nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Odpowiedzi na częste pytania - na co należy zwrócić uwagę kupując rolki (wrotki) i jak je serwisować
Frequently Asked Questions - what you should know about buying an inline skates, how to maintain them

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

karolski
Posty: 9
Rejestracja: ndz grudnia 16, 2007 12:46
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 02 sty 2008
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: karolski » wt listopada 02, 2010 2:47

Pisząc ostatnio parę pism i tekstów zastanawiam się nad zasadnością stosowania nazwy wrotkarstwo. Wiem o tym, że słownik itd, ale dlaczego nie można tego zmienić? Powiedzmy, że to była pomyłka językowców :)

http://www.forum.wrotkarstwo.pl/viewtop ... =34&t=2371 Ten temat nie odpowiedział mi na pytanie dlaczego? dlaczego wrotkarstwo ejst bardziej trafne niż rolkarstwo?

Nawet największy zwolennik tego nazewnictwa - zico ;), w swoim sklepie ma wszędzie napisane rolki (gdzies w opisach znalazłem słowo wrotkarstwo) i dlaczego? bo nikt nie używa tej nazwy i nie będzie!, rolki - rolkarstwo jest bardzo prostą nazwą, która już od dawna jest znana, mimo tego dyscypliny rolkarskie są jeszcze w Polsce mało popularne, więc wprowadzanie dodatkowego utrudnienia działa na niekorzyść.

Inna sprawa to czy na forum, czy na stronie związku gdziekolwiek się piszę o wrotkarstwie to się piszę również - 'potocznie zwane rolkarstwem' jak długo i po co takie sprostowania?

Wg powinno się olać nazwę wrotkarstwo i skupić się na rolkarstwie :)

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: zico » wt listopada 02, 2010 5:05

Wiesz, jeżdżę od około 1994 roku - i od samego początku interesowałem się nie tylko jeżdżeniem ale i również całą historią tego sportu. Nie dziw się, że używam tego słowa wszędzie, bo ma bardzo długą historię. "Rolki" to nic innego jak nowoczesne wrotki. W związku, że wrotki były pierwsze, jak i prężnie swego czasu w Polsce rozwijało się wrotkarstwo - to taka nazwa pozostała. I proszę nie mieszaj to tego mojego sklepu, to jest zupełnie inna bajka - skupmy się na poprawnym nazewnictwie. Wrotkarstwo zresztą też często się tam pojawia.

Pokaż mi gdzie jest oficjalnie używana nazwa rolkarstwo? Pewno w jakimś brukowcu. Konkrety poproszę w stylu: genezy tego słowa, instytucji, itd. itp. Jak ktoś nie zna i nie ma bladego pojęcia o historii tego sportu, to niech nie wpuszcza dziennikarskich kaczek. Wiem, że mamy "koniec" sezonu i jakieś dziwne rzeczy mogą przychodzić do głowy, ale nie dajmy zejść sobie na dno. Nazywaj sobie po swojemu, oficjalnie będę się trzymał nazewnictwa prawidłowego, a nie podwórkowego.

Nie widzę, też żadnego utrudnienia w nazewnictwie - pewno jak jest problem z nazwą, to najlepiej iść po najmniejszej linii oporu. Gdyby więcej osób wzięło się za prawidłowe nazewnictwo, to przede wszystkim wypleniłoby się wszystkich tych, co się znają od święta na tym sporcie (szczególnie media), które nie potrafią z reguły nic konkretnego napisać. To samo też dotyczy wszystkich tych firm, które sprzedają "rolki", szczególnie dla dzieci, które bardziej szkodzą im rozwoju niż pomagają - mam na myśli cały ten chłam z plastykowymi, twardymi kółkami i cholewką, która prawidłowo nie trzyma stopy. Dlatego też m.in. wolę używać oficjalnej nazwy tego sportu, szczególnie gdy w wielu tematach, publikacjach czy mediach podpisuję się swoim nazwiskiem. Jak ktoś chce być medialny, bo każdy używa "rolek", to niech używa "rolkarstwa". Dla mnie ważna jest rzetelność, stąd też nazywam rzeczy po imieniu - stąd wrotkarstwo.

A dlaczego taka nazwa - częściowo wyjaśniłem w tym temacie, jest na forum wyjaśnione - a jak coś jest niejasne, to szukaj odpowiedzi. Rzetelnie.

