pelen spontan!

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

izzy
Posty: 16
Rejestracja: sob stycznia 26, 2008 12:37
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Gdansk/Berlin

pelen spontan!

Post autor: izzy » sob stycznia 26, 2008 12:59

Witam Wszystkich!
Dawno chcialam kupic rolki, ale na chceniu sie konczylo. Ostatnio nabylam calkowicie znienacka Rollerblade Areo RS W. Troche zaluje, ze zaczelam od konca, na wariata, bo dopiero po szukaniu informacji na temat rolek zdobylam odpowiednia wiedze.
Doszlam do wniosku, ze kupilam za duze rolki, zasugerowana porada kolezanki, ze lepiej za duze niz za male. Jakos nie przyszlo mi na mysl, ze powinny byc jedynie pol centymetra wieksze. Rozmiar buta mam 37, a rolki kupilam 38,5. Co najmniej rozmiar za duze. Co prawda kostka jest stabilna, ale w paluchach drazni mnie ten centymetr.
Wczoraj poszlam pierwszy raz. Bylo niezle, nie liczac obtartej stopy, od wewnetrznej strony. Zrobil mi sie pecherz-gigant i po 40 minutach musialam przesiasc sie na zwykle obuwie. Nie wiem czy jest to wina nowosci rolek, czy tego, ze sa za duze i mimo mocnego wiazania, mam wrazenie, ze stopa minimalnie sie rusza. Pieta jest nieruchoma. Moze ktos przerabial ten problem.
Forum jest super i przeczytalam kazdy temat zwiazany z jazda rekreacyjna. Mnostwo cennych porad dla kazdego.
Pozdrawiam!

izzy
Posty: 16
Rejestracja: sob stycznia 26, 2008 12:37
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Gdansk/Berlin

Re: pelen spontan!

Post autor: izzy » ndz stycznia 27, 2008 8:17

Hi, hi, sama sobie odpowiem. Wszystko jest w porzadku, jesli zmierzyc stope w centymetrach. Widocznie w Rollerblade nie mozna sugerowac sie inna rozmiarowka niz wkladki. Po jej wyciagnieciu przeczytalam, ze ma dlugosc 245 mm, a dluzsza stopa 240mm czyli wszystko gra.

Awatar użytkownika
Agent_L
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 565
Rejestracja: wt lipca 17, 2007 12:36
Jeżdżę od: 01 sie 2007
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: pelen spontan!

Post autor: Agent_L » pn stycznia 28, 2008 4:23

Nigdy nie polegaj na numeracji, tylko na cm.
Mi pasują buty Dockers 42, Syreny 43, rolki Poweslide'a 44 a Salomona 45.
Rozrzut 4 numerów jak widać : )
Każdy numeruje jak chce : )

izzy
Posty: 16
Rejestracja: sob stycznia 26, 2008 12:37
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Gdansk/Berlin

Re: pelen spontan!

Post autor: izzy » pn stycznia 28, 2008 7:38

Dzieki Agencie. Juz wszystkie moje watpliwosci zostaly rozwiane, choc na poczatku niezle bylam skolowana ta rozmiarowka. :roll:
Bede pamietac na przyszlosc.

izzy
Posty: 16
Rejestracja: sob stycznia 26, 2008 12:37
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Gdansk/Berlin

Re: pelen spontan!

Post autor: izzy » ndz lutego 10, 2008 9:09

Bylam pojezdzic dwa razy uzbrojona w ochraniacze oraz kask. Za pierwszym razem 45 min. i wczoraj godzine. Idzie mi niezle, nawet hamowanie oczywiscie hamulcem, ale dobre i to na poczatek. Niestety, zrobily mi sie gigantyczne pecherze od wewnetrznej strony na podbiciu i po ogledzinach rolek doszlam do wniosku, ze obciera mnie na wysokosci konca wkladki. Mam nadzieje, ze dopasuja sie z czasem i trzeba przez to po prostu przejsc. Tak czytalam na tym oto forum :wink:
Zmeczona bylam nieziemsko i 10 godzin spalam a dzisiaj mnie strasznie giry bola, szczegolnie wewnetrzna strona ud.
Bakcyla jednak polknelam i chce jezdzic i jezdzic jak najwiecej!
Aha, nie wiem czy nie mam kolek za twardych (82mm 82A) w stosunku do wagi (53 kg), chociaz jakos nie wydaja mi sie ani za szybkie, ani malo przyczepne do podloza. Moze dlatego, ze jezdze po asfalcie? Albo brak umiejetnosci :roll:

izzy
Posty: 16
Rejestracja: sob stycznia 26, 2008 12:37
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Gdansk/Berlin

Re: pelen spontan!

Post autor: izzy » ndz lutego 10, 2008 9:15

Ale skleroza! Dopiero przecztalam pierwszego posta, a tam juz bylam po pierwszej jezdzie z obtarciami. Przepraszam za powtorke z rozrywki. :oops:

Awatar użytkownika
Agent_L
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 565
Rejestracja: wt lipca 17, 2007 12:36
Jeżdżę od: 01 sie 2007
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: pelen spontan!

Post autor: Agent_L » ndz lutego 10, 2008 9:24

: )
CZASAMI. Ale to naprawdę tylko CZASAMI wkładka jest za wysoka od wewnętrznej strony i to przez to odgniata - więc po obcięciu przestaje. Ale to naprawdę rzadko i lepiej nie psuj sobie wkładki bez 100% pewności. W wielu rolkach stopa jest po prostu dobrze podparta i trzymana od wewnętrznej strony - zaskoczenie dla człowieka przyzwyczajonego do butów o płaskiej (nieprofilowanej) podeszwie.
To że obciera znaczy że stopa się porusza - a nie powinna. Może spróbuj zapiąć mocniej?
Powerslide Cell 2006 /44 + Salomon Pilot V10 ?2004? /45
Kontakt : 505614321, PMy czytam rzadko : )
rolkowa mapka Warszawy

izzy
Posty: 16
Rejestracja: sob stycznia 26, 2008 12:37
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Gdansk/Berlin

Re: pelen spontan!

Post autor: izzy » ndz lutego 10, 2008 10:14

Za pierwszym razem zawiazalam najmocniej jak sie dalo i jeszcze poprawilam po jakims czasie. Mniej sie obtarlo.Potem przeczytalam gdzies na forum, ze najkorzystniej jest przez pierwsze 20 min nie zawiazywac za mocno i dopiero jak sie noga troche rozrusza dociagnac na maxa i obtarlo jak cholera. Kostka jest stabilna, ale lekkie luzy faktycznie wyczuwam, chociaz zawiazuje mocno. Jak bedzie sie utrzymywac to ciachne wkladke, bo wiecej niz godzine nie daje rady przez to. :evil:

Awatar użytkownika
MirekCz
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 575
Rejestracja: wt kwietnia 06, 2004 10:24
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: pelen spontan!

Post autor: MirekCz » ndz lutego 10, 2008 10:29

Przejdź się najpierw tak z 5-6 razy na rolki. Najlepiej na 1h lub krócej z przerwą przynajmniej 2-3 dni między kolejnymi jazdami - pozwoli to stopie odpocząć.
W tym czasie stopa powinna się przyzwyczaić do nowego buta i obtarć, a rolka lepiej ułożyć. Jeżeli to nic nie pomoże to możesz szukać innych rozwiązań (jak przycinanie wkładki).
Pozdrawiam,
Mirek Czerwiński

Awatar użytkownika
Agent_L
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 565
Rejestracja: wt lipca 17, 2007 12:36
Jeżdżę od: 01 sie 2007
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: pelen spontan!

Post autor: Agent_L » śr lutego 13, 2008 4:39

Ciachanie wkładki działa jak gniecie. Jak obciera, znaczy but za luźny.
Powerslide Cell 2006 /44 + Salomon Pilot V10 ?2004? /45
Kontakt : 505614321, PMy czytam rzadko : )
rolkowa mapka Warszawy

izzy
Posty: 16
Rejestracja: sob stycznia 26, 2008 12:37
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Gdansk/Berlin

Re: pelen spontan!

