nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Odpowiedzi na częste pytania - na co należy zwrócić uwagę kupując rolki (wrotki) i jak je serwisować
Frequently Asked Questions - what you should know about buying an inline skates, how to maintain them

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
Stablo
Posty: 15
Rejestracja: wt sierpnia 31, 2010 10:19
Moje rolki: Seba KSJ II, Seba High Deluxe
Jeżdżę od: 12 gru 2009
Lokalizacja: Sopot/Gdańsk

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: Stablo » sob listopada 06, 2010 3:20

Ja na wikipedi widzę wyraźnie, że jednak jest ten podział na rolki i wrotki, chociażby i po zdjęciach obok :)

Po za tym:
W sklepach na stronach itp. są zakładki - rolki - inline skates. Jeżeli są wrotki to zawsze są to quad skates.
Większość stron o tematyce rolkarskiej (a się czepiajcie będę tak pisał) ma w swojej nazwie słowo rolki, a nie wrotki.
Mogą to też być imprezy lub organizacje typu "Gdańsk na rolkach", "bezpieczna jazda na rolkach" .
Rolki sprzedawane są w decathlonie, intersporcie, bootasie, wojosporcie i innych sklepach (jednośladowe oczywiscie)
Strony internetowe: rolki.net.pl (Ta ma wyraźnie zaznaczone "inline" agressive skates, nie "quad"
) http://www.janarolki.pl i wiele innych.


Prawda jest taka, że wrotki i rolki to co innego dla zwykłych ludzi (Wrotki to quad skates, rolki to inline skates).
Tylko szybkościowcy mówią wrotki, wrotki, wrotki, wrotkarstwo, nawet wśród hokeistów nie spotkałem się z nazwą
hokej na wrotkach, bo mówcie co chcecie to brzmi śmiesznie. W sumie agresywna jazda na wrotkach, sprawia, że wyobrażam sobie obrazy ludzi skaczących po rampach itp w quad skates, co wywołuje u mnie banana na twarzy.Nie rozumiem czemu jesteście tacy konserwatywni i nie dopuszczacie żadnych zmian, a nam chodzi tylko o równoprawnienie obydwóch nazw. Wiwat Deskowrotki :lol: !
Ostatnio zmieniony sob listopada 06, 2010 4:55 przez Stablo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: zico » sob listopada 06, 2010 4:51

Widać, jak duża jest niewiedza - inaczej tego nie nazwę, piszę prosto z mostu, szczerze. Kolejny przykład:

Stablo pisze: W sumie agresywna jazda na wrotkach, sprawia, że wyobrażam sobie obrazy ludzi skaczących po rampach itp w quad skates, co wywołuje u mnie banana na twarzy.
A żebyś wiedział, że istniała jazda agresywna na wrotkach tradycyjnych została rozwinięta przez ich nowy twór "rolki"!

Obrazek

Mało tego - nazwę jeszcze szerzej: ignorancja i zapatrzenie w swoje "rolki". Ignorujecie tych, co jeżdżą na wrotkach klasycznych oraz na deskorolkach. Oni też się zaliczają to wszędzie pojmanego wrotkarstwa.
Nie ma to jak Polacy, szczególnie na forach widać absurdalne spamy, czepianie się wszystkiego i co najważniejsze: brak do tego argumentów.
Otóż kolebką rolek są wrotki. Rolki to nowoczesna ich forma, a nie nowy odłam. Wrotkarstwo jako sport było pierwsze, pojawiły się dalej rolki i są dalej we wrotkarstwie.

Bronicie się sklepami, forami, hasłami gdzieś tam usłyszanymi. Przejrzyjcie sobie dogłębnie strony, które ewidentnie kierują na sport nazywany "roller skating" czy "pattinaggio". Polska nie jest kolebką tego sportu - ale tylko u nas mogą być takie cyrki jak właśnie w tym temacie, że trzeba rozdzielać, to, siamto, owamto. Dane statystyczne też mówią, że rolki powinny mieć kółka kauczukowe albo, że takie mają. I co? Jest tak? Raczej nie.

PZSW nie będzie mieć zmienionej nazwy na PZSR.