I teraz piłka w drugą stronę: skąd się wzięła nazwa "rolki"? Kto "wpadł" na to aby tak nazwać? Pewno z nazwy roll, roller :) A nazwa roller skating to prostu w wolnym tłumaczeniu wrotkarstwo, nic inaczej.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

karolski
Posty: 9
Rejestracja: ndz grudnia 16, 2007 12:46
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 02 sty 2008
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: karolski » wt listopada 02, 2010 11:11

Tak się składa, że ja również jeżdżę na rolkach od 94, miałem 7 lat i z kilkoma przerwami jeżdżę aż do dziś i uprawiałem amatorski downhill, grałem w hokeja na rolkach, nigdy się nie spotykałem z takim nazewnictwem, mam też kolegów dwa razy starszych ode mnie i też dla nich termin wrotkarstwo jest zabawny.

Jak napisałem wyżej to problem wyszedł przy pisaniu oficjalnych pism.

Problem w tym, że ta Twoja oficjalna nazwa jest niczym innym jak archaizmem, który nie został zaktualizowany, tzn referuję dalej do właściwego przedmiotu lecz potem nikt nie zainteresował się wprowadzeniem nowego terminu kiedy na rynek weszły rolki (inline skates)

Jest też dodatkowy problem w języku angielskim występują dwa terminy:
- roller skates - tzw quady - wrotki
- inline skates - tzw rolki

i co teraz termin wrotki referuję do obu? i tutaj naturalnie społeczeństwo dokonało podziału i quady nazwało wrotkami jak na początku a rolki rolkami :) i wszystko w porządku!

Można tu też wspomnieć o nazwie 'ŁYŻWOROLKI' z, której chyba wyszła nazwa rolki i jeżeli dla kogoś nie jasna jest nazwa rolki to łyżworolki mówią chyba wystarczająco.

Podsumowując i nie ubliżając Tobie, to na siłę pozostawanie przy wrotkarstwie jest po prostu głupie, jaki to ma cel? Łatwiej zmienić nazwę związku i wreszcie zaktualizować słownik niż wpychać coś nie mającego sensu ludziom, tworząc problemy przy mówieniu, pisaniu o tym sporcie, nazywaniu miejsc uprawiania tego sportu?

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: zico » śr listopada 03, 2010 7:43

Nie spotkaliście się z oficjalnym nazewnictwem, pomimo, że jeździcie też tak długo - masz prostą odpowiedź: nie interesowało Was to, co tu dużej pisać.
Patrzycie jak inni to nazywają i tak też brniecie? No to pod prąd. Przecież to nie jest mój wymysł - bo widzę, że tak mocno masz parcie jakbym to ja dyktował nazewnictwo - mylisz się jednak bardzo. Gdyby było to śmiesznie brzmiące "rolkarstwo" to byłaby domena "rolkarstwo.pl", a nie jest. To też daje do myślenia.

Nie dałeś odpowiedzi - skąd się wzięła nazwa rolki? Rozumiem, że "rolkarstwo" wzięło się od "rolek". Ale skąd "rolki"? Konkrety poproszę.

Jeszcze raz powtórzę: "rolki" są nowoczesną wersją wrotek, nic więcej. Sport od samego początku nazywa się wrotkarstwo. Polskie społeczeństwo robi podział, bo się po prostu nie zna, nie ma bladego pojęcia o historii. Masz jak byk (przepraszam za to słowo byk - niektórzy wiedzą o co chodzi :) ) Polski Związek Sportów Wrotkarskich, masz kluby i stowarzyszenia (Stowarzyszenie Sportów Wrotkarskich MALTA w Poznaniu, Krakowski Klub Sportów Wrotkarskich KRAK itp. itd.) Wiele osób nie ma bladego pojęcia, że takie twory istnieją, bo się tym NIE INTERESUJĄ.

Od samego początku ten sport istnieje jako roller skating - bardzo nie lubię używać w Polsce angielskich nazw, może sam znam tłumaczenia bardzo dobrze, ale jeśli ktoś chcę się dowiedzieć więcej, a nie ma bladego pojęcia o j. angielskim to co mu da nazwa inline skating club czy roller skating klub?
Tutaj masz oficjalne dyscypliny sportowe (rozumiem, że cały czas piszemy od dyscyplinie sportowej, a nie podwórku): http://www.rollersports.org/default.asp ... 411753A001 - Międzynarodowa Federacja Sportów Wrotkarskich. Żadne inline czy "rolkarskich".

