Nie wiem jak u Was ale z moich da się wyciągnąć kulki

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
mrv
Szybszy niż Chuck Norris na 5x84mm
Posty: 548
Rejestracja: pn lutego 19, 2007 6:03
Moje rolki: SemiRace 4x100, Cheetah 4x110
Jeżdżę od: 20 gru 2009

Nie wiem jak u Was ale z moich da się wyciągnąć kulki

Post autor: mrv » pn września 08, 2008 1:22

CadoMotus SPIN7. Tarcza odpowiedzialna za dystans między kulkami jest w tworzywa sztucznego - da się wyciągnąć i założyć. Następnie grupuje kulki obok siebei i podwazam środkowa bieżnie.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Nie wiem jak u Was ale z moich da się wyciągnąć kulki

Post autor: zico » pn września 08, 2008 1:47

Da się w każdym łożysku rozmiaru 608 tak zrobić, w którym "koszyczek" jest wykonany z delrinu lub poliamidu. Czy to Powerslide, Cadomotus (nie są oni producentami łożysk), czy producent SKF - każdy z nich posiada taką możliwość.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

zetka
Czterokółkowiec
Posty: 80
Rejestracja: czw sierpnia 07, 2008 7:34
Moje rolki: bont
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Nie wiem jak u Was ale z moich da się wyciągnąć kulki

Post autor: zetka » wt października 07, 2008 1:24

czy taki koszyczek o jakim mowa należy przed czyszczeniem łożyska wyciągnąć ? czy czyścić bez demontazu (jest niewielki dystans między zewnetrznym stalowym pierscieniem łożyska a koszyczkiem) ? - obawiam sie czy po kilku takich czyszczeniach koszyczek nie obluzuje sie na tyle że bedzie samoistnie wypadał ( z jednej strony nie ma blaszki zabezpieczajacej !)

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Nie wiem jak u Was ale z moich da się wyciągnąć kulki

Post autor: zico » wt października 07, 2008 2:50

Nie trzeba demontować koszyczka.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

bj43
Szybszy niż Chuck Norris na 5x80mm
Posty: 492
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 7:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Kraków

Re: Nie wiem jak u Was ale z moich da się wyciągnąć kulki

Post autor: bj43 » wt października 07, 2008 3:17

zico pisze:Nie trzeba demontować koszyczka.
Nie tylko, że nie trzeba, ale nawet nie wolno. Kulki docierają się do konkretnych bieżni i tylko z tymi bieżniami powinny pracować. Wyjęcie kulek z kilku łożysk jednocześnie grozi ich przypadkowym wymieszaniem. Ponadto odkształcanie plastykowego koszyczka trzymającego kulki w celu ich wyjęcia może spowodować uszkodzenie koszyczka i w konsekwencji zacieranie się lub blokowanie łożyska.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Nie wiem jak u Was ale z moich da się wyciągnąć kulki

Post autor: zico » wt października 07, 2008 3:24

bj43 pisze:
zico pisze:Nie trzeba demontować koszyczka.
Nie tylko, że nie trzeba, ale nawet nie wolno. Kulki docierają się do konkretnych bieżni i tylko z tymi bieżniami powinny pracować. Wyjęcie kulek z kilku łożysk jednocześnie grozi ich przypadkowym wymieszaniem. Ponadto odkształcanie plastykowego koszyczka trzymającego kulki w celu ich wyjęcia może spowodować uszkodzenie koszyczka i w konsekwencji zacieranie się lub blokowanie łożyska.
Zależy z jakim łożyskiem mamy do czynienia i co chcemy osiągnąć. Nie ma czegoś takiego jak "nie wolno". Co jeśli łożyska nam się zatarły, nie można ich ruszyć i już są wstępnie przeznaczone na straty? Poza tym są maszynki do bezkolizyjnego wyciągania kulek z łożysk. A że się wymieszają? W dobrej jakości łożyskach nic nie zaszkodzi.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

bj43
Szybszy niż Chuck Norris na 5x80mm
Posty: 492
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 7:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Kraków

Re: Nie wiem jak u Was ale z moich da się wyciągnąć kulki

Post autor: bj43 » śr października 08, 2008 10:00

zico pisze:
bj43 pisze:
zico pisze:Nie trzeba demontować koszyczka.
Nie tylko, że nie trzeba, ale nawet nie wolno. Kulki docierają się do konkretnych bieżni i tylko z tymi bieżniami powinny pracować. Wyjęcie kulek z kilku łożysk jednocześnie grozi ich przypadkowym wymieszaniem. Ponadto odkształcanie plastykowego koszyczka trzymającego kulki w celu ich wyjęcia może spowodować uszkodzenie koszyczka i w konsekwencji zacieranie się lub blokowanie łożyska.
Zależy z jakim łożyskiem mamy do czynienia i co chcemy osiągnąć. Nie ma czegoś takiego jak "nie wolno". Co jeśli łożyska nam się zatarły, nie można ich ruszyć i już są wstępnie przeznaczone na straty? Poza tym są maszynki do bezkolizyjnego wyciągania kulek z łożysk. A że się wymieszają? W dobrej jakości łożyskach nic nie zaszkodzi.
Tak, to prawda. Nie ma prawa zabraniającego wykonywania takiej czynności. Problem może się pojawić dopiero wtedy, gdy ubezpieczyciel wynajmie ekspertów, a ci stwierdzą, że ubezpieczony dokonał ingerencji w sprzęt, która doprowadziła do wypadku. Utracimy w ten sposób prawo do odszkodowania.
Moje stwierdzenie "nie wolno" dotyczy działań zmniejszających bezpieczeństwo rolkarza.
Co do łożysk zablokowanych rdzą - radziłbym jednak wymieniać je na nowe. Szczególnie, jak ktoś się na poważnie zajmuje jazdą szybką.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Nie wiem jak u Was ale z moich da się wyciągnąć kulki

