenie a głowa by chciała...Ogólnie w kwestii wstawiania rolki ważniejszy jest timing i kierunek wstawienia - oczywiście optymalnie by było,żeby wszystkie koła miały szybko kontakt z podłożem w miarę równocześnie. Ale cytując klasyka - nie bądźmy Pewexami.....To nie jest jazda figurowa,gdzie ktoś ocenia styl.Ma być szybko i skutecznie :!:
Witek
Ukończyłem maraton w Łomży:) http://www.uks-orlica.pl
http://www.pzsw.org

Awatar użytkownika
mrv
Szybszy niż Chuck Norris na 5x84mm
Posty: 548
Rejestracja: pn lutego 19, 2007 6:03
Moje rolki: SemiRace 4x100, Cheetah 4x110
Jeżdżę od: 20 gru 2009

Re: Podwójne odbicie (Double push)

Post autor: mrv » śr kwietnia 11, 2012 2:42

witomazur pisze:
mrv pisze: No właśnie - czekamy - najlepiej na najszybszego Polaka na drodze! W przeciwnym razie będziemy snuć pseudohipotezy- ba będziemy nawet z nich wyprowadzać pewniki!
Czekamy. Panowie zawodowcy, nowoczesna myśli trenerska! Prosimy o głos! Śmiało...
Straszne detale Panowie wyciągacie-aż się boję czy podołam :?
Upraszczając - Panie jeżdzą technicznie słabiej niż Panowie więc porównania typu Panowie tak a Panie inaczej nie mają chyba sensu.Co do wstawiania w pewnych fazach wyścigu na ostatnie kółko-służy to zdobywaniu terenu-wydłużeniu odbicia-przedłużenia fazy kontaktu kółek z podłożem.To daje napęd-stąd często stosowane na finiszach.Trochę też jest to próba oszukania braku niskiej pozycji do sprintu - często "nie ma już nóg" na obniżenie a głowa by chciała...Ogólnie w kwestii wstawiania rolki ważniejszy jest timing i kierunek wstawienia - oczywiście optymalnie by było,żeby wszystkie koła miały szybko kontakt z podłożem w miarę równocześnie. Ale cytując klasyka - nie bądźmy Pewexami.....To nie jest jazda figurowa,gdzie ktoś ocenia styl.Ma być szybko i skutecznie :!:
Witek
Rozumiem zatem że gdy słychać jak stukamy rolkami to znak że tyłek siedzi za wysoko.

Mam jeszcze jedno pytanie. Cały czas mam oczywiście na względzie że szybkość to wypadkowa wszystich faz ruchu. Niemniej z ruchu wrotkarza wyekstrahowałem sobie 2 najwyraźniejsze fazy - odepchnięcie w bok oraz wypad/wykop do przodu. Gdyby rozważyć te dwie fazy lub jeszcze dodać jakieś ważne to jakby Pan ocenił ich wpływ na osiąganą szybkość? Czasami mam wrażenie że dobry "kick" jest ważniejszy od odepchnięcia w bok.
Obserwując Roberta Kustrę na rolkach niejednokrotnie widzę że wyróżnia się spośród stawki tendencją (technika z łyżew?) do wysokiego podnoszenia rolek. Zapewne to w przypadku tak dobrego zawodnika działa dając mu jakąś niewielką akcelerację. Czy to jest bezpieczne przy jeździe w grupie?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trening, porady / Training, solutions”