wymiana kółek - lamerskie pytanie :)

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

talisman
Posty: 12
Rejestracja: wt lutego 27, 2007 12:29

wymiana kółek - lamerskie pytanie :)

Post autor: talisman » sob sierpnia 29, 2009 9:52

Witam,

ostatnio dosc intensywnie eksploatowalam swoje fitnessowe File 80mm/82A (btw, jestem w Holandii i musze powiedziec ze tutejsze sciezki rowerowe to miodzio:D). zuzyly sie tak ze jazda na obecnych kolkach nie sprawia mi juz wiekszej przyjemnosci. zastanawiam sie czy zakupic nowe rolki czy wymienic kolka w starych. jesli chodzi o ta druga opcje, mam sporo watpliwosci.. ogolnie to nie potrafie wyciagnac lozysk z kolek, ale zakladam ze pojde do jakiegos sklepu i mi to zrobia.. chcialabym jednak sama wybrac kolka i tutaj wlasnie pojawia sie pytanie - czy moge do swoich rolek kupic obojetnie jakie kolka i lozyska i beda pasowac? nie chodzi mi oczywiscie o to czy moge sobie kupic kolka o jakiejkolwiek srednicy np. 90mm do bo to odpada :) ale czy moge kupic jakiekolwiek kolka 80mm i do tego lozyska i zawsze beda pasowac? nie bedzie tak ze otwor kolka bedzie za duzy na lozysko? :) poza tym, mam lozyska ABEC5 - czy moge sobie kupic jakies lepsze i beda pasowac - czy wszystkie lozyska maja taka sama srednice? czy zalezy to tez od plozy i otworow w niej?
troche duzo tych pytan, ale dla wiekszosci z Was to pewnie bulka z maslem;) mam nadzieje ze dobrze wyjasnilam o co mi chodzi..

a tak troche nie w temacie - zapisalam sie na polmaraton Rotterdam on Wheels, pierwszy raz wybieram sie na taka impreze, po tym jak ostatnio moje rolki sie sprawuja moj entuzjazm bardzo opadl, i w ogole zastanawiam sie czy jest sens pokazywac sie w takich rolkach.. sorki za offtop:)

talisman
Posty: 12
Rejestracja: wt lutego 27, 2007 12:29

Re: wymiana kółek - lamerskie pytanie :)

Post autor: talisman » czw września 03, 2009 11:03

nie pomoze nikt? :oops:
moze cos zle wytlumaczylam.. bo jestem pewna za sa tu osoby, ktore z latwoscia moga rozwiac moje watpliwosci. jesli tak, niech sie ujawnia! :), naprawde ciekawia mnie te kwestie!

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: wymiana kółek - lamerskie pytanie :)

Post autor: Toudi » czw września 03, 2009 11:09

Proszę bardzo:
http://www.forum.wrotkarstwo.pl/viewtop ... ysk#p35387
To topic, pt wymiana łożysk.
Są też inne o podobnej tematyce.

Po prawej u góry opcja "szukaj"

Temat przewija się przez to forum ze 4 razy w sezonie. Co sezon, a rozmiary łożysk i ich budowa się nie zmieniają.
Pozdrawiam
Piotr

talisman
Posty: 12
Rejestracja: wt lutego 27, 2007 12:29

Re: wymiana kółek - lamerskie pytanie :)

Post autor: talisman » czw września 03, 2009 11:25

dziekuje za odpowiedz. przegladalam forum, ale nie znalazlam odpowiedzi na swoje pytanie. nie chodzi mi o to, jak wymienic lozyska, bo probowalam i uznalam, ze najlepiej bedzie jak poprosze kogos, kto sie na tym zna, zeby to zrobil, sama juz nie mam pomyslu jak to zrobic. glownie chodzi mi o to, czy moge sobie kupic jakiekolwiek kolka 80mm i czy wszystkie lozyska beda do nich pasowac (tzn te o parametrze 608 - nie pamietam co oznaczal ten parametr, ale ja mam na pewno 608;) ), czyli np. kupuje te kolka:
http://www.zicoracing.com/index.php?pro ... prod_id=74
i do tego te lozyska:
http://www.zicoracing.com/index.php?pro ... rod_id=239
i czy jest mozliwosc ze nie beda do siebie pasowac?
czy musze kupic tez tuleje? :) i czy taki zestaw moze z kolei nie pasowac do plozy?

