nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Odpowiedzi na częste pytania - na co należy zwrócić uwagę kupując rolki (wrotki) i jak je serwisować
Frequently Asked Questions - what you should know about buying an inline skates, how to maintain them

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: jar-as » ndz listopada 07, 2010 3:59

Tak tak jak najbardziej czytałem ,jedynie spektrum dyskusji zrobiło się dośc szerokie i zahaczało o entymologie słowa rolka i w pewnym momencie wyglądało to na totalna dyskryminacje słowa rolka co bardzo zmaciło tą dyskusję .Problem faktycznie powstał teraz a sześć lat było cicho bo nastał czas pisania pism oficjalnych ,powstaja stowarzyszenia itp miedzy innymi nasze BSF .org.pl i psząc cokolwiek do urzedu chcemy byc zrozumiani dobrze wpasowani w temat i nie odsyłani "od annasza do kajfasza" .Jak wspomiałem przeszliśmy też temat ironicznego podejscia gdy pisaliśmy o wrotkach ..no cóż nie nasza wina .Nie zamierzam nikomu udowadniać ze nie jestem wielbłądem ,ani też kopać się z koniem ,tylko byc zrozumianym i postrzeganym w urzedach i instytucjach przy okazji pisania jakichkolwiek pism tak jak tego sobie zycze i co ma zwiazek z tym, co na tych rolkach robimy .I pewnie stąd cały ten temat .Sześc lat temu niewielu myślało o rolkach wrotkach na tyle powaznie by słowa stanowiły jakikolwiek problem ,nie dośc tego rozrósł sie ten sport na tyle ze jest potrzeba precyzowania o czym mówimy i jak sie przedstawiamy , kim jesteśmy i co reprezentujemy .

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: Toudi » ndz listopada 07, 2010 4:29

No i zonk.
Nic dziwnego, że tak słabo jeżdżę. :?
Trenowałem mało i nie to, co chciałem. :(
Pozdrawiam
Piotr

slawekgd
Posty: 3
Rejestracja: ndz listopada 07, 2010 7:13
Moje rolki: metro
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: slawekgd » ndz listopada 07, 2010 7:30

Witam
Dlaczego rolki a nie wrotki. Patrze w zakładkę sklepu i w sprzedaży są rolki nie wrotki. Moje takie spostrzeżenie.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: zico » ndz listopada 07, 2010 7:40

slawekgd pisze:Witam
Dlaczego rolki a nie wrotki. Patrze w zakładkę sklepu i w sprzedaży są rolki nie wrotki. Moje takie spostrzeżenie.
Proszę przeczytaj uważnie jeszcze raz cały temat. Była już odpowiedź na powyższe zapytanie.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

trifilip
Posty: 8
Rejestracja: czw maja 10, 2012 11:07
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: trifilip » sob maja 12, 2012 10:29

W lekkiej atletyce jest tak:
- nazwa dyscypliny: lekkoatletyka
- nazwa konkurencji: rzut młotem, skok o tyczce itd.

Nie wiem czy dobrze rozumuje?!?! Proszę o poprawienie mnie.
- nazwa dyscypliny: wrotkarstwo
- nazwa konkurencji: rolkarstwo

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: zico » sob maja 12, 2012 10:33

trifilip pisze:Nie wiem czy dobrze rozumuje?!?! Proszę o poprawienie mnie.
- nazwa dyscypliny: wrotkarstwo
- nazwa konkurencji: rolkarstwo
Poprawiam nazwy konkurencji (rolkarstwo nie istnieje jako sport, ani tym bardziej konkurencja):

- wrotkarstwo szybkie lub jazda szybka na rolkach
- hokej na rolkach
- slalom stylowy na rolkach / freestyle slalom
- jazda agresywna na rolkach

Poczytaj forum, bo temat był już ruszany X razy.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

trifilip
Posty: 8
Rejestracja: czw maja 10, 2012 11:07
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: trifilip » sob maja 12, 2012 10:50

Czytam forum, ale w 2 dni wszystkiego nie ogarnę :)

To jeszcze pomęczę trochę ;)

