Mam milion pytan, a na nogach Nike Schoenen :)

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
Zyznia
Pięciokółkowiec 80mm
Posty: 183
Rejestracja: sob czerwca 28, 2008 11:57
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Mam milion pytan, a na nogach Nike Schoenen :)

Post autor: Zyznia » ndz czerwca 29, 2008 10:26

Obrazek


Jakoze to moj pierwszy post przedstawie sie :) Jestem Marta i mieszkam w Poznaniu. Jezdzilam kiedys na rolkach jako dzieciak, ale to chyba niewiele mi dalo, wiecie zwykle plastikowe kolka i te sprawy ;) Od zeszlego lata stalam sie szczesliwa posiadaczka Nike Schoenen, takich jak na obrazku, ale w moim wypadku szarych ;) Kupilam je w Niemczech, nie wiedzac o tym modelu w ogole nic ;) byly w korzystnej przecenie ze 140 euro na 60 wiec dlugo sie nie zastanawialam ;) zaraz po ich zakupie mialam je na nodze moze z 3 razy, a potem przyszedl wrzesien, szkola, zla pogoda i tak jakos.. Ale teraz zaczelam jezdzic wiecej. Moim ulubionym miejscem w Poznaniu jest oczywiscie Malta, ale droga z Malty przez Rataje na Staroleke tez nie jest zla, urozmaicenie jakies ;) Coz, moim najwiekszym wyczynem jak do tej pory bylo przejechanie Malty zaledwie dwa razy wkolo i dwukrotne pokonanie tej drogi z Malty na Staroleke i z powrotem ;) Zawsze mam takiego pecha, ze ten zjazd tam na dol jest zamkniety, bo sa jakies zawody wioslarskie i musze objazdami gora jechac, a to niezmiernie mnie meczy, bo tam naprawde zla droga jest ;)

Ale teraz nie o tym.. Jak juz mowilam o moich rolkach nie wiem nic, a w internecie nie znalzlam niczego o tym modelu.. Mysle, ze najwazniejsze informacje wyczytam z kolek wiec, prosze: 78MM, 80A.

Hmm, teraz czekam, az ktos wyjasni mi co te chinskie oznaczenia znacza i ile moge na tych rolkach zdzialac ;) Mam peeeeeelno wolnego czasu prawie az do konca lipca i jeszcze wieksze checi na zrobienie czegos naprawde fajnego.. Chcialabym w sumie pojezdzic bardziej, hmm, 'profesjonalnie', niz rekreacyjnie, ale nie wiem czy na takowych rolkach mam na to szanse ;)

Prosze Was o jakies wypowiedzi o tym modelu, rady i sugestie :)

pozdrawiam, Marta ;]

Ps. moze warto jeszcze dodac, ze radze sobie juz dosc dobrze, tak sadze ;) mysle, ze pomoglo mi to, iz kiedys trenowalam lyzwiarstwo..

'Rollerblade Twister III



Pozdrawiam, Marta ;)

salomonteam1
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 127
Rejestracja: czw maja 15, 2008 2:00
Moje rolki: crossmax s-lab/st. r.thompson
Jeżdżę od: 15 kwie 1995
Lokalizacja: Katowice

Re: Mam milion pytan, a na nogach Nike Schoenen :)

Post autor: salomonteam1 » ndz czerwca 29, 2008 4:50

Hej to rolka typu fitnes czy coś takieg z w miarę długa płoza ,duże koła,śmiało m,ożesz przekładankę robić a coś wiecej niż rekreacja... a o co ci chodzi?Bo na tym raczej nie poskaczesz, z obrotami nie pojeździsz po schodach itp. do takich szaleństw to krótkie płozy muszą być a ta rolka nie jest zwrotna. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
MirekCz
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 575
Rejestracja: wt kwietnia 06, 2004 10:24
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Mam milion pytan, a na nogach Nike Schoenen :)

Post autor: MirekCz » pn czerwca 30, 2008 5:43

Cześć Marta,

78mm/80A oznacza średnicę koła 78mm (taka generalnie norma dla rolek rekreacyjnych, pewnie zmieścisz kółka 80mm, które dostaniesz w każdym sklepie z rolkami) i twardość 80A (wyższa liczba 82A/84A oznacza większą twardość, mniejsza 78A mniejszą 80A jest b.dobra do rekreacyjnych rolek i osób o wadze do 70-80kg)

Określ proszę jeszcze co to znaczy "bardziej profesjonalnie"?
Generalnie na rolkach jest cały szereg dyscyplin jak jazda szybka, agresywna, slalom itd.
Poza jazdą agresywną to na początek te rolki nadają się do potrenowania podstaw innych dyscyplin i większość ludzi zaczynało na podobnych rolkach. Jak zaczniesz lepiej jeździć to będziesz potrzebowała w przyszłym sezonie nowych, bardziej wyspecjalizowanych rolek i tutaj niestety koszt jest w granicach 800-2000zł (oczywiście taniej można dostać sprzęt używany).
Więcej o specjalizowanych rolkach dowiesz się ze strony http://www.zico-skating.com/rolki.htm .