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: wymiana kółek - lamerskie pytanie :)

Post autor: Toudi » czw września 03, 2009 11:48

Jak kupisz standardowe koła 80 mm, to łożyska 608 będą pasować.
Zawsze możesz się zapytać sprzedawcy, czy to koła pod 608.
ABEC 5 lub ABEC 7. Ew. ILQ7 lub ILQ9.

Nie warto kupować ABEC 3 np firmy CX. Zwykle porządne łożyska mają te ABEC5, chociaż marne też nogą mieć ABEC 5.

Jeśli kupisz łożyska marek:
powerslide, rollerblade, twincam, bsb, SKF to nie ryzykujesz kupienia tandety. Pewnie jeszcze kilkainnych ale o tych wiem na pewno.

Może się okazać, że do twojej płozy zmieści się większe koło, np 82 albo 84 mm. Czasami mieści się, nawet, jeśli na płozie napisane jest max 80 mm (bo zwykle na płozie jest napisane, jakie koło się może zmieścić).

Tuleje nie będą potrzebne, jeśli stare nie są uszkodzone. Tak samo z ośkami, czyli śrubami mocującymi koła.

W razie wymiany tulei, ich typ zależy od osi a typ osi zależy od płóz.

Jeśli chcesz jeździć trochę szybciej, kosztem utraty odrobiny komfortu amortyzacji, to możesz kupić twardsze koła np 83A lub nawet 84A, szczególnie, jeśli ważysz z 70 kg. Takie koła będą się wolniej zużywać.
Pozdrawiam
Piotr

talisman
Posty: 12
Rejestracja: wt lutego 27, 2007 12:29

Re: wymiana kółek - lamerskie pytanie :)

Post autor: talisman » pt września 04, 2009 10:26

no i wszystko jasne :) dzieki bardzo, o to mi wlasnie chodzilo. zastanowiam sie tez nad zakupem nowych rolek, ale jesli jednak zostane przy starych, bardzo mozliwe, ze kupie twardsze kolka, sprawdze tez czy nie da sie wiekszych niz 80mm.
jeszcze raz bardzo dziekuje :-)

Awatar użytkownika
Agent_L
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 565
Rejestracja: wt lipca 17, 2007 12:36
Jeżdżę od: 01 sie 2007
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: wymiana kółek - lamerskie pytanie :)

Post autor: Agent_L » pn września 07, 2009 8:54

Dzień dobry,
Toudi pisze:Nie warto kupować ABEC 3 np firmy CX. Zwykle porządne łożyska mają te ABEC5,
Jak zwykle się nie zgodzę.
Dziękuję.
:)
Powerslide Cell 2006 /44 + Salomon Pilot V10 ?2004? /45
Kontakt : 505614321, PMy czytam rzadko : )
rolkowa mapka Warszawy

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: wymiana kółek - lamerskie pytanie :)

Post autor: Toudi » pn września 07, 2009 9:22

Masz rację i w dodatku napiszę, że sam mam kilka takich łożysk.
Nie wiem, dlaczego tak napisałem.
Może być tak:
Jeśli różnica w cenie to uzasadnia, to może być warto kupić CX czy inne.
Choćby i z tego powodu, że one są na tyle tanie, że czasami nie warto ich czyścić, tylko kupić nowe.
Kupując droższe łożyska, trzeba o nie dbać.
Pozdrawiam
Piotr

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”