Które rolki?

Odpowiedzi na częste pytania - na co należy zwrócić uwagę kupując rolki (wrotki) i jak je serwisować
Frequently Asked Questions - what you should know about buying an inline skates, how to maintain them

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

yynel
Posty: 11
Rejestracja: czw marca 05, 2009 3:18
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Katowice

Re: Które rolki?

Post autor: yynel » sob marca 07, 2009 7:29

zico pisze:A jaki masz rozmiar stopy? Łatwiej coś wtedy znaleźć.
44-45 takie buty nosze
Pozdrawiam Yynel :)

yynel
Posty: 11
Rejestracja: czw marca 05, 2009 3:18
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Katowice

Re: Które rolki?

Post autor: yynel » ndz marca 08, 2009 2:39

zico pisze:A jaki masz rozmiar stopy? Łatwiej coś wtedy znaleźć.
bylem dzisiaj na zakupach w decatlonie i wychaczylem cos takiego ---> http://www.decathlon.com.pl/PL/rolki-fi ... -69538160/ (ja oczywiscie kupilem meskie - roznia sie tylko kolorem.. )
dobry zakup ?? (pytam z czystej ciekawosci)

Pozdrawiam
Pozdrawiam Yynel :)

Awatar użytkownika
koziar2
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 567
Rejestracja: ndz maja 21, 2006 12:20
Moje rolki: Rollerblade Twister III
Jeżdżę od: 01 maja 2006
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Które rolki?

Post autor: koziar2 » wt marca 10, 2009 7:55

Nie pytaj czy dobrze zrobiles po zakupie :) To tak do wszystkiego. jak ludzie zaczna krytykowac to bedziesz mial wyrzuty sumienia i nie bedzie Ci sie chcialo jezdzic :)

Jesli rolki sa dla Ciebie wygodne, nigdzie nic nie gniecie itd to na poczatek moga byc. Jak sie wkrecisz to i tak w nastepnym sezonie bedziesz szukal nowych rolek :)

Przyjemnosci z jazdy duzo zycze :)

yynel
Posty: 11
Rejestracja: czw marca 05, 2009 3:18
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Katowice

Re: Które rolki?

Post autor: yynel » wt marca 10, 2009 7:58

koziar2 pisze:Nie pytaj czy dobrze zrobiles po zakupie :) To tak do wszystkiego. jak ludzie zaczna krytykowac to bedziesz mial wyrzuty sumienia i nie bedzie Ci sie chcialo jezdzic :)

Jesli rolki sa dla Ciebie wygodne, nigdzie nic nie gniecie itd to na poczatek moga byc. Jak sie wkrecisz to i tak w nastepnym sezonie bedziesz szukal nowych rolek :)

Przyjemnosci z jazdy duzo zycze :)

Pewnie kolega ma racje, glupie pytanie :) ale ciekawy byle hehe :wink:

Dzieki wielkie, Pozdrawiam
Pozdrawiam Yynel :)

Praga
Prześcigant 4x100mm
Posty: 319
Rejestracja: sob marca 14, 2009 1:24

Re: Które rolki?

Post autor: Praga » czw marca 19, 2009 10:25

Ja mam problem z decyzją. Może najpierw krótki wstęp.

W tym roku zacząłem jeździć na łyżwach. Kupiłem hokejowe Botas Pulsar 112. Zabawa przez zimę była przednia. Nauczyłem się robić przekładankę i zacząłem powoli jeździć do tyłu. Niestety z racji, że poczułem się zbyt pewnie na lodzie przytrafił mi się wypadek - skręciłem nogę w kolanie i koniec sezonu przekuśtykałem. W tej chwili odzyskałem sporo sprawności i mam potworny głód na dalszą jazdę. Zrobiło się niestety ciepło, lód stopniał, a moje zainteresowanie przeniosło się na rolki.

Czytałem już sporo. Wiem mniej więcej jaki sprzęt chcę kupić. Nie mam jednak doświadczenia jeśli chodzi o sprawy progresu w jeździe na rolkach i związanym z tym ograniczeniem możliwości sprzętu.

Planuję zakup Rollerblade Spark 2009 (cena poniżej 400 zł). Nie wiem jak długo będę mógł się nimi cieszyć. Po opanowaniu jazdy przodem, tyłem, przekładanek i hamowania na pewno będę chciał czegoś więcej. Strasznie "kręci" mnie slalom. Czy na tych rolkach po założeniu kół "na banana" będzie można robić proste cris cross'y, czy też uczyć się podstawowych trick'ów ?

