Pierwsze rolki - rekreacyjne czy urban skating?

Jesteś początkujący? Nie wiesz jakie wrotki (rolki) wybrać? Śmiało pytaj - serdecznie zapraszamy! :) / Hardware help desk for beginners inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

archiveDB
Posty: 33
Rejestracja: śr sierpnia 03, 2011 3:26
Jeżdżę od: 02 wrz 2011

Pierwsze rolki - rekreacyjne czy urban skating?

Post autor: archiveDB » pt kwietnia 26, 2013 5:50

Już rok temu zakładałem tu temat, ale sporo się w życiu wydarzyło i jednak żadnych rolek nie kupiłem :(

Uciułałem trochę więcej kasy (mogę wydać do 700 zł już z kaskiem i ochraniaczami) i zastanawiam się czy jako pierwsze rolki lepsze będą jakieś do rekreacji czy urban skatingu? Nie ukrywam, że dużo bardziej podoba mi się urban skating (przynajmniej jak oglądam np. filmiki Zico ;)), ale na rolkach nigdy nie jeździłem i nie wiem czy to nie trochę bujanie w obłokach (bo pewnie żeby zacząć w miarę sprawnie jeździć po mieście, chodnikach między ludźmi, skakać z krawężników itd. trzeba naprawdę bardzo dobrze opanować jazdę na rolkach?)?

Mam ~170 cm, ważę koło 70 kg, ale niedługo będzie 75-77 kg.

Gdyby urban skating był dobrym pomysłem na początek myślałem nad Fusion X5: http://www.zicoracing.com/pl/p/Rollerbl ... ating/1280 tylko nie wiem czy mi wystarczy pieniędzy na coś sensownego na głowę, kolana i ręce? ;)

Awatar użytkownika
Szu
Posty: 48
Rejestracja: ndz września 06, 2009 3:17
Moje rolki: Hybryda Twistera z ASP
Jeżdżę od: 21 lip 1999
Lokalizacja: Chojnice

Re: Pierwsze rolki - rekreacyjne czy urban skating?

Post autor: Szu » pt kwietnia 26, 2013 7:47

Pamiętam swoje początki, nie mogłem ustać na rolkach, a mózg próbował używać nóg jak przy chodzeniu. :) Rolki nie są od patrzenia na nie, tylko od śmigania w nich, więc jeśli nic nie umiesz to nie będą wyglądać pięknie, będą porysowane itd, ale to nic tak ma być. Upadki w cale tak nie bolą, jakby się mogło wydawać, ale ochraniacze na kolana mam zawsze.

Te rolki, które pokazałeś są OK, dołóż pieniędzy do ochraniaczy, albo jeździj bez. :P Nie, że bym namawiał, ale sporo ludzi śmiga bez ochraniaczy. Nie wiem na jakim jesteś poziomie, może potrafisz jeździć na łyżwach, bo jeśli tak to na rolkach pojedziesz, czy zupełny beginner, ale do rzeczy. Bierz rolki z twardą skorupą, nie jakieś miękkie bamboszki. Nauczyć możesz się na jednych i drugich, ale w moim odczuciu rolki z twardym shellem są o niebo lepsze. Do Twisterów dodają hamulec, więc może to jest dobra opcja. Miałem Rollerblady, są to świetne rolki, ale mi nie podeszły, bo mam wąską stopę i lepiej mi leżała skorupa od Rocesa, mam teraz customa, wszystko jak w Twisterze, ale shell z ASP 100. Niedawno przejechałem się w miękkim bucie i dla mnie była to tragedia, za słaba kontrola rolek. Jak w papciach. Więc może dozbieraj trochę pieniędzy, lub kup coś używanego. W sumie nie musisz posłuchać tej rady, ale wiem co mówię. :P

archiveDB
Posty: 33
Rejestracja: śr sierpnia 03, 2011 3:26
Jeżdżę od: 02 wrz 2011

Re: Pierwsze rolki - rekreacyjne czy urban skating?

Post autor: archiveDB » pt kwietnia 26, 2013 8:02

Dzięki za odpowiedź, ale chyba się pośpieszyłem, szukam X5 w necie, ale nigdzie ich nie mogę znaleźć... A te na stronie Zico to ostatni egzemplarz chyba, moje stopy mają 27,5 cm długości (noszę obuwie w rozmiarze 42), a te na stronie Zico to 42,5... Może i by były dobre, ale mam trochę daleko do Poznania, planowałem kupić te od Zico przez net, ale najpierw sprawdzić rolki gdzieś bliżej, ale wszędzie są niedostępne, na Allegro / Ceneo też pustka, czyżby już ich nie produkowali? :/