Proponuję po prostu przyjąć na klatę to, co jest od dawna i edukować siebie oraz innych, a nie mieszać i starać się coś robić na opak.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Stablo
Posty: 15
Rejestracja: wt sierpnia 31, 2010 10:19
Moje rolki: Seba KSJ II, Seba High Deluxe
Jeżdżę od: 12 gru 2009
Lokalizacja: Sopot/Gdańsk

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: Stablo » sob listopada 06, 2010 4:57

Ty cały czas z PZSR cały czas miałby być PZSW tylko nazwy równouprawnione, tak samo jak z "pisze" i jest "napisane" - błędna forma jest tutaj bardzo popularna tak samo jak z rolkarstwem i wrotkarstwem, czytanie ze zrozumieniem też jest ważne i po za tym to nie zmienia faktu, że jazda agresywna na wrotkach (chodzi mi o nazwę) jest dla mnie śmieszna i nie zaprzeczam, że nie wiedziałem, że wcześniej była uprawiana na wrotkach, chociaż się domyślałem, że takie coś istniało/istnieje.
Ostatnio zmieniony sob listopada 06, 2010 5:34 przez Stablo, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: zico » sob listopada 06, 2010 5:03

Stablo pisze:Ty cały czas z PZSR cały czas miałby być PZSW tylko nazwy rónouprawnione czytanie ze zrozumieniem też jest ważne i sądzę, iż nie boli, po za tym to nie zmienia faktu, że jazda agresywna dla wrotkach jest dla mnie śmieszna.
Nazwa może być tylko jedna jeśli chodzi o związki i sport. Jest PZN, PZLA - nazwy są oficjalne. We wrotkarstwie jest inaczej, bo mamy aż trzy. I właśnie dlatego nie może być rolkarstwo, bo następuję dyskryminacja wrotek klasycznych i deskorolek. Widać poziom dyskusji, dla niektórych sporty z naszego hobby są śmieszne. I jak tu promować całą dyscyplinę? :roll:
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Stablo
Posty: 15
Rejestracja: wt sierpnia 31, 2010 10:19
Moje rolki: Seba KSJ II, Seba High Deluxe
Jeżdżę od: 12 gru 2009
Lokalizacja: Sopot/Gdańsk

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: Stablo » sob listopada 06, 2010 5:08

Chodziło mi o nazwę... Że śmiesznie to dla mnie brzmi, a nie ogólnie, że dyscyplina jest śmieszna.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: zico » sob listopada 06, 2010 5:15

Stablo pisze:Chodziło mi o nazwę... Że śmiesznie to dla mnie brzmi, a nie ogólnie, że dyscyplina jest śmieszna.
Ok, a co złego w oficjalnej nazwie "wrotkarstwo agresywne"? Oczywiście można używać w danym środowisku "jazdy agresywnej na rolkach", dlaczego nie. Lecz na pierwsze usłyszenie "agresywna jazda na rolkach" brzmi jak w kryminale dla nieznających tematu -> jeździł agresywnie na rolkach lub uprawiał wrotkarstwo agresywne.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Stablo
Posty: 15
Rejestracja: wt sierpnia 31, 2010 10:19
Moje rolki: Seba KSJ II, Seba High Deluxe
Jeżdżę od: 12 gru 2009
Lokalizacja: Sopot/Gdańsk

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: Stablo » sob listopada 06, 2010 5:32

Nie mówię, że coś złego jest w tych nazwach, ja mam po prostu z nimi dziwne skojarzenia, to wszystko. Zapytam o jeszcze jedno : Dlaczego wrotkarze klasyczni mieli by być urażeni skoro wrotkarstwo istnieje i pytanie z innej beczki. Dlaczego deskorolki są zaliczane do wrotkarstwa? Bo jak dla mnie jest to troszkę inny sprzęt.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: zico » sob listopada 06, 2010 5:50

Stablo pisze:Dlaczego wrotkarze klasyczni mieli by być urażeni skoro wrotkarstwo istnieje
Ponieważ wrotkarstwo na całym świecie obejmuje trzy dyscypliny, a "rolkarstwo" w Polsce ma obejmować "jedną" i "ma być na zaraz" oddzielnym sportem. Wtedy będzie się używać rolkarstwa, które będzie i tak wrotkarstwem, a będzie się skupiać tylko w "rolkach". Dlatego cały czas cisnę na oficjalną nazwę, ponieważ tak jest prawidłowo i nie robi zamieszania w całej dyscyplinie.
Stablo pisze:Dlaczego deskorolki są zaliczane do wrotkarstwa? Bo jak dla mnie jest to troszkę inny sprzęt.
Inny sprzęt, ale zasada ta sama: kręcące się kółka pod stopami. Co prawda są federacje ISF (Międzynarodowa Federacja Jazdy na Deskorolkach <- to jest dopiero nazwa) czy kiedyś istniejąca USA (United Skateboarding Assocation), ale nie dam głowy na ile są one oficjalne i jaki mają związek z głównym FIRS (Federation International de Roller Sports).
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
WFH
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 2994
Rejestracja: pt marca 25, 2005 11:57
Moje rolki: Cavalli
Jeżdżę od: 01 cze 1995
Lokalizacja: STO(L)ICA
Kontakt:

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: WFH » sob listopada 06, 2010 9:24

Stablo pisze:Ty cały czas z PZSR cały czas miałby być PZSW tylko nazwy równouprawnione, tak samo jak z "pisze" i jest "napisane" - błędna forma jest tutaj bardzo popularna tak samo jak z rolkarstwem i wrotkarstwem, czytanie ze zrozumieniem też jest ważne i po za tym to nie zmienia faktu, że jazda agresywna na wrotkach (chodzi mi o nazwę) jest dla mnie śmieszna i nie zaprzeczam, że nie wiedziałem, że wcześniej była uprawiana na wrotkach, chociaż się domyślałem, że takie coś istniało/istnieje.
Tak tylko z ciekawości - kto uznał, że można pisać i mówić "pisze"? Bo ja akurat i tak się do tego nie przekonam :D
A co do całej dyskusji to uważam, że poszła trochę w złym kierunku - ja osobiście wiem, że nazwy "rolki" się nie wypleni i zresztą nie ma chyba sensu, ale co do "rolkarstwa" to akurat jestem przeciwnikiem.

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: jar-as » ndz listopada 07, 2010 11:54

zico pisze:
Stablo pisze:Chodziło mi o nazwę... Że śmiesznie to dla mnie brzmi, a nie ogólnie, że dyscyplina jest śmieszna.
Ok, a co złego w oficjalnej nazwie "wrotkarstwo agresywne"? Oczywiście można używać w danym środowisku "jazdy agresywnej na rolkach", dlaczego nie. Lecz na pierwsze usłyszenie "agresywna jazda na rolkach" brzmi jak w kryminale dla nieznających tematu -> jeździł agresywnie na rolkach lub uprawiał wrotkarstwo agresywne.
Złego nie ma nic natomiast powstaje pewna nieścisłość ,jest wrotkarstwo agresywne jest i agresywna jazda na rolkach i w tym momencie osobiście wiem o czym mówię natomiast jeśli ma funkcjonować tylko np : wrotkarstwo agresywne to tak naprawde nie wiem na np jakie zawody ide czy tych na wrotkach klasycznych czy tych w "jednośladowych " .To samo wrotkarstwo artystyczne które na wrotkach klasycznych funkcjonuje w stanach i ma sie dobrze u nas właściwie tylko szczatkowo we Włoszech i we Francji .Natomiast pisząc freestyle na wrotkach znowu nie ma uściślenia i nie wiem co mnie spotka .Piszac wniosek o pokaz artystycznej jazdy na wrotkach otrzymałem odpowiedż :panie a kto dzisiaj jedzi na wrotkach kogo to zainteresuje .Moje zdanie jest takie ze zmieniać nazwy zwiazku i sportu nie ma sensu jednak odsądzać od czci i wiary coś co uściśla nazewnictwo i daną odmiane wrotkarstwa np rolki agresywne ,rolki szybkie, freestyle na rolkach ,jest błędem i bezsensownym brnięciem w ograniczanie jezyka i tego co chcemy nim prezyzyjnie określić .Oczywiście nie ulegając przy tym śmieszności typu zwis męski ozdobny jako krawat .

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: Toudi » ndz listopada 07, 2010 1:30

Chyba mieszamy tutaj nazwę grupy dyscyplin z nazwą dyscypliny.
podobnie, jak WFH uważam, że nie ma sensu mówić o jeździe agresywnej na wrotkach, jeśli ona się odbywa na rolkach Ale jednak uważam, że jest to dyscyplina w ramach wrotkarstwa.

Weźmy to podobny przykład znakomitego olimpijskiego sportu, jakim jest strzelectwo (jeśli dobrze pamiętam chodzi o 17 dyscyplin rozgrywanych w ramach igrzysk).
Otóż jest tam (nie łapcie mnie za słówka, bo nie mam czasu wertować wikipedii i szukać nazw):
strzelanie z karabinka pneumatycznego, strzelanie do rzutków i do sylwetki dzika a również pistolet, pewnie też coś w rodzaju kbks.
Wszyscy się chyba zgodzimy, że chodzi o bardzo różne rodzaje broni a jednak strzelec do tarczy i strzelec do rzutków to wciąż strzelec, mimo, że jeden ma wiatrówkę a drugi dubeltówkę na naboje o centymetrowym (albo podobnie) kalibrze i sypie w jednym strzale pewnie z 50 śrucinami. Mamy też gościa, który ładuje do tarczy z regularnego naboju.
A jednak nie mówimy o nich, że reprezentują śrutownictwo, wiatrówkarstwo czy kabekesiarstwo.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: jar-as » ndz listopada 07, 2010 1:45

Toudi pisze:Chyba mieszamy tutaj nazwę grupy dyscyplin z nazwą dyscypliny.
podobnie, jak WFH uważam, że nie ma sensu mówić o jeździe agresywnej na wrotkach, jeśli ona się odbywa na rolkach Ale jednak uważam, że jest to dyscyplina w ramach wrotkarstwa.