W Poznaniu działa klub SSW Malta Poznań i możesz w nim spotkać osoby, które regularnie trenują chyba wszystko oprócz jazdy agresywnej (chociaż zdecydowana przewaga jazdy szybkiej). Prawdopodobnie w niedzielę kilka osób koło godziny 11 będzie na malcie jeździło, pomagało początkującym (i nie tylko) w nauce/poprawie jazdy i zachęcało innych do zainteresowania się działalnością klubu (wspólne treningi, imprezy, wyjazdy itd.). Jak będziesz miała ochotę się spotkać to na pewno na forum będzie jeszcze na ten temat informacja.

Do kolegi salomon:
Trochę przesadziłeś z długą płozą i dużymi kołami :) Duże koła to 100-110mm ;)
Reszta to prawda, do jazdy agresywnej te rolki się nie nadają. Po chwili by się rozleciały (no i słabe trzymanie stopy...).
Pozdrawiam,
Mirek Czerwiński

salomonteam1
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 127
Rejestracja: czw maja 15, 2008 2:00
Moje rolki: crossmax s-lab/st. r.thompson
Jeżdżę od: 15 kwie 1995
Lokalizacja: Katowice

Re: Mam milion pytan, a na nogach Nike Schoenen :)

Post autor: salomonteam1 » pn czerwca 30, 2008 9:56

No wiesz ja jeżdżę na 56 MM , więc dla mnie to duże koła... :D :D

Awatar użytkownika
Zyznia
Pięciokółkowiec 80mm
Posty: 183
Rejestracja: sob czerwca 28, 2008 11:57
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Mam milion pytan, a na nogach Nike Schoenen :)

Post autor: Zyznia » wt lipca 01, 2008 1:41

aj, to ja juz nic nie wiem.


Rolki do jazdy rekreacyjnej
głównie do nauki, do poznania tego sportu, jeżdżenie mało intensywne, bez wielkich prędkości. Na tych rolkach nie jeździć agresywnie - nie skakać, nie ślizgać się na murkach i poręczach!!! Materiały i konstrukcja buta ma na celu zapewnić komfort, dobrą wentylację stóp. Rolki tego typu nie mają szybkich łożysk oraz dużych kółek. Są wolniejsze, aby zapewnić większe bezpieczeństwo i umożliwić bezproblemową naukę jazdy na rolkach. Kółka maksymalnie do 74mm o twardości nieprzekraczającej 82A. Łożyska maksymalnie ABEC-3.

Rolki do jazdy fitness
jeżdżenie w celu poprawienia ogólnej formy fizycznej, raczej dla tych, co już potrafią jeździć. Rolki z reguły posiadają aluminiową szynę, szybsze łożyska, większe kółka. Na tego typu wrotkach (rolkach) pojedziesz szybciej, będziesz miał jeszcze większą kontrolę (ponieważ możesz osiągnąć większą prędkość). Średnica kółek waha się od 76mm do 90mm. Twardość od 78A do 84A. Łożyska od ABEC-5 wzwyż. Szyna przeważnie aluminiowa. Hamulec można zdemontować.

Jesli moje kolka maja 78MM czyli sa takie jak do rolek do jazdy fitness. Lozyska w rekreacyjnych tez maja miec maksymalnie ABEC-3, a ja mam ABEC-5, tak? Czyli tak jakby tez do jazdy fitness.. Aczkolwiek przy jezdzie fitness jest aluminiowa szyne, ja takowej nie posiadam, wiec tak jakby do jazdy rekreacyjnej..No i twardosc tez mam taka jak do jazdy rekreacyjnej.. To ja juz nic nie wiem :D

Jak pisalam bardziej profesjonalnie to chyba mialam na mysli wlasnie jazde fitness ;)

Mirek, jazda szybka to sie domyslam, jazda agresywna to kiedys juz znajomy mi opowiadal, ale slalom? Ja wiem co to slalom, ale no, na czym polega ta dyscyplina?