Dzięki za radę odnośnie skorupy - rozumiem, że większość do urban skatingu ma twardą a rekreacyjne/fitnessowe niekoniecznie? Twistery są trochę drogie jednak. Zaraz powertuję forum w poszukiwaniu czegoś sensownego w granicach 600-700 zł, jakby coś komuś przyszło do głowy - proszę o pomoc, temat nadal aktualny :) Wiem, że używki to może być jakieś wyjście, ale wolałbym zacząć od czegoś nowego, bo na rolkach nie znam się zupełnie i nie chciałbym się po prostu naciąć :)

Awatar użytkownika
Szu
Posty: 48
Rejestracja: ndz września 06, 2009 3:17
Moje rolki: Hybryda Twistera z ASP
Jeżdżę od: 21 lip 1999
Lokalizacja: Chojnice

Re: Pierwsze rolki - rekreacyjne czy urban skating?

Post autor: Szu » pt kwietnia 26, 2013 8:13

Nie spotkałem się z tzw rolką fitnessową, która miała twarde shelle.
Z skorupy można wyjąć linery i je wyprać. Można zmienić na inne. Zauważ, że każde rolki nazywane urban mogą być rolkami do jazdy fitness, ale rolki do fitness już ciężko stosować w urbanskatingu. Chociaż są magicy. :) Zadzwoń, lub napisz do Zico, możesz się dogadać z przymiarką itp. Zmierz sobie długość wkładek w najwygodniejszych dopasowanych butach, mierz od palca wskazującego. Możesz też odrysować stopę przy ścianie, rób to wieczorem, bo stopa się powiększa w ciągu dnia. Ja też noszę buty 42, a stopy mam krótsze o 1 cm, więc rozmiar rozmiarowi nie równy. Twistery miałem 44, a ASP 42, zawsze dobieraj na długość wkładki, lub przymierzaj. Może mógłbyś te rolki od Zico przymierzyć za pomocą poczty, czy kuriera. :) Te rolki muszą być super dopasowane, w butach rozmiar większych da się chodzić, rolki rozmiar większe to już masakra, takie są moje odczucia. Dodam jeszcze, w czasie używania rolek linery się rozbijają i dopasowują do stopy. W Twisterach jest fajny grubiutki liner. ASP miały cieńszy i gorszy jakościowo, ale też dawało radę.

Patrzałeś dobrze w sklepie? A co z Sebami, FRX tam widzę i rozmiarów sporo.

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pierwsze rolki - rekreacyjne czy urban skating?

Post autor: Toudi » pt kwietnia 26, 2013 8:31

Ja zwróciłbym uwagę na fakt długości płozy. Fitnesowe mają dłuższą płozę i niewprawnemu jeźdźcowi jednak dużo łatwiej opanować jazdę na takiej płozie niż na krótkiej.
Ja jeżdżę już dość długo i pewnie znośnie ale dość niedbale, więc zdarzają mi się chwile, kiedy rolka wyjeżdża spode mnie. Dlatego właśnie niedawno zmieniłem szynę z 243 mm na 255.
Ja jestem zdania, że rolki z krótką płozą nie powinny być pierwszymi rolkami. Jeśli się wciągniesz, to w 2 sezony zamęczysz pierwsze fitnesy, trochę lepiej zrozumiesz, jakich rolek szukasz i kupisz docelowe. Jeśli nie wciągniesz się jakoś nadzwyczjnie, będziesz jeździł na fitnesach kilka lat.
Bez wątpienia, dobór rozmiaru i wygoda w każdym wypadku są podstawowe.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pierwsze rolki - rekreacyjne czy urban skating?

Post autor: zico » pt kwietnia 26, 2013 8:40

Nie do końca prawda z krótkimi szynami. To zależy od wielu czynników, np. wzrostu czy długości stopy. Jak ktoś jest bardzo wysoki oraz ma dużą stopę, to faktycznie może mu przeszkadzać krótka szyna. Jeśli wyjeżdżają rolki do przodu, to jest prosta sprawa - za mocno obciążony tył! A to na pewno nie jest prawidłowa postawa...
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

archiveDB
Posty: 33
Rejestracja: śr sierpnia 03, 2011 3:26
Jeżdżę od: 02 wrz 2011

Re: Pierwsze rolki - rekreacyjne czy urban skating?

Post autor: archiveDB » pt kwietnia 26, 2013 9:10

Dzięki za pomoc, czyli przy moim wzroście / wadze lepiej brać:

http://www.zicoracing.com/pl/p/Seba-FRX-84-2012/1118 czy http://www.zicoracing.com/pl/p/Seba-FRX-80-2012/1117 ?

