Łożyska nierozbieralne, bez zawleczki - co zrobić?

Odpowiedzi na częste pytania - na co należy zwrócić uwagę kupując rolki (wrotki) i jak je serwisować
Frequently Asked Questions - what you should know about buying an inline skates, how to maintain them

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

parva
Posty: 5
Rejestracja: śr maja 03, 2006 12:09
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Kontakt:

Łożyska nierozbieralne, bez zawleczki - co zrobić?

Post autor: parva » śr maja 03, 2006 12:51

Hej! Odgrzebałam moje stare rolki, ale chcę zmienić kółka, bo te stare sa bardzo twarde. Przejrzałam Wasze forum, naczytałam się o konserwacji łożysk, jak je rozkręcać, rozkładać, cuda-niewidy i inne mądre rzeczy... W jednym z postów pojawiło się takie zdanie

"Przed rozpoczęciem procesu otwierania i mycia dobrze jest wyjąć łożysko z kółka" ;)

Ale proszę, oświećcie blondynkę - jak wyjąć to łożysko z kółka ??? ;) Użycie młotka spowodowało, że łożysko wysunęlo się minimalnie, wątpię, czy to jest dobra metoda. Czy jest więc jakiś sprytny sposób na wyciągnięcie łożysk? I włożenie ich do nowych kółek? Tak na marginesie jeszcze powiem, że dysponuję raczej niewielką kwotą pieniędzy i chciałabym to załatwić jak najtaniej, zwłaszcza że dużo jeździć chyba nie będę (no i dlatego nie szukam nowych łożysk, nowych, porządnych rolek itd...). Za wszelkie info - wielkie dzięki!

Awatar użytkownika
Piotr B
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1839
Rejestracja: czw listopada 18, 2004 8:00
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Dębno

Re: Zmiana kółek - wyjmowanie łożysk

Post autor: Piotr B » śr maja 03, 2006 9:05

parva pisze:
Ale proszę, oświećcie blondynkę - jak wyjąć to łożysko z kółka ??? ;) Użycie młotka spowodowało, że łożysko wysunęlo się minimalnie, wątpię, czy to jest dobra metoda. Czy jest więc jakiś sprytny sposób na wyciągnięcie łożysk? I włożenie ich do nowych kółek? Tak na marginesie jeszcze powiem, że dysponuję raczej niewielką kwotą pieniędzy i chciałabym to załatwić jak najtaniej, zwłaszcza że dużo jeździć chyba nie będę (no i dlatego nie szukam nowych łożysk, nowych, porządnych rolek itd...). Za wszelkie info - wielkie dzięki!
Ha, ha, ha, młotkiem też można, ale poproś lepiej sąsiada, brata, tatę lub kogokolwiek, to jest naprawdę proste tylko może trochę sprytu i siły. Jeśli się już wysuneło to już połowa sukcesu. Gratuluję

parva
Posty: 5
Rejestracja: śr maja 03, 2006 12:09
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Kontakt:

Post autor: parva » śr maja 03, 2006 11:32

No właśnie problem polega na tym, że to tata się zabrał za ten młotek ;) Słabiutki to on nie jest, a efekty i tak kiepskie :? No nic, będziemy kombinować...

parva
Posty: 5
Rejestracja: śr maja 03, 2006 12:09
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Kontakt:

Post autor: parva » ndz maja 14, 2006 7:25

No i mam nowe rolki... Dopiero z instrukcji od tych nowych dowiedziałam się, że by wyjąć łożysko potrzebne jest "odpowiednie narzędzie". No żesz... właśnie o to mi chodziło! Za proste i zbyt oczywiste to dla Was było, żeby o tym napisać? Drodzy cztero- pięcio- dziesięciokółkowcy, nie każdy się zna doskonale na tym, o czym Wy wiecie wszystko... Z Was też każdy zresztą zaczynał. A skąd ja mam wiedzieć, czy toto trzeba wypchnąć z kółka na siłę gołymi rękami, czy jest do tego jakieś narzędzie, czy też może jeszcze inaczej. Można by tłumaczyć "że baba to się gubi przy odrobinie techniki", ale jakoś żaden chłop nie wiedział, co z tym zrobić. Nawet w sklepach sportowych. Chyba że też im się nie chciało o takiej oczywistej rzeczy pwiedzieć.

