Rolki do szybkiej jazdy dla początkującego?

Jesteś początkujący? Nie wiesz jakie wrotki (rolki) wybrać? Śmiało pytaj - serdecznie zapraszamy! :) / Hardware help desk for beginners inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Lan
Posty: 3
Rejestracja: wt kwietnia 08, 2014 10:15

Rolki do szybkiej jazdy dla początkującego?

Post autor: Lan » pt kwietnia 11, 2014 10:34

Witam,

Od jakiegoś czasu chodzą za mną rolki, więc w końcu postanowiłem sobie jakieś sprawić i zacząć jeździć.
Początkowo myślałem, że za 300/400 już jakieś w miarę dostanę, ale przeglądając neta i czytając forum wychodzi na to, że 2x tyle to może być mało.
Mam nadzieję, że trafiłem w dobre miejsce licząc na pomoc w wyborze i doradzenie w niektórych kwestiach. :)

Chce jeździć fitness/szybko, lubię prędkość, jazdę na krawędzi, nie boję się upadków itp. Żadnych tricków, skoków ani nic takiego, jazda po ścieżkach rowerowych, względnie w dobrym stanie (Poznań/Piątkowo), tak żeby się zmęczyć porządnie, poczuć prędkość. Docelowo maratony/półmaratony. Doświadczenia na rolkach nie mam prawie żadnego, kiedyś coś tam, ale to dawne dzieje.

Moje wymiary:
wzrost: 190
waga 90
dłuższa stopa 29,5

Czytając forum najczęściej polecane w moim przedziale wagowym są Rollerblade crossfire/igniter więc 700/900 pln. Dałoby radę coś tańszego, albo jakieś alternatywy dla nich, inna firma może? Tych wymienionych używek w moim rozmiarze chyba nie znajdę (z nowymi nie jest łatwo).

Myślałem, też o rzuceniu się od razu na rolki z kółkami 100mm, ale czy to nie jest szaleństwo/głupota? Idzie się nauczyć od razu na takich?
Czy 90 będą absolutnie wystarczające, a może nawet za dużo?

Najchętniej wydałbym do 500 zł, ale za tyle jak wyczytałem z innych tematów tylko używki i tutaj pojawia się problem, czy warto kupować pierwsze rolki na odległość, bez przymierzenia już nie mówiąc o niewiadomej jakości. W tej cenie jestem w stanie coś znaleźć? Przeglądałem sklep Zico, ale tam się zaczynają od 600, Crossfire 90 są, ale niestety tylko w jedym rozmiarze, chyba, że gdzieś tam by się znalazły w magazynie to bym wpadł zobaczyć :)
Możecie jeszcze polecić jakieś stacjonarne sklepy w Poznaniu, choćby tak, żeby obejrzeć, przymierzyć itp.

Długi post mi wyszedł :P
Mam nadzieję na kilka rad.

wasyl
Prześcigant 4x100mm
Posty: 321
Rejestracja: ndz czerwca 06, 2010 11:15
Moje rolki: Shankel Blade / Twister
Jeżdżę od: 02 sie 2009
Lokalizacja: Wrocek

Re: Rolki do szybkiej jazdy dla początkującego?

Post autor: wasyl » pt kwietnia 11, 2014 11:39

Najlepszym sklep masz pod nosem.
Zobacz w dziale sprzedam kupie

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Rolki do szybkiej jazdy dla początkującego?

Post autor: Pinnhead » sob kwietnia 12, 2014 2:48

Od tych możesz zacząć przygodę z rolkami:


Powerslide - Phuzion 2 Open Air 2012
Powerslide - Phuzion Roll of Fame 2012

niezłe rolki z niższych i średnich półek cenowych do 500 zł
Ostatnio zmieniony sob kwietnia 12, 2014 9:45 przez Pinnhead, łącznie zmieniany 1 raz.
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

Piotrek1986
Posty: 37
Rejestracja: śr marca 26, 2014 2:01
Moje rolki: Bont Jet 100/Twister 80

Re: Rolki do szybkiej jazdy dla początkującego?