A może jeszcze coś innego? Znalazłem Powerslide Metro i z tego co czytałem, to są super zwrotne i bardzo wygodne, ale ponoć mają sporo niedociągnięć, więc nie warto o nich myśleć? Nie wiem co dokładnie będę robił, na razie zdecydowanie chciałbym "pojeździć" po mieście tak w wielkim skrócie, a jak już coś ogarnę, to może poskakać, pouczyć się jazdy tyłem itp. Łyżwy w miarę ogarniam, ale słyszałem, że to nie ma wielkiego związku z rolkami :)

BTW nie będzie mi dużo trudniej na początku bez hamulców? :)

Awatar użytkownika
Szu
Posty: 48
Rejestracja: ndz września 06, 2009 3:17
Moje rolki: Hybryda Twistera z ASP
Jeżdżę od: 21 lip 1999
Lokalizacja: Chojnice

Re: Pierwsze rolki - rekreacyjne czy urban skating?

Post autor: Szu » pt kwietnia 26, 2013 9:26

Mój przykład. Nauczyłem się jeździć na rolkach do przodu, do tyłu itp. :P i po raz pierwszy w życiu ubrałem łyżwy hokejowe. Potrafiłem jeździć tak jak na rolkach, odniosłem wrażenie, że na łyżwach jest prościej. Po prostu wymiatałem na nich. Pewnie działa to w drugą stronę również. Co do hamulca, wiadomo, że pomaga w hamowaniu, ale ja bym się tak nim nie przejmował za bardzo. Ogólnie hamulec jest po to by hamować i jak ktoś potrafi go używać to jest bardzo skuteczny, ale są też inne sposoby zatrzymywania się.

Z Metro nie miałem do czynienia, a co do kół. Jestem podobnej budowy i używam 80 mm kółeczek, ale i tak się zdzierają.

Nie przejmuj się tak tą zwrotnością w Metro, bo każda rolka z szyną 243 jest zwrotna. Niuanse jak porównywanie zwrotności w rolkach na szynach 243 mm sobie odpuść, W ASP jest bodajże 249 mm, a ja żadnej różnicy nie widziałem w zwrotności rolek. Poza tym nie sprzęt a technika czyni z ciebie zawodnika.

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwsze rolki - rekreacyjne czy urban skating?

Post autor: Herb » sob kwietnia 27, 2013 1:03

Co do długości szyn - każdy ma swoje preferencje i nie wiadomo co komu przypasuje. Ja osobiście nie lubię szyn 243mm - jeździłem trochę z szyną Advance 243mm i nawet się przyzwyczaiłem, ale to było takie "no, może być". Jak założyłem starą szynę 255mm do tych samych rolek to poczułem się jak w domu. Jak kupiłem Level 2, 260mm długości, to na chwilę obecną nawet wracać do 243mm mi się nie chce.

Nie jestem w tym sam, Greg Mirzoyan już lata temu jeździł w rolkach z szyną Seba 255mm, zanim zaczął współpracę z Rollerblade, a jak już zaczął to szybko się postarał by z Fusion wywalili szynę 243mm i dali 255mm właśnie :D

Z drugiej strony, Ben Brillante śmiga na Twister z szyną 243mm, ale to gdy oficjalnie reprezentuje markę, bo prywatnie śmiga na zmodyfikowanych Twister z szynami hokejowymi - układ hi-lo 76-76-80-80, co daje długość 237mm. I taka krótka szyna nie przeszkadzała mu nigdy, bo po prostu taką lubi.

No ale nie dowiesz się, póki nie spróbujesz. Właściwie to gdybym zaczął na 243mm, to może bym nawet nie wiedział, że na dłuższych jeździ mi się lepiej? W moim wypadku była przesiadka z fitnessów z szyną 264mm na Metro z 243mm, w których jeździło mi się nie za dobrze, następnie na Fusion 84 z szyną 255mm, potem eksperymenty z RG2 na 243mm i czegoś mi brakowało, potem dałem tej samej szynie szansę w Xsjado i było ciut lepiej (mogłem sobie "wycentrować" stopę nad szyną wg. własnego widzimisię), ale przedwczoraj założyłem Level 2 260mm do Xsjado a Fusion 255mm do RG2 i już wiem, po przejażdżkach na obu, że 243mm to nie moja para kaloszy i na pewno nigdy więcej na takiej długości szyny się nie zdecyduję.

255mm - one love
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

archiveDB
Posty: 33
Rejestracja: śr sierpnia 03, 2011 3:26
Jeżdżę od: 02 wrz 2011

Re: Pierwsze rolki - rekreacyjne czy urban skating?

Post autor: archiveDB » sob kwietnia 27, 2013 1:22

No i znów nic nie wiem :D

Największy problem mam w tym, że nie mam pojęcia jak jeździć, powiedzmy, że pójdę do sklepu (do Zico raczej nie dotrę, bo daleko mam), ubiorę rolki i co dalej? Mam próbować w nich chodzić żeby stwierdzić czy leżą ok czy nie? Po czym poznam, która szyna mi bardziej pasuje?

