Inline Alpine

Odpowiedzi na częste pytania - na co należy zwrócić uwagę kupując rolki (wrotki) i jak je serwisować
Frequently Asked Questions - what you should know about buying an inline skates, how to maintain them

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Inline Alpine

Post autor: zico » pn marca 28, 2011 9:14

Konkurencje alpejskie na wrotkach jednośladowych ang. Inline alpine są młodymi szybko rozwijającymi się dyscyplinami. Jawią się jako mieszanina dwóch sportów: jazdy na nartach alpejskich i jazdy na wrotkach jednośladowych. Dokładniej mówiąc zawodnik „na kółkach” porusza się w dół trasy między bramkami slalomowymi jak najszybciej potrafi, tak aby pozostawić konkurencję z tyle.

Nowy rodzaj szkolenia letniego!
Pomysły, by stworzyć ideał letniego treningu dla narciarzy bez wyjazdów na lodowce zaprzątały głowy trenerów od dłuższego czasu. Wraz ze skonstruowaniem nowoczesnych wrotek jednośladowych producenci artykułów sportowych wnieśli na rynek urządzenie, które pozwoliło na wykonywanie identycznych ruchów podstawowych takich samych jak przy jeździe skrętem ciętym na nartach carvingowych, kreśląc łuki równoległe kółkami na asfalcie. Uświadomienie sobie tego faktu zachęciło niektórych trenerów jazdy na nartach by do szkolenia młodzieży w ramach przygotowań do zimowych konkurencji alpejskich włączyć również zjazdy na wrotkach jednośladowych.
Zareagowali na to również producenci tyczek slalomowych i opracowali do nich różne podstawy na drogę z płyt stalowych lub odlewane z żeliwa.

Słów kilka o infrastrukturze i bezpieczeństwie.
Sport uprawiany jest na utwardzonych nawierzchniach placów lub ulic o nachyleniu od 6 do 12% gdzie ustawione są specjalne tyczki w konfiguracjach slalomu, slalomu równoległego lub slalomu giganta. Odległości między tyczkami wyznaczającymi bramki wynoszą od 3 do 6 metrów w kierunku pionowym dla slalomów. Dla slalomu giganta są odpowiednio większe. Zaś w kierunku poziomym odległości są miej lub bardziej odstawiane od kierunku pionowego w zależności od wytrenowania, elastyczności i umiejętności technicznych zawodników. Trasa slalomowa ma około 30 do 40 bramek, co odpowiada długości od 150 do 250 metrów na mecie. W miejscach niebezpiecznych na trasie wykonuje się odgrodzenia i zabezpieczenia w postaci materacy, bel słomianych itp.. W zawodach można zjeżdżać z kijkami lub bez. Zalecana jest tu optymalna ochrona w postaci kasku najlepiej z gardą lub typu fullface, ochraniaczy nadgarstków, łokci, goleni i kolan. Zawodnicy, którzy mają odpowiedni sprzęt na zimowe zawody narciarskie mogą śmiało z niego korzystać. Wskazane jest używanie dodatkowo kijków z gardami, ochraniaczy pośladków i bioder oraz w slalomie gigancie ochraniaczy ramion i przedramion tzw. pajączków.

Atrakcyjny przykład sportu letniego.
Zawody są bardzo przyjemne w odbiorze dla widzów i konkurentów. Pozwalają one cieszyć się fascynującym urokiem prędkiej jazdy między tyczkami przyciągając ogromną rzeszę obecnych i byłych zawodników narciarzy alpejskich oraz wyspecjalizowanych inline alpine slalomistów.
Wyścigi odbywają się zazwyczaj w środku miejscowości przy okazji imprezy masowej, koncertu rockowego czy święta ludowego!

Odrobina historii i różnych innych faktów na zakończenie.
Powyżej opisane fakty doprowadziły do tego, że w 1999 roku, trzy kluby narciarskie w Szwajcarii zorganizowały, pierwszy uliczny slalom na łyżworolkach.
W maju 2000 wystartowała pierwsza seria wyścigów Swiss Street Slalom Inline Cup.
Federacje narodowe inline alpine powstały w ubiegłym dziesięcioleciu w Szwajcarii, Włoszech, Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji, Japonii, Chorwacji i na Łotwie.
Wszelkimi sprawami dotyczącymi organizacji zawodów, regulaminami, przyznawaniem licencji itp. zajmuje się Światowy Komitet Inline Alpine WIAC z Panem Prezydentem Markusem Blättlerem ze Szwajcarii na czele, który w roku 2010 został przyjęty do Międzynarodowej Federacji Sportów Wrotkarskich FIRS. Oznacza to, że inline alpine jest jednym z kilku oficjalnych sportów nie olimpijskich funkcjonujących w ramach FIRS. Tym samym również w Polskim Związku Sportów Wrotkarskich będącym członkiem FIRS.
W Polsce inline alpine uprawiany jest już od roku 2001 w kilku klubach narciarskich w województwach świętokrzyskim, małopolskim i śląskim jako sport uzupełniający trening narciarski.

