Jaka różnica?

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

kangoo
Posty: 6
Rejestracja: śr maja 20, 2009 11:48

Jaka różnica?

Post autor: kangoo » śr maja 20, 2009 11:58

Cześć wszystkim

zastanawiam się nad różnicą między łożyskami ABEC-7 i ABEC-9. a ponoć są i 11? chcę kupić rolki i nie wiem na co patrzeć. niby piszą, że im wyższy numer przy ABEC tym lepsze łożyska. jak to w końcu jest? dużo kasy na zakup nie mam, ale z ABEC-9 to na przykład rolki Tempish widziałem i Roller Derby. co sądzicie? aaaa dodam, że rolki będę używał do jazdy rekreacyjnej, czasem trochę szybszej na asfalcie za miastem. no i na wydanie mam do 250 zł. można by czekać do jesieni i uzbierać, ale muszę mieć je już na wakacje żeby korzystać z pogody. Pozdro for all.

Awatar użytkownika
mrv
Szybszy niż Chuck Norris na 5x84mm
Posty: 548
Rejestracja: pn lutego 19, 2007 6:03
Moje rolki: SemiRace 4x100, Cheetah 4x110
Jeżdżę od: 20 gru 2009

Re: Jaka różnica?

Post autor: mrv » śr maja 20, 2009 3:42

kangoo pisze:Cześć wszystkim

zastanawiam się nad różnicą między łożyskami ABEC-7 i ABEC-9. a ponoć są i 11? chcę kupić rolki i nie wiem na co patrzeć. niby piszą, że im wyższy numer przy ABEC tym lepsze łożyska. jak to w końcu jest? dużo kasy na zakup nie mam, ale z ABEC-9 to na przykład rolki Tempish widziałem i Roller Derby. co sądzicie? aaaa dodam, że rolki będę używał do jazdy rekreacyjnej, czasem trochę szybszej na asfalcie za miastem. no i na wydanie mam do 250 zł. można by czekać do jesieni i uzbierać, ale muszę mieć je już na wakacje żeby korzystać z pogody. Pozdro for all.
Lepiej ten pieniądz na 2. komplet kół wydać

Lincoln
Czterokółkowiec
Posty: 59
Rejestracja: ndz kwietnia 12, 2009 9:27

Re: Jaka różnica?

Post autor: Lincoln » śr maja 20, 2009 3:58


Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: Jaka różnica?

Post autor: jar-as » śr maja 20, 2009 9:14

W ogole nie patrz na oznaczenia lozysk w tej klasie rolek bo w tej cenie chocby napisali ...a podaruje sobie co by napisali, to i tak przepraszam za szczerosc bedzie byle co delikatnie ujmujac . Teraz kupisz tanio np "tempshit" i za miesiac ponownie wydasz niewiele na nowe rolki tyle ze w sumie wyjdzie drogo a dalej nie bedzie nic ciekawego ,ale to oczywiscie Twoje pieniadze i Ty tu U-rzadzisz jak mawia reklama .

kangoo
Posty: 6
Rejestracja: śr maja 20, 2009 11:48

Re: Jaka różnica?

Post autor: kangoo » czw maja 21, 2009 11:21

no to co to znaczy? mam 250zł na wydanie to mam sobie darować zakup? nie stać mnie na drozsze to mam w ogóle nie jezdzić? nie wierze, że w tej cenie nie ma lepszych i gorszych rolek.jeśli chodzi o tepmish to w sklepach na przykład nie mają ich, bo mówią, że to firmowe i trzeba z tym do producenta, albo <------->. w sklepach w jakich byłem sprzedawali tylko taki byle co, mało znanych firm. a tempish chociaż czasem występuje w sklepach obok rollerblade, k2 i inne. nie mówie, że to ta sama półka, bo oczywiście rozumiem, że nie ma nawet co porównywać. no ale jeśli mam isć do sklepu i kupić łatwo dostępne jet5, albo kupić na allegro np. tempish no to jest różnica czy nie? nie wiem jakie miejsce zajmuje tempish. czy robi byle co dla marketów, czy już chociaż trochę się starają.
po waszych odpowiedziach nie wiem na co mam liczyć i co robić?

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: Jaka różnica?

Post autor: jar-as » czw maja 21, 2009 12:06

Nie chodzi o to zebys nic nie kupowal bo tempish w tej cenie to nie jest tragedia jedynie nie zastanawiaj sie nad lozyskami takie czy inne bo to bez sensu przy tej klasie sprzetu .Miales podany link i tam Zico wszystko wyjasnia co dotyczy lozysk .Dobre lozyska zaczynaja sie od 100 pln a sa i po 400 wiec zaczynanie szukania rolek dla siebie od lozysk ww cenie 250 zl jest moim zdaniem bez sensu .W tej cenie niech bedzie wygodne o przypomnialem sobie byly na allegro stare modele Roces i RB z plastikowymi skorupami ale solidne i nowe w sensie nie uzywane ,jakis sklep wyprzedawal i to jest warte zakupu i tego bym szukal.
Ostatnio zmieniony czw maja 21, 2009 12:20 przez jar-as, łącznie zmieniany 1 raz.

Praga
Prześcigant 4x100mm
Posty: 319
Rejestracja: sob marca 14, 2009 1:24

Re: Jaka różnica?

Post autor: Praga » czw maja 21, 2009 12:14

250zł to mało na dobre nowe rolki. Było już o tym na forum aby celować w produkty firm K2, Fila, Powerslide, Rocers, Rollerblade. Pozostałe firmy - w tym i Tempish to firmy sprzedające jakieś tam rolki. Taka "Toya" w segmencie narzędzi. Nastawione na masowego, jednorazowego klienta bo po jeździe w Tempishach na pewno nikt już drugich rolek tej firmy nie kupi.
Za 250 zł kupisz na pewno dobre rolki używane lub przecenione z zeszłych sezonów.

kangoo
Posty: 6
Rejestracja: śr maja 20, 2009 11:48

Re: Jaka różnica?

