krótka szyna a fitness

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

pikuś
Posty: 10
Rejestracja: pn września 28, 2009 5:21
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Olsztyn

krótka szyna a fitness

Post autor: pikuś » pn września 28, 2009 5:43

Witam wszystkich

Zastanawiam się jak krótka szyna np: 243 zachowuje się przy prędkościach rzędu 15-30km/h, czyli typowo fitnesowych.
Nurtuje mnie to okrutnie, bo na tak krótkiej nigdy nie jeździłem.
Interesują mnie oczywiście jak najbardziej subiektywne :D opinie.

z góry dzięki za podzielenie się doświadczeniem.
pozdrawiam Piotrek
pozdrawiam
Piotrek

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: krótka szyna a fitness

Post autor: zico » pn września 28, 2009 7:09

Hej,

na takiej szynie (Twister) jechałem na kółkach 76mm: 39km/h, wszystko stabilnie, ale trzeba wziąć na poprawkę, że LUBIĘ szybko pojeździć dosyć często :D
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: krótka szyna a fitness

Post autor: Toudi » pn września 28, 2009 8:58

Ja czasami tylko jeżdżę na szynie 250 mm (a zwykle dłuższej) i rzeczywiście można się rozpędzić ale utrzymanie prędkości wymaga częstego pedałowania i zwrotność rolek daje o sobie znać. Ale nie jest to jakimś kłopotem.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
Pedro
Prześcigant 4x110mm
Posty: 446
Rejestracja: wt czerwca 23, 2009 7:54
Jeżdżę od: 01 kwie 2009
Lokalizacja: Lublin

Re: krótka szyna a fitness

Post autor: Pedro » pn września 28, 2009 9:32

oto jak najbardziej subiektywna ocena Pedra - szyna zachowuje się zacnie :) (również Twister) na tyle dzielnie, że kilkukrotnie ze mną na wierzchu pokonała odległości maratonowe (w tym Sierpniowy), ze średnią lekko powyżej 20km/h (czyli, że czasami bywało i więcej) tak żeby pojeździć, to da się pojeździć, przy czym - jeżeli to będzie przesiadka z szyny dłuższej, to faktycznie - na początku odczujesz zwiększoną zwrotność

Awatar użytkownika
koziar2
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 567
Rejestracja: ndz maja 21, 2006 12:20
Moje rolki: Rollerblade Twister III
Jeżdżę od: 01 maja 2006
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: krótka szyna a fitness

Post autor: koziar2 » pn września 28, 2009 9:37

Najwyzsza zmierzona predkosc w Twisterach na plozie 243, kolka 76+80+80+76 - ok 36km/h - bywalo pewnie pare km wiecej z jakiejs gorki. Jechalo sie bardzo dobrze :)
W przypadku jazdy z predkoscia ok 20km/h wszystko powinno byc ok. Kwestia przyzwyczajenia do wiekszej zwrotnosci :p

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: krótka szyna a fitness

Post autor: jar-as » pn września 28, 2009 11:59

Szyna 243 np Seba zachowuje sie znakomicie ale to b.dobra szyna i mysle ze nie o szyny powinienes sie martwic no chyba ze jakosc materialow uzytych pozostawia wiele do zyczenia .Wibracje jakie sie pojawily np w downhillu w Gdansku przy predkosci ok 70 km-h to rowniez kwestia lozysk i jakosci kol oraz stanu kol ktore raz ze w banana to jeszcze na rozne skosne sposoby pozdzierane wiec nie ma sie czemu dziwic .Biorac jeszcze pod uwage speed slalom i sredni wynik 6-7s na 28 m ( sredni w skali swiatowej :wink: )oraz potrzebna przy tym zwrotnosc i reakcje to trudno o lepsza szyne .Ostatnio robie sobie male przesiadki z 243mm i banana na 12,8 cala z 90' tak dla urozmaicenia menu .... przedziwne uczucie .

pikuś
Posty: 10
Rejestracja: pn września 28, 2009 5:21
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Olsztyn

Re: krótka szyna a fitness

Post autor: pikuś » wt września 29, 2009 8:41

Bardzo wszystkim dziękuję.:D Nawet nie wiecie jak mi pomogliście.
Może wyjaśnię skąd takie pytanie. Planuję w przyszłym roku zakup nowych rolek.
i gdybym nowe rolki miał kupować oczami :shock: (tak z katalogu), to brałbym X7 te antracytowo/czerwone.Są piękne.
Rozum z kolei podpowiada „bierz Crossfire XR przecież tylko nabijasz kilometry".
A serce? cóż, serce by chciało Twisterka.