Autor: Jacek Szostak
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

jacek_8
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 131
Rejestracja: czw maja 11, 2006 12:32
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Busko Zdrój/miasto Óć
Kontakt:

Re: Inline Alpine

Post autor: jacek_8 » śr marca 30, 2011 8:21

Dziekuję za umieszczenie na forum mojego tekstu o Inline Alpine.
Pozdrawiam. Jacek szostak
Biedny wariat.
Sam to wiesz, że dla ludzi jest wariatem.
Lecz pieniądze, gdyby miał ekscentrykiem by się zwał.
To magia słów...

Awatar użytkownika
Krzysztof
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 697
Rejestracja: pn maja 15, 2006 12:53
Moje rolki: Grelowski
Jeżdżę od: 01 cze 2002
Lokalizacja: Poznań

Re: Inline Alpine

Post autor: Krzysztof » czw marca 31, 2011 1:48

Kolejna alternatywa na wykorzystanie kółek na nogach :)
Może jeszcze parę poglądowych fotek dla przybliżenia tematu (zgodnie z maksymą, że obraz przemawia lepiej niż tysiąc słów) ?
Pozdrawiam
Obrazek
Obrazek

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Inline Alpine

Post autor: Herb » czw marca 31, 2011 3:51

No taki slalom to mi się podoba :D

Z kwestii technicznych - obejrzałem kilka wideo i widzę że rolki mają konfigurację typowo downhillową - wysoka cholewka, twardy shell, szyna 5x80 lub 5x84. I właśnie tu pies pogrzebany... w dzisiejszych czasach coraz trudniej jest o takie szyny, najlepsze Mogema, Bont, Salomon można dostać już praktycznie jedynie z drugiej ręki. Tak, jest szyna Seba 5x90mm ale źle zaprojektowana, bo strasznie wysoka, niemniej wykonanie super. Na ale cena ponad 700zł trochę odstrasza... No i problemem jest też znaleźć dobry shell z naprawdę wysoką cholewką, wiem że ludzie jeżdżący downhill do tej pory polują na Rossignol Descender na różnych serwisach aukcyjnych, właśnie z tego powodu.
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Inline Alpine

Post autor: zico » czw marca 31, 2011 3:56

Szyny 5x84 i to całkiem niezłe nie są aż tak trudno dostępne ;)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

jacek_8
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 131
Rejestracja: czw maja 11, 2006 12:32
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Busko Zdrój/miasto Óć
Kontakt:

Re: Inline Alpine

Post autor: jacek_8 » pt kwietnia 01, 2011 10:25

Puk, puk Panie Administratorze!
Zapomniałeś podpisać tekst imieniem i nazwiskiem autora, czyli mnie.
Pełny tekst z fotkami jest tutaj:
http://www.narolkach.pl/wydarzenia/42/3 ... o-asfalcie
Biedny wariat.
Sam to wiesz, że dla ludzi jest wariatem.
Lecz pieniądze, gdyby miał ekscentrykiem by się zwał.
To magia słów...

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Inline Alpine

Post autor: zico » sob kwietnia 02, 2011 1:22

jacek_8 pisze:Puk, puk Panie Administratorze!
Zapomniałeś podpisać tekst imieniem i nazwiskiem autora, czyli mnie.
Następnym razem proszę samemu napisać post, trudne to nie jest.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

micles
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 249
Rejestracja: śr listopada 25, 2009 2:25

Re: Inline Alpine

Post autor: micles » pn kwietnia 04, 2011 2:08

Zico - czekam na poznańską edycję tej dyscypliny ;P Wymienimy asfalt na cytadeli i będzie można jeździć :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wrotkarstwo czyli jazda na rolkach - podstawowe informacje dla wszystkich”