Ranking - reaktywacja

O wszystkim, co przyjdzie Wam do głowy:) / Off-topic discussions - talk about any non-skating topics you want

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
PeterCave
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 1486
Rejestracja: wt kwietnia 05, 2005 4:29
Jeżdżę od: 09 kwie 2005
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Ranking - reaktywacja

Post autor: PeterCave » śr marca 21, 2007 10:50

Sprawa wygląda tak, że póki co, ranking w wersji online nie powstanie, ale sama baza danych będzie i będzie można na bieżąco ją uzupełniać. Robię bazę jako projekt na zaliczenie, niestety w Accesie.
Niewtajemniczonym polecam lekturę: http://www.zico-skating.com/forum/viewtopic.php?t=903

Teraz najważniejsza jest jedna sprawa. Ustalenie wagi wszystkich zawodów w roku 2007. Zachęcam do dyskusji.
Pozdrawiam Piotrek

Awatar użytkownika
Ariel
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1124
Rejestracja: wt sierpnia 09, 2005 2:56
Moje rolki: 4x110 Powerslide TripleX C2
Jeżdżę od: 01 lip 2005
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ranking - reaktywacja

Post autor: Ariel » czw marca 22, 2007 12:05

PeterCave pisze: Ustalenie wagi wszystkich zawodów w roku 2007. Zachęcam do dyskusji.
Co rozumiesz pod "ustaleniem wagi wszystkich zawodów"?
Czy chodzi o istotność czasu danego zawodnika w danych zawodach?
Czy byłyby też inne kryteria oceny zawodników?
W wolnej chwili prześledzę tamten temat.

Do wielokryterialnej/wielopoziomowej oceny z powodzeniem stosować można Proces Analizy Hierarchii (ang. AHP), w razie czego służę pomocą.
Miłość wzrasta poprzez miłość

Awatar użytkownika
Krzysztof
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 697
Rejestracja: pn maja 15, 2006 12:53
Moje rolki: Grelowski
Jeżdżę od: 01 cze 2002
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Krzysztof » czw marca 22, 2007 8:40

Waga zawodów (ranga) - wyższa ranga Maratonu w Gdańsku od Maratonu w Egipcie (który to maraton się był odbył w lutym).
Czyli inaczej mówiąc ustalenie "obowiązkowej obecności".

Awatar użytkownika
PeterCave
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 1486
Rejestracja: wt kwietnia 05, 2005 4:29
Jeżdżę od: 09 kwie 2005
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: PeterCave » czw marca 22, 2007 8:40

Nie miałem za bardzo czasu napisać wcześniej więcej o rankingu zawodników, chciałem tylko wzbudzić twórczy niepokój :wink:
Już piszę o co chodzi z wagą zawodów.
Mianowicie, jeśli ustalimy wagę zawodów Z jako W, a punkty pomocnicze P za miejsce będą przyznawane w jakiś sposób (za pierwsze miejsce - 100, drugie - 80, trzecie 60, czwarte 50... - wg jakiegoś sprawdzonego systemu), to liczba punktów danego zawodnika z zawodów Z będzie równa P*W Ranking będzie ustalany na podstawie sumy punktów.
Mistrzostwa Polski pewnie będą miały wagę 1.0. I jeśli w danych zawodach nie ma wyraźnego podziału na kategorie wiekowe (wszelkie maratony), to nie będzie to brane pod uwagę. Tzn. Jeśli jakiś Junior zajął 1 miejsce w swojej kat. wiekowej, a 4 w generalnej mężczyzn to będzie miał punkty za 4. miejsce. Inaczej będzie w MP, gdzie nie ma klasyfikacji generalnej.

Rankingów może być kilka, tzn. na pewno będzie kobiet i mężczyzn. Może być ranking tylko zawodów polskich, może być ogólnoświatowy;). Jedne zawody będą mogły należeć do kilku rankingów.

Jeszcze dochodzi kwestia nowych zawodów. Myślę, że po ustaleniu wagi tych zawodów, które na pewno się odbędą, można będzie opracować jakieś reguły wagowania nowych zawodów.

To narazie tyle. Niedługo zamieszczę diagram obiektowy bazy danych. Coniektórzy będą pewnie go rozumieć, to się może wypowiedzą.
Pozdrawiam Piotrek

Awatar użytkownika
Ariel
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1124
Rejestracja: wt sierpnia 09, 2005 2:56
Moje rolki: 4x110 Powerslide TripleX C2
Jeżdżę od: 01 lip 2005
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Ariel » czw marca 22, 2007 9:34

Czyli kryterium jest jedno: miejsce w odpowiednio zważonym wyścigu.
Chociaż dlaczego miejsce, a nie np. czas? Jakie dystanse były by brane pod uwagę? Czy w rankingu znajdowaliby się wszyscy zawodnicy, czy tylko ci z pierwszych dziesiątek?
Jeśli mowa o rankingu polskich zawodników, to w przypadku zagranicznych zawodów (albo krajowych gdzie Polacy byliby poza pierwszą dziesiątką) liczyłoby się miejsce w generalce, czy tylko wśród Polaków?

