tuleje dystansowe

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

zetka
Czterokółkowiec
Posty: 80
Rejestracja: czw sierpnia 07, 2008 7:34
Moje rolki: bont
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

tuleje dystansowe

Post autor: zetka » śr września 17, 2008 8:16

na logike rzecz biorąc tuleje dystansowe miedzyłożyskowe nie powinny dopuszczac do tego by po dokreceniu osi łożyska oparły sie o dno gniazd w kołach zbyt mocno. Czy dobrze rozumuje? Kiedy wobec tego należy je wymienic ? U mnie po zamontowaniu łożysk w kołach tuleje z pewnym oporem ale jednak dadzą sie przesuwać względem osi .

bj43
Szybszy niż Chuck Norris na 5x80mm
Posty: 492
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 7:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Kraków

Re: tuleje dystansowe

Post autor: bj43 » śr września 17, 2008 11:20

zetka pisze:na logike rzecz biorąc tuleje dystansowe miedzyłożyskowe nie powinny dopuszczac do tego by po dokreceniu osi łożyska oparły sie o dno gniazd w kołach zbyt mocno. Czy dobrze rozumuje? Kiedy wobec tego należy je wymienic ? U mnie po zamontowaniu łożysk w kołach tuleje z pewnym oporem ale jednak dadzą sie przesuwać względem osi .
Dobrze rozumujesz. Możliwe są dwie przyczyny - pierwsza to łożyska nie dopchnięte do końca gniazd w kółkach, druga to zbyt krótkie tuleje. Przy zbyt mocnym dokręcaniu śrub i miękkim materiale, tulejki lubią się spłaszczać. Nie pozostaje wtedy nic innego jak wymienić je na nowe. Zbyt duże wstępne osiowe naprężenie łożysk prowadzi do przedwczesnego ich zużycia oraz zwiększenia oporów toczenia. Niedokręcenie zaś śrub, dla zniwelowania tego zjawiska, jest jeszcze gorsze, bo możemy zgubić je po drodze, a przy okazji zaliczyć "glebę" po zablokowaniu kółek.
Pozdrawiam.

zetka
Czterokółkowiec
Posty: 80
Rejestracja: czw sierpnia 07, 2008 7:34
Moje rolki: bont
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: tuleje dystansowe

Post autor: zetka » czw września 18, 2008 8:26

dziekuje za odpowiedz

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”