Odżywianie się, dieta wrotkarza szybkiego....

Odżywianie, regeneracja, jak zapobiegać kontuzjom - cieszmy się zdrowiem jak najdłużej!
Nutrition, regeneration, injuries. Your health is the most important thing

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
powerhouski
Prześcigant 4x100mm
Posty: 306
Rejestracja: śr marca 17, 2004 3:15

Post autor: powerhouski » czw listopada 23, 2006 3:44

Kmieto,

Masz zupełną rację. 8) 8) 8)
Dyskusja zaczyna przybierać postać potyczki "ja WIEM lepiej"
Posty Powerhuski'ego do tej pory czytałem z zainteresowaniem, jako osoby mającej pojęcie o czym pisze. Jednak teraz jest to dla mnie dziwne i takie trochę "naukawe" a nie naukowe .

Czy nie lepiej byłoby poprawienie przedstawionego poglądu, jeśli jest on błędny lub źle zinterpretowany. Szybka a prawidłowa reakcja na błędy jest nieoceniona.

Np. znalazłem w Wikipedii.pl po wpisaniu izoton :
Izoton - nuklidy pierwiastków, mające tę samą liczbę neutronów (n0) w jądrze atomowym, na przykład:
* 2H i 3He,
* 13C i 14N.
Nazwa izoton jest sztuczna, powstała na wzór nazwy izotop przez zamianę litery p na n (co kojarzy się z treścią obu pojęć).
Są jeszcze : izotop - co nie oznacza najlepszych izotonów oraz izobar - nie oznacza baru z izotonami.
Krzysztof,
Przykro mi że się rozczarowałeś, 8)
ale tak naprawdę to twój post tylko potwierdził moje wcześniejsze spostrzeżenie: mała wiedza jest dużo gorsza od zupełnej niewiedzy. Cały twój wywód na temat izotonu tylko potwierdza że nie masz pojęcia o temacie. Na początek pożycz sobie od kogoś książkę do biologii poziom 6-8 i tam powinieneś znaleźć informacje na temat transportu cieczy przez błonę półprzepuszczalną. Tam też znajdziesz wyjaśnienie co to jest roztwór izotoniczny, hypotoniczny i hypertoniczny...
Teraz jest już coś więcej. Skoro napisałeś, że to bzdury, to jasno wynika, że masza wiedzę na ten temat. Proszę bardzo - masz teraz pole do popisu przedstaw nam jasno i wyraźnie temat napojów izotonicznych i ich działanie. Czekamy, bo jesteśmy chłonni wiedzy.
Zico,
ani nie mam czasu ani ochoty na edukowanie ludzi na internecie. Mam ważniejsze rzeczy do roboty. Co nie znaczy że nie odpowiadam na pytania ludzi którzy chcą słuchać - o czym mogą poświadczyć ci którzy wysłali mi prywatne zapytania o poradę.

Wcale nie uważam że posiadam monopol na wiedzę ale żeby polemizować trzeba znać temat.

Odezwałem się tylko dlatego że zauważyłem wypowiedź zupełnie błędną na podstawie której czytelnicy mogli wyrobić sobie błędne mniemanie. Cóż jeżeli wolisz utrzymywać ludzi w ciemnocie po to aby nie urazić czyjeś ambicji - twoja sprawa - twoje forum.

Jeżeli jesteś chłonny wiedzy - proszę bardzo dokształcaj się, na prawdę zachęcam! 8). Ale wiedza kosztuje i czas i pieniądze. To co wiem nikt mi nie dał na półmisku, kosztowało mnie to i stale kosztuje godziny studiowania, pieniądze na książki czy czasopisma.

Jeśli chodzi o drugi wzięty skądś text to jest tam wiele prawdy, trochę półprawd, trochę przestarzałych poglądów.

Timothy Noakes z Połud. Afryki jest wiodącym autorytetem jeśli chodzi o hydrację. W poniższej analizie opieram się na jego artykule z British Medical Journal 2003 "Overconsumption of fluids by athletes"

Np.
Pragnienie nie jest dostatecznie czułym wskaźnikiem odwodnienia organizmu
Obecny pogląd to pragnienie jest całkiem bezpiecznym wskaźnikiem konieczności nawodnienia.
Przed wysiłkiem należy pić jedną godzinę lub wcześniej 1-2 szklanki co 10-15 minut
Bzdura! Pogląd ten panował we wczesnych latach 90-tych.

