Rolki z kółkami 80mm wolniejsze od 76mm?

Jesteś początkujący? Nie wiesz jakie wrotki (rolki) wybrać? Śmiało pytaj - serdecznie zapraszamy! :) / Hardware help desk for beginners inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Luk@s
Posty: 5
Rejestracja: wt sierpnia 26, 2008 8:50

Rolki z kółkami 80mm wolniejsze od 76mm?

Post autor: Luk@s » wt sierpnia 26, 2008 9:00

Witam, jestem tu nowy, to mój pierwszy post i zarazem temat :) Forum odkryłem wczoraj, jak kupiłem nowe rolki i chciałem poczytać trochę na ten temat. Na rolkach jeździłem parę lat temu, przestałem i ostatnio kolega mnie namówił i dlatego właśnie kupiłem wczoraj nowe rolki, bo stare się już do niczego nie nadawały - pewnie mogłem wybrać lepsze, ale już za późno :) I tutaj jest właśnie problem. On ma rolki Oxelo Fit3 (są w Decathlonie): http://www.decathlon.com.pl/PL/rolki-m- ... -34079932/ => są one na kółkach 76mm/78A i łożyskach ABEC3. Ja kupiłem Radical Blaze - to jest Bladerunner, tylko że kupiony w Exisport. I są w nich kółka 80mm/78A, łożyska ABEC7. I właśnie czytałem wczoraj pare godzin wiele tematów, dlatego że nie rozumiem jednego - jego rolki rozpędzają się leciutko, wystarczy parę "machnięć nogami" i jadą szybko, a moje rolki potrzebują więcej siły i znacznie bardziej mnie to rozpędzanie męczy. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć, czemu tak jest? Jak trzeba zrobić fotkę rolek moich czy jakiegoś detalu to nie ma sprawy - proszę o informację. Mam nadzieję, że napisałem zrozumiale :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
jarekt
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: pn czerwca 09, 2008 10:19
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Opole

Re: Rolki z kółkami 80mm wolniejsze od 76mm?

Post autor: jarekt » wt sierpnia 26, 2008 9:54

Jak dlugo jezdzisz na rolkach a jak dlugo jezdzi Twoj kolega? Jesli jest tak jak mysle to jeszcze bardzo dlugo Twoj kumpel bedzie jezdzil szybciej i z mniejszym wysilkiem niz Ty nawet jesli zalozy rolki dzieciece z kolkami 50 mm :)
Seba High Red, Powerslide Cell II '08 - poza tym w domu Rollerblade Spiritblade 4.0W oraz dzieciece Seba Junior, Bladerunnner Octane, Rollerblade Mini TFS, Powerslide HotWheels.

Luk@s
Posty: 5
Rejestracja: wt sierpnia 26, 2008 8:50

Re: Rolki z kółkami 80mm wolniejsze od 76mm?

Post autor: Luk@s » wt sierpnia 26, 2008 11:15

Ale to ja jeździłem na jednych i drugich rolkach :) Wczoraj się nawet zamienialiśmy. On jechał na moich i ja na jego - on powiedział, że na moich się jedzie ciężej, a ja znowu potwierdziłem, że na jego jedzie się lżej.

Awatar użytkownika
Casc
Prześcigant 4x100mm
Posty: 311
Rejestracja: sob lipca 12, 2008 3:20
Moje rolki: Fusion X5
Jeżdżę od: 15 maja 1996
Lokalizacja: Szczecin/Poznań

Re: Rolki z kółkami 80mm wolniejsze od 76mm?

Post autor: Casc » wt sierpnia 26, 2008 12:02

Człowiek musi się przyzwyczaić do rolek - każdych. Co tam -do rolek - nawet do kółek!Poza tym pewną rolę gra także nawierzchnia - może po prostu jego kółka są lepiej przystosowane do tego, po czym jeździliście, a Twoje - słabiej (za to na innej nawierzchni radzą sobie dużo lepiej. Jeszcze co do tego przyzwyczajenia - różny punkt ciężkości, rozstaw kółek, konstrukcja buta - to są wszystko niby "detale", ale ma znaczenie. Najprostszy przykład: wykręcić z rolek jedno kółko (drugie od przodu) w jednej z rolek i spróbować pojeździć... pierwsze wrażenie? Jak w ogóle można w ten sposób jeździć??? Można. Tylko trzeba się przyzwyczaić.
Mad Blades

Bauer FX1 (1996-1998)
Bauer FX3 (1999-2008)
Fusion X5 (2009 - ?)
Tak kiedyś wyglądały moje rolki:
Obrazek

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Rolki z kółkami 80mm wolniejsze od 76mm?

Post autor: zico » wt sierpnia 26, 2008 1:06

Kółka kółkom są nierówne. Profile, jakość wykonania - to bardziej wpływa na toczenie niż ich wielkość.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Luk@s
Posty: 5
Rejestracja: wt sierpnia 26, 2008 8:50

Re: Rolki z kółkami 80mm wolniejsze od 76mm?

Post autor: Luk@s » wt sierpnia 26, 2008 1:18

Czyli rozumiem, że mogę mieć kiepskie kółka? Wydaje mi się, że są za miękkie. A ważę 84kg. I tak nawet organoleptycznie sprawdzałem i rzeczywiście mięciutkie te kółka są. Bo łożyska wydają mi się ok. Bo naprawdę jak jeździłem w rolkach kolegi to był szok. Godzina jeżdżenia a ja chciałem jeszcze, a na swoich odwrotnie - odechciewa mi się na rolkach jeździć :/
PS. Aha - jeździmy po dobrym asfalcie.

Luk@s
Posty: 5
Rejestracja: wt sierpnia 26, 2008 8:50

Re: Rolki z kółkami 80mm wolniejsze od 76mm?

Post autor: Luk@s » śr sierpnia 27, 2008 11:55

No i z ciekawości przełożyliśmy w jednej z rolek kółka na te, które kolega miał i co się okazało - rolka z jego kółkami jeździła sobie elegancko, a ta z moim kółkami jakby przyhamowywała. W związku z tym domyślam się, że tak jak pisałem kółka są złe albo/i za miękkie. Dlatego właśnie proszę o radę na przyszłość - na jakie kółka powinienem je wymienić. Jazda tylko i wyłącznie po porządnym asfalcie.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Rolki z kółkami 80mm wolniejsze od 76mm?

Post autor: zico » czw sierpnia 28, 2008 7:28

Kryptonics, Hyper, Matter, Powerslide, Rollerblade - te dwie ostatnie firmy mają tylko takie napisy, a główny producent to Hyper (bravo sport).
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Luk@s
Posty: 5
Rejestracja: wt sierpnia 26, 2008 8:50

Re: Rolki z kółkami 80mm wolniejsze od 76mm?

Post autor: Luk@s » czw sierpnia 28, 2008 9:58

Dziękuję i jeszcze ostatnie pytanie - twardość? Wydaje mi się, że 82-84A. Ja się naprawdę nie znam, a chciałbym, żeby jazda na rolkach była fajna, bo póki co to się zniechęciłem :(
Pozdrawiam :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt dla początkujących i nauki jazdy / Inline skates for beginners”