Szyna gwint

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

serdujah
Posty: 4
Rejestracja: sob grudnia 03, 2011 10:47

Szyna gwint

Post autor: serdujah » sob grudnia 10, 2011 1:03

witam, ostatnio kupiłem nowe Powerslide Metro 2011, ostatnia para w sklepie internetowym mojego rozmiaru, po dwóch dniach obejrzałem dokładnie rolki i co widzę, że jedna ze śrub, osiek mocujących kółko do szyny jest krótsza niż inne, więc postanowiłem wykręcić śrubę i zobaczyć ocb. przy wykręcaniu zjechał się gwint ośki, to nie problem mogę dokupić. przejrzałem gwint na szynie i okazało się, że jest nierówny, nie można w niego wkręcić żadnej ośki, bo zrywa z nich gwint. powiedzcie, czy mozna to jakoś naprawić samemu, czy bez oddania do reklamacji się nie obejdzie?

proszę o jakąś radę.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Szyna gwint

Post autor: zico » sob grudnia 10, 2011 1:19

Można rozwiercić i założyć śrubę o średnicy 8mm, którą posiada otwory na klucz z obydwu stron. Najskuteczniejsze rozwiązanie.
Oczywiście wchodzi również reklamacja i wymiana szyny na nowe.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Szyna gwint

Post autor: Herb » sob grudnia 10, 2011 4:17

Szyny Metro mają taką konstrukcję ścianek, że może być sporo zabawy z montowaniem obustronnej osi. Spróbuj reklamacji - zależy, jaki to sklep, ale powinni szynę wymienić.
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

Jazmog
Czterokółkowiec
Posty: 63
Rejestracja: wt sierpnia 31, 2010 11:01
Moje rolki: Twister 80 LE
Jeżdżę od: 02 maja 2006
Lokalizacja: Poznań

Re: Szyna gwint

Post autor: Jazmog » wt stycznia 10, 2012 8:49

Czesc

Teoretycznie mozna to naprawic samemu.
Proponuje jednak zaczac od reklamamacji. Jezeli sie nie uda to:
1) Poszukaj tokarza/slusarza ktory zrobi ci to bez problemu, za jakies groszaki a moze nawet za free. W koncu to tylko przegwintowanie. Nie daj sie podpuscic. Czasami dla nich to bardzo skapliowane ;)

lub
2) Jezeli jednak masz zaciecie majsterkowicza to:
- wykrec jeszcze jedna oske (potrzebujemy gwint na wzor)
- zabierz rolke/szyne do Castoramy / OBI / Praktikera lub co tam masz pod reka
- udaj sie do dzialu narzedziowego i zagadaj do obslugi o "gwintowniki", pokazujac co chcesz przegwintowac
- powinni dobrac ci odpowiedni rozmiar gwintownika. Poniewaz jest to jednorazowa akcja proponuje najtanszy na polce i najlepiej tzn jednokrotny. Do gwintownika musisz zakupic tez uchwyt (jakis tani Topex); odradzam gwintowanie kombinerkami ;)
- sprawdz na "dobrym" gwincie czy gwintownik wkreca sie bez problemow
- wykonaj zakup
- przegwintuj, czyli popraw "zły". Przegwintowanie robi sie powoli, z wyczuciem. Jak zerwiesz gwint to... zostaje montaz dwustronny.
(W polskich sklepach dostepne sa gwinty metryczne, jezeli masz gwint calowy lub drobnozwojowy pozostaje slusarz/tokarz lub reklamacja)

lub
3) Wyslij szyne do mnie. Oblukam i przegwintuje za free jezeli bede mial odpowiedni gwintownik (lub uda mi sie taki zdobyc). Koszty przesylki pokrywasz ty.

BTY @Zico przenies ten watek do sprzetowego :)

Pozdrawiam

Jazmog

julek1967
Prześcigant 4x100mm
Posty: 320
Rejestracja: wt maja 27, 2008 4:17
Moje rolki: bont z 4x110
Jeżdżę od: 02 cze 2005

Re: Szyna gwint

Post autor: julek1967 » śr stycznia 11, 2012 3:22

samo przegwintowanie może byc niemożliwe ! i wtedy trzeba zaspawac otwór i na nowo przewiercic i nagwintowac.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Szyna gwint

Post autor: zico » śr stycznia 11, 2012 3:40

Może, ale nie musi. Każdy przypadek trzeba traktować INDYWIDUALNIE.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

pz34
Prześcigant 4x110mm
Posty: 401
Rejestracja: ndz sierpnia 29, 2010 8:06
Moje rolki: Tarrega

