Przesiadka na niski but

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
Andrzej
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1724
Rejestracja: pn marca 15, 2004 10:26
Moje rolki: Szybsze ode mnie
Lokalizacja: Poznań

Re: Przesiadka na niski but

Post autor: Andrzej » wt sierpnia 09, 2011 10:16

bayya pisze:...Kluczem do sukcesu są treningi, ale buty mogą niesamowicie w tym pomóc!....
Najgorsze te treningi nie były...

pz34
Prześcigant 4x110mm
Posty: 401
Rejestracja: ndz sierpnia 29, 2010 8:06
Moje rolki: Tarrega

Re: Przesiadka na niski but

Post autor: pz34 » wt sierpnia 09, 2011 1:35

bayya pisze:
Lucas pisze:po przesiadce na simmonsy poprawiłam rekord życiowy o ponad 8 minut!!! (z 1:29:50 na 1:21:15) :D
Jak to fajnie wygląda 1:21...., Blisko kolejnego stopnia wtajemniczenia czyli poniżej 1:20

P.S zastanawiałem się dlaczego ogólnie Polacy mają takie "kiepskie" czasy? Na maratonach np: jest kilkanaście minut różnicy.
Pozdrawiam
Łukasz

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Przesiadka na niski but

Post autor: zico » wt sierpnia 09, 2011 2:48

Ilość osób startujących oraz ilość pociągów. U nas jedzie może w wyścigu 10 na czas poniżej 1:15, a w Berlinie masz lekko 300 osób jadących na taki czas. Samemu nie zrobisz nic.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Lucas
Posty: 30
Rejestracja: sob sierpnia 06, 2011 1:44
Moje rolki: RB-Luigino/USD Grycon
Jeżdżę od: 0- 0-2000
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Przesiadka na niski but

Post autor: Lucas » wt sierpnia 09, 2011 8:31

No to zaczynają się schody - oczywiście nie mam zamiaru kupować butów przez internet bez wcześniejszego przymierzania, problem polega na tym, że teraz w Warszawie nie za bardzo jest gdzie to zrobić. Rollsportu już nie ma, w sklepie, który był ostatnim ich przedstawicielem zostały już tylko resztki fitnessu, sam sprzedawca twierdzi, że w Warszawie raczej nie znajdę takiego sklepu.

Zatem pytanie do Warszawiaków i w ogóle mieszkańców Mazowieckiego - znacie jakieś sklepy w rejonie?

pz34
Prześcigant 4x110mm
Posty: 401
Rejestracja: ndz sierpnia 29, 2010 8:06
Moje rolki: Tarrega

Re: Przesiadka na niski but

Post autor: pz34 » wt sierpnia 09, 2011 8:38

zico pisze:Ilość osób startujących oraz ilość pociągów. U nas jedzie może w wyścigu 10 na czas poniżej 1:15, a w Berlinie masz lekko 300 osób jadących na taki czas. Samemu nie zrobisz nic.
To w takim razie 28 w Gdańsku będzie jedenaście osób ;) Są jeszcze wolne miejsca w tym przedziale, jest ktoś chętny? hehe

Pozdrawiam
Łukasz
Pozdrawiam
Łukasz

Awatar użytkownika
Lucas
Posty: 30
Rejestracja: sob sierpnia 06, 2011 1:44
Moje rolki: RB-Luigino/USD Grycon
Jeżdżę od: 0- 0-2000
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Przesiadka na niski but

Post autor: Lucas » ndz marca 11, 2012 9:25

Pozwolę sobie odkopać wątek (w końcu sam go rozpocząłem:) ). W końcu przesiadłem się na ten niski but. Nie jest tak źle jak się obawiałem - normalnie utrzymuję równowagę, jestem w stanie w miarę szybko się rozpędzić i utrzymać prędkość ale jednak czuć ten brak stabilizacji w stawie skokowym. Po 15-20km już nie jestem w stanie w pełni utrzymać sztywności na stawach i strasznie koślawię stopy. Zdaję sobie sprawę, że przy kolejnych treningach powinno być coraz lepiej i jazda znowu stanie się przyjemnością a nie walką o przetrwanie ale niestety w najbliższym czasie będę mógł jeździć tylko raz, może dwa w ciągu tygodnia. W związku z tym proszę o radę: jak skutecznie wzmocnić staw skokowy "na sucho", żeby móc przygotować się przed jazdą np. w weekend? Wiem, że całkiem niezłe jest unoszenie się w dół i w górę na progu lub czymś podobnym ale może znacie coś lepszego?