Sam wybór i dopasowanie do nogi mnie najbardziej martwi, bo w jakimś Decathlonie raczej nikogo kompetentnego nie znajdę a nie znam nikogo kto jeździ (a do najbliższego sklepu z rolkami mam z 200 km :)).

BTW, przewaliłem dziś dziesiątki for o rolkach i w połowie tematów ludzie pisali coś w stylu "czekaj, zaraz przyjdzie Herb i Ci odpowie" O.o Mały ten świat :)

Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za pomoc, widzę, że Seby 80 można dostać nawet za ok. 500 zł, cholera, szkoda, że Zico ma tak drogo :(

Awatar użytkownika
Szu
Posty: 48
Rejestracja: ndz września 06, 2009 3:17
Moje rolki: Hybryda Twistera z ASP
Jeżdżę od: 21 lip 1999
Lokalizacja: Chojnice

Re: Pierwsze rolki - rekreacyjne czy urban skating?

Post autor: Szu » sob kwietnia 27, 2013 7:20

Załóż rolki i wstań, musisz trochę pojeździć po sklepie. Trzymaj się regałów, nie powinno się dobierać rolek na siedząco. Uważam, że obojętnie jaką szynę wybierzesz, to i tak będziesz zadowolony. Nie zastanawiaj się nad tymi szynami tyle. Najgorzej jest jak człowiek za dużo myśli. :P Idź do sklepu i przymierzaj. Skąd w ogóle jesteś?

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pierwsze rolki - rekreacyjne czy urban skating?

Post autor: Toudi » sob kwietnia 27, 2013 3:57

Brałbym te pierwsze, bo właśnie mają dłuższą szynę i większe koła, więc też i szybciej pojadą i lepiej przechodzą nierówności.
Brałbym też ze sklepu, który się na tym zna i ew. jest możliwość zwrotu nieużywanego sprzętu, jeśli okaże się niewygodny.
Te preferencje o których tu mówimy to są preferencje tych, którzy już różnych rolek i ustawień próbowali.
Dla tych, którzy jeszcze nie próbowali, dłuższa szyna jest na pewno prostsza do opanowania a ograniczeniem może być w przyszłości.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pierwsze rolki - rekreacyjne czy urban skating?

Post autor: zico » sob kwietnia 27, 2013 4:20

Dla sprostowania sprawy, bo widzę, że wielu zapomina o najważniejszej kwestii: wysokość stopy od ziemi, co najważniejsze u osoby POCZĄTKUJĄCEJ.
Nie trzeba za bardzo się wytężać, żeby zrozumieć, że dłuższa szyna i w większości przypadków zarazem powiększa się wielkość koła, a co za tym idzie wysokość stopy od ziemi. Dalej już wytłumaczę, żeby zrozumieć raz na zawsze: większa odległość stopy od ziemi to trudność z opanowaniem rolek, co jest nie tyle faktem, ale i nawet dogmatem.

I teraz możecie sobie odpowiedzieć na pytanie, czy aby na pewno osoba początkująca w stu procentach opanuje jazdę na podwyższonym środku ciężkości, czy jednak będzie jest zdecydowanie lepiej na niżej osadzonej szynie - czytaj: z mniejszymi kółkami, niskiej szynie, z reguły też krótszej.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Szu
Posty: 48
Rejestracja: ndz września 06, 2009 3:17
Moje rolki: Hybryda Twistera z ASP
Jeżdżę od: 21 lip 1999
Lokalizacja: Chojnice

Re: Pierwsze rolki - rekreacyjne czy urban skating?

Post autor: Szu » sob kwietnia 27, 2013 8:22

Archive jak już się zdecydujesz i kupisz jakieś konkretne rolki to nie zapomnij się pochwalić na forum. :)

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwsze rolki - rekreacyjne czy urban skating?

Post autor: Herb » ndz kwietnia 28, 2013 1:42

Zico, oczywiście masz 100% racji, ale wysokość balansu nie zależy tylko od wysokości szyny. Między szyną na 80 a 84mm powinno być w teorii jedynie 2mm różnicy wysokości, a w praktyce, wiadomo jak to wygląda. Weźmy Fusion 84 i takie Seba FR1 czy Metro, w Fusion mimo większych kół i dłuższej, wyższej szyny stopa znajduje się niżej. W Twister jest niższy balans niż w FR na szynie tej samej długości, nie wspominając już o tym jak nisko są osadzone Fila NRK.

I tu stąpamy po grząskim gruncie, bo Seba nie projektowali swoich rolek z myślą o początkujących: wyższy balans+brak hamulca w zestawie. Osoba decydująca się na ten sprzęt będzie miała bardziej utrudnione pierwsze kroki, niezależnie czy to będzie wersja 80 czy 84.
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt dla początkujących i nauki jazdy / Inline skates for beginners”