Termoformowanie Powerslide C8

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

bj43
Szybszy niż Chuck Norris na 5x80mm
Posty: 492
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 7:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Kraków

Re: Termoformowanie Powerslide C8

Post autor: bj43 » śr października 02, 2013 3:06

_blues_ pisze:Cado motus ma w ofercie klucz dynamometryczny, nieregulowany, z ustawioną na stałe siłą odpowiednią dla torx-a (jest też dostępna gwiazdka).
Posiadam takowy i sobie bardzo chwalę, nie trzeba się przejmować przekręceniem czy zbyt słabym dokręceniem. Cena jest atrakcyjna, oczywiście w porównaniu do regulowanego o małych siłach :)
Skoro więc taka firma dostrzegła w swoich produktach ten problem to raczej jest się o co bić. Śruba powinna być optymalnie dokręcona, a nie "na oko" (jasne, oko niektórych jest dobre :) ).
To prawda, z tym okiem to różnie może być. Zico ma takie klucze w swojej ofercie po 85 PLN. Ma też regulowane, z różnymi końcówkami, w cenie 199 PLN - patrz tutaj.
Pozostaje pytanie - jakim momentem dokręcać kółka, a jakim szynę?
CadoMotus podaje wprawdzie na rysunku moment swojego klucza (tutaj), ale podana wartość "50-60 kg/ft" wydaje się być błędna.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
_blues_
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 136
Rejestracja: pn lipca 08, 2013 7:16
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Termoformowanie Powerslide C8

Post autor: _blues_ » śr października 02, 2013 10:07

Regulacja w tym kluczu wynika właśnie z tego, że końcówki są wymienne, a każdy typ wymaga innej siły. Nieregulowany ma ustawioną na stałe siłę (moment) pod konkretny typ śruby.
A ten CadoMotus ma podane wartości w dziwnych jednostkach :) Używam go i bardzo fajnie jest dokręcone, nie mam zastrzeżeń.

Jaki moment na kółka i szyny? Taki sam, to te same śruby przecież.

bj43
Szybszy niż Chuck Norris na 5x80mm
Posty: 492
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 7:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Kraków

Re: Termoformowanie Powerslide C8

Post autor: bj43 » czw października 03, 2013 1:34

_blues_ pisze:...Jaki moment na kółka i szyny? Taki sam, to te same śruby przecież.
Niekoniecznie, to zależy od rolek. U mnie osie kół mają gwint M7 i wykonane są ze stopu aluminium, a szyny mocowane są śrubami stalowymi M6.

Ciekawy opis funkcji klucza firmy CadoMotus jest tutaj.
Chodzi mi o ten fragment: "Kontrola momentu klucza (50-60kg/ft) zapewnia to, że nie przekręcisz gwintu precyzyjnych osi ramy, a po naciśnięciu klucza zwiększa się poziom momentu dla śrub mocujących ramę". Nie miałem klucza w ręce, ale wynika z tego opisu, że bez dociskania dokręcamy momentem "50"(?), a po dociśnięciu dokręcamy momentem "60"(?). Piszą też, że klucz wykonany jest ze stali chromowo wanadowej i służy także do wyjmowania łożysk z kół, bez obawy o uszkodzenie ich osłonek.
Wracając do podanej tutaj jednostki momentu siły, czyli kilogram razy stopa, to wydaje się ona być tysiąc razy za duża. Nie wiem, skąd tam się wziął znak "/", który przecież oznacza dzielenie.

CadoMotus w opisie podaje, że klucz jest dwustronny - po jednej stronie ma gwiazdkę torx 25, a po drugiej hexicon (imbus) 4 mm.

CadoMotus podaje też instrukcję termoformowania swoich produktów tutaj.
Warto zwrócić uwagę na niską temperaturę mięknienia buta (60 stopni Celsjusza). Strach pozostawić rolki na słońcu w samochodzie w upalne dni.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Termoformowanie Powerslide C8

Post autor: zico » czw października 03, 2013 3:30

Klucz CadoMotus nie jest dwustronny.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

bj43
Szybszy niż Chuck Norris na 5x80mm
Posty: 492
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 7:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Kraków

