Które rolki?

Odpowiedzi na częste pytania - na co należy zwrócić uwagę kupując rolki (wrotki) i jak je serwisować
Frequently Asked Questions - what you should know about buying an inline skates, how to maintain them

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

jazzik
Posty: 6
Rejestracja: ndz kwietnia 13, 2008 10:40

Które rolki?

Post autor: jazzik » ndz kwietnia 13, 2008 12:33

Hej,

witam na forum, czytam je już trochę i muszę przyznać, że moja wiedza o rolkach katapultowała, choć wciąż jestem zielony w temacie. Pogoda już powoli wyciąga na świeże powietrze, i pojawił się temat właśnie rolek. Od razu mówię, że nigdy nie jeździłem i chciałbym zacząć przygodę z tym sportem. Problem, który jak zwykle pojawia się najpierw w takiej sytuacji to... jakie rolki wybrać. Zarówno jeśli chodzi o koszt, jak i rodzaj.

Myślałem na start o jakichś rolkach rekreacyjnych, żeby się nauczyć i nie zrazić do rolek. Kolega jednak namawia mnie, żeby od razu iść w fitness. Bo szybko się nauczę i będę tylko się irytował na te co kupiłem. Jeździć planuje głównie po mieście, mamy tu sporo ścieżek rowerowych, wieć można się rozpędzić. Do tego radzi od razu jeździć bez hamulców i nauczyć się hamować bez nich od samego początku. Poniekąd on tak się uczył. Mam pewne obawy co do takiego podejścia, może Wy mi naświetlicie tę sprawę lepiej. Nie wiem też jakie są cele kolegi, pomóc mi wybrać rolki z których będę zadowolony przez dłuższy czas, czy po prostu się mnie pozbyć... Chciałbym też, żeby rolki dawały kompromis między wygodą, kontrolą i szybkością. Raczej nie ukierunkowane. I zakładając, że się nauczę bez zrażenia się do tego sportu, podejrzewam, że będę raczej chciał jeździć coraz szybciej, a nie spacerowym tempem.

Po tych wszystkich przemyśleniach zacząłem się przyglądać Roces R300. Pytanie tylko, czy nie są zbyt trudne dla kogoś całkowicie początkującego. Choć raczej szybko się uczę nowych sportów i nie jestem bynajmniej asportowy. Mają zdejmowany hamulec, co chyba jest najlepszym rozwiązaniem i na początek i na później. Jeśli uważacie, że zdecydowanie te rolki się nie nadają na początek, to jakie byście mogli zaproponować. A jeśli taki rodzaj mógłby być dobry, to może jakieś alternatywne modele innych firm. Co do ceny to też sam nie wiem na co się decydować. Kwestia polega na tym, że co prawda mogę sobie pozwolić na wydatek 500-700 zł, ale nie wiem, czy jest sens. Czy np. rolki za 200-300 są tyle gorsze? (np. mniej wygodne, rozlatują się, grzeją się stopy itp.). Niezależnie czy to rolki, czy radia samochodowe, na ogół są jakieś grupy cenowe, między którymi są znaczne różnice w jakości.

Z góry dziękuję za wszelkie uwagi :-)

Awatar użytkownika
k3rmit
Posty: 28
Rejestracja: wt marca 25, 2008 4:01
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Które rolki?

Post autor: k3rmit » ndz kwietnia 13, 2008 12:51

Fitness bedzie dobrym rozwiazaniem. Do nauki w sam raz. Roces R300 wygladaja fajnie. Nie jezdzilem na kolkach 90mm (zaczynalem na 78mm, teraz 80mm) wiec ciezko mi powiedziec czy to dobry wybor. Na pewno bedzie sie dalo na tych rolkach pojezdzic szybciej, a jak bedzie za wolno to mozesz zalozyc kolka 100mm.