Co do nazwy łyżworolek - kiedyś obiecałem na forum, że wrzucę artykuł, jak ktoś w brukowcu napisał, że wydaję mu się, że taka nazwa ma być i już. Był w Ameryce, jeździł na rolkach Rollerblade no i sobie przetłumaczył. Niestety nie mogę znaleźć tego artykułu. To też jest jeden z elementów w czasach, kiedy szukałem odpowiedzi na poprawne nazewnictwo tego sportu.

To teraz druga piłeczka w Twoją stronę (pierwsza: daj odpowiedź w sprawie nazwy "rolki" - dlaczego z tej nazwy ma być wszystko i oficjalnie. Dla mnie brzmi to jak podwórko, a nie w pełni sprawny, czasami aż profesjonalny sport).

Druga: spróbuj chociaż zadziałać w:

Polskim Związku Sportów Wrotkarskich żeby zmienili nazwę. Pamiętaj, że zmiana nazwy niesie za sobą wiele konsekwencji (kluby, stowarzyszenia).
Ministerstwie Sportów - tam jest sport oficjalnie nazwany jako wrotkarstwo. Powodzenia.
Legitymacje instruktorów - wszędzie jest napisane Instruktor Wrotkarstwa, zmiana legitymacji, koszty.

Mam nadzieję, że wiesz na co się rzucasz i powiem krótko, będzie to walka z wiatrakami. I to nie na zasadzie, że nikt nie będzie chciał. Po prostu oficjalna nazwa brzmi wrotkarstwo, bo tak było, jest i może będzie - skoro tak się upierasz przy niepoprawnej nazwie.

PS "rolki" to po prostu wrotki, a że używasz nazwy "rolki" to jest zupełnie inny temat, też takiej używam - ale z reguły tylko w momentach, kiedy jeszcze dana osoba, z którą rozmawiam nie za bardzo czai temat wrotkarstwa. Mam akurat taką cierpliwość, że słuchaczom potrafię wyjaśnić dlaczego powinno się używać oficjalnie nazwy wrotkarstwo, czego Tobie również życzę.

PS przytoczę jeszcze coś a propo tego nazewnictwa: "

- "Ooooo! Widzę, że masz nowy kij?
- "No, tak, wreszcie kupiłem lżejszy, mocniejszy, dłuższy."

Kijarstwo? Nie. Chodzi o wędkarstwo.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

FFWD
Czterokółkowiec
Posty: 85
Rejestracja: pt lipca 03, 2009 5:42
Jeżdżę od: 28 cze 2007
Lokalizacja: Częstochowa

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: FFWD » śr listopada 03, 2010 12:09

Panowie,

@ zico, @karolski
Myślę, że problem jest nieco bardziej złożony.

Zico, masz stuprocentową rację twierdząc, że taką nazwę zastosowano pierwotnie w związku i w oficjalnych dokumentach i nie ma sensu jej zmieniać. Nazwy stowarzyszeń i większości forum również trzymają się tego nazewnictwa, stosując zasadę konsekwencji. I bardzo dobrze.

Wydaję mi się jednak, że Karolski ma również trochę racji. Pracując jako tłumacz często spotykam się z odróżnianiem nazw w dokumentach od nazw używanych zwyczajowo. Powiedz Zico, z ręką na sercu, czy piwo (mleko, izotonik) trzymasz w „chłodziarko-zamrażalce” (często używa się takiej nazwy w polskich instrukcjach) czy w lodówce? Czy jeździsz „pojazdem samochodowym czterokołowym” czy samochodem? Mimo tego, że nazwy „lodówka” czy „samochód” nie są oficjalnymi nazwami z dokumentów, to jednak w literaturze, czasopismach itp. stosuje się je bardzo często i nie podchodzi się do nich jak do błędu językowego.

Chciałem się włączyć do dyskusji przy poprzednim wątku, ale nie chciałem być gołosłowny. Przeprowadziłem zatem eksperyment: kiedy spotykałem ludzi ze świata sportu (tłumaczę na co dzień artykuły naukowe o tematyce sportowej), którzy nie wiedzą, że uprawiam ten sport, mówiłem im, że „jeżdżę na wrotkach”. Wszyscy, bez wyjątku, odpowiadali coś w stylu: „To można jeszcze gdzieś kupić wrotki?”. Nikomu nazwa ta nie kojarzy się z tym, co nazywamy rolkami. Eksperyment polegał również na tym, że w każdym sklepie sportowym pytałem o wrotki, ale dostawałem odpowiedź, że nie ma i że rzadko bywają :).

