co robić ze zużytą naftą/benzyną?

Odżywianie, regeneracja, jak zapobiegać kontuzjom - cieszmy się zdrowiem jak najdłużej!
Nutrition, regeneration, injuries. Your health is the most important thing

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

xantor
Posty: 2
Rejestracja: sob grudnia 20, 2008 10:46
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Gdańsk

co robić ze zużytą naftą/benzyną?

Post autor: xantor » sob lutego 07, 2009 8:54

Witam wszystkich :D

przeglądając forum natknąłem się na porady związane z czyszczeniem łożysk, polecacie mycie ich w nafcie, benzynie czy w WD-40. Powstaje jednak problem co zrobić z brudną pozostałością, bo chyba nie wylewacie tego do zlewu? Można to gdzieś oddać do utylizacji po zebraniu większej ilości? W sieci można znaleźć odtłuszczacze do łożysk ulegające biodegradacji, ale pewnie z racji wysokiej ceny nie są zbyt popularne.

Pozdrawiam
Tomasz

pnw22
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 238
Rejestracja: śr lutego 08, 2006 6:51

Re: co robić ze zużytą naftą/benzyną?

Post autor: pnw22 » sob lutego 07, 2009 9:48

Bardzo dobze myslisz,nie wylewajac tego do zlewu mysle ze na kazdej stacji benzynowej powinni ci to przyjac bynajmniej u nas na zachodzie oddaje resztki do specjalnych zbiornikow bez problemu.

xantor
Posty: 2
Rejestracja: sob grudnia 20, 2008 10:46
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Gdańsk

Re: co robić ze zużytą naftą/benzyną?

Post autor: xantor » sob lutego 07, 2009 11:56

dzięki za informację, jakoś nigdy nie zwróciłem uwagi czy na stacjach benzynowych znajdują się takie pojemniki :)

bj43
Szybszy niż Chuck Norris na 5x80mm
Posty: 492
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 7:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Kraków

Re: co robić ze zużytą naftą/benzyną?

Post autor: bj43 » ndz lutego 08, 2009 12:22

Po pewnym czasie brudy opadają na dno i taki płyn po oczyszczeniu wykorzystuję ponownie. Przelewając do innej butelki filtruję go przez bibułę umieszczoną w lejku. Można wykorzystać filtry do kawy ekspresowej. Pozostały osad rozpuszczam w detergencie i wylewam do kanalizacji. Przecież z tłuszczami i olejami spożywczymi robimy to samo. Natomiast gromadzenie większych ilości łatwopalnych płynów w domu nie jest dobrym pomysłem.
Odkąd pamiętam, to u nas też można na stacjach benzynowych oddać do specjalnych zbiorników zużyty olej silnikowy czy przekładniowy i kto chce być w zgodzie z ekologią może te osady tam wylać. Oczywiście nie na wszystkich stacjach jest to możliwe. O zbiornikach na zużytą benzynę nie słyszałem.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: co robić ze zużytą naftą/benzyną?

Post autor: jar-as » ndz lutego 08, 2009 3:08

Jest w tej chwili sporo srodkow ktore ulegaja biodegradacji rowniez tych "agresywnie" czyszczacych chociazby srodki f-my Wurth ktorych uzywam i do czyszczenia maszyn,lozysk we frezach (to przy maszynach ) i do lozysk w rolkach.

Awatar użytkownika
r102
Czterokółkowiec
Posty: 63
Rejestracja: wt czerwca 12, 2007 10:09

Re: co robić ze zużytą naftą/benzyną?

Post autor: r102 » ndz lutego 08, 2009 6:10

ja mam pomysł co zrobić z benzyną

po użyciu naczynie w którym kąpałeś łożyska

pozostawić niezamknięte na jakiś czas /najlepiej na zewnątrz budynku np parapet/

i po pewnym czasie patrzysz - a tu słoik pusty tylko trochę czarnego osadu na dnie zostało... :alien:

Awatar użytkownika
Piotr B
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1839
Rejestracja: czw listopada 18, 2004 8:00
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Dębno

Re: co robić ze zużytą naftą/benzyną?

Post autor: Piotr B » śr lutego 11, 2009 12:58

napewno przyjmnie ją każdy warsztat samochodowy ktory wynienia oleje.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zdrowie / Health”