zapieczone śruby

Odpowiedzi na częste pytania - na co należy zwrócić uwagę kupując rolki (wrotki) i jak je serwisować
Frequently Asked Questions - what you should know about buying an inline skates, how to maintain them

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
Rujitsu
Posty: 7
Rejestracja: śr lipca 17, 2013 9:58
Moje rolki: Rollerblade
Jeżdżę od: 0- 0-2012

zapieczone śruby

Post autor: Rujitsu » wt września 17, 2013 8:24

Cześć wszystkim :)
W szukajce nie znalazłam odpowiedzi, więc piszę z takim pytaniem: chciałam dziś rozkręcić kółka w moich Rollerblade Sparkach celem przeczyszczenia łożysk i... nie mogę odkręcić żadnej śruby z żadnego kółka, zapiekły mi się po ostatnim jeżdżeniu :? Próbowałam każde kółko, w każdą stronę, ale jedynym efektem jest to, że klucz zaczął mi się ścierać. Wcześniej rozkręcałam je parę razy, łożyska czyściłam, ogólnie problemów większych nie miałam.
Patrzyłam na filmiki, gdzie używano wiertarek, ale jakoś nie jestem przekonana żeby się za to brać...
Pytanie jest takie: czy mogę coś zrobić sama, jakąś metodą harcersko-partyzancką, czy dać sobie spokój i oddać do serwisu?
Pozdrawiam :)
No matter your goal, achieving it always starts with belief
- do not underestimate the strength within.

Awatar użytkownika
Hell'O'Kitty
Czterokółkowiec
Posty: 82
Rejestracja: ndz czerwca 30, 2013 8:11
Moje rolki: Rollerblade Spark TR 80
Jeżdżę od: 13 kwie 2012
Lokalizacja: Poznań

Re: zapieczone śruby

Post autor: Hell'O'Kitty » wt września 17, 2013 8:59

Witam.

Nie piszesz jaki masz klucz.
Jeśli jest to tylko końcówka do wkrętaka, to może być problem.
Ścieranie końcówki wskazuje, że albo jest to nieodpowiedni numer końcówki, albo mocno już zjechana, albo jest bardzo miękka (miałem kiedyś takie chińskie wkrętaki, że można je było ukręcić).
Porządny klucz w kształcie odpowiednio długiej litery L o odpowiednim rozmiarze i z porządnego materiału, powinien IMO załatwić sprawę.

Piszesz "w każdą stronę", mam nadzieję że odkręcasz przeciwnie do ruchu wskazówek zegara ;)

Z pozdrowieniami,
H'O'K

p.s. Jakby się dalej nie chciało odkręcić, a śruby miałyby oznaki rdzy, może próbować kapnąć dosłownie po kropelce coca-coli.
Kwas ortofosforowy czyni cuda. Tylko nie zachlap łożysk :)

bj43
Szybszy niż Chuck Norris na 5x80mm
Posty: 492
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 7:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Kraków

Re: zapieczone śruby

Post autor: bj43 » wt września 17, 2013 9:50

Można spróbować środka WD-40, który ma także właściwości penetrujące. Po kilku godzinach śruby powinno dać się wykręcić. Jeśli i to nie pomoże, można spróbować stuknąć lekko młotkiem w łeb śruby.
Zużyty klucz trzeba wymienić na nowy, dobrej jakości - szkoda śrub.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Rujitsu
Posty: 7
Rejestracja: śr lipca 17, 2013 9:58
Moje rolki: Rollerblade
Jeżdżę od: 0- 0-2012

Re: zapieczone śruby

Post autor: Rujitsu » śr września 18, 2013 8:52

hej! dzięki za odpowiedzi :)
co do klucza - mam ten, który był w zestawie z rolkami, właśnie w kształcie litery L.

H'O'K - wiem, wiem, odkręcałam je, ale w akcie desperacji już się zastanawiałam, czy ze mną jest coś nie tak i może one w druga stronę się kręcą :lol:

bj43 - wpuściłam na noc WD40 do wszystkich śrub, sprawdzę po południu czy coś pomógł.
No matter your goal, achieving it always starts with belief
- do not underestimate the strength within.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wrotkarstwo czyli jazda na rolkach - podstawowe informacje dla wszystkich”