Awatar użytkownika
ALAN54
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 913
Rejestracja: czw stycznia 29, 2004 8:43
Jeżdżę od: 15 sie 2001
Lokalizacja: POZNAŃ
Kontakt:

wymiana kółek

Post autor: ALAN54 » ndz maja 14, 2006 10:15

Dla niewtajemniczonych i początkujących: 1. Tak wygląda klucz do wyjmowania kółek

Obrazek

Awatar użytkownika
ALAN54
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 913
Rejestracja: czw stycznia 29, 2004 8:43
Jeżdżę od: 15 sie 2001
Lokalizacja: POZNAŃ
Kontakt:

Post autor: ALAN54 » ndz maja 14, 2006 10:29

cd poprzedniego postu.
Tak wygląda kółko
Obrazek
Wkładamy klucz jak na zdjęciu i wyciskamy łozysko wraz z tulejką
Obrazek
Wkładamy klucz w 2-giej pozycji do pozostałego w kółku drugiego łożyska i ruchem twoje-moje lekko w górę wyciągamy drugie łożysko
Obrazek
osłonkę z łożyska ale tylko z jednej strony można wyjąć ostrym narzędziem llub czymkolwiek (tu wkręt do regipsu)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
W razie wątpliwości pytać na forum. Życzę przyjemnego czyszczenia łożysk. POZDRO ALAN54

parva
Posty: 5
Rejestracja: śr maja 03, 2006 12:09
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Kontakt:

Post autor: parva » pn maja 15, 2006 12:05

Dzięki Ci, dobry człowieku! Pewno się nowa wiedza przyda za jakiś czas.

Awatar użytkownika
Marek
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 782
Rejestracja: czw marca 17, 2005 9:31
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Marek » pn maja 15, 2006 9:02

A moge mniejszym wkretem? :twisted: :twisted: :twisted:

Awatar użytkownika
ALAN54
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 913
Rejestracja: czw stycznia 29, 2004 8:43
Jeżdżę od: 15 sie 2001
Lokalizacja: POZNAŃ
Kontakt:

Post autor: ALAN54 » pn maja 15, 2006 10:57

Nie e , to musi być śrubowkrętak taki jak na zdjęciu. Inne narządy są zabronone pod karą :evil:

Awatar użytkownika
Marek
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 782
Rejestracja: czw marca 17, 2005 9:31
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Marek » pn maja 15, 2006 2:43

Ten na wzdeciu jest do metalu czy do drzewa? :twisted: :twisted: :twisted:

Awatar użytkownika
ALAN54
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 913
Rejestracja: czw stycznia 29, 2004 8:43
Jeżdżę od: 15 sie 2001
Lokalizacja: POZNAŃ
Kontakt:

Post autor: ALAN54 » pn maja 15, 2006 2:58

Śrubciak ostrowkrętny z zielaza do blachi stalowi

Awatar użytkownika
Marek
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 782
Rejestracja: czw marca 17, 2005 9:31
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Marek » pn maja 15, 2006 4:50

A cha ocynkowany cy czarny :twisted: :twisted: :twisted:

Awatar użytkownika
ALAN54
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 913
Rejestracja: czw stycznia 29, 2004 8:43
Jeżdżę od: 15 sie 2001
Lokalizacja: POZNAŃ
Kontakt:

Post autor: ALAN54 » pn maja 15, 2006 5:19

Chiba widać że czarni bo nieocenkowani :wink: :evil:

mar.ta
Posty: 34
Rejestracja: pt maja 26, 2006 6:50
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mar.ta » pt maja 26, 2006 7:18

cześć!

Witam wszystkich i proszę o pomoc. Postanowiłam wyczyścić łożyska i wszystko wydawało się bardzo proste, aż do momentu gdy miałam zdjąć osłonkę, bo nie mam pojęcia jak to zrobić. Nie ma w nich zawleczki a zdjęcie osłonki według zdjęć powyżej dla kogoś kto nigdy w życiu nie miał z nimi do czynienia nie jest wcale takie oczywiste...Czy łożysko ma otwór w który wbija się ostry przyrząd, bo tak wygląda na zdjęciu (moje nie) czy mam sama go zrobić (jakoś nie mam zaufania do tego pomysłu :wink: )...Pomóżcie, bo w moim otoczeniu brakuje mężczyzny, który może miałby jakieś lepsze pomysły od moich...przynajmniej w kwestii łożysk :wink: i muszę to zrobić sama.

Pozdrawiam,
Marta

Awatar użytkownika
ALAN54
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 913
Rejestracja: czw stycznia 29, 2004 8:43
Jeżdżę od: 15 sie 2001
Lokalizacja: POZNAŃ
Kontakt:

Post autor: ALAN54 » pt maja 26, 2006 7:27

Hej Marto! Zdejmowanie osłonki łożyska jest czynnością niestety brutalną. Należy wbić szpikulec w osłonkę, uważać na palce i dłoń żeby się nie skaleczyć, następnie lekko podważyć i osłonka zdjęta. Nie nadaje się już do dalszego użycia. Uwaga! zdjąć osłonkę tylko z jednej strony. Dla kogoś kto tego jeszcze nie robił może wydawać się trudne. Mnie z kolei trudno wytłumaczyć czynność dla mnie oczywistą. Na początku mojej kariery rolkarskiej też miałem z tym kłopot dlatego spieszę z wyjaśnieniami. W razie kłopotów pytaj bez krępacji. POZDRO ALAN54 :D :D :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wrotkarstwo czyli jazda na rolkach - podstawowe informacje dla wszystkich”