Post autor: kangoo » czw maja 21, 2009 12:23

no oznaczenia łożysk mnie zastanowiły, bo jednak są, a ceny są różne. i wydawało mi się, że mają po prostu jakiś cel w tych oznaczeniach. trzymając sie na przyklad firmy tempish na allegro widzialem calkiem podobne modele temper top i temper.różnica jest właśnie w łożyskach (ABEC-9 i ABEC-7) i w wielkości kółek (76mm i 80mm). cenowo to różnica 20zł, ale jesli miałoby się okazać, że oznaczenie łożyska w tym wypadku ma sens, to wolałem zapytać.
a jeśli chodzi o te z plastikową skorupą... sam nie wiem, bo kilka lat temu miałem właśnie takie.rozmiarowo pasowały, ale noga cała mi latała, bo to tak jakbym za płaską stopę miał. za chiny nie sięgała górnej części i podczas jazdy sobie latała w górę i dół. na początku to było wrażenie jakby but miał spaść.potem kwestia przyzwyczajenia, ale jakoś rewelacyjnie się nie jeździło i szybko przekazałem je dalej.no i teraz raczej w takie coś nie chcę się wpakować.sznurowadło zawsze to chyba lepiej ściśnie?

kangoo
Posty: 6
Rejestracja: śr maja 20, 2009 11:48

Re: Jaka różnica?

Post autor: kangoo » czw maja 21, 2009 12:25

Praga pisze:Za 250 zł kupisz na pewno dobre rolki używane lub przecenione z zeszłych sezonów.
jakie przecenione masz na myśli? na zadne fajne nie trafiłem.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jaka różnica?

Post autor: zico » czw maja 21, 2009 1:02

W tanich / mało firmowych rolkach jest naprawdę zawsze coś słabszego, albo nawet wszystko czy najważniejsze części.
Olbrzymim ryzykiem jest proponować komukolwiek sprzęt niższej klasy.

Wyobraź sobie, że polecam coś, co dobrze wygląda, Ty kierujesz się moim poleceniem, a okazuje się, że to padaczka na całego, albo po tygodniu nie masz już kół?
Jak wtedy patrzysz na mnie, forum, społeczność, która tutaj doradzała?

Wierz mi, że lepiej dozbierać, bo różnica w cenie jest nieduża w stosunku do jakości, możliwości i serwisu dobrego sprzętu (choć z tym serwisem niewiele firm w Polsce staje na wysokości zadania - wiem to z doświadczenia. Jak się nie poprawią to już będę lecieć nazwami, bo widzę, że zlewają ważne sprawy.).
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
r102
Czterokółkowiec
Posty: 63
Rejestracja: wt czerwca 12, 2007 10:09

Re: Jaka różnica?

Post autor: r102 » czw maja 21, 2009 9:10

kangoo pisze:
Praga pisze:Za 250 zł kupisz na pewno dobre rolki używane lub przecenione z zeszłych sezonów.
jakie przecenione masz na myśli? na zadne fajne nie trafiłem.

ja np kupiłem swoje Salomony motion5 właśnie za 250 zł...

po 4 sezonach dochodzę do wniosku że się ich nie da wykończyć :alien:
/mam masę ponad 100kg/

oczywiście kółka trzeba zmieniać jak się zrobią zdecydowanie mniejsze / albo poczujesz ochotę do większych/
, smarować raz przed sezonem łożyska...

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: Jaka różnica?

Post autor: jar-as » czw maja 21, 2009 9:32

Salomon mial dobra opinie niestety juz nie produkuja rolek .A ze smarowaniem to wszystko zalezy ile jezdzisz jak i gdzie ,tego nie mozna uogólniać .Kolka ...poczujesz ochote na wieksze ....lub mniejsze ,lub różne ,tu mniejsze tam wieksze rozwiazan jest sporo :lol:

kangoo
Posty: 6
Rejestracja: śr maja 20, 2009 11:48

Re: Jaka różnica?

Post autor: kangoo » pt maja 22, 2009 10:39

a z tych ktore lepsze

http://www.botas.pl/sklep/produkt.php?cid=70&pid=915
http://www.botas.pl/sklep/produkt.php?cid=211&pid=115

bo sprzedawca mówi że w drugich lepsza płoza i but.

Awatar użytkownika
r102
Czterokółkowiec
Posty: 63
Rejestracja: wt czerwca 12, 2007 10:09

Re: Jaka różnica?

Post autor: r102 » pt maja 22, 2009 3:54

wykorzystam poradę z innego forum:
http://www.narolkach.pl/content/view/15/3/


masz ochotę być tym testerem wynalazków, naprawdę :alien:

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jaka różnica?

Post autor: Toudi » pt maja 22, 2009 4:51

Tempish to wcale nie taki chłam, chocia nie powiem, że polecam któreś z nich, bo nie widziałem żadnego z tych modeli.

Sam jeżdżę w Tempish serpentin - trzeci sezon.
Drugich takich bym już nie kupił w tej chwili ale tylko dlatego, że mam dużo większe oczekiwania wobec rolek niż 3 lata temu. Na razie jednak się nie zanosi na zakup, bo nie chcą się zepsuć.

Są wygodne ale to dość indywidualna sprawa i tutaj, ile osób tyle opinii.
Pozdrawiam
Piotr

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”