łożyska

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

ICE7
Posty: 13
Rejestracja: sob kwietnia 28, 2007 11:28

Post autor: ICE7 » sob kwietnia 28, 2007 11:30

cześć

zastanawiam sie nad kupnem lozysk do moich K2.
<nie podajemy linków>/item190027483_lozysko ... akosc.html

<nie podajemy linków>/item189356416_lozysko ... olki_.html

Moze mi ktos powiedziec czy one sie czyms roznia? co jest lepsze 2RS czy ZZ??

zlotook
Posty: 7
Rejestracja: wt maja 09, 2006 7:49

Post autor: zlotook » ndz kwietnia 29, 2007 11:30

Różnią się producentem:
CX - polskie
DPI - azjatyckie, czyli gdzieś w indiach lub chinach

dokładnością wykonania, czyli ABEC nie przejmowałbym się bardzo, gdyż jedne z najlepszych łożysk producenta SKF mają standardowo ABEC-5 (dla łożysk 608 2Z), a prędkość graniczną mają wyższą o 20-30% od pozostałych (48tys.RPM)

Poza tym dokładność (ABEC) ma się nijak do trwałości i oporów toczenia (tarcia), a często jest nawet szkodliwa, gdyż utrudnia współosiowanie łożysk.
Dlatego nie zgadzam się z tym co napisał ZICO na temat łożysk, a już w szczególności nie zgadzam się z tym: "Im wyższa liczba przy ABEC, tym łożysko się lepiej toczy."

Wybierając łożyska kierowałbym się raczej jakością wykonania (stosowane materiały, trwałość, maksymalna prędkość obrotowa), konkretnych producentów, z których ci z najwyższej półki to SKF, NTN, TIMKEN, a ze średniej FAG, MKG itd.

Dodam jeszcze, że SKF pod koniec roku zamierza wprowadzić na rynek energooszczędne łożyska, w których będzie zredukowane tarcie, czyli będą się "lepiej" kręcić.

pozdrawiam
Adam

PS. nie jestem w żaden sposób związany z ww. firmami, a wyrażona opinia opiera się na moich doświadczeniach w serwisie maszyn.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: zico » ndz kwietnia 29, 2007 11:54

zlotook pisze:Dlatego nie zgadzam się z tym co napisał ZICO na temat łożysk, a już w szczególności nie zgadzam się z tym: "Im wyższa liczba przy ABEC, tym łożysko się lepiej toczy."
Sądzę, że to wyjaśniłem. ABEC z wyższym numerem, pozostanie w niedługim czasie gorszym łożyskiem. Tematu jeszcze nie wyczerpałem, to jest wstęp. O reszcie też wspomnę - producenci, inne rodzaje produktów (swiss, które jest zupełnie inne niż ABEC).

Śmiało zapraszam do rozszerzenia działu na temat łożysk.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

zlotook
Posty: 7
Rejestracja: wt maja 09, 2006 7:49

Post autor: zlotook » ndz kwietnia 29, 2007 12:18

Tutaj nie chodzi tylko o to, że z ABEC-7 zrobi się ABEC-5 po jakimś czasie, choć ten czas jest również ważny.
Chodzi o to, że ABEC jest niemiarodajne, tzn. łożysko ABEC-7 z CX, czy MGK, jest gorsze niż ABEC-5 z SKF, ze względu na trwałość, awaryjność, parametry graniczne.
Na dodatek, wyższe ABEC powoduje wyższe wymagania co do współosiowania łożysk w kółku, a przy konstrukcji kółek współosiowanie jest przeciętne (pasowanie śruby mocującej i łożyska), czyli ABEC-7 będzie mieć większe opory toczenia, niż ABEC-5, ze względu na brak możliwości kompensacji.

Zasadniczy dla oporów toczenia, a więc lekkości jazdy, jest rodzaj zastosowanego smarowania w łożysku, a o tym ABEC nic nie mówi.

W zasadzie ABEC mówi niewiele z istotnych spraw dla rolkarza.


pozdrawiam
Adam

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: zico » ndz kwietnia 29, 2007 12:31

Oczywiście, że łożysko z SKF przeskoczy wiele innych łożysk, nawet jeśli będzie mieć mniejszą cyfrę przy ABEC.
Współosiowanie - zależy jakie rolki bierzesz pod uwagę (szyny) oraz przede wszystkim osiowość kółka jest ważna. Przejeździłem trochę kółek i zdarzają się gnioty, które uniemożliwiają ich obrót przez brak współosiowości.
Tak więc głównie od kółek zależy współosiowość. Resztę można pominąć jak jest już kółko do bani, bo nic z tym nie zrobisz - pozostaje wymiana kółka.

ABEC - niestety większość na to patrzy i jest różnica pomiędzy ABEC 1, a ABEC 5 i 7 tego samego producenta, dobry rolkarz to wyczuje.
W jeździe agresywnej wsiadłbym na 3 lub 5, a na szybką, co najmniej 5. I to potrafię wyczuć, bo są różnice w jeździe.