Wypytałem dzisiaj znajomych o jazdę na rolkach i na wrotkach. Każdy z nich miał kiedyś na nogach jedno lub drugie. Na koniec zadałem pytanie jak nazywa się sport, w którym jeździ się na takim sprzęcie (i pokazałem rolki) - wszyscy (12 osób) powiedziało, że rolkarstwo.
Wiem, że to świadczy o niewiedzy społeczeństwa (ja sam tego nie wiedziałem do wczoraj), ale czy nie warto posługiwać się nazwą rolkarstwo wśród amatorów, którzy chcą się ścigać na rolkach w maratonie. Chodzi mi o to, że zdecydowana większość ludzi jak będzie szukało informacji np. o treningu na rolkach to wpiszę w wyszukiwarkę frazę "trening rolkarstwo", a nie "trening wrotkarstwo". ZICO - wiem, że jesteś zdecydowanym przeciwnikiem "rolkarstwa", ale rozważ czy nie lepsze było by to dla rozwoju sportu amatorskiego w Polsce jakim jest "rolkarstwo" wprowadzenie właśnie nazwy "rolkarstwo" ;) Pomijajac ideę, historię itd.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: zico » sob maja 12, 2012 10:59

Nie byłoby lepsze. Wszystko jest wyjaśnione, wystarczy poczytać. To teraz ja Tobie dam klina: na 12 osób STARSZYCH, które miały do czynienia z wrotkami w latach 70-80 każdy Tobie odpowie wrotkarstwo. Każdy liczący się instruktor z długim stażem odpowie: wrotkarstwo. Wymyślanie nowej nazwy kosztem niewiedzy mija się z celem, nikt nie będzie "ułatwiać" nazwą, bo ktoś "młody" tak chce, bo nie wie, bo sobie wymyśla nazwę z wymyślonej nazwy "rolki".

Polska nie jest prekursorem wrotkarstwa, więc musi się dostosować. Na świecie jest sport nazywany "roller skating" = wrotkarstwo. W Polsce jest PZSW - Polski Związek Sportów Wrotkarskich, instruktorzy dostają legitymację instruktorów wrotkarstwa.

Chcesz zmienić to? DZIAŁAJ i daj znać jak Ci idzie i co to da. Wolna droga. Dla mnie będzie to zawsze wrotkarstwo, ponieważ nie będę dyskryminował nigdy tych, którzy nadal chcą jeździć na wrotkach tradycyjnych, a właśnie dzięki im ten sport ewoluował do wrotek liniowych.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

trifilip
Posty: 8
Rejestracja: czw maja 10, 2012 11:07
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: trifilip » sob maja 12, 2012 11:10

Czyli uznajemy, że "rolkarstwo" to slang?

PS - dam znać w najbliższym czasie o ankiecie, którą z ciekawości przeprowadzę wśród osób w średnim wieku :)

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: zico » sob maja 12, 2012 11:18

trifilip pisze:Czyli uznajemy, że "rolkarstwo" to slang?

PS - dam znać w najbliższym czasie o ankiecie, którą z ciekawości przeprowadzę wśród osób w średnim wieku :)
Nie uznajemy, tak po prostu jest. Kolejny raz i ostatni: poczytaj forum i historię. Mam cichą nadzieję, że zrozumiesz. Ankieta to strata czasu, bo dowiesz się przede wszystkim tego, że ludzie są niedouczeni i nie znają struktur tego sportu :) Sam "palnąłeś" gafę z dyscyplinami.

Dodatkowo proponuję żebyś nie ciągnął dalej tego tematu tutaj, bo takie pisanie miesza ludziom w głowach. Jak chcesz działać w zmianie dyscypliny, napisz do Ministerstwa Sportu i już dalej daj znać tutaj jak Ci poszło. Jednak będzie to strata czasu jak z ankietami, no chyba, że masz sporo czasu i się po prostu nudzisz.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

trifilip
Posty: 8
Rejestracja: czw maja 10, 2012 11:07
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: trifilip » sob maja 12, 2012 11:33

