Pierwsza wymiana kółek

Odpowiedzi na częste pytania - na co należy zwrócić uwagę kupując rolki (wrotki) i jak je serwisować
Frequently Asked Questions - what you should know about buying an inline skates, how to maintain them

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

010684
Posty: 11
Rejestracja: czw maja 07, 2009 2:12
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Nowy Staw
Kontakt:

Pierwsza wymiana kółek

Post autor: 010684 » czw maja 07, 2009 2:25

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Jestem na tym forum pierwszy raz, ale muszę przyznać, że ogrom wiadomości mnie zaskoczył. Piszę tu na forum, ponieważ mam problem ze zmianą kółek w moich nieco archaicznych już rolkach. Mają na pewno grubo ponad 10 lat. Ostatnio wrócił mi zapał do jazdy na nich. Trzeba jednak wymienić kółka, bo obecne są już nieco pozdzierane a i do tego dość twarde.
Rolki jak już wspomniałam są dość nietypowe. Przede wszystkim wyłączenie wiązane bez żadnych zatrzasków. Mam jednak nadzieję, że ich wiek nie wpływa jakoś negatywnie na wymianę kółek. Dodatkowym utrudnieniem jest dla mnie fakt, że nie ma na nich żadnych oznaczeń oprócz napisu na łożysku (chyba 608). Samo kółko wymierzyłam bardzo amatorsko, bo linijką :)

Ich średnica to 70mm.
Grubość to 25 mm.
Średnica łożyska to 22 mm.

Proszę was o pomoc w wyborze kółek. Nie muszą być profesjonalne, bo na takie mnie pewnie nie stać. Zależy mi na przystępnej cenie. Jeśli chodzi o rodzaj jazdy... W moim mieście jest kiepska nawierzchnia do jazdy na rolkach. Krzywe chodniki, asfalt często chropowaty. Tylko bocznymi uliczkami ze świeżym asfaltem można się trochę bardziej rozpędzić. W związku z tym myślałam o twardości kółek ok. 80A, ale nie wiem, czy to dobry wybór. Dodam, że moja waga to 70-75 kg.

Proszę o pomoc. Doradźcie jakich kółek szukać. Ewentualnie jakiej firmy. Jeśli będzie trzeba wstawię jakieś zdjęcia lub jeszcze coś tam dodatkowo wymierzę.
Obrazek

Awatar użytkownika
miko
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 125
Rejestracja: śr stycznia 30, 2008 5:19

Re: Pierwsza wymiana kółek

Post autor: miko » czw maja 07, 2009 6:24

Witaj,
Jeśli masz łożyska 608 to rozglądnij się za kołami w sklepie u Zico, segment fitnessowo-rekraacyjny (Np. tu: http://www.zicoracing.com/index.php?cat_id=71)
Pierwsze zielone koło będzie jak znalazł. I jeszcze osiem sztuk, czyli komplet i tanio. Albo Kryptonics True Tarmac (ale wątpie aby 80mm ci weszło). Opinii o tych kołach poszukaj tu na forum.
Przyda Ci się klucz do odkręcenia i to wystarczy.

ale tak BTW to sie zastanawiam... jeśli koła z 10letnich rolek mają teraz średnicę 70mm i są wg Ciebie "są już nieco pozdzierane" to czy aby napewno nie da się już na nich jeździć? No chyba że popękały, bo to się zdarza..
Wrzuć jakąś fotke tego sprzętu.

010684
Posty: 11
Rejestracja: czw maja 07, 2009 2:12
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Nowy Staw
Kontakt:

Re: Pierwsza wymiana kółek

Post autor: 010684 » czw maja 07, 2009 9:12

W tej chwili nie mam przy sobie aparatu, ale niedawno wróciłam z zakupów i przy okazji odwiedziłam sklep sportowy. Poszłam z jednym z kółek :) co by mi wielkość nowych dopasowali. Pani pokazała mi kółka po 30 zł za 4 szt. jednak nie potrafiła podać na przykład twardości i materiału, bo nie było na firmowym opakowaniu opisu. No niestety firma wyleciała mi z głowy. Do tego oczywiście łożyska no i rzuciła mi sumę 120 zł za komplet (8 kółek + łożyska).
Jeśli chodzi o moje obecne kółka to mają już ubytki w postaci dziur po kamykach i tym podobne. Ale głównie chce je wymienić żeby mi się lepiej jechało. Jak pisałam wcześniej u mnie w mieście ciężko jest z porządną drogą. Chciałabym żeby dobrze mi się po nierównościach jeździło. W tym zestawie co mam teraz to tak nie za bardzo się jedzie. Trzęsie, bo kółka twarde jak kamień. Czasem mam wrażenie jakby to plastik jakiś był. Może i jest. Nie wiem. Wyglądem nie przypominają tych, co montują w rolkach teraz.
Po wizycie w sklepie i obejrzeniu paru sztuk rolek zastanawiam się, czy nie lepiej by mi było kupić całe rolki? Chodzi mi o takie do spokojnej jazdy, po chodniku, ulicy itp. Żeby lekka ta jazda była a nie jak mocowanie się z silnym wiatrem. Możecie polecić jakieś rolki, no powiedzmy do 200 zł? Na początek więcej nie chciałabym wydawać, bo to spontaniczny pomysł na zakup :) No i raczej jazda rekreacyjna, w towarzystwie siostry lub siostrzenicy. Może później trochę szybsza, jak sobie przypomnę o co chodzi :D Proszę o pomoc w podjęciu decyzji. Ciężki orzech do zgryzienia. Pozdrawiam.
Obrazek

