Ból w okolicy ścięgna Achillesa

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

MiccaldoO
Posty: 8
Rejestracja: ndz kwietnia 03, 2011 12:43
Jeżdżę od: 0- 0-2007

Ból w okolicy ścięgna Achillesa

Post autor: MiccaldoO » pt kwietnia 29, 2011 11:29

Witam, od paru dni jestem posiadaczem rolek Tempest 100, rolki są świetne, tylko mam pewien problem otóż kiedy jeżdżę w nich, w prawej nodze zawsze towarzyszy mi straszny ból w okolicy ścięgna Achillesa, dziwne jest to że w lewej nodze jest idealnie nie mam żadnych obtarć, bólów, czuje się bardzo komfortowo, ale ta prawa... Ciężko tak jeździć. Pierwszy raz jeździłem około 3h, ale jak odpiąłem klamrę to ból był straszny, że nie wiedziałem czy dojadę do domu :) sądziłem że było to spowodowane tym że noga nie przyzwyczajona do rolek, postanowiłem odczekać aż ból minie. Minął około tydzień, dzisiaj założyłem na dosłownie pół godziny i problem się powtarza :? Trochę załamany jestem bo rolki za tę cenę... No nie wiem może źle wyprofilowany prawy but? Staram się jeździć w miarę technicznie, jak sądzisz Zico w czym tkwi problem?

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Ból w okolicy ścięgna Achillesa

Post autor: zico » pt kwietnia 29, 2011 11:38

Na początek - lekarzem nie jestem, więc będzie mi trudno coś doradzić, wiesz - odpowiedzialność, więc ostrożnie:

ścięgno Achillesa to bardzo mocne ścięgno, jednak jeśli Ciebie zaczyna boleć to lepiej udać się z tym właśnie do lekarza. Jednak może być o wiele prościej (głowy nie dam): nie rozgrzane zbyt dobrze ścięgno lub mało rozciągnięte, może za słabo ugięte nogi w kolanach (nie wiem jak jeździsz) i ścięgno opiera się Tobie o tył bucika. But z kolei jest miękki w tej części, więc raczej oparcie nie powinno... Może za mocno nim pracujesz na samym początku z radości z Tempestów ;) Ciężko mi coś stwierdzić, doradzić w tej kwestii...
Osobiście rozmawiałem z osobami, które miały pozrywane ścięgna, z reguły spowodowane (oczywiste) nagłym ich naciągnięciem, czyli "rozjazdem" nogi, ale to działo się głównie w piłce nożnej, a nie rolkach...
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

MiccaldoO
Posty: 8
Rejestracja: ndz kwietnia 03, 2011 12:43
Jeżdżę od: 0- 0-2007

Re: Ból w okolicy ścięgna Achillesa

Post autor: MiccaldoO » pt kwietnia 29, 2011 11:53

Dzięki za szybką odpowiedź :D
Trochę śmieszna sytuacja bo lewa jest jak w puchu, a w prawej dobija mnie ten ból :? mogę też dodać że normalnie nie czuje żądnego bólu, włożę w rolkę, i bach :D
A jeśli chodzi o niski but, wydaje mi się że większość tych problemów by znikła, czy jak to jest z niskim butem?

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Ból w okolicy ścięgna Achillesa

Post autor: zico » sob kwietnia 30, 2011 12:00

MiccaldoO pisze:A jeśli chodzi o niski but, wydaje mi się że większość tych problemów by znikła, czy jak to jest z niskim butem?
Trudno w tych kwestiach jednoznacznie odpowiedzieć, na niskim bucie wiele osób tnie również na ścięgnie. Tutaj jest jednak krótko i na temat - tnie przy prostowaniu nogi w kolanie jeśli chodzi o ścięgno Achillesa i dodam, że też wiele osób tnie po bokach, jak się kończy cholewka - i tutaj też krótko - wynika to z koślawienia stóp, a nie, że but jest niewygodny, bo tak najłatwiej zgonić ;) Jak but przy odepchnięciu wygina się na bok, to cholewka chcąc czy nie chcąc wbija się krawędzią w nogę, jest to logiczne. Stąd uraz po bokach. Z kolei Achilles opiera się na prostej nodze, szczególnie gdy profil tyłu buta jest mocno pochylony na przód. Wiem, bo sam miałem zdarcie naskórka na Achillesie, mam buta z mocnym profilem na przód i wiem, że prostuję nogę. Po prostu trzeba rozumieć anatomię jak i pracę nóg, wtedy wszystko staje się proste.

Wracając do Twojego problemu - naprawdę jest mi ciężko stwierdzić przyczynę, pytanie czy opierasz się Achillesem czy nie? Z drugiej strony ten but ma bardzo miękkie zakończenie, choć i tak to może nic nie znaczyć...
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

MiccaldoO
Posty: 8
Rejestracja: ndz kwietnia 03, 2011 12:43
Jeżdżę od: 0- 0-2007

Re: Ból w okolicy ścięgna Achillesa

Post autor: MiccaldoO » ndz maja 01, 2011 5:44

Sory że dopiero teraz odpisuję, ale na wyjeździe byłem i dlatego :)
Więc najprawdopodobniej przyczyną jest zła technika? Na prostych nogach raczej nie jeżdżę, prostuję w czasie odpoczynku :) jak podnoszę rolkę to też jest ból... A może wypowie się ktoś kto też miał ból ścięgna podczas jazdy?

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Ból w okolicy ścięgna Achillesa

Post autor: zico » ndz maja 01, 2011 6:12

Jak podnosisz nogę i jest ból, to coś tu nie gra... Na moje jakiś ortopeda by się przydał.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

MiccaldoO
Posty: 8
Rejestracja: ndz kwietnia 03, 2011 12:43
Jeżdżę od: 0- 0-2007

Re: Ból w okolicy ścięgna Achillesa

Post autor: MiccaldoO » pn maja 02, 2011 1:10

No zobaczymy z lekarzem się wstrzymam, poczekamy może faktycznie nowe rolki i trzeba rozjeździć trochę, poczekać aż stopa bardziej się przyzwyczai. Choć w poprzednich rolkach nie miałem żadnych bólów, ale jeździłem bardziej rekreacyjnie, a ostatnio próbuje z filmów zastosować technikę jazdy szybkiej, może po prostu źle jeżdżę i tym to jest spowodowane?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”