Porównanie rolek i pomoc w wyborze

Jesteś początkujący? Nie wiesz jakie wrotki (rolki) wybrać? Śmiało pytaj - serdecznie zapraszamy! :) / Hardware help desk for beginners inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

21pirlo21
Posty: 2
Rejestracja: ndz sierpnia 17, 2014 10:34
Jeżdżę od: 31 gru 2014
Lokalizacja: Jarocin

Porównanie rolek i pomoc w wyborze

Post autor: 21pirlo21 » pt sierpnia 29, 2014 9:22

Hej,

Mam nadzieję, że wybrałem dobry dział i pewno było takich pytań tysiące. Zważywszy na to, że to dział dla początkujących wrotkarzy pozwoliłem sobie stworzyć osobny temat dla mojego problemu.
Planuję zakup rolek które będą moimi pierwszymi, do tej pory nie miałem styczności z nimi (no może za dzieciaka trochę :))
Waham się między trzema modelami od firmy Seba:
- FR1 80
- FR2 80
- FRX 80
Nie ukrywam, że najbardziej odpowiadałaby mi opcja frx-ów ze względu na najmniejszą cenę, lecz chciałbym się dowiedzieć na czym głównie polegają różnice między nimi i czy opłaca się wydać więcej na wyższy model cenowy.
Generalnie przeznaczenie tych rolek byłoby całkiem spore. Głównie skupiłbym się na jeździe po mieście. Jednak czy nadawałyby się one również na dłuższe dystanse. Jako, że biegam amatorsko byłyby świetną opcją odpoczynku między treningami. Również czasami wyskoczyłbym na krótką trasę z psem, muszę się tylko zaopatrzyć w odpowiedni sprzęt dla psa.
Podsumowując tak około 80% wykorzystania rolek to mimo wszystko byłaby jazda po mieście.
Moje pytanie brzmi, czy te powyżej wymienione modele sprawdziłyby się dla mnie?; oraz czy w tym przedziale cenowym 600-1000 znajdują się bardziej warte polecenia modele innych firm (a może coś tańszego równie dobrego co powyższe się znajdzie).

Z góry dzięki za pomoc ;)
Pozdrawiam

PS. jak mnie rolki wciągną to może zobaczymy się gdzieś na ulicach Poznania, albo w innych wielkopolskich rejonach :D
Pozdrawiam Mateusz

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Porównanie rolek i pomoc w wyborze

Post autor: Doody » pt sierpnia 29, 2014 11:17

FRX - model podstawowy
FR2 - + osie 8mm jednostronne, + shock absorber pod piętą (HDS) + metalowe płytki do mocowania szyny (dwa ustawienia), + regulowane położenie cuffa - canting (bardzo istotne dla osób które mają koślawe bądź szpotawe nogi lub pronację/supinację), + klamra z pompką zamiast rzepa 45*(FRX)
FR1 - to co wyżej + jeszcze więcej możliwości ustawienia szyny ( 7 otworów montażowych), aluminiowa klamra górna, różnie kolorki shell'a do wyboru.


Ogólnie moim zdaniem opłaca się dołożyć co najmniej do FR2.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Porównanie rolek i pomoc w wyborze

Post autor: Pinnhead » sob sierpnia 30, 2014 2:15

Co do jazdy z psem tu mogę się ja wypowiedzieć bo mam z moją bestią sporo kilometrów za sobą. Fajna sprawa.
Przede wszystkim psa musisz wyposażyć w wygodne i dopasowane (najlepiej na wymiar) szelki. Takie do ciągnięcia a nie spacerowe. Psa wyprowadza się w obroży a biega w szelkach. Drugą sprawą jest amortyzator. Żeby pies biegł i szarpnięciami nie pozbawił cię równowagi ani sam się nie rozpraszał podczas ciągnięcia. Trzecią sprawą jest pasek. Najlepiej jest zainwestować w specjalny pas ale z braku laku wystarczy zwykły skórzany. Dzięki temu jak się wywrócisz, nie zgubisz dopiętego do niego psa a jeśli pies ciągnie to sobie stoisz i się relaksujesz a pies gna. Poza tym pies nie powinien biec po asfalcie tylko najlepiej, trawiastym poboczem, żeby nie niszczył sobie stawów i poduszek na łapach.
Dobrze jest też psa nauczyć komend lewo, prawo (np lewo, dżi bo lewo, prawo brzmią zbyt podobnie i w biegu mogą się mylić psu) a także komendy Stop/ stój.
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

21pirlo21
Posty: 2
Rejestracja: ndz sierpnia 17, 2014 10:34
Jeżdżę od: 31 gru 2014
Lokalizacja: Jarocin

Re: Porównanie rolek i pomoc w wyborze

Post autor: 21pirlo21 » sob sierpnia 30, 2014 6:48

Dzięki Doody o takie porównanie mi właśnie chodziło. Ogólnie też myślałem nad dołożeniem do FR2, myślę że dla początkującego w zupełności wystarczą. Ogólnie nie znam się zbytnio od tej strony technicznej więc nie wiem przykładowo czy np. osie 8mm będą mi potrzebne ale rozumiem, że im więcej tym generalnie lepiej. Co do stopy to mam neutralną, bo kiedyś dobierałem buty do biegania i tam mi to stwierdzili.
Pinnhead dotychczas biegałem z psem nie za długie trasy, około 2,5km nieraz zdarzyło się też 6km lecz nie były to na tyle intensywne biegi w zawrotnym tempie (więc pies biegał w zwykłych spacerowych szelkach) ale do rolek zdecydowanie zaopatrzyłbym się dla niego w porządny sprzęt. W miarę orientuję się w tym temacie więc w doborze nie powinienem mieć problemu.
Czyli generalnie podsumowując z Seby FR2 powinienem być zadowolony, czy jeszcze warto rzucić okiem na sprzęt od innych producentów?
Pozdrawiam Mateusz

kamilspider
Czterokółkowiec
Posty: 97
Rejestracja: pt maja 02, 2014 10:34
Moje rolki: FR1, High.

Re: Porównanie rolek i pomoc w wyborze

Post autor: kamilspider » sob sierpnia 30, 2014 8:24

Bierz Seby i będziesz zadowolony.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt dla początkujących i nauki jazdy / Inline skates for beginners”