Co do jazdy bez hamulca to nauke polecam zaczac jednak z hamulcem. Zawsze to bezpieczniej w sytuacjach kryzysowych. Oczywiscie, to ze bedzie hamulec nie oznacza, ze nie mozesz hamowac inaczej. Jak juz bedziesz jezdzil w miare pewnie to przejsc z hamulca na inne techniki i w koncu odpiac go. Tutaj moja uwaga - ja po zdjeciu hamulca zapominalem, ze go nie ma co bylo chwilami problematyczne ;)

Jezeli planujesz jezdzic po miescie z nastawieniem na szybkosc a nie zwrotnosc (slalom, freeride) to mysle, ze te rolki to dobry wybor.

Jezeli myslisz tez zeby zaczac jezdzic inaczej (wspomniany wyzej slalom/freeride) to mozesz upolowac jakies fajne fitnessy w promocji z zeszlego sezonu a pozniej dozbierac i kupic inna pare do freeride'u. Ja tak kupilem swoje K2 1,5 roku temu (obnizka chyba 150zl byla), jezdze do teraz i jestem zadowolony.

Taka moja opinia laika ;)

PS. Aha, jezeli chodzi o te tansze rolki to chodzilo mi o tansze modele bardziej znanych firm a nie o takie z hipermarketu.

Pozdrawiam
Powerslide Cell II 07
koncerty.net.pl

jazzik
Posty: 6
Rejestracja: ndz kwietnia 13, 2008 10:40

Re: Które rolki?

Post autor: jazzik » ndz kwietnia 13, 2008 1:40

Dzięki, i znów jestem trochę mądrzejszy. Jeśli chodzi o slalom/freeride to jestem daleki od tego, raczej chce sobie pośmigać. Sporty ekstremalne jakoś zawsze miały dla mnie za duży element ryzyka odniesienia kontuzji. Choć pewnie te zabawy na rolkach aż tak ekstremalne to nie są. Powiem tak, pewnie będę miał takie podejście jak do mojej jazdy na rowerze. Będę chciał jeździć po mieście, w miarę szybko i sprawnie, ale nie będę skakał po poręczach itp. Co do modeli z zeszłego sezonu, to można coś wyhaczyć właśnie zbliżonego do Roces R300 w fajnej cenie?

jazzik
Posty: 6
Rejestracja: ndz kwietnia 13, 2008 10:40

Re: Które rolki?

Post autor: jazzik » pn kwietnia 14, 2008 10:59

A co myslicie o Rocers R200 dla mnie zamiast R300? Moze dla poczatkujacego to bedzie lepszy wybor, kolka sa 84 zamiast 90. Tak sobie mysle, ze to moze lepszy wybor dla kogos calkowicie poczatkujacego. Patrzylem tez na R100, ale w sumie nie wiem czym sie roznia od R200, oprocz tego, ze maja kompozytowa rame a nie aluminiowa i jakos mniej mi sie podobaja od R200.

Aha, i jakie sa porownywalne modele innych firm, np. odpowiedniki R200 i R300? Mam na mysli Rollerblade, czy K2... nie wiem, czy Fila to dobra marka.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Które rolki?

Post autor: zico » pn kwietnia 14, 2008 11:09

Cześć,

jeśli jesteś w stanie wydać ciut więcej to możesz obrać dwie drogi:

a) rolka firmowa podstawowa + kask i ochraniacze
lub
b) wyższy model i na początek założyć mniejsze koła - oczywiście nie kosztem kasku ;)

Z moich propozycji:

a) Rollerblade Spark 4.0 - mega wygodne rolki i można później włożyć kółka 82mm (sprawdziłem).

b)
- Rollerblade Crossfire 6.0 - 4x 90mm fitness pełną gębą - ale dla Ciebie na początek lepiej założyć mniejsze koła.
- Roces R300 - 4x 90mm to samo, co wyżej z dłuższą szyną - można włożyć kółka 100mm + uwaga żeby założyć mniejsze koła.
- Roces S253 - niezła rolka 4x90mm - uwagi jak powyżej

Crossfire 6.0 do R300 - Crossfire jest zwrotniejszy - ma krótszą szynę, R300 możesz w przyszłości założyć kółka 100mm.
Wykonanie Crossfire niebo lepsze od R300, w R300 przyzwoite, na dobrym poziomie.