Spokojnie, nazwy sportu nie będę zmieniał bo to co mi napisałeś w poprzednich postach ma sens. Po prostu dopytuję o to czego nie doczytałem i czego nie wiem.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: zico » sob maja 12, 2012 11:42

trifilip pisze:Spokojnie, nazwy sportu nie będę zmieniał bo to co mi napisałeś w poprzednich postach ma sens. Po prostu dopytuję o to czego nie doczytałem i czego nie wiem.
Rada na przyszłość: jak się czegoś nie wie, to się najlepiej nie odzywać, a w szczególności jak jest wszystko jasno i klarownie opisane.
To, że Tobie się nie chce czytać, czy tam nie doczytałeś - nie obchodzi mnie to.
Ważniejsze jest nie mieszanie ludziom w głowach, a dawanie konkretnej wiedzy, żeby mieli z niej użytek, a nie jakieś niedopowiedzenia czy dezinformacje.

Nie miej pretensji do tej wypowiedzi, po prostu więcej własnej inicjatywy i CZYTANIA ze zrozumieniem.

:)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
K4M1L
Posty: 37
Rejestracja: wt czerwca 12, 2012 4:44
Moje rolki: Fusion 4
Jeżdżę od: 23 mar 2012

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: K4M1L » wt października 23, 2012 11:58

Wrotkarstwo, łyżworolkarstwo a może rolkarstwo? Ciekawe zagadnienie.

zico pisze:"Rolki" to nic innego jak nowoczesne wrotki. W związku, że wrotki były pierwsze, jak i prężnie swego czasu w Polsce rozwijało się wrotkarstwo - to taka nazwa pozostała.
A właśnie, że nie - pierwsze były rolki.
Najpierw były oczywiście łyżwy. Jednak już w 1760 r. zostały w Belgii wymyślone łyżworolki (nazwa, która dobrze określa pochodzenie rolek). Wrotki to wynalazek późniejszy - narodziny wrotki datuje się na 1863 r. i miały miejsce w USA. (źródło)


Co do samego nazewnictwa w języku polskim.

"Wrotkarstwo" - od "wrotki", która swoje źródłosłowie bierze od ang. "wrote" czyli "napisać". (źródło)
Co ma wspólnego pisanie z jazdą na wrotkach? Przypuszczam, że doszło tu do błędu językowego. W każdym razie wyraz "wrotki" się przyjął i oznacza obecnie buta na kółkach typu "quad". Zaś "wrotkarstwo" (poza określenia jazdy na wrotkach) to ogólna nazwa sportów kojarzonych z tradycyjną wrotką. Myślę, że skoro "wrotkarstwo" obejmuje swoim zasięgiem jazdę na wrotkach, jazdę na rolkach czy jazdę na desce w takim razie nadaje się na nazwę tego forum (pomimo, że nie znajdziemy tu niczego na temat jazdy na desce).

"Rolkarstwo" - nowe (w stosunku do "wrotkarstwa") słowo, choć popularne społecznie - odnoszące się do jazdy na rolkach. Wywodzi się od wyrazu "rolki" (a domyśle łyżworolki), która ma związek z ang. "roll" czyli "toczyć". Nazywanie rolek "wrotkami jednośladowymi" wydaje mi się błędem historycznym wynikającym z przekonania, że wrotki były wcześniej niż rolki (łyżworolki).

To tyle. Mam nadzieję, że rzuciłem trochę nowego światła na stare sprawy.
Żyję też nadzieją, że kiedyś Polacy będą tłumaczyć inline speed skating jako "rolkarstwo szybkie".
Kamil Chwedyna.
"Jedni marzą o sukcesie - inni wstają i na niego ciężko pracują."

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: zico » wt października 23, 2012 12:22

Może źle się wyraziłem w tamtym zdaniu, ale widzę, że nadal jest ciśnienie na jakieś bezsensowne zmiany. Dotyczy to osób, które nawet nie zagłębiły się w temat i próbują na siłę użyć nowej nomenklatury. Po co?

Rolki były pierwsze, ok - może masz rację, jednak co do oficjalnego sportu to wrotkarstwo było pierwsze. Polecam zasięgnąć głębszej lektury, pochodzić po bibliotekach i poszukać sobie informacji na ten temat.