Doświadczenie to skłania mnie zatem do sądzenia, że należałoby raczej zostawić oficjalne nazewnictwo (jakkolwiek dziwacznie by brzmiało: wrotkarstwo, chłodziarko-zamrażalka, pojazd samochodowy) oficjalnym dokumentom i nazwom, natomiast nie powinno się zabraniać ludziom używania poza nimi potocznej nazwy „rolki” i jego pochodnych. Takie jest moje subiektywne zdanie. Jest to zresztą często spotykana praktyka w ogólnej tradycji językowej, uważana za jak najbardziej poprawną.

Jeszcze taka ogólna uwaga do nas wszystkich: jeśli ktoś ma inne zdanie, nie używajmy wobec nich porównań i kwaśnych epitetów, nie wyśmiewajmy i nie sprowadzajmy do parteru, tym zajmują się już partie polityczne. To forum ma służyć wymianie myśli a nie udowadnianiu sobie racji (tak sądzę). Dyskusja o kulturze słowa aż się prosi o kulturę osobistą.

Pozdrawiam
Rafał Wielgat
Jura Skating Częstochowa

Awatar użytkownika
WFH
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 2994
Rejestracja: pt marca 25, 2005 11:57
Moje rolki: Cavalli
Jeżdżę od: 01 cze 1995
Lokalizacja: STO(L)ICA
Kontakt:

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: WFH » śr listopada 03, 2010 12:39

Ciekawy temat :D
Wrotkarstwo jest dyscypliną sportu uprawianą od lat, w Polsce niestety nigdy nie bylo popularne.
W latach 90-tych gdy nastąpila rewolucja sprzętowa ( dwuślady zastąpiono jednośladami) ktoś ze sprowadzajacych ten niezwykle wtedy chodliwy towar przetlumaczyl sobie "roller skating" na "rolki" i tak się to potocznie przyjelo.
Przez kilka lat dodawano "in line" , "in linea" itp. żeby bylo to odróżniane, ale obecnie sie od tego odchodzi. U nas też kiedyś byly pomysly na "wrotkarstwo jednośladowe", ale raczej niezbyt poważnie to brzmi :D
Co ważne żadne Związki Sportowe na świecie nie zminily nazwy, sama dyscyplina też nazwy nie zmienila i funkcjonuje jako roller skating.
Wiem, że niektórzy chcieliby to zmienić, ale osobiście uważam, że nie ma sensu. Wiadomo, że i tak większość mówi, że jeździ na "rolkach" i raczej nie przekona się wszystkich, żeby to zmienili. Nazwa dyscypliny i Związku jednak pewnie pozostanie bez zmian, bo wcale nie jest to tak proste jakby się moglo wydawać.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: zico » śr listopada 03, 2010 12:49

Bardzo dobrze napisałeś Rafale. Oczywiście, że problem jest jeszcze bardziej złożony, ale o tym dalej. W rozmowach, które przeprowadzam i mediach, w których się udzielam z reguły zaczynam od oficjalnej nazwy, tj. wrotkarstwo. Jednak już w środku dyskusji stosuję nazewnictwo o jeździe na rolkach, żeby było szybciej i sprawniej - oczywiście, jeśli mówię czy piszę o wrotkach liniowych. Problem pojawia się, kiedy właśnie taki @karolski chce gdzieś tam coś napisać oficjalnie i chce używać własnych, nowych nazw. Na samym starcie podziękuję za taki nierzetelny artykuł - piszę prosto z mostu.

Żeby wyjaśnić dlaczego wrotkarstwo:

- jest to sport, który ma w sobie:

a) wrotkarstwo tradycyjne tj. wrotki klasyczne
b) wrotkarstwo nowoczesne tj. wrotki liniowe, potocznie zwane rolkami
c) jazdę na deskorolce