Mogę podać sposób szybkiego wyliczania wag (sumujących się do 1) na podstawie macierzy porównań par zawodów (każde z każdym). Tylko trzeba by wypracować jakiś sposób tworzenia tej macierzy, autorytet, a może głosowanie?
Skala porównań od 1 do 9, gdzie 1 - oznacza równoważne, 9 - oznacza ogromną przewagę jednego nad drugim.
Np.:
Łomża jest the best (9 w stosunku do każdego innego)
Kraków jest tak samo ważny jak Gdańsk (1)
Poznań jest znacznie ważniejszy niż Kozia Wólka (7)
itd.
Dojście nowych zawodów nie stanowiło by problemu, pod warunkiem, że będziemy potrafili szybko odnieść (porównać) je do już zważonych zawodów.
Miłość wzrasta poprzez miłość

Awatar użytkownika
PeterCave
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 1486
Rejestracja: wt kwietnia 05, 2005 4:29
Jeżdżę od: 09 kwie 2005
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: PeterCave » czw marca 22, 2007 11:20

Jeśli dobrze sobie wyobrażam sposób wyliczania wag, to jestem jak najbardziej za. Myśle, że w kwestii tworzenia tej macierzy w dużej części dojdziemy do consensusu. Jak już będzie jakiś szkielet, to będzie można zrobić ankietę.

Z uwzględnieniem czasu zamiast miejsca byłby większy problem. W takiej punktacji jak w PŚ w skokach narciarskich drugi zawodnik ma 80% punktów pierwszego. Gdyby np. różnica czasów była wyznacznikiem rozkładu punktów, to doszłoby do kolosalnych różnic. Np. sytuacja gdy pierwszy zawodnik jest sekundę przed drugim byłaby zupełnie inna niż taka, gdy jest 20 sekund. Trudno byłoby znaleźć taką funkcję, która dobrze by to odzwierciedlała.
Co do dystansów, no to wszystkie, ale tak jak napisałem, może być kilka rankingów, bez większych komplikacji. Po prostu zapisujemy wyniki wszystkich zawodów do bazy i zaznaczamy, które zawody liczą się do którego rankingu z jaką wagą. Myślę, że jeśli 1 zawodnik ma 100 punktów * waga, to każdy może mieć conajmniej 1*waga (za udział). Czyli wszyscy zawodnicy będą uwzględnieni.
Co do zagranicznych zawodów, to są dwie opcje (jestem za tą drugą). Pierwsza to uwzględnienie tylko Polaków, ale wtedy musiałaby być dość niska waga takich zawodów, bo zazwyczaj startuje tam nie za wielu rodaków. Druga opcja, to miejsce w generalce. Ale myślę, że zawody zagraniczne (może poza takimi kultowymi wyścigami jak Berlin Marathon), powinny mieć bardzo niską wagę. (być może takim wyznacznikiem mogła by być liczba startujących Polaków...). A niska waga dlatego, że ciężko jest aby ludzie z Gdańska jechali na wyścig do Czech, albo z Tomaszowa Lubelskiego gdzieś w głąb Niemiec.

To oczywiście są wszystko moje przemyślenia. Zapraszam do krytyki :wink:
Pozdrawiam Piotrek

Awatar użytkownika
WFH
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 2994
Rejestracja: pt marca 25, 2005 11:57
Moje rolki: Cavalli
Jeżdżę od: 01 cze 1995
Lokalizacja: STO(L)ICA
Kontakt:

Post autor: WFH » pt marca 23, 2007 11:55

Uwazam tak jakPeterCave,ze lepiej uwzgledniacmiejsce niz czas, bo bedzie to bardziej przejrzyste. A co do zawodow zagranicznych to te zaliczane do PS moznaby punktowac wyzej niz pozostale.

Awatar użytkownika
Ariel
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1124
Rejestracja: wt sierpnia 09, 2005 2:56
Moje rolki: 4x110 Powerslide TripleX C2
Jeżdżę od: 01 lip 2005
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Ariel » pt marca 23, 2007 4:11

WFH pisze:lepiej uwzgledniac miejsce niz czas, bo bedzie to bardziej przejrzyste.
Jak to? W obu przypadkach patrzy sie i sie widzi miejsce w rankingu. Mysle, ze przejrzystosc jest ta sama, natomiast ranking "czasowy" jest troszke trudniejszy do zdefiniowania matematycznie.
Punktowanie miejsca, a nie czasu gubi informacje o ile dany zawodnik byl lepszy od nastepnego. A chyba dobrze by bylo, zeby zawodnik dystansujacy innych o 5 minut byl wyzej w rankingu niz taki, ktoremu udalo sie wyprzedzic innego o cwierc sekundy.
Z funkcja, ktora by to odzwierciedlala rzeczywiscie moglo by byc trudniej, ale nie jest to niewykonalne. Pomysle i cos zaproponuje.
Miłość wzrasta poprzez miłość