Dalsza dyskusja nie ma sensu, jeśli dalej będą "siłowe" próby zmiany tej nazwy, przez klikę osób, która nie zna historii tego sportu. Jazda szybka na wrotkach przeistoczyła się na "wrotki nowoczesne", zwane POPULARNIE "rolkami". Oficjalnie to nadal wrotkarstwo.

FIRS: http://www.rollersports.org/RollerSport ... index.html

PS kiedyś sam szukałem, jak nazywa się mój ulubiony sport. Zajęło mi to dobrych kilka lat - internet to była droga sprawa (5pln za 1h połączenia), wyszukiwarki (jak się już je znalazło) to dawały słabe wyniki. Od kolegów po fachu w jeździe agresywnej (m.in. Albert Szybiński) była tylko informacja "inline skating". Nadal za mało informacji na ten temat w latach '90. Książka Włodzimierza Starosty "Jazda na wrotkach i deskorolce dla każdego" w jakiś sposób wyjaśnia aspekty nazewnictwa i nakierowała mnie na dobry tor poszukiwań. Co ciekawe - o nazewnictwie dowiedziałem się później niż powstało w Poznaniu Stowarzyszenie Sportów Wrotkarskich MALTA, do którego później wstąpiłem.

Zajęło mi to kilka lat - szukania, weryfikowania wiedzy na temat tego sportu, a jakaś część osób uparcie i na szybko próbuje coś... Co? Nie wiadomo co... Do czego dążycie? Chcecie coś zmienić czy tylko podtrzymywać jałową dyskusję? Jak chcecie coś zmienić - to przedstawcie swój plan działań, żeby to miało ręce i nogi - pisałem o konsekwencjach zmiany w tym temacie i wcześniej. Nie chcę mi się już szukać, bo dla mnie sprawa jest oczywista - spędziłem nad poszukiwaniem nazewnictwa kilka lat, m.in. po to, żeby promować ten sport prawidłową nomenklaturą w Polsce. Po to powstało to forum pod takim adresem, a nie innym (za prywatne pieniądze).
Czy się komuś to podoba, czy nie.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
K4M1L
Posty: 37
Rejestracja: wt czerwca 12, 2012 4:44
Moje rolki: Fusion 4
Jeżdżę od: 23 mar 2012

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: K4M1L » wt października 23, 2012 2:26

Rozumiem związki rolek (wg. Twojego słownictwa, wrotek nowoczesnych) z wrotką (tradycyjną) i ich nie neguję. Poczytałem też o rozwoju i kształtowaniu się światowych związków sportowych, które w Polsce nazywamy "wrotkarskimi".
Jednak ciągle uważam, że łyżworolka nie jest nowoczesną wersją wrotki (poczytaj historię). Myślę, że łyżworolkę można nazywać "rolką", a jazdę na łyżworolkach - "rolkarstwem". Jednak nieporozumieniem jest nazywanie łyżworolki - "wrotką", a jazdy na łyżworolkach "wrotkarstwem". To zupełnie dwie różne rzeczy.

Zico - nie atakuję tego forum ani jego nazwy (to Twoja prywatna sprawa). Problemem jest dla mnie gdy zaczynamy tłumaczyć "inline speed skating" (dalej ISS) jako "wrotkarstwo szybkie". ISS nie ma ŻADNYCH związków z jazdą na wrotkach. ISS wywodzi się z łyżwiarstwa szybkiego. Jazdę szybką na rolkach wynaleźli europejscy łyżwiarze a nie amerykańscy wrotkarze. W ISS używa się podobnego sprzętu, technika jazdy też jest pochodną łyżwiarstwa szybkiego.

Podsumowując: Jazda szybka na rolkach należy do "sportów wrotkarskich" (i w tym sensie jest to wrotkarstwo) jednak nie jest to jazda na wrotkach (w tym sensie to nie jest wrotkarstwo) :!:
I myślę, że dyskusja jest warta świeczki jeśli nie chcemy używać angielskich nazw tylko polskich.
Kamil Chwedyna.
"Jedni marzą o sukcesie - inni wstają i na niego ciężko pracują."

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wrotkarstwo czyli jazda na rolkach - podstawowe informacje dla wszystkich”