pierwsze kroki a moze pierwsze kulniecia

Szybciej, dalej, efektywniej! Porady dla tych, którzy chcą dać z siebie więcej
Faster, longer, more efectively! Place for people who want to be better at inline speed skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

yynel
Posty: 11
Rejestracja: czw marca 05, 2009 3:18
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Katowice

pierwsze kroki a moze pierwsze kulniecia

Post autor: yynel » sob marca 14, 2009 12:51

Witam,
niedawno napisalem kilka postow na temat modelu rolek. Naszczescie jestem juz szczesliwym posiadaczem, teraz pora na kolejne zapytania...

Dzisiaj spedzilem 60 min na rolkach na w miare rownej nawierzchni..Pomijajac jedna twarda wywrotke wszystko bylo fajnie i pieknie...
Mam dwa pytania..

Otoz:
1) mam wrazenie ze prawa noga/rolka ugina mi sie do srodka co powoduje bol po 60 min jazdy...Co mam zrobic zeby nogi/rolki nie zginaly mi sie srodka...?? (kiedy jade na prostych rolkach trace rownowage)
2) temat hamowania pewnie nie jest wam obcy.. Czytalem juz dosc duzo artykulow na ten temat, ale nie potrafie wykozystac nabytej wiedzy w praktyce (nie umiem utrzymac rownowagi na jednej nodze/rolce).. Jest jakis prosty sposob hamowania dla poczatkujacych ??

Z gory dzieki za wszelka pomoc :D
Pozdrawiam Yynel :)

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: pierwsze kroki a moze pierwsze kulniecia

Post autor: zico » sob marca 14, 2009 12:54

1) można "wyregulować" położenie nogi wkładką lub podkładką pomiędzy szyną, a rolkach.
Jaki model rolek posiadasz?

2) najpierw nauka hamowania hamulcem. Ja to posiądziesz, możesz zająć się dalszymi technikami. Wiosna tuż tuż, niedługo zajmę się filmami dla początkujących.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
jarekt
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: pn czerwca 09, 2008 10:19
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Opole

Re: pierwsze kroki a moze pierwsze kulniecia

Post autor: jarekt » sob marca 14, 2009 1:47

Niestety rownowaga na jednej nodze to podstawa przy wszystkich wazniejszych technikach hamowania i to nad tym powinienes popracowac w pierwszej kolejnosci. Jedyne co mi przychodzi do glowy jesli chodzi o cos dla poczatkujacych nieradzacych sobie z uzyciem hamulca czy T-stopem to ucieczka na trawe. Zawsze dziala i pozwala na unikniecie wiekszosci awaryjnych sytuacji... Co do wykrzywiajacych sie rolek to pozostaje dobre, mozliwie mocne sznurowanie/zapinanie - szczegolnie gornej czesci rolki czyli cuffa. Dobre rolki powinny trzymac stope zeby nie ruszała sie na boki...
Seba High Red, Powerslide Cell II '08 - poza tym w domu Rollerblade Spiritblade 4.0W oraz dzieciece Seba Junior, Bladerunnner Octane, Rollerblade Mini TFS, Powerslide HotWheels.

Awatar użytkownika
koziar2
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 567
Rejestracja: ndz maja 21, 2006 12:20
Moje rolki: Rollerblade Twister III
Jeżdżę od: 01 maja 2006
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: pierwsze kroki a moze pierwsze kulniecia

Post autor: koziar2 » pn marca 16, 2009 8:50

hamulcem tez trzeba umiec hamowac :) Kiedys dosyc dobrze opanowalem ta technike ale po pewnym czasie hamulec zaczal przeszkadzac i czlowiek sie tez rozwija wiec trzeba bylo sie nauczyc hamowac "powazniej" :) ale wszystko po kolei.

Co do uginania sie nogi do wewnatrz mysle, ze bedzie to jednak niewycwiczenie i slabe miesnie. Pojezdzisz troche, nogi sie troche wzmocnia i powinno byc ok. Tym bardziej ze z tego co piszesz to dopiero poczatki.

PS. Gdzie jezdzisz? Jak sie tylko pogoda poprawi i Zico mi kolka zalatwi :-) to bede smigal na 3-ch stawach :)

yynel
Posty: 11
Rejestracja: czw marca 05, 2009 3:18
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Katowice

Re: pierwsze kroki a moze pierwsze kulniecia

Post autor: yynel » pn marca 16, 2009 8:55

koziar2 pisze:Co do uginania sie nogi do wewnatrz mysle, ze bedzie to jednak niewycwiczenie i slabe miesnie. Pojezdzisz troche, nogi sie troche wzmocnia i powinno byc ok. Tym bardziej ze z tego co piszesz to dopiero poczatki. :)
mam taką nadzieje, że to kwestia wytrenowania... :)

koziar2 pisze: PS. Gdzie jezdzisz? Jak sie tylko pogoda poprawi i Zico mi kolka zalatwi :-) to bede smigal na 3-ch stawach :)
W sobote śmigałem w Rybniku po mało uczęszczanych drogach osiedlowych... ale że mieszkam na Paderewie w 99% skończy się to wypadem na 3-stawy...
A wiec do spotkania :D
Pozdrawiam Yynel :)

tomkod
Posty: 2
Rejestracja: śr kwietnia 01, 2009 2:41

Re: pierwsze kroki a moze pierwsze kulniecia

Post autor: tomkod » śr kwietnia 01, 2009 3:02

yynel pisze:Witam,

1) mam wrazenie ze prawa noga/rolka ugina mi sie do srodka co powoduje bol po 60 min jazdy...Co mam zrobic zeby nogi/rolki nie zginaly mi sie srodka...?? (kiedy jade na prostych rolkach trace rownowage)
2) temat hamowania pewnie nie jest wam obcy.. Czytalem juz dosc duzo artykulow na ten temat, ale nie potrafie wykozystac nabytej wiedzy w praktyce (nie umiem utrzymac rownowagi na jednej nodze/rolce).. Jest jakis prosty sposob hamowania dla poczatkujacych ??
Witam

U mnie jest dokładnie tak samo jak napisał kolega yynel na początku.

Ważę ~95 kg i dopiero się ucze. Niestety nogi uginają mi sie do wewnątrz przy jeździe a hamowanie to juz temat jakby z kosmosu. Wiem ze praktyka czyni mistrza ale przy mojej wadze i wzroście na razie walczę z grawitacją i pewnie jeszcze wiele wody upłynie zanim zacznę jeździć dla przyjemności. Na razie awaryjne hamowanie jak ktoś napisał kończy się na trawniku lecz to też jest zabójcze dla rolek a przede wszystkim dla łożysk - piach i ziemia. Ale nie poddaje sie i ćwiczę dalej

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trening, porady / Training, solutions”