Niestety nie mam pojęcia jaki czas potrzebny jest do dobrego opanowania rolki przy jeździe 2-3 razy w tygodniu po 2-3 godzinki (mam 33 lata, 172cm/80kg, dość sprawny). Gdyby okazało się, że po sezonie jazdy, Spark osiągnął już granicę swoich możliwości, zastanowiłbym się teraz nad kupnem czegoś bardziej wytrzymałego. Rolki, na której łatwiej i bardziej komfortowo wykonywałoby się ewolucje slalomowe i od czasu do czasu zestoczyłoby się z kilku schodków ;)

Problem polega na tym, że jeśli Spark'i wystarczyłyby na kilka sezonów opisanej wyżej jazdy, nie szalałbym z zakupem w tej chwili droższych rolek. Nie lubię wydawać niepotrzebnie pieniędzy. Co na ten temat myślicie? Kupić Sparki czy od razu coś poważniejszego?

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Które rolki?

Post autor: zico » czw marca 19, 2009 10:41

Szukaj rolek z twardą i sztywną skorupą. Warto. Będziesz 100% zadowolony :)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
jarekt
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: pn czerwca 09, 2008 10:19
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Opole

Re: Które rolki?

Post autor: jarekt » czw marca 19, 2009 12:49

Praga pisze:Co na ten temat myślicie? Kupić Sparki czy od razu coś poważniejszego?
Jesli nie masz problemow z kasa kupuj sparki. jak dobrze pojdzie to juz w polowie sezonu nie wytrzymasz z nimi i zmienisz je na duzo drozsze rolki. Minimum kosztow to 400zl sparki i powiedzmy 800 zl za RB Twister (zeszlorocznych modeli juz nie kupisz wtedy). Co daje razem 1200 zl. Sporo kasy ale kto bogatemu zabroni?

Jesli jednak Twoje dochody roczne nie przekraczaja 40 000 zl to na Twoim miejscu od razu doplacilbym 250 zl i wzial rolki uniwersalne, stworzone do freeride'u ale nadajace sie takze do slalomu. Za te pieniadze kupisz zeszloroczne twistery albo nowe X5 fusion. Twister to kalsyczna sprawdzona przez lata konstrukcja, duza wytrzymalosc, swietne wentylowanie itp - nie jest to moze absolutny top jesli chodzi o slalom ale bardzo niewiele jest lepszych rolek. X5 Fusion natomiast jeszcze nikt nie testowal. Zico bardzo zachwala i wypadaloby mu wierzyc :) Mam wrazenie, ze to podobnie jak Twister jenda z najlepszych rolek do freeride'u natomiast do slalomu tez na poczatek, a byc moze nawet pozniej wystarcza.
Seba High Red, Powerslide Cell II '08 - poza tym w domu Rollerblade Spiritblade 4.0W oraz dzieciece Seba Junior, Bladerunnner Octane, Rollerblade Mini TFS, Powerslide HotWheels.

Mickey
Posty: 12
Rejestracja: ndz sierpnia 10, 2008 12:33

Re: Które rolki?

Post autor: Mickey » czw marca 19, 2009 1:58

Jestem od niedawna posiadaczem fusionow x5 i jak narazie udalo mi sie wyjsc na rolki 2 razy(jak nie snieg pada to deszcz, a jak nie deszcz to wiatr okropny...) i po wstepnych jazdach sprawuja sie super(jezdzilem po Kieleckich chodnikach, ktorych stan w niektorych miejscach jest delikatnie mowiac niezbyt dobry), ale nie wiem czy moja opinia jest wiarygodna bo wczesniej jezdzilem na Elanach i podejrzewam ze teraz jakiejkolwiek firmowej rolki bym nie zalozyl to byla by dla mnie super :roll:

Awatar użytkownika
jarekt
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: pn czerwca 09, 2008 10:19
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Opole

Re: Które rolki?

Post autor: jarekt » czw marca 19, 2009 8:48

Mickey pisze:Jestem od niedawna posiadaczem fusionow x5 i jak narazie udalo mi sie wyjsc na rolki 2 razy(jak nie snieg pada to deszcz, a jak nie deszcz to wiatr okropny...) i po wstepnych jazdach sprawuja sie super(jezdzilem po Kieleckich chodnikach, ktorych stan w niektorych miejscach jest delikatnie mowiac niezbyt dobry), ale nie wiem czy moja opinia jest wiarygodna bo wczesniej jezdzilem na Elanach i podejrzewam ze teraz jakiejkolwiek firmowej rolki bym nie zalozyl to byla by dla mnie super :roll:
Zaczynalem na elanach i dokladnie jest tak jak mowisz. Po przesiadce bylem pewien, ze Celle to najlepsza rolka jaka kiedykolwiek powstawala :P
Seba High Red, Powerslide Cell II '08 - poza tym w domu Rollerblade Spiritblade 4.0W oraz dzieciece Seba Junior, Bladerunnner Octane, Rollerblade Mini TFS, Powerslide HotWheels.