Podsumowując, kto pyta nie błądzi, ale kto szerzy błędne poglądy wprowadza w błąd również innych...
Kto mi dał skrzydła niech mi z łap odmota sidła...

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: zico » czw listopada 23, 2006 4:18

powerhouski pisze:Zico,
ani nie mam czasu ani ochoty na edukowanie ludzi na internecie. Mam ważniejsze rzeczy do roboty. Co nie znaczy że nie odpowiadam na pytania ludzi którzy chcą słuchać - o czym mogą poświadczyć ci którzy wysłali mi prywatne zapytania o poradę.
Wiesz, co Tomek - szkoda słów. Z całym szacunkiem, ale tj. wspomniał wełek sam sobie przeczysz. Z jednej strony wolisz kogoś opisać, że jest w błędzie, tak w skrócie nic nie wkładając w wyjaśnienia. Wyjaśniasz, że nie masz czasu, ochoty na edukowanie. To powiem właśnie krótko - przez takie osoby jak Ty jest ta niewiedza. Owszem, każdy może się edukować i zdobywać wiedzę, ale zapisałeś się właśnie tutaj na forum, które służy do komunikacji i szybkiego informowania (w końcu to internet) na dane tematy i do tego posiadasz jakże użyteczną wiedzę. A słuchać chcą wszyscy, tymbardziej, że jesteś mocno w temacie. No i jakoś znajdujesz czas na odpisywanie na PW, co sam poświadczyłeś. Tak więc weź się w garść i napisz raz, a porządnie :)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: zico » czw listopada 23, 2006 4:31

powerhouski pisze:Np.
Pragnienie nie jest dostatecznie czułym wskaźnikiem odwodnienia organizmu
Obecny pogląd to pragnienie jest całkiem bezpiecznym wskaźnikiem konieczności nawodnienia.
Przed wysiłkiem należy pić jedną godzinę lub wcześniej 1-2 szklanki co 10-15 minut
Bzdura! Pogląd ten panował we wczesnych latach 90-tych.

Podsumowując, kto pyta nie błądzi, ale kto szerzy błędne poglądy wprowadza w błąd również innych...
A co do tych wypowiedzi. Są autorstwa Ryszarda Szula. Podpowiem, że Pan Ryszard Szul doprowadził Roberta Korzeniowskiego na szczyty. Był jego trenerem. Mało tego. Również zajmował się treningiem wytrzymałościowym zawodników Wisły Kraków. Ale mniejsza z tym.

Co do pierwszego cytatu. A właściwie dwa są powiązane ze sobą. Pragnienie jest czułym wskaźnikiem konieczności nawodnienia, z tym, że organizm odwadnia się wcześniej. I to autor miał na myśli. Dokładnie jest tak samo z uczuciem sytości - najesz się, myślisz, że jeszcze możesz zjeść, a prawda jest taka, że organizm już jest najedzony ;) Informacja jest opóźniona w obydwu przypadkach.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
powerhouski
Prześcigant 4x100mm
Posty: 306
Rejestracja: śr marca 17, 2004 3:15

Post autor: powerhouski » czw listopada 23, 2006 5:13

To powiem właśnie krótko - przez takie osoby jak Ty jest ta niewiedza.
No to nie będę się więcej przyczyniał do szerzenia niewiedzy. Jakie to szczęście to forum ma ciebie i wełka do niesienia tego kaganka oświaty - czołem. Tak jak sam napisałeś - szkoda słów.
Co do pierwszego cytatu. A właściwie dwa są powiązane ze sobą. Pragnienie jest czułym wskaźnikiem konieczności nawodnienia, z tym, że organizm odwadnia się wcześniej. I to autor miał na myśli. Dokładnie jest tak samo z uczuciem sytości - najesz się, myślisz, że jeszcze możesz zjeść, a prawda jest taka, że organizm już jest najedzony Informacja jest opóźniona w obydwu przypadkach.

Widzisz Zico, czemu starasz się tłumaczyć z polskiego na nasze. Ja dzięki Bogu umiem czytać i dokładnie wiem co "autor miał na myśli". Poza tym, nie wydaje mi się aby twoja interpretacja fizjologii głodu i pragnienia uświetniała w jakikolwiek sposób wypowiedź pana Szula.