M.in. stąd nazwa tego sportu. Jazda na rolkach jest tylko gałęzią wrotkarstwa i nazywanie jej rolkarstwem jest bardzo nie na miejscu, bo będzie mieszać w nazewnictwie całych sportów wrotkarskich. Dodatkowo jeśli miałaby być główną nazwą, to tracą Ci, którzy jeżdżą na wrotkach czy deskorolkach. Czyli całą bazą tych wszystkich sportów jest wrotkarstwo i tak właśnie oficjalnie jest nazywane. Podrzędne nazwy to można sobie używać na podwórku. Jeśli mamy używać nazw oficjalnych, zaczynamy od głównego motoru jakim jest wrotkarstwo, a później możemy sobie dobierać do tego nazwy: jazda agresywna na rolkach, slalom stylowy. Nie widzę tutaj sensu wstawiać słowa "rolkarstwo", które zamiesza się z nadrzędnym wrotkarstwem, odrzucając wrotki i deskorolki. Mam nadzieję, że jaśniej opisałem nazewnictwo tego sportu, a jakby był jeszcze jakiś problem ze zrozumieniem, to mogę zrobić to rysunkiem :)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: jar-as » śr listopada 03, 2010 1:35

W 100% podpisuję sie pod tym co pisze FFWD .W 4 literach mam to jak bede formułował pisma oficjalne w sensie czy o wrotkarstwie czy o rolkarstwie .Skoro urzedowo pozostaje wrotkarstwo beda mieli wrotkarstwo a i tak bede szedł na rolki .Geneza nawy jakoś szczególnie tez mnie nie interesuje i trzymać kurczowo sie jej nie będę . A wrotki chyba nałatwiej dostać w USA , i maja tego sporo :wink: .

karolski
Posty: 9
Rejestracja: ndz grudnia 16, 2007 12:46
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 02 sty 2008
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: karolski » śr listopada 03, 2010 4:57

Proszę! czytajcie uważnie, nie napisałem, że chce zmieniać nazwę związku! - to było porównanie, że łatwiej zmienić nazwę związku niż naturalne przyzwyczajenie u ludzi (które nie jest złe)

Nie lubię się rozpisywać, więc będę pisał krótko.

Podałem przykład problemu językowego, który powinien być rozwiązany aby w przyszłości nie było jakiś problemów.

Wg mnie powinno się zaakceptować termin rolkarstwo i poprawić troszkę termin rolka/łyżworolka. Nikt nie ucierpi jak oba terminy będą prawidłowe! :)
ze słownika języka polskiego:

rolki 4. «łyżworolka lub nartorolka»

łyżworolka «jednośladowa wrotka, w której kółka umieszczone są jedno za drugim»

wrotka «metalowy uchwyt na czterech kółkach przymocowywany paskami do obuwia lub but z przyczepionymi od spodu kółkami, służący do jazdy po gładkiej nawierzchni»

wrotkarstwo «jazda na wrotkach»

terminu rolkarstwo nie ma

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: zico » śr listopada 03, 2010 5:12

karolski pisze:Wg mnie powinno się zaakceptować termin rolkarstwo
I co on będzie oznaczał? Sport? Kolejną odmianę wrotkarstwa?
Tj. pisałem poprzednio jazda na rolkach jest sportem wrotkarskim, rolki są wrotkami.

Moim zdaniem nie ma sensu się rozdrabniać, bo zaraz dojdziemy do tego, że Ci co jeżdżą na deskorolkach, będą chcieć sportu o nazwie "deskorolkarstwo". Nie sądzę aby chcieli. Nie możemy dojść do sytuacji, że jedni będą oficjalnie nazywać wrotkarstwo szybkie "rolkarstwem szybkim", skoro obydwa sporty będą nazywane oficjalnie wrotkarstwem...

Mieszanie w sporcie, nic więcej. Typowa jazda pod prąd, zamiast się skupiać na sprawach takich, jakimi są.
karolski pisze:Podałem przykład problemu językowego, który powinien być rozwiązany aby w przyszłości nie było jakiś problemów.
Jakich problemów w przyszłości? Możesz rozjaśnić to szerzej, bo nie rozumiem.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

karolski
Posty: 9
Rejestracja: ndz grudnia 16, 2007 12:46
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 02 sty 2008
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: karolski » śr listopada 03, 2010 10:49

nie wiesz co będzie oznaczał termin rolkarstwo? :) no to będziesz musiał sprawdzić w słowniku ;)

niestety dalej nic nie wydusimy z tego tematu, jeżeli dla Ciebie rolki to wrotki :) i nie widzisz w tym żadnego problemu

jestem pewien, że ten problem się sam rozwiąże prędzej czy później :)

nie wiem jakie skutki z tego zamieszania mogą wynikać :), póki co powoduję to trochę śmiechu, który przydaje się w krótkie jesienne dni :)