Post autor: zico » śr października 08, 2008 12:23

Jak ktoś się zajmuje poważnie jazdą szybką, to przede wszystkim nie doprowadza do rdzewienia łożysk.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Andrzej
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1724
Rejestracja: pn marca 15, 2004 10:26
Moje rolki: Szybsze ode mnie
Lokalizacja: Poznań

Re: Nie wiem jak u Was ale z moich da się wyciągnąć kulki

Post autor: Andrzej » śr października 08, 2008 12:28

zico pisze:Jak ktoś się zajmuje poważnie jazdą szybką, to przede wszystkim nie doprowadza do rdzewienia łożysk.
Święte słowa

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Nie wiem jak u Was ale z moich da się wyciągnąć kulki

Post autor: Toudi » śr października 08, 2008 12:45

Na przykład unikając treningów.
Moje nie rdzewieją.

Ale wyścig w deszczu i powrót do domu, nawet z łożyskami zamoczonymi w nafcie jednak kończy się małą rdzą.
Słyszałem, że niektórzy wiozą łożyska do domu po takich deszczowych maratonach w słoiczku z wodą. Rzeczywiście nie zardzewieją?

A z tym wyciąganiem kulek - po co to robić?
Jeśli zardzewiały, to chyba się ich nie wyciąga po to żeby pojedynczo wyczyścić. Już wolałbym nałożyć smaru i je rozkręcić. Rdza się skruszy (przynajmniej większość tej rdzy) i można ją będzie wymyć razem ze smarem.
Nie wiem, czy takie czyszczenie ma w ogóle sens, bo raczej trudno oczekiwać po takim łożysku rewelacji ale tak czy siak ,chyba pojedynczo tych kulek się chyba nie wyczyści (16 łożysk * 6 kulek, to 96 kulek.).
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Nie wiem jak u Was ale z moich da się wyciągnąć kulki

Post autor: zico » śr października 08, 2008 12:58

Rdza pojawia się głównie gdy jest kontakt mokrego żelaza bezpośrednio tlenem. W wodzie proces ten jest wolniejszy w związku z mniejszą zawartością tlenu. Ekspertem od chemii nie jestem, ale na moje tak to działa.

Co do rozbierania łożysk. Część łożysk tzw. serwisowych ma możliwość demontażu pierścienia wewnętrznego i wyjęcia kuleczek. Dotyczy to głównie łożysk, które:

- są rozmiaru 608
- mają wyczuwalne luzy - na etapie produkcyjnym, nie zużycia.

Przy takim łożysku proces wyjęcia kuleczek nie wpływa niekorzystnie na jego działanie. Ale są też od tego wyjątki.
Na EXPO w Poznaniu będę mieć ze sobą tablicę łożysk Powerslide, na której są pokazane zdemontowane łożyska z opisami, u których można zdemontować pierścień wewnętrzny, a u których jest to zabronione.

Do czego to służy - miało się jakieś fajne łożysko no i niestety mocno się zapiekło. Można je postawić na nogi. Pamiętajcie, że nie dotyczy to tylko łożysk do jazdy szybkiej. Kilkanaście lat temu ratowałem w taki sposób moje łożyska do jazdy agresywnej. Katowane były mocno - skoki, jazda w zimie. Z drugiej strony czyściłem je często i gęsto, smarowałem. Ale były też dni, że ruszyć ich nie mogłem. Rozebranie, zdjęcie osłonek, demontaż pierścienia wewnętrznego - to dawało im świetności i mogłem jeździć dalej bez żadnego szwanku na zdrowiu czy łożyskach. Po prostu część łożysk w niektórych przypadkach ma możliwość takiego ich postawienia z powrotem na nogi.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Nie wiem jak u Was ale z moich da się wyciągnąć kulki

Post autor: Toudi » śr października 08, 2008 1:50

zico pisze:Rdza pojawia się głównie gdy jest kontakt mokrego żelaza bezpośrednio tlenem. W wodzie proces ten jest wolniejszy w związku z mniejszą zawartością tlenu. Ekspertem od chemii nie jestem, ale na moje tak to działa.
No tak właśnie jest.
Może Powinienem, dopisać, o co dokładnie mi chodziło: czy rzeczywiście wiezienie łożysk do domu w wodzie jest lepsze niż w ropie?
Wiozłem 2 razy w ropie i trochę przyrdzewiały - pytanie, czy to się stało w czasie pomiędzy metą a demontażem czy w drodze. W wodzie jeszcze nie wiozłem.
Pozdrawiam
Piotr

bj43
Szybszy niż Chuck Norris na 5x80mm
Posty: 492
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 7:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Kraków

Re: Nie wiem jak u Was ale z moich da się wyciągnąć kulki

Post autor: bj43 » śr października 08, 2008 3:02

Moje mokre łożyska też w nafcie zardzewiały i musiałem je wyrzucić. Przy najbliższej okazji zrobię eksperyment z wodą. Doleję jednak odrobinę CocaColi, która jest świetnym odrdzewiaczem, bo zawiera kwas fosforowy.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Nie wiem jak u Was ale z moich da się wyciągnąć kulki

Post autor: Toudi » śr października 08, 2008 3:29

bj43 pisze:Moje mokre łożyska też w nafcie zardzewiały i musiałem je wyrzucić. Przy najbliższej okazji zrobię eksperyment z wodą. Doleję jednak odrobinę CocaColi, która jest świetnym odrdzewiaczem, bo zawiera kwas fosforowy.
No ale nie aż tyle, żeby działała w rozcieńczeniu.
Pozdrawiam
Piotr

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”