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: zico » pt marca 23, 2007 4:22

Główną informacją powinna być ilość zawodników w danym wyścigu - im jest ich więcej, tym gorzej złapać lepszą lokatę.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
PeterCave
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 1486
Rejestracja: wt kwietnia 05, 2005 4:29
Jeżdżę od: 09 kwie 2005
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: PeterCave » pt marca 23, 2007 5:21

Ariel pisze:Punktowanie miejsca, a nie czasu gubi informacje o ile dany zawodnik byl lepszy od nastepnego. A chyba dobrze by bylo, zeby zawodnik dystansujacy innych o 5 minut byl wyzej w rankingu niz taki, ktoremu udalo sie wyprzedzic innego o cwierc sekundy.
Fakt, że trochę informacji to gubi, ale podobnie jest np. w skokach narciarskich. Jeśli nawet uda się jakoś zdefiniować odwzorowanie różnicy czasu na różnice punktów, to podejrzewam, że dla większości zawodników to będzie niepotrzebna komplikacja. Zamiast "Muszę być co najmniej trzeci, żeby wejść na 3. miejsce w rankingu" konieczne będzie wyliczenie o ile którego zawodnika trzeba wyprzedzić.
Chyba warto się oprzeć na już sprawdzonych sposobach. Jak ktoś zna jakiś przykład, gdzie uwzględnianie czasu się dobrze sprawdza, niech zapoda.
Pozdrawiam Piotrek

Awatar użytkownika
Andrzej
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1724
Rejestracja: pn marca 15, 2004 10:26
Moje rolki: Szybsze ode mnie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Andrzej » pn marca 26, 2007 10:05

Tylko po co nam ten ranking skoro pierwszy i tak będzie J@NEK :D :D :D

Awatar użytkownika
PeterCave
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 1486
Rejestracja: wt kwietnia 05, 2005 4:29
Jeżdżę od: 09 kwie 2005
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: PeterCave » pn marca 26, 2007 10:18

Będzie można powalczyć o kolejne miejsca:D:D:D
Pozdrawiam Piotrek

Awatar użytkownika
Andrzej
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1724
Rejestracja: pn marca 15, 2004 10:26
Moje rolki: Szybsze ode mnie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Andrzej » pn marca 26, 2007 10:19

PeterCave pisze:Będzie można powalczyć o kolejne miejsca:D:D:D
To juz nie to samo :cry:

Awatar użytkownika
PeterCave
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 1486
Rejestracja: wt kwietnia 05, 2005 4:29
Jeżdżę od: 09 kwie 2005
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: PeterCave » pn kwietnia 02, 2007 8:31

Co do zawodów, to po rozmowie z Krejzolami z Dębna doszedłem do wniosku, że uwzględnianie jakichkolwiek zawodów zagranicznych nie ma większego sensu. Ciężko było by ustalić które mają być, a które nie. Koleżanki i koledzy z Tomaszowa Lubelskiego przykładowo jeżdżą na zawody do Słowacji. Ciężko, żeby ktoś z Dębna tam zasuwał. Równie ciężko Tomaszowianinom jechać do Berlina.
Jeśli ktoś ma jakieś argumenty temu przeciwne, chętnie się z nimi zapoznam.

Poza tym, ten ranking to nie jest jakieś wielkie coś. Ani żadnych profitów materialnych z tego nie będzie, no ale robię projekt z bazy danych i wolę zrobić coś fajnego, coś co będę robił z przyjemnością, niż wymyślać jakąś bazę dla sklepu rowerowego, wypożyczalni kaset video itp.


Teraz sprawa najbliższa - zawody w Dębnie i ustalenie ich wagi, oraz ustalenie sposobu punktowania (zaraz będzie ankieta).
Wszelkie zawody rangi MP będą miały wagę 100. Proponuję, żeby waga zawodów w Dębnie była taka jak maratonu w Toruniu, Krakowie, Gdańsku (poznań może 100??)
Pozdrawiam Piotrek

Awatar użytkownika
kajman
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 594
Rejestracja: wt kwietnia 18, 2006 3:00
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Warszawa-Wawer

Post autor: kajman » wt kwietnia 03, 2007 2:29

A ja proponuję zarezerwować pulę 60-100 dla oficjalnych zawodów,
ustanowionych przez PZSW, a reszczci przydzielać wagi w zależności
od ilości zawodników. Kiedyś już ten temat roztrzaskiwaliśmy w innym
wątku.
Ja jak znajdę czas to dokończę tą wersję on-line, której do tej
pory nie mogłem zrobić w związku z małymi zmianami w moim
życiu zawodowym.
Obrazek
Pozdrawiam Kajman

ODPOWIEDZ

Wróć do „Czas wolny / Free time”