Re: Termoformowanie Powerslide C8

Post autor: bj43 » czw października 03, 2013 10:22

zico pisze:Klucz CadoMotus nie jest dwustronny.
Jak w takim razie należy interpretować opis klucza: "Skate torque wrench 2-in-1: torx-25 / 4mm hexicon. " ? Jest też informacja "torx + hexicon" na rysunku - patrz tutaj.
Opis na stronie producenta świadczy o tym, że aktualnie oferowany klucz jest kluczem uniwersalnym - torx / imbus.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Termoformowanie Powerslide C8

Post autor: zico » czw października 03, 2013 10:23

Nie, nie jest uniwersalny. Skąd wiem? Bo miałem obydwa w sprzedaży. Opis jest błędny.
Być może autor miał na myśli, że torx 25 można używać jako imbus 4mm, co dla mnie nie jest dobrym pomysłem...
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
_blues_
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 136
Rejestracja: pn lipca 08, 2013 7:16
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Termoformowanie Powerslide C8

Post autor: _blues_ » pt października 04, 2013 12:16

zico pisze:Nie, nie jest uniwersalny. Skąd wiem? Bo miałem obydwa w sprzedaży. Opis jest błędny.
Z ust mi to wyjąłeś. Mam taki klucz i stanowczo nie jest on uniwersalny (choć dobry :) ).
zico pisze:Być może autor miał na myśli, że torx 25 można używać jako imbus 4mm, co dla mnie nie jest dobrym pomysłem...
Może autor miał na myśli to, że tam sprzedają w zestawie 2 klucze? :)
A używanie torx-a jako imbusa to zdecydowanie bardzo zły pomysł. Chyba, że ktoś lubi szybko wymieniać klucze.

bj43
Szybszy niż Chuck Norris na 5x80mm
Posty: 492
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 7:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Kraków

Re: Termoformowanie Powerslide C8

Post autor: bj43 » pt października 04, 2013 4:19

No to nieładnie ze strony CadoMotus-a tak wprowadzać klientów w błąd :( . Chyba, że jest to ich nowa, uniwersalna konstrukcja. Trzeba by zapytać producenta.
Ja sobie to tak wyobrażam, że ten pręt z gwiazdką jest obecnie wyjmowalny, i że można go włożyć z powrotem drugim końcem, i wtedy mamy imbus.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Termoformowanie Powerslide C8

Post autor: zico » pt października 04, 2013 6:56

Tj. pisałem - ten klucz nie jest uniwersalny. CadoMotus wprowadza klientów w błąd, nie tylko jeśli chodzi o ten klucz. Wystarczy sobie również przeczytać inne opisy sprzętu.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

bj43
Szybszy niż Chuck Norris na 5x80mm
Posty: 492
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 7:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Kraków

Re: Termoformowanie Powerslide C8

Post autor: bj43 » pt października 04, 2013 12:22

Zico ma rację :mistrz: .

Wysłałem zapytanie do CadoMotus'a w tej sprawie:
" Dear Sirs,
According to technical data of your product: "Skate torque wrench 2-in-1: torx-25 / 4mm hexicon" - Polish distributor of your products says, that it is not true. Is it possible that he has older version of the wrench?
- my question is: how can I change the wrench function from torx to hexicon?
Your answer on my e-mail address would be appreciated.
Yours faithfully,
Boleslaw Jamroz"

i otrzymałem odpowiedź, cytuję:
"Hi,
I am not sure what you exactly mean by the "older version".
With the 2-in 1 torque wrench you can with the same key use torx and hexicon without schwitching side or something else.
Hopefully i made it clear to you.

Kind regards / Met vriendelijke groet,
Tim Jansen

CadoMotus - Pure Skating Company
Tel: +31(0)623764946
email: tim@cadomotus.com" .

Wynika z tego, że CadoMotus zaleca stosowanie torxa do odkręcania śrub dostosowanych do klucza imbus :lol: albo nie wie dokładnie, co Chińczycy produkują pod ich marką.
Problem może rozwiązać nasadka na torx 25, która ma na końcu imbus 4 mm lub ... zakup klucza CadoMotus z końcówką imbus 4 mm, bo takie też są na rynku (patrz tutaj ).
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
_blues_
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 136
Rejestracja: pn lipca 08, 2013 7:16
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Termoformowanie Powerslide C8

Post autor: _blues_ » pt października 04, 2013 11:46

Dowcip się ich trzyma, nie powiem...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”