Urozmaicenie ?? Diody...

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Valturii
Posty: 27
Rejestracja: pt marca 27, 2009 12:48

Re: Urozmaicenie ?? Diody...

Post autor: Valturii » pt maja 08, 2009 5:06

Aaaa a co do pytań.. Z chęcią bym zadał kilka, ale póki co tylko jedno mi na myśl przychodzi.. Czy to oby na pewno w języku polskim wykład był..?? ;)

Awatar użytkownika
MirekCz
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 575
Rejestracja: wt kwietnia 06, 2004 10:24
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Urozmaicenie ?? Diody...

Post autor: MirekCz » pt maja 08, 2009 5:15

To jest proste, tylko lepiej się taką wiedzę przekazuje pokazując coś a nie opisując ;)

W razie czego szukaj mirekczpoznan na skype , przeważnie kręcę się gdzieś koło kompa więc w ciągu 30min odpowiem, chyba że na browca uda się wieczorem wyrwać ;)
Pozdrawiam,
Mirek Czerwiński

Valturii
Posty: 27
Rejestracja: pt marca 27, 2009 12:48

Re: Urozmaicenie ?? Diody...

Post autor: Valturii » pt maja 08, 2009 8:57

Narazie prace ruszyły.. :D Tyle że teoretyczne.. :) Odkręciłem płozę, pomierzyłem.. Więc mam już mniej więcej rozmieszczenie diodek i drogę okablowania tak, aby nie ingerowały w jazdę.. Na początku myślę, że spróbuję z czterema diodami (dwie po bokach w otworach i dwie wewnątrz płozy), choć na upartego myślę, że jest miejsca na 8.. Ale nie chce jeździć z kilogramowymi choinkami na nogach.. ;) A przecież liczy się technika, a nie wielk.. tfuu, ilość, nie ?! :D Odkryłem również miejsce na "mózg machiny" (na samym środku płozy od strony górnej jest takie wgłębienie, niemalże stworzone, żeby tam cały mechanizm główny umieścić.. :D )

Teraz tylko 50 razy przeczytać wykład Mirka i myślę, że ruszymy z wykonaniem projektu.. ;p

Awatar użytkownika
MirekCz
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 575
Rejestracja: wt kwietnia 06, 2004 10:24
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Urozmaicenie ?? Diody...

Post autor: MirekCz » pt maja 08, 2009 9:14

Napisz jakie chcesz ledy i jakie zasilanie dasz to tobie wszystko policzę i rozrysuje - to jest 15minut
Pozdrawiam,
Mirek Czerwiński

Awatar użytkownika
Agent_L
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 565
Rejestracja: wt lipca 17, 2007 12:36
Jeżdżę od: 01 sie 2007
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Urozmaicenie ?? Diody...

Post autor: Agent_L » pt maja 08, 2009 10:13

UV swiecą w ultrafiolecie, więc o ile nie masz gogli Predatora to nie zobaczysz światła : D

W prawie każdej aukcji sprzedający piszą "rezystor na wybrane napięcie gratis", tak więc wystarczy się zdecydować - polecam 3 lub 4 akumulatorki NiMH (paluszki). One dają po 1.2V więc masz 3.6V lub 4.8V.

W absolutnie najprostszym układzie, gdzie jest tylko jedna dioda lub kilka identycznych można spiąć to wprost, czyli najpierw bierzesz jakiś koszyk na baterie (np taki) i lutujesz czerwonym kabelkiem plus koszyka z plusem diody a czarnym minus z minusem. Dla większej ilości diód powtórzyć, można połączyć wszystkie diody w 1 rolce razem i potem 2 kabelki z każdej do koszyka za paskiem. Wyłączasz wyjmując jedną baterię.

Diody np te jak widać białe wymagają zasilania 3.0-3.6V , idealnie pod 3 akumulatorki.

Oczywiście ładowanie 3 akumulatorków jest pewnym problemem, jest potrzebna ładowarka która ładuje każdy z osobna (większość najtańszych ładuje je parami) ale to nie jest wielki problem, ja kupiłem taką za 20zł.

Radzę duże (jak na rolki) akumulatory R6 i bawienie się z kablami (można wpuścić pod ochraniacz: ), bo wystarczą na długo, zasilą dużo diód naraz i naładujesz w domu. Bateryjki zegarkowe są ok, ale zużyją się szybko i są oraniczone praktycznie do 1 diody. No a przy diodach już od 50gr aż się prosi by sypnąć nimi jak nie przymierzając na świąteczną ciężarówkę CocaColi : )

Aha, odradzam mieszanie kolorów (jak na filmiku) bo ciężko jest dopasować różne diody by świeciły równie mocno.