Awatar użytkownika
koziar2
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 567
Rejestracja: ndz maja 21, 2006 12:20
Moje rolki: Rollerblade Twister III
Jeżdżę od: 01 maja 2006
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Które rolki?

Post autor: koziar2 » pt marca 20, 2009 3:21

trzeba wziac pod uwage, ze w X5 "od rozmiaru 44,5 (290mm) długość szyny 280mm." co przy slalomie jest troche za duzo :(

pozostaja Twistery albo Rocesy ASP100 z krotka szyna.

PS. Sparki przy slalomie zajedziesz w kilka miesiecy - to jest rolka bardziej fitnesowa, mniej wytrzymala na przeciazenia

Awatar użytkownika
bobik
Czterokółkowiec
Posty: 67
Rejestracja: ndz listopada 09, 2008 9:07
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Które rolki?

Post autor: bobik » czw marca 26, 2009 11:37

Witam

Zakładasz do x5 szynę w standardzie UFS do jazdy slalomem i śmigasz. (np szynę z rolek cell)
Bardzo dobre trzymanie stopy.

Pozdrawiam
Jacek

Awatar użytkownika
jarekt
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: pn czerwca 09, 2008 10:19
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Opole

Re: Które rolki?

Post autor: jarekt » ndz marca 29, 2009 3:59

bobik pisze:Witam

Zakładasz do x5 szynę w standardzie UFS do jazdy slalomem i śmigasz. (np szynę z rolek cell)
Bardzo dobre trzymanie stopy.

Pozdrawiam
Jacek
Taniej kupic od razu twistery :) Poza tym to cholerne przesuniete kółko o 2 mm w dol (drugie) niby nic a niezmiennie mnie wk.. denerwuje. Jak masz kupowac fusiony i kombinowac z szyna to juz naprawde lepiej pojsc w twistery. Jak sie dobrze poszuka to mozna kupic zeszloroczne taniej niz X5.
Seba High Red, Powerslide Cell II '08 - poza tym w domu Rollerblade Spiritblade 4.0W oraz dzieciece Seba Junior, Bladerunnner Octane, Rollerblade Mini TFS, Powerslide HotWheels.

Awatar użytkownika
bobik
Czterokółkowiec
Posty: 67
Rejestracja: ndz listopada 09, 2008 9:07
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Które rolki?

Post autor: bobik » ndz marca 29, 2009 4:22

Witam
Zapewne masz rację.
Może są jeszcze dobre szyny w standardzie UFS do slalomu??
Może Rollerblade lub inna firma ma szyny UFS do slalomu??

Chciałbym sam to wiedzieć.
Szukałem ale znalazłem tylko UFS do jazdy agresywnej.

Pozdrawiam
Jacek

Awatar użytkownika
koziar2
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 567
Rejestracja: ndz maja 21, 2006 12:20
Moje rolki: Rollerblade Twister III
Jeżdżę od: 01 maja 2006
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Które rolki?

Post autor: koziar2 » ndz marca 29, 2009 9:19

Są na pewno krótkie szyny UFS z Powerslide (Cell itd), mozna dostac jeszcze szyny UFS z Salomonow z serii FSK.
na przyklad tutaj: http://www.sklep.polysport.pl/index.php ... c-gl-s-258 (nie wiem czy to aktualne, ale dowiedziec sie mozna).

Glizdzior
Posty: 5
Rejestracja: czw kwietnia 02, 2009 2:08

Re: Które rolki?

Post autor: Glizdzior » czw kwietnia 02, 2009 2:18

Pytanie to padało już kilka razy na tym forum ale jestem zupełnie zielony jeżeli chodzi o rolki i nie wiem nawet jak podejść do tematu. Zacznę najprościej 75kg, 178cm wzrostu, 45-46 nr buta, środki finansowe 400 zł co zakupić by być zadowolonym i się nie zrazić. Interesowała by mnie jazda fitnes z czasem jakieś zeskoki itp. Dodam że na łyżwach dość dobrze sobie radze chodź jazdy do tylu nie mogę opanować. Tak więc reasumując co zakupić by wycisnąć 100% zadowolenia +100% zabawy i frajdy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wrotkarstwo czyli jazda na rolkach - podstawowe informacje dla wszystkich”