Moto 80 K2 i Kobe

Odpowiedzi na częste pytania - na co należy zwrócić uwagę kupując rolki (wrotki) i jak je serwisować
Frequently Asked Questions - what you should know about buying an inline skates, how to maintain them

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
Spec_Pinky
Posty: 16
Rejestracja: ndz grudnia 25, 2011 12:30
Moje rolki: k2 80 Moto
Jeżdżę od: 0- 0-2111
Lokalizacja: Lublin

Moto 80 K2 i Kobe

Post autor: Spec_Pinky » ndz grudnia 25, 2011 12:58

Witam, jestem maniakiem rowerów, pozazdrościłem rolkarzom na ścieżce rowerowej i od nowego roku mam zabrać się za rolki. Dokonałem zakupu łyżworolek K2 80 Moto, na początek. Są teraz w atrakcyjnej posezonowej cenie. Wyboru dokonałem prawdę mówiąc zupełnie z przyczyn wizualnych i budżetowych, czyli są niedrogie i podobają mi się. Aktualnie jeszcze nie dostałem wysyłki. Wiem że teraz to już troszkę za późno, ale chciałem się spytać czy dla kogoś w wieku 36 lat który nigdy nie jeździł na rolkach się nadają na dłuższy czas ? Czy warto coś w nich zmienić, np. łożyska itp ? Czy warte są tej ceny ?
Druga sprawa że dość niedrogo mam okazję kupić używane rolki do jazdy agresywnej frimy/marki Kobe, niestety nie znam dokładnie nazwy modelu. Czy biorąc pod uwagę że mi się zabawa z rolkami spodoba będzie to rozsądny zakup żeby się powygłupiać troszkę bardziej wyskokowo ? Znam siebie i wiem że sport mi się spodoba i dosyć ciężko się zniechęcam, jednak wolałbym mieć agresywne rolki które ułatwią mi zabawę a nie zniechęcą. Brać je ?

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Moto 80 K2 i Kobe

Post autor: zico » ndz grudnia 25, 2011 1:24

Witaj,

jesteś pewien, że chcesz jeździć również agresywnie? Murki, poręcze itp. itd.?
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Spec_Pinky
Posty: 16
Rejestracja: ndz grudnia 25, 2011 12:30
Moje rolki: k2 80 Moto
Jeżdżę od: 0- 0-2111
Lokalizacja: Lublin

Re: Moto 80 K2 i Kobe

Post autor: Spec_Pinky » ndz grudnia 25, 2011 2:40

Chcę jeździć dość agresywnie po mieście (Lublin), niekoniecznie interesują mnie tricki, jazda podobna chyba jak skrzyżowanie rowerowego street'u z freeride w mieście, nie wiem jaki odpowiednik jest w terminologi rolkarskiej, chyba jazda typu Freestyle ale nie slalom. Z czasem też chciałbym pobawić się troszkę w różne tricki, mam niedaleko skatepark bardziej nadający się dla rolek niż deski. Może to troszkę was dziwić że w wieku 36 lat się porywam też na jazdę agresywną, ale dzięki rowerkowi i skałkom oraz pływaniu nie jestem jeszcze w tak złej formie jak moi rówieśnicy mimo palenia papierosków. Jednak agresywna jazda to sprawa uboczna, bardziej się chcę skupić na jeździe rekreacyjnej po ścieżce rowerowej czy uliczce osiedlowej, tudzież parku. Rolki do jazdy agresywnej a właściwie do jazdy w mieście tam gdzie chcę nie są moim priorytetem. Zakupiłem już te K2 80 Moto i chyba źle dokonałem wyboru, boję się że części typu kółka i łożyska oraz ta listwa co je trzyma są ciężko dostępne. No i nie wiem czy na jazdę dłuższą się one nadadzą. Krótko mówiąc (pisząc) zrobiłem jak kretyn i kupiłem bo mi się podobały :lol: Teraz mam wątpliwości.

julek1967
Prześcigant 4x100mm
Posty: 320
Rejestracja: wt maja 27, 2008 4:17
Moje rolki: bont z 4x110
Jeżdżę od: 02 cze 2005