Reasumując: skrobnij to, co wiesz, a z chęcią to umieszczę na stronie. Ale weź pod uwagę jazdę na rolkach, a nie używanie łożysk w maszynach, bo to jest zupełnie inna bajka ;)

Dodam, że na temat smarów PiotrB napisze doktorat, bo ma po prostu o tym pojęcie.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

zlotook
Posty: 7
Rejestracja: wt maja 09, 2006 7:49

Post autor: zlotook » ndz kwietnia 29, 2007 12:50

hehehe.
na pewno nie zamierzam pisać o wyższości łożysk ślizgowych nad kulkowymi przy dużych prędkościach ;)

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: zico » ndz kwietnia 29, 2007 2:21

zlotook pisze:hehehe.
na pewno nie zamierzam pisać o wyższości łożysk ślizgowych nad kulkowymi przy dużych prędkościach ;)
No to śmiało wal wypociny z Twoich doświadczeń na temat łożysk kulkowych ;)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
malczan85
Szybszy niż Chuck Norris na 5x80mm
Posty: 457
Rejestracja: wt sierpnia 08, 2006 1:33
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: malczan85 » ndz kwietnia 29, 2007 4:55

Wczoraj robiłem czyszczenie łożysk od rolek. Otóż byłem ciekaw co to za łożyska, nie mogłem znaleźć w google.:scratch: A więc na łozysku pisze tak:
"RUSSIA 8001 8CI AП3-20"
Jak wiadomo łożyska pochodzą z Rosji ale coś więcej o nim?
Może jeszcze przybliże skąd te łożyska. To było jakieś 10 lat temu gdy kupiłem pierwsze rolki (którego mam do dziś). Były od nowości i to są rolki włoskiej marki ROXA STUNT (agresywne) rolki z płozą plastikową wraz blachą po środku płozy, a kółka to PRO STUNT, 88A, 56mm. :scratch:
"Google moim przyjacielem" ;P

Awatar użytkownika
XArturoX_KaFi_
Posty: 46
Rejestracja: sob kwietnia 28, 2007 7:50
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań/ Jeżyce
Kontakt:

Post autor: XArturoX_KaFi_ » wt maja 01, 2007 8:14

Mam takie e troszkę może śmieszne pytanie :P , po jakim czasie się czyść roleczki ogólnie :) i czy gdzieś jest jakiś opis o tym jak czyść wszystko, co jest w rolkach 8) :wink:

pilach
Posty: 8
Rejestracja: pn kwietnia 11, 2005 1:36

Post autor: pilach » pt maja 04, 2007 10:08

a ja mam pytanko co wiecie o takich firmach łożysk:
BSB
Boss
Bevo
Roller Derby
Lynx
Bones
Sonic
SHOPZEUS
Eulogy
Absolute Speed

ew tu http://www.amazon.com/s/ref=sr_nr_n_2/1 ... %3A3416601
cos moglibyscie polecic bym zakupił w rezerwe?
ze 3 łożyska zaczynaja juz mi telepac sie na boki a mam okazje zakupic tam któres z podanych.

dodam iż nie jezdze w maratonach, zawodach ani nie skacze. rolki aero7 na kółkach 80mm

Awatar użytkownika
Marek
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 782
Rejestracja: czw marca 17, 2005 9:31
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Marek » sob maja 05, 2007 10:45

pilach pisze:a ja mam pytanko co wiecie o takich firmach łożysk:
BSB
Boss
Bevo
Roller Derby
Lynx
Bones
Sonic
SHOPZEUS
Eulogy
Absolute Speed

ew tu http://www.amazon.com/s/ref=sr_nr_n_2/1 ... %3A3416601
cos moglibyscie polecic bym zakupił w rezerwe?
ze 3 łożyska zaczynaja juz mi telepac sie na boki a mam okazje zakupic tam któres z podanych.

dodam iż nie jezdze w maratonach, zawodach ani nie skacze. rolki aero7 na kółkach 80mm
Te firmy nie prodokują łozysk :twisted: :twisted: :twisted:

Awatar użytkownika
Darko
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 148
Rejestracja: pt stycznia 12, 2007 4:45
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Rybnik,Śląsk

Post autor: Darko » pn maja 14, 2007 3:13

Witam ZNAWCÓW łożysk :!:
Mam w moim mieście hurtownię, w ktorej sie pytałem o łożyska do rolek,zaproponowano mi SKF 608 ZZ za 4,50 zł (normalnie kosztują podobno 7,50) brutto.Jest to bardzo duża hurtownia i sprzedają tych łożysk ogromne ilości.Jesli ktoś uważa,że warto za tą cene kupić takie łożyska to chętnie pomogę w nabyciu i wysyłce. :wink: Darek.

Awatar użytkownika
Marek
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 782
Rejestracja: czw marca 17, 2005 9:31
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Marek » pn maja 14, 2007 3:15

Dobre rozwiązanie :twisted: :twisted: :twisted:

dukos
Posty: 2
Rejestracja: śr lipca 25, 2007 1:49
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Nowa Sól

Post autor: dukos » czw sierpnia 02, 2007 2:56

to teraz ja mam takie pytanko. czy do "naoliwienia" lozysk mozna by bylo uzyc takiego olekju jaki stosuje sie w maszynasz do szycia czy przerzutkach rowerowych? dostalem takie cos w sportowym w moim miescie ale przed uzyciem wolalbym sie poradzic. z gory thx ^^

Awatar użytkownika
Piotr B
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1839
Rejestracja: czw listopada 18, 2004 8:00
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Dębno

Post autor: Piotr B » czw sierpnia 02, 2007 3:00

dukos pisze:to teraz ja mam takie pytanko. czy do "naoliwienia" lozysk mozna by bylo uzyc takiego olekju jaki stosuje sie w maszynasz do szycia czy przerzutkach rowerowych? dostalem takie cos w sportowym w moim miescie ale przed uzyciem wolalbym sie poradzic. z gory thx ^^
na 100%

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”