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: Toudi » czw listopada 04, 2010 9:32

Naszła mnie taka refleksja, że pewnie w innych sportach też takie dyskusje się odbywają w miarę pojawiania się nowych, niekiedy rewolucyjnych, rozwiązań, zmieniających dotychczasowe oblicze sportu.
Sądzę, że tylko wśród kolarzy taka dyskusja się nie toczy, z uwagi na ryzyko, jakie niesie temat.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: zico » czw listopada 04, 2010 11:20

Po prostu najgorsze jest to, że ktoś próbuję na siłę zmieniać coś, co jest od wielu lat i nie ma konkretnych argumentów, że zmiana nazewnictwa ma niby pozytywnie wpłynąć na postrzeganie tego sportu. Moim zdaniem będzie to parcie pod prąd, ponieważ wrotkarstwo jako sport pozostanie, a "rolkarstwo" tylko zacznie mieszać - nowa nazwa sportu, odłam czy może tylko kolejna, podwórkowa nazwa w słowniku? Kojarzy mi się to z tanim marketingiem. Najlepsze rolki za 99pln z kółkami kauczukowymi, z plecakiem (na części) gratis. Nie mam już słów ani czasu aby tłumaczyć takim ludziom jak @karolski, że idzie w złym kierunku - dla przypomnienia: ów użytkownik chcę zmienić nazwę tego sportu - nie widzę innego przesłania jego postu i w środku dyskusji plącze się w zeznaniach:
karolski pisze:Pisząc ostatnio parę pism i tekstów zastanawiam się nad zasadnością stosowania nazwy wrotkarstwo. Wiem o tym, że słownik itd, ale dlaczego nie można tego zmienić? Powiedzmy, że to była pomyłka językowców :) ....
a dalej:
karolski pisze:Wg mnie powinno się zaakceptować termin rolkarstwo i poprawić troszkę termin rolka/łyżworolka. Nikt nie ucierpi jak oba terminy będą prawidłowe! :)


Czego ma tyczyć się ta zmiana? Powstanie jakiś nowy związek a`ka @karolski Polski Związek Sportów Rolkarskich?

Robisz wtedy odłam i negujesz tych, co jeżdżą na wrotkach klasycznych oraz deskorolkach - dokładnie tak w skrócie, jak sam lubisz pisać.

Nie dajmy się zwariować pustymi hasłami i pogłębiajmy naszą wiedzę z dziedziny głównej, jaką jest właśnie wrotkarstwo.

Na koniec kolejny raz jeszcze dopiszę: mówimy o oficjalnym nazewnictwie, bo taki jest temat kolegi @karolski - nie widzę innego przesłania.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Casc
Prześcigant 4x100mm
Posty: 311
Rejestracja: sob lipca 12, 2008 3:20
Moje rolki: Fusion X5
Jeżdżę od: 15 maja 1996
Lokalizacja: Szczecin/Poznań

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: Casc » czw listopada 04, 2010 12:53

Zaciekawiła mnie jedna rzecz - zico napisał, że na wrotkarstwo składają się:
- jazda na rolkach
- jazda na wrotkach
- jazda na deskorolce

Czy wynika to z jakieś definicji na użytek naszego języka, czy jest to od języka zupełnie niezależne? Chodzi mi o to, czy ktoś kiedyś po prostu uznał, że te trzy konkretne dyscypliny są dziedzinami wrotkarstwa i PZSW się nimi będzie zajmował, czy też jest to wzór wzięty np. z USA - że skoro tam na wrotkarstwo składają się te trzy dyscypliny to u nas też. Dlaczego wchodzę w takie szczegóły?

