Formowanie butów na ciepło i Powerslide SHMR

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Jacek.B
Ścigant 4x100mm
Posty: 290
Rejestracja: pn maja 15, 2006 9:40

Formowanie butów na ciepło i Powerslide SHMR

Post autor: Jacek.B » czw sierpnia 19, 2010 12:15

Miałem problem z formowanie takich butów. Okazało się, że za słabo je podgrzałem w piekarniku.
Przy okazji znalazłem instrukcję, więc ja przetłumaczyłem i zamieszam tutaj. SHMR wymaga
temperatury piekarnika 95 st. C i pozwala na wielokrotne formowanie. To chyba główne różnice
w stosunku do wcześniej spotykanych butów.

Proszę nie bić za błędy!
Instrukcja formowania na ciepło.

Technologia SHMR.

SHMR jest również znana jako Super Heat Mouldable Resin (super żywica formowalna cieplnie).
To nowa technologia używana w butach wyścigowych. Konstrukcja skorupy jest zupełnie inna
w porównaniu do butów termoformowalnych. Używamy specjalnej żywicy epoksydowej
formowalnej cieplnie, która jest połączeniem różnych warstw włókien węglowych. Buty
wyścigowe z technologią SHMR mogą być formowane w dowolnym miejscu skorupy, ponieważ
budowa całej skorupy i każdej warstwy włókien węglowych jest oparta o żywicę. Kolejną zaletą
jest to, że żywica może być formowana tak często, jak tego potrzebujesz, bez utraty swoich
właściwości. Temperatura formowania butów wyścigowych z technologią SHMR wynosi ok. 80 st. C,
co jest dość niską wartością. Innym efektem ubocznym zastosowania SHMR jest nieznaczne
zmniejszenie wagi skorupy.

Jak formować cieplnie moje rolki?

Masz dwie możliwości formowania na ciepło swoich rolek, opisano je poniżej.

Z użyciem suszarki przemysłowej.

Skieruj szuszarkę na okolice kostki lub miejsce, które stwarza problemy. Podgrzewaj powoli
i dokładnie z zewnątrz i od wewnątrz. Pamiętaj, żeby zachować bezpieczną odległość od materiału,
aby uniknąć jego zniszczenia przez przegrzanie lub spalenie. Sprawdzaj co jakiś czas giętkość
materiału (bądź ostrożny, materiał może być gorący). Włóż buta i mocno go zwiąż. Przyjmij pozycję
rolkarską i poczekaj na ostygnięcie materiału. Możesz przyśpieszyć proces stygnięcia okładając
buta mokrymi ręcznikami lub używając mrożącego spreju [ice spray?].

W piekarniku:

Rozgrzej wstępnie piekarnik do temperatury ok. 95 st. C. Umieść buta wewnątrz, na środku, daleko
od wszystkich elementów grzejnych. Sprawdź giętkość skorupy po 10 minutach, a potem sprawdzaj
co minutę, dopóki nie poczujesz, że skorupa jest wystarczająco giętka. Wyjmij buta z pieca i postępuj
zgodnie poniższymi wskazówkami.

Uwaga!

Buty po wyjęciu z pieca są gorące! Powerslide zaleca, aby do formowania syntetycznych butów
na ciepło założyć skarpetki i rękawiczki. Możesz także po krótkim czasie zdjąć buta, aby materiał
ostygł przed ponowną próbą. Możliwe, że dla uzyskania dobrego dopasowania będziesz musiał
powtórzyć procedurę.

Ważna informacja:

Zalecamy dopasowywanie butów wyścigowych w pozycji siedzącej! Pamiętaj tylko, żeby zachować prawidłową
pozycję rolkarską. NIGDY nie stawaj całym ciężarem na buty w czasie dopasowywania, szczególnie,
jeżeli kupiłeś buty oparte o technologię SHMR. Jeżeli nacisk będzie wystarczająco duży, punkty mocowania
szyny mogą się przesunąć, ponieważ cała skorupa jest formowalna cieplnie. To może mieć wpływ na połączenie
buta z płozą i powodować problemy. Musisz mieć świadomość, że stracisz gwarancję, jeżeli nie zastosujesz się
do naszych instrukcji.

Jak często mogę powtarzać formowanie na ciepło moich butów?

Z technologią SHMR możesz to robić tak często, jak chcesz. Buty termoformowalne po kilku razach zostają
osłabione. Zalecamy formowanie cieplne tak często, jak jest to konieczne. Jeżeli mimo formowania
cały czas masz problemy z dopasowaniem butów, może czas pomyśleć o butach z odlewu stopy [custom boots].

zajc
Posty: 23
Rejestracja: czw września 03, 2009 12:57
Moje rolki: Bont Z
Jeżdżę od: 01 kwie 2003
Lokalizacja: Czersk

Re: Formowanie butów na ciepło i Powerslide SHMR

Post autor: zajc » pt sierpnia 20, 2010 12:00

Jacek.B pisze: Z technologią SHMR możesz to robić tak często, jak chcesz.
[/quote]
Łeee-fajna ta Technologia :lol:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”