R100 i R200 nie miałem w rękach, więc się nie wypowiem na ich temat.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
MirekCz
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 575
Rejestracja: wt kwietnia 06, 2004 10:24
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Które rolki?

Post autor: MirekCz » wt kwietnia 15, 2008 2:12

Różnice między rolkami nie firmowymi a firmowymi przeważnie są subtelne, ale bardzo uprzyjemniają ten sport - rolka lepiej się kula i nie trzeba ciągle się odpychać, stopa dobrze leży i nic nie obciera, środek ciężkości jest idealnie dobrany... jeżeli nie musisz rozbić domowego budżetu żeby kupić coś ciut lepszego to gorąco polecam.

Generalnie zgadzam się ze zdaniem Zico, chociaż R300 z długą szyną to trochę hardcore dla początkującego. Bardzo trudno będzie na początku zakręcać, robić przekładankę itd.
O ile nie masz jakiś preferencji co do prędkości i/lub zwrotności to kupiłbym jakieś fitnessy z kółkami w granicach 80mm i przynajmniej rok się w nich pokulał. Po roku powinieneś mieć podstawy bardzo dobrze opanowane i wiedzieć w którą stronę chcesz ewoluować - czy zostać na fitnessach, czy iść w prędkość i pchać się w układ 4x90/4x100, czy może jakiś slalomik/freestyle i rolka z krótką szyną.
Celowałbym tutaj w rolki typu spark 4.0 lub R200. (żadnej z tych par nie miałem w ręku, więc trudno mi coś więcej powiedzieć o nich. Podejrzewam, że jakościowo są dosyć podobne, może z małą przewagą dla rollerbladea, za to R200 ma kółka 84mm. Najlepiej przymierzyć i wybrać ten model który lepiej leży na stopie)

Inna opcja - nastawiona na prędkość - to kupić 4x90 i na początku się trochę bardziej pomęczyć. Zaleta taka, że po roku nie będziesz musiał wymieniać rolki na taką z większymi kółkami jeżeli spodoba ci się duża prędkość. Minus jednak taki, że w tym momencie często pojawiają się braki w podstawowych umiejętnościach,bo człowiek zaczyna jeździć coraz szybciej i nie przywiązuje do innych rzeczy wagi, a na długiej płozie z dużymi kółkami trudno potem się ich nauczyć (przekładanka, jazda tyłem itd. - sam wiem po sobie, bo po 5 latach na rolkach nie umiem jeździć tyłem, a chciałbym...)

PS.Oczywiście kask obowiązkowo. Ochraniacze na łokcie i kolana najlepiej pożyczyć od kogoś na miesiąc, bo szkoda wydawać pieniędzy. Warto tylko kupić dobre ochraniacze na nadgarstki, bo przy upadku na ręce można sobie załatwić dłoń na dłuższy czas. Ochraniacze na nadgarstki będziesz używał zdecydowanie dłużej niż miesiąc. Są tacy, którzy używają ich zawsze.
Pozdrawiam,
Mirek Czerwiński

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Które rolki?

Post autor: zico » wt kwietnia 15, 2008 2:22

Akurat z rolek 4x 90 Crossfire 6.0 oraz Activa 6.0 mam takie doświadczenia:

osoby początkujące chciały na mus te rolki, BO IM SIĘ PODOBAŁY - mówiłem, pisałem, że to rolki dla już jeżdżących. Nic to. Chciały je.
Po użytkowaniu w większości płacz - brak stabilności, rolki używane - co robić - POMOCY! Mniejsza średnica kółek trafiła idealnie, ŻADNA z tych osób już nie miała problemu z prowadzeniem tych rolek, od razu odczuły różnicę.