Awatar użytkownika
miko
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 125
Rejestracja: śr stycznia 30, 2008 5:19

Re: Pierwsza wymiana kółek

Post autor: miko » czw maja 07, 2009 10:26

Odradzałbym również inwestowanie w 10 letnie rolki. Popatrz na to tak: bardzo dobre koła cztery sztuki to stówka. Za stówke możesz mieć również przyzwoitych kół cały komplet (8). Ale szczerze, polecałbym zainwestować w coś nowego (nowe Rollerblade Spark np.) za 400 stówki. Dostaniesz wygodnego buta, przyjemną rolkę, spore koła. I będziesz miała przyjemnośc z jazdy.

Do 200 złotych pozostaje Ci allegro i łowienie jakiejś firmowej rolki, bo choć używane, to jest szansa, że będą to starsze modele, ale sprawne, przemyślane, sprawdzone. Rozglądaj się za firmami rollerblade, k2, może bauer? Przeszukaj też to forum, ludzie często zadają takie pytania "rolki do 200zł"

Kółka dziś robi się z poliuretanu, materiału trudnościeralnego, używanego bodajże również do uszczelniania promów kosmicznych (mam nadzieję, że czegoś nie zmyśliłem). Mało który sprzedawca w sklepach sportowych wie z czego są kółka. Możesz usłyszeć jedynie, że kauczuk ;)

No i polecam z całego serca zakupy na zicoracing.com, a nie od "pani, która nie wiedziała z czego koła, bo nie było napisane na opakowaniu"

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: Pierwsza wymiana kółek

Post autor: jar-as » czw maja 07, 2009 10:43

10-cio letnie kola to juz jest powod do wymiany chocby ze wzgledow bezpieczenstwa .Uretan po tym czasie zaczyna kruszec i jak wszystko w naszej atmosferze najnormalniej sie utlenia.Do tego co mowil Miko dolozylbym jeszcze rolki Roces sa lekko tansze niz Rollerblade wg mnie rownie dobre i trwale .

Awatar użytkownika
miko
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 125
Rejestracja: śr stycznia 30, 2008 5:19

Re: Pierwsza wymiana kółek

Post autor: miko » czw maja 07, 2009 10:50

No tak, Roces, roces. Pierwsze rolki na których jeździłem - jak mogłem zapomnieć!

010684
Posty: 11
Rejestracja: czw maja 07, 2009 2:12
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Nowy Staw
Kontakt:

Re: Pierwsza wymiana kółek

Post autor: 010684 » pt maja 08, 2009 11:17

Uparcie szukam takich do 200 zł, ale na razie nowych. Co sądzicie o wymienionych niżej (na razie pomijam rozmiar). Ale jak mogę prosić to możecie napisać co w nich jest ok, a co nie? Żebym w razie czego wiedziała czego się przyczepić.

Tu podają, że jakaś mega wyprzedaż, przecena z 514 i 535 na 149 zł - rolki roller blade, model maxxum i macro es

<nie podajemy linków>/item624693297_mega_wy ... um_29.html
<nie podajemy linków>/item629198013_mega_wy ... _28_5.html

Albo doradźcie coś z tych wyprzedaży, bo widzę, że ceny są kosmiczne. Ale nie wiem, czy to nie jakiś zabieg artystyczny, czyli wcześniejsza cena tylko na pokaz.
http://goldsport.pl/do/cat/rol_wyp/Rolk ... ?offset=10


A tu pozostałe jakieś firmy.
1. <nie podajemy linków>/item630451408_szybkie ... _cena.html
2. <nie podajemy linków>/item624131000_rolki_s ... 36_39.html
3. <nie podajemy linków>/item630242611_lyzworl ... nr_39.html
4. <nie podajemy linków>/item621990726_rolki_r ... owosc.html
5. <nie podajemy linków>/item630741893_rolki_t ... bec_5.html

Ale jeszcze poruszę taki temat, bo na łyżwach też lubię jeździć. Raczej rzadko mi się to udaje, bo ich nie mam, a wypożyczenie kosztuje i dojazd ok. 40 km. Dlatego rzadko korzystam. W tych poniżej widzę łączenie tylko na dwie śrubki. To pewnie słabe? Ale płoza chyba wystarczająco niska? Bo gdzieś czytałam że jak wysoka to źle.
<nie podajemy linków>/item622763163_latem_r ... 37_eu.html
Obrazek