Re: Moto 80 K2 i Kobe

Post autor: julek1967 » ndz grudnia 25, 2011 2:56

nie bój żaby! są to rolki fitnessowe i najważniejsze aby but dobrze pasował do nogi ,żeby cie nigdzie nie obcierało i to jest najważniejsze .a jak kiedyś ktoś napisał kółka i łożyska sie ścierają i prędzej czy pózniej trzeba je wymienic ! na nowe i lepsze.... na początek abec 5 wystarczy a kółka 80 tki o twardości ok 80A też stykną .80tki są produkowane ,najpopularniej 80-84A /im wyższa cyfra tym twardsze i dłużej wytrzymają/ ale wszystko z czasem igłowa do góry i cdn...

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Moto 80 K2 i Kobe

Post autor: zico » ndz grudnia 25, 2011 3:22

Krótko i na temat:

rolki rekreacyjne są do jazdy rekreacyjnej
rolki do jazdy agresywnej są do jazdy agresywnej

szyny w rolkach rekreacyjnych NIE WYTRZYMAJĄ jazdy agresywnej.

Rozwija się mocno freeride / urban skating, rolki do jazdy agresywnej mają sens "na krótkich" dystansach. Jak chcesz pojeździć lepiej i szybciej po mieście i zarazem bawić się w tricki, to musisz mieć rolki do jazdy miejskiej lub rolki z systemem montażu szyny UFS i włożyć tam szyny serii powerblading, co których była ostatnio recenzja na forum.

Nie ma czegoś takiego, że jedne rolki są do wszystkiego, wyjątek stanowią rolki freeride, na których można pojeździć rekreacyjnie, uprawiać slalom czy spełnią się one w jeździe po mieście i wykonując skoki.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Spec_Pinky
Posty: 16
Rejestracja: ndz grudnia 25, 2011 12:30
Moje rolki: k2 80 Moto
Jeżdżę od: 0- 0-2111
Lokalizacja: Lublin

Re: Moto 80 K2 i Kobe

Post autor: Spec_Pinky » ndz grudnia 25, 2011 4:30

Drogi Zico ja wiem że nie ma czegoś do wszystkiego, po prostu pytam się o dwa rodzaje łyżworolek, jedne do jazdy zwykłej takiej rekreacyjnej i takie do jazdy troszkę bardziej po mieście w których od czasu do czasu można skoczyć sobie na jakiś murek. Musiałeś mnie źle zrozumieć, albo ja źle sformułowałem pytanie :)
Nigdzie na sieci nie znalazłem nic o obu rodzajach rolek wypowiedzi użytkowników, więc nie wiem czy wyboru dokonałem dobrze.

Ps. Jakie to są rolki do jazdy miejskiej i czym się charakteryzują. Jakimi właściwościami i czym się różnią od tych rodzajów które podałem ?

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Moto 80 K2 i Kobe

Post autor: zico » ndz grudnia 25, 2011 4:44

Rolki do jazdy miejskiej mają budowę butów zbliżoną do rolek agresywnych (mocne i sztywne), ale podwozie mają z kółkami około 80mm.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Spec_Pinky
Posty: 16
Rejestracja: ndz grudnia 25, 2011 12:30
Moje rolki: k2 80 Moto
Jeżdżę od: 0- 0-2111
Lokalizacja: Lublin

Re: Moto 80 K2 i Kobe

Post autor: Spec_Pinky » ndz grudnia 25, 2011 6:46

Dziękuje. Przeanalizowałem sprawę i rolki agresywne nie są mi potrzebne. Wiosną kupie jakieś niedrogie do jazdy miejskiej. A na razie nauczę się śmigać na normalnych do rekreacji gdzieś pod halą.

