Początki- porada od czego zacząć.

Szybciej, dalej, efektywniej! Porady dla tych, którzy chcą dać z siebie więcej
Faster, longer, more efectively! Place for people who want to be better at inline speed skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

kaziks23
Posty: 7
Rejestracja: sob marca 24, 2012 12:11
Moje rolki: asdas
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Początki- porada od czego zacząć.

Post autor: kaziks23 » sob października 06, 2012 11:31

Hej.
Mam 20 latek na karku i chciałem sie dowiedzieć co nieco o wrotkarstwie szybkim. Obecnie posiadam rolki do freestyle/freeride (powerslide cell) z płozą 255mm(chyba) i kółkami 84mm. Uczę sie na nich dobrze jezdzić ale wraz ze wzrostem moich umiejętności zastanawiam sie nad wrotkarstwem szybkim. Bardzo dużo jezdziłem rok temu na rowerze startowałem w różnych zawodach więc nogi mam dość dobrze zbudowane. Aktualnie szukam jakiegoś nowego sportu który by nie wymagał tyle dyscypliny co kolarstwo. Od jakiego sprzętu zacząć aby nie wydać dużych pieniędzy a za rok czy dwa zmieniać? Ten temat może sie dublować ale nie moglem nic podobnego znaleźć gdyż o wrotkarstwie szybkim jest tak mało w polskim internecie chyba to elitarna dyscyplina sportu?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Początki- porada od czego zacząć.

Post autor: zico » sob października 06, 2012 11:58

Witaj,

pomimo, że masz kółka pod nogami, to jednak będziesz mieć coś zupełnie nowego.
Zależy też, co chcesz osiągnąć: jeśli chcesz sobie tylko pojeździć szybciej, to wystarczą Tobie rolki w stylu Rollerblade Tempest, Fila NINE 100, Powerslide C8 czy ewentualnie Powerslide R4.

Jeśli jednak chcesz osiągać dobre wyniki i trenować, to jest taka kolejność:

- na początek rolki z powyższej listy, chyba, że wiesz na czym polega prawidłowe stawianie stopy i podstawowa technika odepchnięcia, wtedy możesz celować w niskie buty.
Na forum znajdziesz temat o doborze butów i rodzajach
- idziesz na badanie wydolności po wstępnej kontroli u lekarza sportowego czy z Twoim sercem jest wszystko w porządku. Na badaniu wydolności poza Twoim wrodzonymi możliwościami przyjmowania tlenu tzw. VO2 będziesz wiedzieć jakie są Twoje strefy beztlenowe oraz mieszane - te na początek. Wtedy pulsometr i trenowanie wydolności na samym początku (ponieważ wydolność to nie siła nóg, tylko możliwości pracy nimi przez dłuższy okres czasu - to są znaczące różnice) + ćwiczenia techniki odepchnięcia podstawowego, tzw. single push. O double push zapomnij na początku.

To tak na wstępie.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

kaziks23
Posty: 7
Rejestracja: sob marca 24, 2012 12:11
Moje rolki: asdas
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Początki- porada od czego zacząć.

Post autor: kaziks23 » ndz października 07, 2012 11:25

Na czym polega trening Hr to wiem. Mój trening kolarski głównie na tym sie opierał przez 2 lata więc zakup tego można już pominąć.
Oczywiście raczej celuje bardziej w jazde sportową. Czyli trzeba jednak najpierw wysokiego buta ? Póki co będe śmigał na tych powerslide cell ale wiadomo że przeznaczenie tych rolek jest nieco inne. Z drugiej strony nie chciałbym też wydać najpierw pieniądze na rolki wysokie a za rok czy dwa na niskie.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Początki- porada od czego zacząć.

Post autor: zico » ndz października 07, 2012 11:54

witaj,

but musi dobrze trzymać się na nodze, po to, żebyś miał nad nim kontrolę i nie latał Tobie na wszystkie strony. Jest to ważne, bo powtarzam jeszcze raz: jest to sport stricte techniczny. Źle będziesz stawiać stopy - to pojedziesz wolno, szybciej się zmęczysz, nabawisz się kontuzji i rzucisz w diabły całe wrotkarstwo szybkie.
Lepiej też, żeby but był sztywny - dlaczego? Sztywny but do większy transfer siły odepchnięcia, a przez to szybsza jazda i mniejsze zużycie siły, tutaj już chyba nie muszę tłumaczyć elementarnej fizyki.

Uwagi mam jeszcze do wszędobylskich tematów na temat łatwości termoformowania - takie cuda to tylko pod okiem osób, które znają się w temacie. Najłatwiej to przyjść do sklepu, który ma różne modele butów, przymierzyć jak najwięcej - wtedy od razu zrozumiesz, na czym polega różnorodność butów pod względem anatomii ich budowy, ceny oraz jakości wykonania - zawsze jest coś za coś. I rada na przyszłość - im więcej (niezdrowego) marketingu tym mniej rzetelnego doradztwa. Ktoś może polecać buty, że są wygodne - ale jedno jest najważniejsze: to właśnie tej osobie dobrze one leżą, a nie znaczy to, że każdemu będą leżeć tak samo. Reszty o butach tłumaczyć nie trzeba.

Kwestia doboru szyn, kół - to już zależne od umiejętności, wzrostu, rozmiaru stopy itp. itd. But jest najważniejszy, jak dobrze trafisz to i z doborem reszty nie będzie problemu. Jedno jest pewne - przez internet takich spraw się nie załatwi, bo wrotkarstwo szybkie to bardzo ukierunkowany sport i potrzeba tutaj indywidualnych konsultacji.

Sprecyzuj "jazda sportowa" - tak dla siebie, czy zawody i trening. Jak to drugie, to właśnie powyższy tekst jest o tym.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

kaziks23
Posty: 7
Rejestracja: sob marca 24, 2012 12:11
Moje rolki: asdas
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Początki- porada od czego zacząć.

Post autor: kaziks23 » ndz października 07, 2012 12:22

Raczej to drugie =) zawsze trenowałem ze względu na chęć rywalizacji więc tutaj też innej opcji nie widze :).
Czyli jeśli kupie buty i szyny to potem będe mógł zmienić buta a szyne sobie zostawić i przełożyć do innych butów?
Od jakiej wielkości kół twoim zdaniem zacząć? Jestem biednym studentem więc musze osiągnąć kompromis między ceną a wygodą.
Mieszkam nieopodal miejsca treningów klubu kks krak więc może tam próbować coś podpytać?

Dziękuje za odpowiedź

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Początki- porada od czego zacząć.

Post autor: zico » ndz października 07, 2012 1:15

Wszystko możesz wymieniać, najpopularniejszy montaż to 195mm.
Jak najbardziej możesz spróbować do KKSW Krak - kilka osób tam ogarnia temat jazdy szybkiej.

Co do kół - nie znam gabarytów, z reguły zaczynają od 4x100mm.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

pz34
Prześcigant 4x110mm
Posty: 401
Rejestracja: ndz sierpnia 29, 2010 8:06
Moje rolki: Tarrega

Re: Początki- porada od czego zacząć.

Post autor: pz34 » czw października 18, 2012 8:28

Co do startu w niskim bucie to mogę polecić Ci ćwiczenia imitacyjne na pozycję i wzmocnienie stawów, które pokazuje Yan Guardier. Znajdziesz to na forum w starszych wpisach.
Pozdrawiam
Łukasz

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trening, porady / Training, solutions”