novap
Czterokółkowiec
Posty: 94
Rejestracja: sob lipca 22, 2006 5:36
Moje rolki: Bont Z
Jeżdżę od: 02 maja 2006
Lokalizacja: Złotów

Re: Przesiadka na niski but

Post autor: novap » ndz marca 11, 2012 10:11

Cześć, też właśnie przesiadłem się na niski but. Nie mam aż takich problemów z koślawieniem, chyba zaczynam już nieźle ogarniać ten sprzęt. A na wzmocnienie stawu skokowego to chyba dysk do balansowania (balance board) jest nie zły. Ja w każdym razie kupiłem i ćwiczę na dysku regularnie przysiady jedno- i obunóż i takie tam...

Awatar użytkownika
szwed
Czterokółkowiec
Posty: 62
Rejestracja: pn kwietnia 26, 2010 9:36
Moje rolki: Powerslide C4
Jeżdżę od: 01 maja 2010

Re: Przesiadka na niski but

Post autor: szwed » ndz marca 11, 2012 11:46

Lucas pisze: jak skutecznie wzmocnić staw skokowy "na sucho", żeby móc przygotować się przed jazdą np. w weekend? Wiem, że całkiem niezłe jest unoszenie się w dół i w górę na progu lub czymś podobnym ale może znacie coś lepszego?
tak jak pisze kolega w poście wyżej należy wykonywać ćwiczenia równoważne na niestabilnym podłożu, które pobudzą mięśnie głębokie odpowiedzialne za stabilizację, ale nad tym warto popracować całą zimę :) Problemem może być też to, że wraz z przesiadką na niski but przeskoczyłeś na wyższe koła,i pozbawiając się usztywnienia w kostce, dodatkowo utrudniasz sobie poprzez podniesienie buta na szynie, spróbuj wrzucić tam na początek szynę, dzięki której będziesz stał niżej nad ziemią, i stopniowo w miarę nabierania techniki wróć do 4x110

pz34
Prześcigant 4x110mm
Posty: 401
Rejestracja: ndz sierpnia 29, 2010 8:06
Moje rolki: Tarrega

Re: Przesiadka na niski but

Post autor: pz34 » wt marca 13, 2012 5:38

szwed pisze:
Lucas pisze: jak skutecznie wzmocnić staw skokowy "na sucho", żeby móc przygotować się przed jazdą np. w weekend? Wiem, że całkiem niezłe jest unoszenie się w dół i w górę na progu lub czymś podobnym ale może znacie coś lepszego?
tak jak pisze kolega w poście wyżej należy wykonywać ćwiczenia równoważne na niestabilnym podłożu, które pobudzą mięśnie głębokie odpowiedzialne za stabilizację,
Nie ma czegoś takiego jak "mięśnie głębokie" natomiast jest czucie głębokie. Trening tej cechy rzeczywiście może Ci pomóc. W wątkach podmenu ''Trening, porady.....'' są ćwiczenia Yann Guyadera na technikę, które poprawiają stabilizację stawów. Generalnie są to ćwiczenia pozycji wrotkarskiej przy różnych imitacjach ruchów, odbić, przysiadów na jednej nodze itp.
Pozdrawiam
Łukasz

Awatar użytkownika
szwed
Czterokółkowiec
Posty: 62
Rejestracja: pn kwietnia 26, 2010 9:36
Moje rolki: Powerslide C4
Jeżdżę od: 01 maja 2010