Weźmy to podobny przykład znakomitego olimpijskiego sportu, jakim jest strzelectwo (jeśli dobrze pamiętam chodzi o 17 dyscyplin rozgrywanych w ramach igrzysk).
Otóż jest tam (nie łapcie mnie za słówka, bo nie mam czasu wertować wikipedii i szukać nazw):
strzelanie z karabinka pneumatycznego, strzelanie do rzutków i do sylwetki dzika a również pistolet, pewnie też coś w rodzaju kbks.
Wszyscy się chyba zgodzimy, że chodzi o bardzo różne rodzaje broni a jednak strzelec do tarczy i strzelec do rzutków to wciąż strzelec, mimo, że jeden ma wiatrówkę a drugi dubeltówkę na naboje o centymetrowym (albo podobnie) kalibrze i sypie w jednym strzale pewnie z 50 śrucinami. Mamy też gościa, który ładuje do tarczy z regularnego naboju.
A jednak nie mówimy o nich, że reprezentują śrutownictwo, wiatrówkarstwo czy kabekesiarstwo.
Toudi dokładnie do tego zmierzam .Jest dyscyplina ogólnie określająca i jest związek sportów wrotkarskich .Ponieważ jednak nastepuje duza specjalizacja , by być precyzyjnymi w tym o czym mówimy ,co mamy na myśli uważam ze nie unikniemy pisania i mówienia o rolkach i to miałem na myśli .Przyznaje ze bede pisał w pismach oficjalnych iz "promujemy sporty wrotkarskie a w szczególności freestyle czyli artystyczna jazde na rolkach " tylko po to by adresat dokładnie a przynajmniej w miare dokładnie wiedziaał o co mi chodzi .Uważam ,że zycie niesie koniecznośc zmian i edukowanie na siłe nic nie da gdyz wprowadzi niepotrzebny zamęt typu dziwne lub dziwaczne rozgraniczanie na wrotki klasyczne i liniowe .Takie określanie mimo jakiejś tam swojej genezy słowotwórczej jest wg mnie archaiczne i nie pasuje do dzisiejszego stanu rzeczy ,pomijając już to ,że 100% sklepów sprzedaje rolki a nie wrotki .
Generalnie zgadzam sie z Toba, nie bede mówił o rolkarstwie jako o dziedzinie sportu.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: zico » ndz listopada 07, 2010 2:08

Właśnie o to chodzi, cieszę się, że wreszcie rozumiecie przesłanie. Dyscyplina główna -> wrotkarstwo. Dla sprecyzowania danego odłamu, jak najbardziej można używać hasła w stylu: jazda agresywna na rolkach, slalom na rolkach - tutaj nie widzę żadnego problemu.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: jar-as » ndz listopada 07, 2010 2:44

Sorry Zico, to bardzo mgliście nas edukowałeś :wink: Ale najważniejszy jest konsensus ....rety jak jak lubie to słowo :lol:

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: zico » ndz listopada 07, 2010 3:35

jar-as pisze:Sorry Zico, to bardzo mgliście nas edukowałeś :wink: Ale najważniejszy jest konsensus ....rety jak jak lubie to słowo :lol:
Wiesz, temat jest wyraźny jeśli chodzi o dyscyplinę - "nazwa wrotkarstwo, dlaczego?" W pierwszym poście @karolski podał link z tematem na forum obrazujący jak szeroka jest dyscyplina. Po co powtarzać kolejny raz? Przecież wystarczy poszukać i sobie poczytać :) W ogóle jestem zdziwiony, że tej nazwy używam na forum już 6 lat, a nagle teraz jest jakaś pobudka, że nie taka nazwa. 6 lat stagnacji i atak <- inaczej tego nie nazwę; porównanie do sklepów, że tylko na moim forum itp. itd. Więc nie dziwić się, że takie suche odpowiedzi.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wrotkarstwo czyli jazda na rolkach - podstawowe informacje dla wszystkich”