Oczywiście tj. Mirek słusznie zauważył R300 to niezły hard core - szyna jest długa, takie monstrum. Małe koła trochę tylko polepszą w tej rolce. Zdecydowanie założenie mniejszych kół wypada lepiej w modelach Rollerblade.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

jazzik
Posty: 6
Rejestracja: ndz kwietnia 13, 2008 10:40

Re: Które rolki?

Post autor: jazzik » wt kwietnia 15, 2008 5:22

Dzieki wielkie Mirek i Zico. Ja akurat staram się podchodzić do sprawy racjonalnie i chyba wyleczyliście mnie z rolek na dużych kółkach i to jeszcze z długą płozą. Co do Crossfire 6.0 to trochę jestem nieufny do tego systemu zapięcia na linkę. Przeglądałem forum amerykańskie i sporo ludzi miało z nią problemy, a jeszcze większe z późniejszą naprawą. Coraz bardziej przekonuję się do Spark 4.0, nie dość że Rollerblade, nie dość że bardzo wygodne, to jeszcze mają świetną cenę. I jeszcze jak mówisz Zico można włożyć w nie 82 mm. Powinny mi starczyć na długo. Sparki na pewno znajdę gdzieś w Krakowie do przymierzenia. Gorzej z Roces R200, nad którymi te się zastanawiam. A, i jeszcze ponowię moje pytanie co do K2, jaki ewentualnie model spośród K2 wchodziłby tutaj w grę? Jeśli chodzi o tę markę, to przyznam, że gubię się w ich nomenklaturze.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Które rolki?

Post autor: zico » wt kwietnia 15, 2008 5:47

jazzik pisze:Dzieki wielkie Mirek i Zico. Ja akurat staram się podchodzić do sprawy racjonalnie i chyba wyleczyliście mnie z rolek na dużych kółkach i to jeszcze z długą płozą. Co do Crossfire 6.0 to trochę jestem nieufny do tego systemu zapięcia na linkę. Przeglądałem forum amerykańskie i sporo ludzi miało z nią problemy, a jeszcze większe z późniejszą naprawą. Coraz bardziej przekonuję się do Spark 4.0, nie dość że Rollerblade, nie dość że bardzo wygodne, to jeszcze mają świetną cenę. I jeszcze jak mówisz Zico można włożyć w nie 82 mm. Powinny mi starczyć na długo. Sparki na pewno znajdę gdzieś w Krakowie do przymierzenia. Gorzej z Roces R200, nad którymi te się zastanawiam. A, i jeszcze ponowię moje pytanie co do K2, jaki ewentualnie model spośród K2 wchodziłby tutaj w grę? Jeśli chodzi o tę markę, to przyznam, że gubię się w ich nomenklaturze.
Co do linki - w Polsce się nie martw - da się załatwić, choć powiem szczerze nie miałem jeszcze na to żadnych reklamacji, wręcz odwrotnie - ludzie są zadowoleni z tego typu rozwiązania :)
Co k2 nie biorę ich pod uwagę tj. Fili - ale to pisałem już w innym temacie o co chodzi ;)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

jazzik
Posty: 6
Rejestracja: ndz kwietnia 13, 2008 10:40

Re: Które rolki?

Post autor: jazzik » wt kwietnia 15, 2008 9:25

Zico, mozesz dac mi link do Twoich wywodow na temat tamtych marek? K2 ma to do siebie, ze ma za malo znakow, zeby zalapac sie w szukaniu :D. No i ciekaw jestem obiektywnosci, w koncu w sklepie nie ma k2. Mam nadzieje, ze z opinii wynika to, ze k2 nie ma w sklepie, a nie na odwrot ;).

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Które rolki?

Post autor: zico » wt kwietnia 15, 2008 9:44

Tzn. Fila, k2 nie określiło mi warunków gwarancji, serwisu itp. itd. i po prostu zrezygnowałem z handlu z nimi - dla mnie najważniejszy jest klient ostateczny, a ja jako sklep nie mogę ponosić konsekwencji wadliwości produktu jakiejś tam firmy.
Oczywiście nie twierdzę, że są to złe produkty (k2, fila), ba to jest też czołówka światowa, ale mam swoje zasady, widziałem wiele "obietnic" i ich niedotrzymania - dla mnie musi być wszystko jasne i klarowne oraz przede wszystkim w pełni sprawne jak najdłużej.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

jazzik
Posty: 6
Rejestracja: ndz kwietnia 13, 2008 10:40

Re: Które rolki?

