Kiedy przejść na większe kółka?

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
koziar2
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 567
Rejestracja: ndz maja 21, 2006 12:20
Moje rolki: Rollerblade Twister III
Jeżdżę od: 01 maja 2006
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Kiedy przejść na większe kółka?

Post autor: koziar2 » ndz marca 16, 2008 6:09

Zalezy jakie max mozesz wrzucic do plozy, podejrzewam ze bedzie to 80, 82, albo 84. Kiedys przerzucilem sie z 78 na 80 i roznica byla dosyc spora :) Duze znaczenie ma tez profil kolek.

joanmadou
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 120
Rejestracja: wt lutego 12, 2008 9:56
Moje rolki: Schänkel Blade 3x110&1x100
Jeżdżę od: 01 mar 2008

Re: Kiedy przejść na większe kółka?

Post autor: joanmadou » ndz marca 16, 2008 6:52

Profil? Jakie kółka byś w takim razie polecał? Muszą być Rollerblade'a czy jakiekolwiek? Ja bym chciała, żeby już trochę szybciej było, ale nie za trudno ;-) Swoją drogą sama się dziwię, że tak szybko przestałam bać się prędkości. Na początku bałam się każdej małej górki, a teraz się cieszę jak wariat, że mogę pojechać szybciej. Kumpele, które ze mną zaczynały zostają daleko w tyle, mimo że jedna ma 80mm i 82A czy jakoś tak. Właśnie... więc jaka twardość?

Awatar użytkownika
koziar2
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 567
Rejestracja: ndz maja 21, 2006 12:20
Moje rolki: Rollerblade Twister III
Jeżdżę od: 01 maja 2006
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Kiedy przejść na większe kółka?

Post autor: koziar2 » ndz marca 16, 2008 9:59

Jesli chodzi o kolka to jazdy szybkiej to maja one zdecydowanie inny profil niz na przyklad kolka do hokeja itd. Przy wyborze kolek patrz na ile Ci pozwala ploza (na plozie powinno byc napisane np. max 80mm).
Nie musza byc rollerblade. Szerokość jest wszedzie taka sama, roznia sie wysokoscia i twardoscia.
To, ze wyprzedzasz ludzi jezdzacych na wiekszych kolkach to nie jest wcale oznaka 'lepszości' sprzętu ale lepszych umiejętności i techniki no i oczywiscie wytrzymalosci.

Większe kółka=większa prędkość w przypadku takich samych umiejetnosci. Co z tego, że ktoś ma 4x100 jak nie umie jezdzic... w takim przypadku nawet ktoś na rolkach do jazdy agresywnej go wyprzedzi :)

W kwestiach doboru sprzetu polecam kontakt z zico. Ma dosyc duzy wybor sprzetu i na pewno pomoze Ci dobrac sprzet odpowiadajacy wymaganiom.

Awatar użytkownika
Agent_L
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 565
Rejestracja: wt lipca 17, 2007 12:36
Jeżdżę od: 01 sie 2007
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kiedy przejść na większe kółka?

Post autor: Agent_L » ndz marca 16, 2008 11:05

Twardsze i większe. Hyper (z wyścigowych) albo Matter. Tak czy owak, komplet kółek będzie Cię kosztował więcej niż rolki : )
Powerslide Cell 2006 /44 + Salomon Pilot V10 ?2004? /45
Kontakt : 505614321, PMy czytam rzadko : )
rolkowa mapka Warszawy

joanmadou
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 120
Rejestracja: wt lutego 12, 2008 9:56
Moje rolki: Schänkel Blade 3x110&1x100
Jeżdżę od: 01 mar 2008

Re: Kiedy przejść na większe kółka?

Post autor: joanmadou » pt kwietnia 18, 2008 2:30

Dzieki za podpowiedzi. A wiec w szyny moich rolek moge wsadzic max 82 mm. Zdecydowalam sie na 80, bo i tak trudno dostac 82. W sklepie der-rollenshop.de zamowilam kolka movemax speed razem z lozyskami abec 7 (6,95 euro za sztuke, a wiec miales racje co do ceny) - wychodza taniej od hypera, a podobno sa niezle. Pozostaje jeszcze problem wykrecenia jednego kolka, przy ktorym sruba zrobila sie okragla w srodku... no i narazie pada :-(

pozdrawiam

dziewietnastka
Posty: 2
Rejestracja: czw sierpnia 05, 2010 10:09
Moje rolki: rekreacyjne
Jeżdżę od: 25 lip 1999

Re: Kiedy przejść na większe kółka?

Post autor: dziewietnastka » czw sierpnia 05, 2010 10:47

Bardzo proszę o pomoc. Chciałabym wymienić kółka na większe żeby szybciej jeździć, jazda była przyjemniejsza. Niedawno kupiłam sobie rolki (po dziewięcioletniej przerwie) marki oxelo na instrukcji napisane jest: ROLLER FIT3 MAN. Kółka 76mm 78A, łożyska ABEC 3 , płoza jednorodna kompozytowa. Wogóle są to moje trzecie rolki w życiu, dwie pierwsze miałam jak byłam dzieckiem i uczyłam się jeździć. Teraz kupiłam sobie w Decathlonie takie rekreacyjne dla dorosłych, (by przypomnieć sobie jazdę), tyle, że ja codziennie śmigam na nich po ponad 10 km, a podobno rekreacyjne nie są przeznaczone do długodystansowej jazdy. Nie wiedziałam, że tak spodoba mi się jazda, zamierzam jeździć na nich dalej.
W takim razie czy muszę kupować nowe rolki, takie fitness,(kurcze, wszystko przecież kosztuje) czy wystarczyłoby zmienić kółka? Czy może muszę pytać w sklepie i tam to już mi wszystko najlepiej wytłumaczą.?
Moje rolki: http://www.decathlon.com.pl/PL/rolki-da ... -34080202/

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kiedy przejść na większe kółka?

Post autor: zico » czw sierpnia 05, 2010 10:56

Żeby szybciej jeździć: sztywniejszy but, szyna aluminiowa, większe kółka, lepsza technika jazdy i odepchnięcia. Raczej zmiana sprzętu, ponieważ sama zmiana kółek na szybsze to z 200pln trzeba będzie liczyć, a gdzie reszta, co też jest ważna...
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

dziewietnastka
Posty: 2
Rejestracja: czw sierpnia 05, 2010 10:09
Moje rolki: rekreacyjne
Jeżdżę od: 25 lip 1999

Re: Kiedy przejść na większe kółka?

Post autor: dziewietnastka » czw sierpnia 05, 2010 11:01

ok dzięki,...no to sobie trochę na nowe będę musiała poczekać.

Awatar użytkownika
MirekCz
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 575
Rejestracja: wt kwietnia 06, 2004 10:24
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Kiedy przejść na większe kółka?

Post autor: MirekCz » pt sierpnia 06, 2010 3:53

10km to nie jest długi dystans :D

Pojeździj w tym roku na tych, pomęcz technikę (przekładanka, odepchnięcie z pięty, jazda na zewnętrznych krawędziach) i jak będziesz chciała szybko śmigać to na przyszły sezon kup sobie coś z kółkami 90mm. Przy odrobinie szczęścia za 400-500zł dostaniesz coś z przeceny (model 2010 itd.)
Pozdrawiam,
Mirek Czerwiński

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”