Re: Przesiadka na niski but

Post autor: szwed » wt marca 13, 2012 7:37

pz34 pisze: Nie ma czegoś takiego jak "mięśnie głębokie" natomiast jest czucie głębokie.
cytuję:
"Głębokie mięśnie podudzia znajdują się pod powierzchowną warstwą mięśni. Ich funkcja odnosi się do stopy. Umożliwiają zginanie kończyny w kostce w stronę górną oraz zapobiegają zaczepieniu palcami o ziemię podczas chodzenia. Dodatkowo mięśnie prostują palce oraz pomagają w utrzymaniu postawy stojącej."
pozdrawiam
profesor anatomii

pz34
Prześcigant 4x110mm
Posty: 401
Rejestracja: ndz sierpnia 29, 2010 8:06
Moje rolki: Tarrega

Re: Przesiadka na niski but

Post autor: pz34 » wt marca 13, 2012 8:52

Zwracam humor. Faktycznie jest taki podział..... w internecie. Na zajęciach z fizjologii nawet słowa o tym nie było. W podrecznikach prof Górskiego też nic, a nic. Proszę w takim razie o źródło tego cytatu :D Chetnie sie czegoś nowego nauczę "profesorze" bo jest różnica między ''głębokimi mięśniami'', a ''głębokimi mięśniami podudzia''!

p.s. znowu jakieś luki w wykształceniu a rodzice tyle kasy wydali!!!:D:D:D

Druga sprawa to to, że stawiając gościa, który ma słaby staw skokowy na poduszce lub talerzu po to by się gibał w prawo i lewo jest moim zdaniem niebezpieczne. Kto ćwiczy na takich przyżądach wie o czym piszę. Nawet zawodowcy po dobrej rozgrzewce mają trudności z wykonaniem poprawnych ćwiczeń. Dochodzi jeszcze ryzyko upadku. Lepiej według mnie wzmocnić mięśnie ćwiczeniami siłowymi. Przecierz staw skokowy ''uwięziony'' w wysokim bucie nie musiał pracować bo miał oparcie, więc skąd ma mieć teraz siłę by utrzymać się w niskim bucie?
Ostatnio zmieniony wt marca 13, 2012 9:14 przez pz34, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Łukasz

pz34
Prześcigant 4x110mm
Posty: 401
Rejestracja: ndz sierpnia 29, 2010 8:06
Moje rolki: Tarrega

Re: Przesiadka na niski but

Post autor: pz34 » wt marca 13, 2012 9:07

Lucas pisze:Pozwolę sobie odkopać wątek (w końcu sam go rozpocząłem:) ). Po 15-20km już nie jestem w stanie w pełni utrzymać sztywności na stawach i strasznie koślawię stopy.
Kurcze, a może masz źle ustawione szyny? Jest wiele na ten temat na forum. Warto poświęcić na to kilka godzin jazdy z kluczem i pobawić się w różne ustawienia. Ja np w ciągu sezonu kilka razy zmieniałem to ustawienie, a oprócz tego doszły mi jeszcze kliny.
Pozdrawiam
Łukasz

Awatar użytkownika
szwed
Czterokółkowiec
Posty: 62
Rejestracja: pn kwietnia 26, 2010 9:36
Moje rolki: Powerslide C4
Jeżdżę od: 01 maja 2010

Re: Przesiadka na niski but

Post autor: szwed » wt marca 13, 2012 10:49

pz34 pisze:Zwracam humor. Faktycznie jest taki podział..... w internecie. Na zajęciach z fizjologii nawet słowa o tym nie było. W podrecznikach prof Górskiego też nic, a nic. Proszę w takim razie o źródło tego cytatu :D Chetnie sie czegoś nowego nauczę "profesorze" bo jest różnica między ''głębokimi mięśniami'', a ''głębokimi mięśniami podudzia''!
na fizjologii mogłeś tego nie mieć, bo to podstawy anatomii, co do źródła to nie wygłupiaj się, że mając XXI wiek nie możesz dotrzeć do tej wiedzy, pogadaj z jakimkolwiek fizjoterapeutą po AWF-ie chociażby, a poza tym robimy chyba syf w tym wątku więc ciach bajera
pozdrawiam