Post autor: Piotrek1986 » sob kwietnia 12, 2014 9:18

Fachowcem nie jestem ale osobiście bałbym się beż żadnej nauki i ogarniętej techniki wskakiwać na kółka powyżej 80 ( lub 84). Jak kolega wyżej napisał masz Zico pod ręką nic tylko wpaść i pogadać on na pewno ogarnie Cię z tematem :)

Awatar użytkownika
Hell'O'Kitty
Czterokółkowiec
Posty: 82
Rejestracja: ndz czerwca 30, 2013 8:11
Moje rolki: Rollerblade Spark TR 80
Jeżdżę od: 13 kwie 2012
Lokalizacja: Poznań

Re: Rolki do szybkiej jazdy dla początkującego?

Post autor: Hell'O'Kitty » sob kwietnia 12, 2014 10:40

Witam.

Chciałem tylko zauważyć, że ścieżki rowerowe na Piątkowie są w miarę dobrym stanie jeśli chodzi o rower :P
Na rolki może już być trochę gorzej.
ZTCP do wyboru jest chropowaty asfalt kładziony 20-30 lat temu i fazowana kostka.
Do tego teren ze sporymi spadkami.
Piszę to na podstawie trasy rowerowej wzdłuż PeStKi.

To + kółka 100mm + początkujący rolkarz = niesceńście :P

Inna sprawa to nauka jazdy na takich kółkach.
To jak nauka skoku o tyczce z poprzeczką ustawioną na 4,5 metra :lol:

Z pozdrowieniami,
H'O'K

p.s. Piszesz że chcesz poczuć prędkość. IMO podstawowa zasada na rolkach - jeździć tylko z taką prędkością, która umie się kontrolować :lol:

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Rolki do szybkiej jazdy dla początkującego?

Post autor: zico » sob kwietnia 12, 2014 3:10

Hell'O'Kitty pisze:p.s. Piszesz że chcesz poczuć prędkość. IMO podstawowa zasada na rolkach - jeździć tylko z taką prędkością, która umie się kontrolować :lol:
I im sztywniejszy but, tym większa kontrola.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Lan
Posty: 3
Rejestracja: wt kwietnia 08, 2014 10:15

Re: Rolki do szybkiej jazdy dla początkującego?

Post autor: Lan » sob kwietnia 12, 2014 7:04

Hehe, mój pierwszy post oczywiście celowo 'nieco' przesadzony, na początek to i przy 10km/h będzie ciężko, ale to normalne.

Szczerze mówiąc sądziłem, że fazowana kostka będzie OK, podobnie jak chropowaty asfalt, chociaż rzeczywiście nie patrzałem nigdy na to pod kątem rolek.
Czuć na tym wibracje, raczej nieprzyjemnie? O lepsze trasy to tutaj trudno, trzeba by specjalny wypad robić przy każdej chęci na rolki, co z kolei ograniczyło by częstotliwość jazd.

Trochę sobie więcej poczytałem, rzeczywiście te 100 to zły pomysł, pewnie w 90 będę celował (jestem pewien swojego talentu :lol: ), ale to jednak najlepiej udam się do Zico jak mówicie, jakoś w przyszłym tygodniu i wtedy zobaczymy.
Eh jak człowiek się na czymś nie zna to nawet nie wiadomo jakie pytania zadawać :P

waluś
Ścigant 4x110mm
Posty: 388
Rejestracja: wt kwietnia 20, 2010 1:41
Moje rolki: SR Tempest, Twister 243
Jeżdżę od: 02 sty 2001
Lokalizacja: Poznań

Re: Rolki do szybkiej jazdy dla początkującego?

Post autor: waluś » sob kwietnia 12, 2014 8:44

Na kampusie Morasko jest prosta z dobrym asfaltem

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Rolki do szybkiej jazdy dla początkującego?

Post autor: Toudi » ndz kwietnia 13, 2014 1:59

Na Morasku to trenuje poznańska II liga :mrgreen:
Pozdrawiam
Piotr

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt dla początkujących i nauki jazdy / Inline skates for beginners”