Ja potrzebuje takiego malego motorka, takiego czegos co bedzie mnie nakrecalo na nauke ;) po prostu miec taki cel, wiecie, a nie tylko w kolko nad malta.. ;)

A i bardzo zainteresowana jestem Waszymi spotkaniami na tej Malcie, ale jednoczesnie bardzo niesmiala i nie wiem jak to bedize.. :oops:

'Rollerblade Twister III



Pozdrawiam, Marta ;)

Awatar użytkownika
MirekCz
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 575
Rejestracja: wt kwietnia 06, 2004 10:24
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Mam milion pytan, a na nogach Nike Schoenen :)

Post autor: MirekCz » wt lipca 01, 2008 4:24

Jazda rekreacyjna/jazda fitness to właściwie nie ma rozróżnienia. Jak ktoś jeździ fitnessowo to teoretycznie częściej i więcej (dla poprawy/utrzymania kondycji).
Oznaczenia ABEC nie jest nic warte i generalnie sie tym w ogóle nie przejmuj.. ABEC-5 to taki standard.
Aluminiowa szyna jest dobra, bo usztywnia rolkę. O ile nie jesteś ciężka to nie będzie to miało dla ciebie dużego znaczenia.
Slalom, to generalnie rozłożenie kubeczków i śmiganie między nimi przodem, tyłem, bokiem i w ogóle dookoła :)
Polecam poszukać na youtube, np :
http://pl.youtube.com/watch?v=NpbhNlYVc5w
http://pl.youtube.com/watch?v=ChbXreKdD ... re=related
http://pl.youtube.com/watch?v=3cMwd4Y2m ... re=related

Do zobaczenia na malcie :)
Pozdrawiam,
Mirek Czerwiński

Awatar użytkownika
Zyznia
Pięciokółkowiec 80mm
Posty: 183
Rejestracja: sob czerwca 28, 2008 11:57
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Mam milion pytan, a na nogach Nike Schoenen :)

Post autor: Zyznia » wt lipca 01, 2008 4:44

:shock:

Patrzylam i nie wierzylam wlasnym oczom :D

no ale coz, wszystko jeszcze przede mna, a ja ambitna! :mrgreen:

wszystkiego mnie nauczycie. tylko na czym polegaja te spotkania? bo spotkamy sie, wy popedzicie do przodu a ja bede stala tam jak mala sierotka ;)

'Rollerblade Twister III



Pozdrawiam, Marta ;)

Awatar użytkownika
MirekCz
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 575
Rejestracja: wt kwietnia 06, 2004 10:24
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Mam milion pytan, a na nogach Nike Schoenen :)

Post autor: MirekCz » wt lipca 01, 2008 6:31

No na treningach to by tak wyglądało :D

Dlatego część klubowiczów chce odkurzyć fitnessowe rolki i w niedzielę koło 10-11 pojawiać się regularnie na malcie i jeździć z ludźmi nie ścigającymi się na rolkach. Pomoże to początkującym w nauce jazdy, wypromuje rolkarstwo w Poznaniu i zachęci więcej osób do działaniu w klubie i braniu udziału we wspólnych imprezach.
Przynajmniej takie jest założenie :)

Jak będziesz w niedzielę to możesz poszukać gościa w pomarańczowej koszulce z napisem "Crash test"... nie da się pomylić :)
Startujemy jak zawsze z parkingu przy maltance (tam gdzie jest początkowa stacja kolejki).
Pozdrawiam,
Mirek Czerwiński

Awatar użytkownika
Zyznia
Pięciokółkowiec 80mm
Posty: 183
Rejestracja: sob czerwca 28, 2008 11:57
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Mam milion pytan, a na nogach Nike Schoenen :)

Post autor: Zyznia » wt lipca 01, 2008 10:44

Dźwięknęłam Ci, zebys mial moj numer ;) czyli niedziela o 10? a kiedy rusza spotkania fitnesowcow uczacych tych 'mniej zaawansowanych'?

o. i jescze jedno.. czytalam o slalomie. i czy musialabym od razu zmieniac rolki, czy daloby sie do moich nikow dorzucic te dwa wieksze kolka, czy tez bez problemu moglabym 'poczatkowac' sobie nic nie zmieniajac? o ile w ogole w slalom bym sie wkrecila ;)

'Rollerblade Twister III



Pozdrawiam, Marta ;)

Awatar użytkownika
MirekCz
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 575
Rejestracja: wt kwietnia 06, 2004 10:24
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Mam milion pytan, a na nogach Nike Schoenen :)

Post autor: MirekCz » wt lipca 01, 2008 11:06

Tak jak pisałem, spotkanie w niedzielę między 10 a 11. Po prostu przyjedź i weź telefon ze sobą, to się odezwę jak będę na miejscu. Jak będziesz potrzebowała jakiś porad co do podstaw jazdy itp. to bez problemu pomożemy.