FFWD
Czterokółkowiec
Posty: 85
Rejestracja: pt lipca 03, 2009 5:42
Jeżdżę od: 28 cze 2007
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Przesiadka na niski but

Post autor: FFWD » wt marca 13, 2012 11:29

pz34 pisze:Zwracam humor. Faktycznie jest taki podział..... w internecie. Na zajęciach z fizjologii nawet słowa o tym nie było. W podrecznikach prof Górskiego też nic, a nic. Proszę w takim razie o źródło tego cytatu :D Chetnie sie czegoś nowego nauczę "profesorze" bo jest różnica między ''głębokimi mięśniami'', a ''głębokimi mięśniami podudzia''!

p.s. znowu jakieś luki w wykształceniu a rodzice tyle kasy wydali!!!:D:D:D
Hej,

Łukasz, profesor Górski zajmował się raczej fizjologią (popraw mnie jeśli się mylę - nie jestem pewien). Fizjologia to nauka o tym JAK MIĘŚNIE DZIAŁAJĄ a nie o rodzajach mięśni. Podręczniki fizjologii skupiają się najczęściej na podziale funkcjonalnym mięśni (na mięśnie gładkie i szkieletowe, czasami dodając jeszcze mięsień sercowy).

Wasza dyskusja nie toczy się na poziomie fizjologii ale anatomii. Zatem szukaj w podręcznikach anatomii. Podział na mięśnie powierzchniowe i głębokie istnieje od lat, jeśli nie od zawsze :D Dla ułatwienia: wszystkie (chyba) mięśnie głębokie mają w łacińskich nazwach człon "profundus". W literaturze angielskojęzycznej znajdziesz pod nazwą po prostu "deep muscles".

Odnośnie czucia głębokiego (propriocepcji), to pojęcie zupełnie odbiegające od tego tematu. Ćwiczenie propriocepcji nie ma żadnego związku ze stabilizacją nogi w kostce. Obrazowo mówiąc: czucie proprioceptywne umożliwia Ci dotknięcie palcem wskazującym nosa z zamkniętymi oczami, ale nie stabilizuje Ci ani palca ani nosa :P Czasami możemy myśleć o czuciu głębokim w kontekście utrzymywania równowagi, ale równowaga a stabilizacja mięśniowa to dwa różne pojęcia.

Natomiast Szwed poruszył bardzo ważny temat: stabilizacji. Za stabilizację odpowiadają właśnie w głównej mierze mięśnie głębokie. Ćwiczenia, o których wspominałeś (Guyader) właśnie służą dokładnie rozwojowi i wzmacnianiu tych mięśni. Jest to temat ostatnio bardzo modny w profilaktyce sportowej na całym świecie, nie tylko w naszym sporcie. Nad mięśniami głębokimi coraz więcej pracują również kulturyści i ciężarowcy, którzy cierpią na kontuzje wywoływane nieodpowiednio ukształtowanym gorsetem mięśniowym grzbiet-brzuch i słabą stabilizacją kolan i podudzia.

Pozdrawiam
Rafał Wielgat
Jura Skating Częstochowa

Awatar użytkownika
Lucas
Posty: 30
Rejestracja: sob sierpnia 06, 2011 1:44
Moje rolki: RB-Luigino/USD Grycon
Jeżdżę od: 0- 0-2000
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Przesiadka na niski but

Post autor: Lucas » śr marca 14, 2012 10:50

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, przejrzałem te ćwiczenia od YG, będę musiał spróbować bo jak słusznie zauważyliście, głównym problemem są właśnie mało rozwinięte mięśnie, których wcześniej po prostu nie używałem. Ustawienia szyny na razie w ogóle nie zmieniałem - są w tej chwili dokładnie w osiach butów. Generalnie odnoszę wrażenie, że trochę zasiałem panikę:D, na tych rolkach jeździłem jak dotąd chyba 4 razy dopiero więc sytuacja nie jest jakaś poważna - po prostu chcę na bieżąco wyciągać wnioski ze swoich błędów i w miarę możliwości skrócić czas "przestawiania się", stąd było pytanie o ćwiczenia na wzmacnianie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”