Post autor: jazzik » śr kwietnia 16, 2008 10:23

Masz racje Zico, nie ma pewnie nic bardziej frustrującego niż piękna słoneczna pogoda i problemy z naprawą rolek :roll:

Przeglądałem dziś strony z rolkami i znalazłem model, który wcześniej nie wiedzieć czemu zupełnie pominąłem. Mianowicie mam na myśli Rollerblade Astro 6.0 i 8.0... 6.0 jest dość podobna do Crossfire, z tym że ma zwykłe sznurowadła. Natomiast 8.0 ma podobno zmyślny system hamowania ABT, który szczególnie się przydaje właśnie początkującym. Wiecie może na czym polega ten system, i czy rzeczywiście jest taki ciekawy? Kółka jakie przychodzą w modelach Astro mają 80 mm, i można włożyć ciut większe. Myślę, że jest to ciekawa alternatywa dla Spark 4.0. Co myślicie? Pewnie na tym etapie kwestia wyboru to przymierzyć wszystkie i zobaczyć jak się będę w nich czuł. Gorzej z Roces R200, za bardzo nie ma gdzie przymierzyć. Aha, i czy byłyby Astro dostępne w sklepie, bo nie mogę ich znaleźć. Pytam, czy są, bo np. Spark 4.0 znajduję w sklepie poprzez Google (bezspośredni link do zicoracing), natomiast z poziomu sklepu nie ma ich na liście rolek fitness.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Które rolki?

Post autor: zico » śr kwietnia 16, 2008 10:42

Astro 6.0 nie zamawiałem, ale mogę mieć na upartego ;)

System ABT - active brake technology, patent Rollerblade`a, bardzo udany! System umożliwia bezproblemowe hamowanie bez strat równowagi i do tego na bardzo krótkim odcinku drogi. Wypychasz nogę do przodu, a hamulec robi resztę za Ciebie :) Jest jedna wada - częste wymienianie gumy hamulca ;)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

scandall
Posty: 6
Rejestracja: ndz kwietnia 20, 2008 12:16

Re: Które rolki?

Post autor: scandall » ndz kwietnia 20, 2008 12:36

Witam, jestem tu nowy i wracam do jazdy na rolkach po kilkunastu latach. I stąd pytanie do zico, czy biorąc pod uwage to że coś tam pamiętam z jazdy (zwykłej) celowanie w twistery 2008 jako w te jedne jedyne na długi czas (bo nie usmiecha mi się wymiana rolek co sezon czy 2, wole wydac wiecej ale na cos porzadnego co moge zalozyc za 2 lata i wiem ze działa:) ) jest błędem?
Z początku chciałem wydać do 500 (no chyba że możesz coś do tej ceny polecic co by starczyło na kilka lat;p).
Czy lepiej może zacząć opd jakichś rekreacyjnych a potem sprzedaći włożyc nogi w coś lepszego?

No oczywiście te pytanie kieruje również do innych :)
Ostatnio zmieniony ndz kwietnia 20, 2008 3:46 przez scandall, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Agent_L
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 565
Rejestracja: wt lipca 17, 2007 12:36
Jeżdżę od: 01 sie 2007
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Które rolki?

Post autor: Agent_L » ndz kwietnia 20, 2008 12:45

Twistery są dobre, ale już wychodzą z mody - teraz wszyscy przesiadają się na Seby : DDDD
Powerslide Cell 2006 /44 + Salomon Pilot V10 ?2004? /45
Kontakt : 505614321, PMy czytam rzadko : )
rolkowa mapka Warszawy

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wrotkarstwo czyli jazda na rolkach - podstawowe informacje dla wszystkich”