Na początek te rolki co masz spokojnie wystarczą. Nie musisz nawet mieć banana (dwóch środkowych kółek większych, a dwa zewnętrzne mniejsze), żeby zacząć się uczyć jeździć slalomem. Jak się wciągniesz i zaczniesz regularnie trenować to na przyszły rok pewnie warto by się było zainteresować jakimiś rolkami przeznaczonymi do slalomu, ale na tą chwilę nie ma takiej potrzeby. Najlepiej zacznij od mocnych podstaw (jazda przodem, przekładanka, jazda tyłem) i od tego możesz iść dalej.

Ja raczej Tobie dużo w slalomie nie pomogę, bo po prostu sam w tym temacie raczkuje. Na forum ogłaszali się chłopacy od freestyleu, więc jak będziesz miała solidne podstawy to byś musiała z nimi porozmawiać, na pewno tobie dadzą kilka dobrych rad.
Ogólnie dużo materiałów można też znaleźć na necie.

Do zobaczenia.
Pozdrawiam,
Mirek Czerwiński

Awatar użytkownika
Zyznia
Pięciokółkowiec 80mm
Posty: 183
Rejestracja: sob czerwca 28, 2008 11:57
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Mam milion pytan, a na nogach Nike Schoenen :)

Post autor: Zyznia » wt lipca 01, 2008 11:19

Dzieki bardzo za wszystkie rady.. i najprawdodpodobniej do niedzieli ;)

'Rollerblade Twister III



Pozdrawiam, Marta ;)

Awatar użytkownika
go
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 223
Rejestracja: czw kwietnia 13, 2006 12:29
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Mam milion pytan, a na nogach Nike Schoenen :)

Post autor: go » wt lipca 01, 2008 11:48

Hej, tak jak Mirek napisał - spotykamy się w niedzielę. Wszelkie informacje będą zamieszczane w tym wątku.

Do zobaczenia! :)

Awatar użytkownika
Zyznia
Pięciokółkowiec 80mm
Posty: 183
Rejestracja: sob czerwca 28, 2008 11:57
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Mam milion pytan, a na nogach Nike Schoenen :)

Post autor: Zyznia » pt lipca 04, 2008 3:52

ahh, przejechalam dzisiaj cala Malte wokol w niecale 20 minut ;) nastepnie padlam na lawke i odpoczywalam pol godziny :D Ale Mirek mi powiedzial, ze to dobry czas na rekreacyjnych rolkach :) i tak jestem z siebie dumna!

'Rollerblade Twister III



Pozdrawiam, Marta ;)

Awatar użytkownika
go
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 223
Rejestracja: czw kwietnia 13, 2006 12:29
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Mam milion pytan, a na nogach Nike Schoenen :)

Post autor: go » pt lipca 04, 2008 10:04

Brawo, trzymaj tak dalej! :) Ale może nie forsuj się zbytnio na początku - lepiej jeździć dłużej, a spokojniej. W niedzielę sobie jeszcze pogadamy. Do zobaczenia! :)

Awatar użytkownika
Zyznia
Pięciokółkowiec 80mm
Posty: 183
Rejestracja: sob czerwca 28, 2008 11:57
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Mam milion pytan, a na nogach Nike Schoenen :)

Post autor: Zyznia » czw września 11, 2008 10:29

Sluchajcie!
Tragedia.
Ostatnio mialam problem z wyjeciem ostatniego kolka. No ale dobra, nie bylo mi to tak bardzo potrzebne to to zostawilam. Wczoraj przecieralam sobie szmatka wszystkie lozyska z zewnatrz (gdzies tam Zico pisal, ze nie zawadzi, a mialam chwile wiec;)), no ale tego kolka nadal wyjac nie moglam. Dzisiaj pokazalam tacie, a on powiedzial, ze zatarla mi sie wewnetrzna strona lozyska razem z ta tulejka i dlatego nie idzie wyjac tej tulejki z lozyska. Mowi, ze moze mi to zrobic, ale musialby przez to zabrac mi rolki na jakis czas (nie mieszka w poznaniu), a polmaraton tuz tuz, chcialam sie przygotowywac ;)
Poradzcie mi, czy mam lepiej oddac rolki na ten tydzien, czy troszke wiecej, czy moge np pojechac na takich?

'Rollerblade Twister III



Pozdrawiam, Marta ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”