Re: Szyna gwint

Post autor: pz34 » pt stycznia 27, 2012 9:01

julek1967 pisze:samo przegwintowanie może byc niemożliwe ! i wtedy trzeba zaspawac otwór i na nowo przewiercic i nagwintowac.
Z zaspawaniem to jest tak, że potem jest problem z zahartowaniem (no chyba, że masz palnik acetylenowy ;))
Bez odpowiedniej twardości nowego gwintu to tylko szkoda roboty. Lepiej prze-gwintować.
Pozdrawiam
Łukasz

julek1967
Prześcigant 4x100mm
Posty: 320
Rejestracja: wt maja 27, 2008 4:17
Moje rolki: bont z 4x110
Jeżdżę od: 02 cze 2005

Re: Szyna gwint

Post autor: julek1967 » sob stycznia 28, 2012 4:07

jeśli chodzi o płoze ze stali to jak najbardziej można ją zahartowac.Co do płozy z alu to hartowania brak!!! są obróbki polepszające twardośc aluminium ale działania te są przeprowadzone na innej zasadzie niż w przypadku "żelazo-cementyt"

pz34
Prześcigant 4x110mm
Posty: 401
Rejestracja: ndz sierpnia 29, 2010 8:06
Moje rolki: Tarrega

Re: Szyna gwint

Post autor: pz34 » ndz stycznia 29, 2012 9:45

przypomniała mi się sytuacja kiedy chciałem kupić sobie elegancką koszulę. Podczas przymierzania odpadł jeden z guzików, a babka mi mówi że mogę sobie przyszyć. He he Nowa koszula za ciężkie pieniądze, a ja mam jeszcze ją poprawiać! Jeżeli rzeczywiście gwint w płozie niszczy śruby to nie ma co się zastanawiać. Reklamacja (no chyba że masz palnik i spawarke;)
Pozdrawiam
Łukasz

Awatar użytkownika
Piotr B
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1839
Rejestracja: czw listopada 18, 2004 8:00
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Dębno

Re: Szyna gwint

Post autor: Piotr B » pn stycznia 30, 2012 8:28

Panowie, moim zdaniem jesli przegwintowanie nie da rezultatów to można sobie podarować inne zabiegi i oddać płoze do reklamacji. Same aluminium jest miekkim metalem i doskonale nadaje się spawania ale podczas spawania tworzące się bardzo twarde tlenki które są trudno obrabialne. A wiec wiercenie i gwintowanie może być trudne zwaszcza gdy w materiale bedą pory lub zgorzelina. Podczas spawania dobrze jest dobrać taki sam materiał co przy mnogości odmian stopów aluminium jest bardzo trudne. Podczas spawania powstaje tzw strefa wpływu ciepła ktora może spowodować osłabienie materiału w okolicy. Trudno też bedzie bez specjalitycznego oprzyrządowania zachować współosiowość nowego otworu i w konsekwencji złą prace kółka, łożysk i szybsze zuzycie płozy innym miescu...

Może ja jednak widzę to w wszystko w zbyt ciemnych barwach..........

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Szyna gwint

Post autor: zico » pn stycznia 30, 2012 8:32

Własna ingerencja w naprawienie szyny może być powodem do odrzucenia reklamacji.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Szyna gwint

Post autor: Doody » pn stycznia 30, 2012 11:56

A ja to widzę tak: sprzęt do spawania + czas pracy + czas zmarnowany na przygotowanie koncepcji + duże ryzyko uszkodzenia szyny + utrata gwarancji = zupełny brak opłacalności takiego zabiegu.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

julek1967
Prześcigant 4x100mm
Posty: 320
Rejestracja: wt maja 27, 2008 4:17
Moje rolki: bont z 4x110
Jeżdżę od: 02 cze 2005

Re: Szyna gwint

Post autor: julek1967 » pn stycznia 30, 2012 5:04

chłopaki ! ale sobie przynajmniej popisaliśmy i strona jest aktywna.Można to zapisac na PLUS. i spotykamy sie w Poznaniu na połowce ? czy na połówke ? a jak nas będzie więcej ,to na kilka połówek....

Awatar użytkownika
Piotr B
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1839
Rejestracja: czw listopada 18, 2004 8:00
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Dębno

Re: Szyna gwint

Post autor: Piotr B » pn stycznia 30, 2012 5:21

w Berlinie!

Jazmog
Czterokółkowiec
Posty: 63
Rejestracja: wt sierpnia 31, 2010 11:01
Moje rolki: Twister 80 LE
Jeżdżę od: 02 maja 2006
Lokalizacja: Poznań

Re: Szyna gwint

Post autor: Jazmog » pn stycznia 30, 2012 11:41

NO tak, my sie tu pocimy, kombinujemy, polowki obalamy, a sprawca calego zamieszania nabral wody w usta ;)
Pozdrawiam
Jazmog

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”