A bardziej poważnie
jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Kupienie dwóch par rolek to już nie jest pikuś. Doskonale zdaję sobie sprawę ze specjalizacji i przeznaczenia rolek. dobry sprzęt raczej wybrać będę mógł tylko raz :( Jeżdżę typowy kondycyjny fitness ale lubię równie szybkość co zwrotność. I ta zwrotnośc pociąga mnie jak ciemna strona mocy. I to coraz bardziej.
dzięki Wam być może pójdę za głosem serca. :D
Jeszcze raz dzięki. Zupełnie nie znam się na forach internetowych ale myślę, że temat może być otwarty. Może sam w przyszłym roku podzielę się wrażeniami. Kto wie. hej
pozdrawiam
Piotrek

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: krótka szyna a fitness

Post autor: zico » wt września 29, 2009 9:02

A jaki masz rozmiar stopy? Powiedz, a rozjaśnię Tobie wybór :)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

pikuś
Posty: 10
Rejestracja: pn września 28, 2009 5:21
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Olsztyn

Re: krótka szyna a fitness

Post autor: pikuś » śr września 30, 2009 8:22

ok.na wszelki wypadek podam nawet więcej :D oto ja: rolkowo stopa 273mm, standardowo noszę rozmiar 43, 184cm wzrostu. Ważę 69kg czyli jakieś pół Pudzianowskiego. :wink:
pozdrawiam
Piotrek

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: krótka szyna a fitness

Post autor: zico » śr września 30, 2009 8:28

pikuś pisze:ok.na wszelki wypadek podam nawet więcej :D oto ja: rolkowo stopa 273mm, standardowo noszę rozmiar 43, 184cm wzrostu. Ważę 69kg czyli jakieś pół Pudzianowskiego. :wink:
No to rozwiane "wątpliwości". Chodzi o to, że w większych rozmiar Fusion X5, który jest tańszy od Fusion X7 posiada szynę 273mm czyli tą dłuższą. Więc taniej można kupić sprzęt, który praktycznie niczym się nie różni od Fusion X7. Następnie w przyszłym roku będą dostępne krótkie i długie szyny Rollerblade: UFS`y i V-type w miarę przystępnych cenach.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

pikuś
Posty: 10
Rejestracja: pn września 28, 2009 5:21
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Olsztyn

Re: krótka szyna a fitness

Post autor: pikuś » pt października 02, 2009 8:18

Dzięki, zrozumiałem.
Mam jeszcze kilka miesięcy na podjęcie ostatecznej decyzji, zanim dojdą nowe dostawy rolek. Póki co, pośmigam jeszcze na starych.Na razie Wam i sobie życzę suchego asfaltu.hej
pozdrawiam
Piotrek

pikuś
Posty: 10
Rejestracja: pn września 28, 2009 5:21
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Olsztyn

Re: krótka szyna a fitness

Post autor: pikuś » ndz lipca 04, 2010 8:30

Witam ponownie!
Ostatecznie poszedłem za głosem serca :D i kupiłem Twister243. Już na nich trochę jeżdżę, więc postanowiłem napisać kilka zdań.
Dotychczas jeździłem tylko na szynach 273/80 i 285/90 i różnica w zwrotności dla mnie jest kolosalna! Natomiast zupełnie nie odczułem jakiejś „niestabilności” przód-tył, czego właśnie trochę wcześniej się obawiałem. Można pewnie i szybko śmigać choć rzeczywiście trzeba się namachać nogami :wink: . nie są tak szybkie jak fitnessy, ale to oczywiste. Muszę jeszcze dodać, że gdybym uczył się na nich jeździć pewnie bym teraz śmigał trochę inaczej.Tak myślę, bo trochę odkrywam teraz jazdę na nowo. w końcu nie samą kondycją sie żyje :wink:
A! jeżdząc w Twisterach pierwszy raz poczułem, co to znaczy wentylacja w rolce. W chłodniejsze dni przy prędkości odczuwam wręcz przewiew. Super!!!
Ale mam też z nimi problem i to bardzo dokuczliwy. Obciera mnie język nad kostką w prawym bucie. Różnie kombinowałem z zapinaniem i nic. Pomaga mi jedynie naklejanie grubego plastra na nogę. Może macie jakiś pomysł bo słyszałem że tak się czasem zdarza.
pozdrawiam :D
pozdrawiam
Piotrek

bodzio3333

Re: krótka szyna a fitness

Post autor: bodzio3333 » wt lipca 06, 2010 5:37

pikuś pisze: Ale mam też z nimi problem i to bardzo dokuczliwy. Obciera mnie język nad kostką w prawym bucie. Różnie kombinowałem z zapinaniem i nic. Pomaga mi jedynie naklejanie grubego plastra na nogę. Może macie jakiś pomysł bo słyszałem że tak się czasem zdarza.
pozdrawiam :D
Mam dokładnie to samo, a raczej miałem ;)
Trochę się nakombinowałem i najlepszym rozwiązaniem jest naklejenie na to miejsce porządnej taśmy klejącej - 2 warstwy w zupełności wystarczą.
Taśma trzyma się super, nawet kilkadziesiąt godzin jazdy slalom/rekr.
Polecam :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”