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pierwsza wymiana kółek

Post autor: zico » pt maja 08, 2009 11:29

Na Macroblade ES jeździłem. Wybierz jedne z tych dwóch pierwszych. Stare rolki, ale naprawdę niezłe.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

010684
Posty: 11
Rejestracja: czw maja 07, 2009 2:12
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Nowy Staw
Kontakt:

Re: Pierwsza wymiana kółek

Post autor: 010684 » pt maja 08, 2009 11:40

A co na przykład z K2 Soul Slide ?? Przecena z 717zł na 199zł.
http://goldsport.pl/do/item/k2_soul/yworolkiK2SoulS

Tylko przy tych rolkach to akurat rozmiar 40,5 mają. To chyba duży. Skoro ja mam rozmiar buta 39-40 to jaki rozmiar w rolce powinien być jak dla mnie?
Obrazek

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pierwsza wymiana kółek

Post autor: Toudi » pt maja 08, 2009 12:03

Ten sklep to muzeum.

Rolki to produkcja ok 1995-1998 r - Zico jest lepiej obeznany, więc może skomentuje.

Akurat te K2 to warto kupić choćby i dlatego, że pewnie mają już jakąś wartość kolekcjonerską i podejrzewam, że niejeden chciałby mieć takiego oldtimera w kolekcji.

A na przeceny nie patrz, bo jeśli to są jakieś rzeczywiste ceny z 1995 czy 1998 czy innego roku, to trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników:
nie byliśmy wtedy w unii i pewnie cło jest cześcią ceny, dewaluacja w niektórych z tamtych lat była 2-cyfrowa a gwarancja producenta raczej już minęła. A na koniec, to nikt normalny nie dałby 7xx zł ani nawet 2xx za jakiekolwiejk z tych rolek nie biorąc pod uwagę wartości sentymentalnej.
Pozdrawiam
Piotr

010684
Posty: 11
Rejestracja: czw maja 07, 2009 2:12
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Nowy Staw
Kontakt:

Re: Pierwsza wymiana kółek

Post autor: 010684 » pt maja 08, 2009 12:20

No dobrze, ale to że są stare... to co w nich jest nie tak z powodu wieku? Nie ma na stronie żadnej charakterystyki więc nie wiem.
Obrazek

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pierwsza wymiana kółek

Post autor: Toudi » pt maja 08, 2009 12:27

Pewnie po kilkunastu latach można mówić o starzeniu się PU w kółkach. A reszta pewnie w miarę O.K. na początek. Moja znajoma jeździ na rollerblade strada - to też model w wieku lat co najmniej 10 i bardzo jest zadowolona. Takie buty są może niezbyt lekkie i przewiewne ale stabilne i łatwo się zapinają klamrami.

Pisałem o tym, że nie należy się zbytnio kierować obniżką z 700 zł na 200, bo one po prostu są w tej chwili warte 100-150 zł a zrozumiałem z Twojego posta, że traktujesz tą obniżkę jak okazję.
Pozdrawiam
Piotr

010684
Posty: 11
Rejestracja: czw maja 07, 2009 2:12
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Nowy Staw
Kontakt:

Re: Pierwsza wymiana kółek

Post autor: 010684 » pt maja 08, 2009 1:05

Raczej chodziło mi o to, że to chyba dobra firma, a cena dobra. No ale z drugiej strony nie wiem jakie w tym czasie poczyniono postępy w rolkach i czy mimo firmy i ceny to byłby dobry zakup.

Może inaczej... Drodzy forumowicze, gdybyście mieli na wydanie 200 zł to które rolki byście wybrali:

1. <nie podajemy linków>/item630451408_szybkie ... _cena.html
2. <nie podajemy linków>/item624131000_rolki_s ... 36_39.html
3. <nie podajemy linków>/item630242611_lyzworl ... nr_39.html
4. <nie podajemy linków>/item621990726_rolki_r ... owosc.html
5. <nie podajemy linków>/item630741893_rolki_t ... bec_5.html

Któreś z tych powyżej, czy te starej daty z wyprzedaży? Interesuje mnie też które z tych pięciu powyższych propozycji zasługują na uwagę, a które od razu powinnam z listy odrzucić.
Obrazek

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pierwsza wymiana kółek

Post autor: zico » pt maja 08, 2009 1:58

Tj. pisałem lepsze te starej daty, nic się nie zmienia, powtarzasz linki (marki).
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

010684
Posty: 11
Rejestracja: czw maja 07, 2009 2:12
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Nowy Staw
Kontakt:

Re: Pierwsza wymiana kółek

Post autor: 010684 » pt maja 08, 2009 2:17

Sorry za powtórkę, ale są podzielone zdania więc nie wiem na czym tu się oprzeć.
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wrotkarstwo czyli jazda na rolkach - podstawowe informacje dla wszystkich”