Post autor: izzy » śr lutego 13, 2008 8:15

AAaa, to juz nic nie wiem. Dlugosc wkladki niby dobra, w palcach jednak wydaje sie miec za duzo luzu, zawiazuje na maxa, ze juz linka nie reaguje na dociagniecia, tak samo zamkniecie u gory jest na maksa. Cos mi sie wydaje, ze jednak jakims cudem rolki sa za duze i swiety boze nie pomoze. Dzis znowu mam pecherze, po godzinie jazdy. Pocieszajacy jest fakt, ze troche owe podbicie twardnieje, wiec moze sie przyzwyczaji i przestanie reagowac. :(
Juz cala w nerwach jestem, bo nawet moim poczatkujacym znajomym, ktorzy jezdza bardzo rzadko nic nie jest, a ja walcze z obtarciami.
Na razie nic nie ciacham :wink:

Awatar użytkownika
MirekCz
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 575
Rejestracja: wt kwietnia 06, 2004 10:24
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: pelen spontan!

Post autor: MirekCz » śr lutego 13, 2008 8:52

Rozmiarówka rolek jest zupełnie inna niż rozmiarówka butów (zresztą każda firma ma inną rozmiarówkę) - nie patrz na to przy doborze rolek. Rolki trzeba dobrze przymierzyć.

Jeżeli wszystko dociągasz na maksa to znaczy, że rozmiar za duży i tutaj niestety kłania się wymiana rolek na mniejsze...
Pozdrawiam,
Mirek Czerwiński

izzy
Posty: 16
Rejestracja: sob stycznia 26, 2008 12:37
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Gdansk/Berlin

Re: pelen spontan!

Post autor: izzy » czw lutego 14, 2008 11:30

No wlasnie, trzeba bylo najpierw poczytac forum a potem kupowac. Widocznie ten model mi nie lezy, bo wkladka jest tylko 0,5 numera wieksza, wiec wydawaloby sie, ze rozmiar jest dobry. Nigdy wczesniej nie mialam rolek, wiec jak przymierzlam te, to nawet po 20-to minutowej jezdzie po sklepie wydawalymi sie super wygodnie i dopasowane, a tu okazuje sie , ze to bylo tylko zludzenie.
Trudno, na razie bede sie meczyc. Moze skora sie przyzwyczaji. :D

Awatar użytkownika
Krzysztof
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 697
Rejestracja: pn maja 15, 2006 12:53
Moje rolki: Grelowski
Jeżdżę od: 01 cze 2002
Lokalizacja: Poznań

Re: pelen spontan!

Post autor: Krzysztof » czw lutego 14, 2008 1:12

Choć z drugiej strony lepsze buty ciut większe niż miałyby być za małe.
Może odpowiednio grubsza skarpetka pomoże choć częściowo rozwiązać problem.
Pozdrawiam
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: pelen spontan!

Post autor: zico » czw lutego 14, 2008 1:21

Opierając się na wkładce nie zawsze jest ok. Jeden z WIELU przykładów. Mam w sprzedaży łyżwy Tempish - taki jeden sprytny model. Wkładka idealna na nogę 44. Przychodzi klient ze stopą 45,5. Mało tego. Ma rozmiar nogi w mm - 296mm! Czyli ewidentnie ponad 44, a nawet 45. I co się okazuje. Rozmiar tego modelu 44, a pasuje mu na nogi świetnie, oczywiście z małym luzem w palcach. Trzymanie, wygoda i jest już po wielu jazdach zadowolony. Żeby dobrze dobrać rozmiar to przede wszystkim ktokolwiek zainteresowany musi znać dany model na wylot (np. sprzedawca) jak i stopę użytkownika. Wtedy da się nawet dobrze dobrać sprzęt "na odległość".
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”