Popatrzmy na nazewnictwo angielskie
1. jazda na rolkach - inline skating
2. jazda na wrotkach - quad skating
3. jazda na deskorolce - skateboarding

Jeszcze mamy łyżwiarstwo, czyli ice skating, które do wrotkarstwa zdecydowanie nie należy, bo stanowi odrębną dyscyplinę. W każdym razie, patrząc na powyższe nazwy nasuwa mi się pytanie: "co robi tutaj deskorolka?". Jeśli chodzi o rolki czy wrotki to nazwa wyraźnie podkreśla "skating", natomiast w deskorolce jest co prawda "skate" ale kluczowe jest "boarding". Chodzi o to, że o ile przy wrotkach czy rolkach ważne jest porównanie do łyżew (skating) o tyle w przypadku deski chodzi tylko o "ślizg na desce", czyli słowo bliskie, ale jednak inne. Wychodzi że mamy trzy dyscypliny: dwa rodzaje łyżworolek i ślizganie na desce w jednym worku. Wiem, że nie wnoszę nic nowego do dyskusji, ale chciałem przy okazji zapytać jak to właściwie jest.
Mad Blades

Bauer FX1 (1996-1998)
Bauer FX3 (1999-2008)
Fusion X5 (2009 - ?)
Tak kiedyś wyglądały moje rolki:
Obrazek

witomazur
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 214
Rejestracja: ndz maja 07, 2006 8:38
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Duszniki Zdroj

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: witomazur » czw listopada 04, 2010 1:37

Casc pisze:Zaciekawiła mnie jedna rzecz - zico napisał, że na wrotkarstwo składają się:
- jazda na rolkach
- jazda na wrotkach
- jazda na deskorolce

Czy wynika to z jakieś definicji na użytek naszego języka, czy jest to od języka zupełnie niezależne? Chodzi mi o to, czy ktoś kiedyś po prostu uznał, że te trzy konkretne dyscypliny są dziedzinami wrotkarstwa i PZSW się nimi będzie zajmował, czy też jest to wzór wzięty np. z USA - że skoro tam na wrotkarstwo składają się te trzy dyscypliny to u nas też. Dlaczego wchodzę w takie szczegóły?

Popatrzmy na nazewnictwo angielskie
1. jazda na rolkach - inline skating
2. jazda na wrotkach - quad skating
3. jazda na deskorolce - skateboarding

Jeszcze mamy łyżwiarstwo, czyli ice skating, które do wrotkarstwa zdecydowanie nie należy, bo stanowi odrębną dyscyplinę. W każdym razie, patrząc na powyższe nazwy nasuwa mi się pytanie: "co robi tutaj deskorolka?". Jeśli chodzi o rolki czy wrotki to nazwa wyraźnie podkreśla "skating", natomiast w deskorolce jest co prawda "skate" ale kluczowe jest "boarding". Chodzi o to, że o ile przy wrotkach czy rolkach ważne jest porównanie do łyżew (skating) o tyle w przypadku deski chodzi tylko o "ślizg na desce", czyli słowo bliskie, ale jednak inne. Wychodzi że mamy trzy dyscypliny: dwa rodzaje łyżworolek i ślizganie na desce w jednym worku. Wiem, że nie wnoszę nic nowego do dyskusji, ale chciałem przy okazji zapytać jak to właściwie jest.
Kilka słów wyjasnienia pod kątem prawnym.PZSW jest krajowym związkiem sportowym,zrzeszonym w FIRShttp://www.rollersports.org(światowa federacja).W związku z tym wszystkie dyscypliny zrzeszone w FIRS są niejako obligatoryjnie zrzeszone w PZSW.Nowa Ustawa o Sporcie nakłada na wszystkie dyscypliny/sporty w obrebie danej federacji obowiązek zrzeszania się w JEDNYM związku.Jako przykład podam Polskie Związki Łyżwiarstywa Szybkiego i Figurowego(w tym momencie osobne instyucje),które do końca 2011 musza się połaczyć czy im sie to podoba czy nie gdyż na świecie łyzwiastwem szybkim i figurowym zajmuje sie jedna federacja ISU.
Wobec tego szanowni dyskutanci :D Sporty Wrotkarskie w Polsce nie bardzo maja szanse na zmianę nazwy,gdyż w wypadku próby zamiany na np.Sporty Na Rolkach wykluczylibyśmy quad - dyscyplinę,która tylko w Polsce jest egzotyczna a jest zrzeszona w FIRS.Quad nie może przecież nazwać się sportem na rolkach bo to bzdura :idea: Moim osobistym zdaniem nazwa wrotkarstwo rzeczywiście lekko utrudnia identyfikację produktu ale prawnie nie za bardzo istnieje mozliwośc jej zmiany.Więc edukujmy społeczeństwo....... :D
Witek
Ukończyłem maraton w Łomży:) http://www.uks-orlica.pl
http://www.pzsw.org

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wrotkarstwo czyli jazda na rolkach - podstawowe informacje dla wszystkich”