Proszę czytaj to co napisałem. Obecnie panujący pogląd to taki że można spokojnie zawierzyć odczuciu pragnienia. Obecnie panujący pogląd to taki że nadmierna hydracja prowadzi do hyponatremii. Obecny pogląd to taki że nie jest możliwe profilaktyczne przewodnienie jako że organizm jest albo nawodniony albo niedowodniony.

Dobranoc, jest północ u mnie a o 5 rano mam pierwszy trening...
Kto mi dał skrzydła niech mi z łap odmota sidła...

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: zico » czw listopada 23, 2006 5:32

Popełniam błędy i nie boję się do tego przyznać.
Też czytaj uważnie - tłumaczę, że nie masz się czepiać - tylko jak masz wiedzę i jesteś zarejestrowany na tym forum, to po prostu podziel z tym proszę i oświeć nas, skoro z wełkiem niesiemy niewiedzę w temacie napojów izotonicznych. Kolejny post proszący o wyjaśnienia, a Ty piszesz o poglądach. Albo po prostu podaj skąd czerpiesz te informacje. Dla mnie np. Pan Ryszard Szul jest wzorem w Polsce do spraw treningu wytrzymałościowego, tym bardziej, że było widać efekty w postaci Roberta Korzeniowskiego.
Ostatnio zmieniony czw listopada 23, 2006 5:40 przez zico, łącznie zmieniany 1 raz.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: zico » czw listopada 23, 2006 5:39

Tomek, wyśpij się, masz niecałe 5 godzin - trening najważniejszy, forum nie ucieknie :)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
wełek
Prześcigant 4x110mm
Posty: 435
Rejestracja: ndz lipca 25, 2004 7:16
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Tomaszów lubelski
Kontakt:

Post autor: wełek » czw listopada 23, 2006 5:44

Ja napisałem to co wyczytałem w intenecie, z tego samego źródła co Zico. Jeśli się pomyliłem to mnie popraw, a nie piszesz ile to ty się wiedzy nazdobywałeś ile poswięcenie, ale nie masz czasu napisac to po co zaczynasz tą całą rozmowe. To co wiesz to twoje i nikt ci tego nie zabierze, a jeśli komuś pomorzesz to chyba nic się nie stanie. Napisałeś swoje posty zamieszałeś, a teraz uciekasz i wymigujesz się, ale to twoja sprawa. Może ja się myle, ale myślałem że mam rację i chciałem się podzielić tym co przeczytałem.

Awatar użytkownika
WFH
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 2994
Rejestracja: pt marca 25, 2005 11:57
Moje rolki: Cavalli
Jeżdżę od: 01 cze 1995
Lokalizacja: STO(L)ICA
Kontakt:

Post autor: WFH » czw listopada 23, 2006 5:47

Ciekawa dyskusja...To forum ma zadanie m.in pomagać innym szukającym porady itp...Więc jeśli ktos ma szeroką wiedzę, to jeśli nie jest to tajemnicą mógłby sie podzielić z innymi...
Ja ze swojej strony polecam Isostar :D , jest napewno lepszy niz woda!

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: zico » czw listopada 23, 2006 5:50

WFH pisze:Ciekawa dyskusja...To forum ma zadanie m.in pomagać innym szukającym porady itp...Więc jeśli ktos ma szeroką wiedzę, to jeśli nie jest to tajemnicą mógłby sie podzielić z innymi...
Dokładnie.
WFH pisze:Ja ze swojej strony polecam Isostar :D , jest napewno lepszy niz woda!
Smaczny do tego jest :) Ale Powerade też :)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Andrzej
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1724
Rejestracja: pn marca 15, 2004 10:26
Moje rolki: Szybsze ode mnie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Andrzej » pt listopada 24, 2006 9:40

WFH pisze:Ja ze swojej strony polecam Isostar :D , jest napewno lepszy niz woda!
zico pisze:Smaczny do tego jest :) Ale Powerade też :)
Ja też chcę się wypowiedzieć w tym jakże drażliwym temacie:
Isostar mi nie smakuje, Powerade mi smakuje ale tylko żółty, za to PEPSI - MEGALUTA.

Awatar użytkownika
Kamil mks
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 112
Rejestracja: sob listopada 11, 2006 6:59
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Lubin
Kontakt:

Post autor: Kamil mks » pn listopada 27, 2006 2:31

Zdaję się na was przestanę pić wodę i zaczne isostar i powerade dzięki za iformacje...
Pozdrawiam Kamil mks :)
''Lubin Moim Miastem...Zagłębie Moim Życiem!!!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zdrowie / Health”