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Moto 80 K2 i Kobe

Post autor: Herb » ndz grudnia 25, 2011 7:23

Tutaj jest poradnik mojego autorstwa, na co zwracać uwagę przy wyborze takich rolek:

http://forum.wrotkarstwo.pl/viewtopic.php?f=116&t=4872

(zrobię update tego artykułu za jakiś czas, uwzględniając zjawisko powerbladingu)

Generalnie z tańszych opcji będą Rollerblade Fusion X3 oraz Fila NRK BX. Różnią się sporo od siebie, wiadomo najważniejsza jest wygoda, jednak generalnie zachęcam do wyposażenia się w rolki z mocowaniem szyny w standardzie UFS. Są po prostu bardziej wszechstronne dla "wariatów miejskich".

K2 Moto 80 natomiast to nie jest byle jaki sprzęt, zachęcam do opanowania podstaw na nich, odłożenia gotówki na Fusion 84 lub któryś z modeli Powerblading (ich jeszcze nie ma w sklepach) i wskoczeniu w dobrej klasy rolki freeride'owe posiadając już pewne umiejętności. Tańsze modele jak Fusion X3 czy Fila NRK BX to solidny sprzęt, jednak jak doświadczenie uczy, prawdziwi zapaleńcy NIE jeżdżą praktycznie w tych rolkach takich jakimi są po wyciągnięciu z pudełka. Człowiek się szybko wkręca i zaczyna się ulepszanie tych podstawowych modeli za pomocą lepszych szyn, klamer, kół (to zawsze najszybciej), w wielu przypadkach linerów (butów wewnętrznych), soulplate etc. Warto wydać na starcie więcej i mieć już z głowy takie kupowanie rolek po kawałku ;)
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

Awatar użytkownika
Spec_Pinky
Posty: 16
Rejestracja: ndz grudnia 25, 2011 12:30
Moje rolki: k2 80 Moto
Jeżdżę od: 0- 0-2111
Lokalizacja: Lublin

Re: Moto 80 K2 i Kobe

Post autor: Spec_Pinky » pn grudnia 26, 2011 12:05

Dzięki wielkie :D Mam już całkowicie rozjaśnione w głowie. W dodatku przejrzałem sklepik Zico i zrobię tak jak mówisz. Temat rolek jak widać jest mocno skomplikowany, rowery są jednak prostsze, od razu wiadomo jaki rower się wybiera i co o nim można sądzić, no i nazewnictwo w nich jest jakieś przystępniejsze i dłubanie w nich mniej chyba złożone.

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Moto 80 K2 i Kobe

Post autor: Herb » pn grudnia 26, 2011 11:02

Zdaje Ci się, bo w rowerach "siedzisz". Jakbym chciał teraz kupić BMXa to bym nie wiedział jakiej marki kupić i na co zwracać uwagę. A z 8 lat temu to było moje hobby. To wszystko jest kwestia zdobycia wiedzy :)
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

Awatar użytkownika
emtick
Posty: 32
Rejestracja: ndz marca 28, 2010 11:00
Moje rolki: moje, owszem
Jeżdżę od: 01 maja 2009

Re: Moto 80 K2 i Kobe

Post autor: emtick » wt grudnia 27, 2011 12:09

Otóż to. W rowerach jest nieco więcej podzespołów do przeanalizowania i wybór jako taki dla osób pozbawionych nielimitowanych nakładów finansowych to kwestia wielu kompromisów ;)
rolki pod tym względem to pikuś :)

Awatar użytkownika
Spec_Pinky
Posty: 16
Rejestracja: ndz grudnia 25, 2011 12:30
Moje rolki: k2 80 Moto
Jeżdżę od: 0- 0-2111
Lokalizacja: Lublin

Re: Moto 80 K2 i Kobe

Post autor: Spec_Pinky » pt grudnia 30, 2011 12:14

Może i macie rację, gubię się lekko w osprzęcie i nazewnictwie rolkowym i lekko mnie oszałamia mnogość rodzajów jazdy na rolkach. Jedno jest pewne, jazda na rolkach jest szybsza w nauce od jazdy rowerem, początki opanowałem w dziesięć minut, a wydawało mi się to trudniejsze, rolki są cholernie intuicyjne ! Super zabawa !

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wrotkarstwo czyli jazda na rolkach - podstawowe informacje dla wszystkich”