5mm to najpopularniejsza wielkość, nie widziałem 3mm równie jasnych jak 5mm. Najjaśniejsze 3mm na allegro widzę 25000 mcd a jak widać 5mm 70000mcd ma co drugi sprzedawca.
Powerslide Cell 2006 /44 + Salomon Pilot V10 ?2004? /45
Kontakt : 505614321, PMy czytam rzadko : )
rolkowa mapka Warszawy

Awatar użytkownika
MirekCz
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 575
Rejestracja: wt kwietnia 06, 2004 10:24
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Urozmaicenie ?? Diody...

Post autor: MirekCz » sob maja 09, 2009 2:12

Agent_L pisze:UV swiecą w ultrafiolecie, więc o ile nie masz gogli Predatora to nie zobaczysz światła : D
I tak i nie. Diody te przeważnie mają bardzo bliski ultrafiolet (często rzędu 400nm), który z jednej strony zahacza częściowo o światło widzialne (dioda nie daje idealnie jednej długości fali a jakiś wąski zakres), a z drugiej strony po natrafieniu na wiele materiałów długość fali się zmienia i światło staje się widzialne.
Agent_L pisze:Radzę duże (jak na rolki) akumulatory R6 i bawienie się z kablami (można wpuścić pod ochraniacz: ), bo wystarczą na długo, zasilą dużo diód naraz i naładujesz w domu. Bateryjki zegarkowe są ok, ale zużyją się szybko i są oraniczone praktycznie do 1 diody. No a przy diodach już od 50gr aż się prosi by sypnąć nimi jak nie przymierzając na świąteczną ciężarówkę CocaColi : )
Przy czterech diodach spokojnie starczą akumulatory AAA. Lżejsze i mniejsze, a przy 4 ledach starczą na do 10h świecenia... oczywiście jak AA się zmieszczą to spokojnie możemy je używac.
Agent_L pisze: Aha, odradzam mieszanie kolorów (jak na filmiku) bo ciężko jest dopasować różne diody by świeciły równie mocno.
I tak i nie... jak ma się zestaw kilku różnych rezystorów to zawsze się coś sensownego dobierze, chociaż jest to odrobinę upierdliwe. Jedyny problem jest taki, że napięcie na baterii przy rozładowywaniu się się zmienia i tak jak w zakresie 90-30% naładowania baterii kolory będą świeciły z tą samą jasnością tak pod koniec będzie już wyraźna różnica.
Agent_L pisze:5mm to najpopularniejsza wielkość, nie widziałem 3mm równie jasnych jak 5mm. Najjaśniejsze 3mm na allegro widzę 25000 mcd a jak widać 5mm 70000mcd ma co drugi sprzedawca.
Hmm przed chwilą spojrzałem i znalazłem tylko 50000mcd biała 5mm 15stopni i 8000mcd biała 3mm 35stopni. I właśnie diabeł tkwi w szczegółach - tych stopniach.
Po przeliczeniu z 3mm mamy 2,3lumena, a z 5mm mamy 2,7lumena. Różnica jakoś mało dramatyczna. Pomijam fakt, że te parametry są często brane z kapelusza.
Formułka do obliczenia mcd->lumeny jest na stronie http://led.linear1.org/lumen.wiz .
Pozdrawiam,
Mirek Czerwiński

Awatar użytkownika
Agent_L
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 565
Rejestracja: wt lipca 17, 2007 12:36
Jeżdżę od: 01 sie 2007
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Urozmaicenie ?? Diody...

Post autor: Agent_L » wt maja 12, 2009 6:31

70cd, 35 stopni, 20mA
70cd, 35 stopni, 20mA
Oczywiście, na ile opisy są zgodne z prawdą, nie wiem : )
Powerslide Cell 2006 /44 + Salomon Pilot V10 ?2004? /45
Kontakt : 505614321, PMy czytam rzadko : )
rolkowa mapka Warszawy

Awatar użytkownika
jarekt
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: pn czerwca 09, 2008 10:19
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Opole

Re: Urozmaicenie ?? Diody...

Post autor: jarekt » śr maja 13, 2009 10:44

Ja kupowalem na allegro listwy z diodami (na oko to byly 3mm) - długa płytka drukowana i na niej w rzedzie diody oddzielone rezystorami. Dlugosci mieli rozne ale na pewno oswietlenie listwa umieszczona wzdłuz szyny bedzie lepiej wygladalo niz pojedynczymi diodami. Swiecilo to cholernie mocno niestety ja kupowalem wersje meblowe zasilane 12V - pewnie jednak bez problemu mozna kupic cos z mniejszym woltażem co bedzie mozna spiac z bateria 9V. Chyba taka baterka byłaby najpraktyczniejsza - nie za duza, nie za mała i o napięciu standardowym dla ledów. Przy kupnie gotowej listwy odpada całe to lutowanie a efekt jest naprawde estetyczny.
Pozdrawiam
jarekt
Seba High Red, Powerslide Cell II '08 - poza tym w domu Rollerblade Spiritblade 4.0W oraz dzieciece Seba Junior, Bladerunnner Octane, Rollerblade Mini TFS, Powerslide HotWheels.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”