kilka porad dot. techniki jazdy

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

jonek
Posty: 1
Rejestracja: pt kwietnia 14, 2006 12:31
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Włocławek
Kontakt:

kilka porad dot. techniki jazdy

Post autor: jonek » pt kwietnia 14, 2006 1:58

Witam wszystkich!

Od pewnego czasu (nieregularnie) zakladam rolki i troche sobie jezdze, Na wstepie chcialem jednak prosic o kilka porad, albo kontakt z kims kto ma troche wiecej doswiadczenia. Moze sa jakies ciekawe strony z kursami, cwiczeniami itd. (jeśli są tu na stronie to przepraszam za niedopatrzenie)

Moze krotko o sobie, troche glupio mi, bo moze troche nie pasuje do tego forum, ze wzgledu na wiek - dawno przekroczone 30 lat. Ale podobno na nauke nigdy nie jest za pozno.
Wzrost 187, waga okolo 80 - to do zobrazowania osoby do rolek. Mieszkam we Włocławku (fuj).

Jesli chodzi o umiejętności to napewno równowage juz potrafie utrzymać, to zostało mi chyba z dzieciństwa, gdy pare razy jezdzilem na łyżwach.
A na poważnie, posiadam dosyc wiekowe już rolki firmy Bauer Fx 3, umię jeździć na nich do przodu :-) skrecac tez, ostatnio przejechalem na nich przez cale miasto i spowrotem czyli jakies 15 km (czyli chyba podstawy jakiejs kondycji mam).
Chcialbym nieco rozwinac swoje umiejetnosci, najbardziej mi brakuje sposobu na w miare skuteczne hamowanie!! Bardzo wazne dla mnie bo juz kilka razy ratowalem sie kontrolowanym upadkiem zeby nie zderzyc sie z kims/czyms.

Druga sprawa, swiadomie ograniczam ilość jazdy, bo wydaje mi sie ze cos robie niepoprawnie, a nie chcialbym wpasc w jakies zle nawyki, ktore potem utrudnia mi rozwoj - wiec gdzie mozna doczytac sie na temat pozycji w czasie jazdy, ulozenia nóg, srodka ciezkosci, przygotowania na rozne nieoczekiwane sytuacje ?

Trzecia sprawa to jazda tylem, widzialem to na filmach i gdzies w innych miastach ze niektorzy jakos wykonujac ruchy nogami zaczynaja jechac do tylu .. moje proby konczyly sie glownie utratą rownowagi.

Czwarta sprawa - bardziej techniczna (albo na pokaz), jak napisalem, posiadam rolki Bauer Fx 3, osobiscie nie znam sie na markach i nie wiem jak sie te rolki plasuja w rankingach jakosci ale przeokropnie irytuje mnie odglos rolek (kolek) w czasie jazdy, mimo ze kola sa na lozyskach to odglos przypomina dzwiek wydawany przez jakies plastikowe kola w zabawkowym samochodzie, tak jakby kola w rolkach byly z plastiku a nie gumy. Bardzo mi sie podobaja takie niskie, lekko przytlumione odglosy z rolek - ale czym to jest spowodowane? Pewnie powinienem wymienic kolka, tylko jakie to powinny byc?

Piąta sprawa - moze powinienem kupic nowe rolki? Poprosze o porady, jakie rolki daja dobry komfort jazdy oraz co myslicie na temat rolek z 3 ale duzymi (ponad 10cm srednicy) kolami? pytam z ciekawosci, bo i tak nie widzialem takich z rozmiarem mojej stopy (46)

Osobiscie, chetnie moge sie gdzies przejechac do innego miasta, zeby z kims przedyskutowac i pocwiczyc, w koncu zabieralem juz rolki ze sobą do Holandii i tam tez jezdzilem, fajnie sie jezdzi po marketach, zwlaszcza ze nikt nie zwraca uwagi :-)

podsumowujac oto problemy jakie chcialbym rozwiazac:

1 - hamowanie + lepsza rownowaga
2 - zasady jazdy, technika jazdy
3 - jazda do tylu, rownowaga w tym manewrze
4 - rolki, odglosy kolek, wymiana kolek
5 - jakie rolki kupic i jak sie jezdzi na rolkach z wiekszymi kolami
6 - kontakt, spotkanie itp

Pozdrawiam, sorki jezeli cos napisalem niejasno,

Jonek

PS.
uzupełnienie: z rok temu odkrecilem hamulec od rolki, bo wszelkie proby zastosowania go konczyly sie na glebie, a hamowanie przedstawione na filme w jednym z ostatnich postów w temacie HAMOWANIE to chyba dla mocnych profesjonalistow :-) W moim przypadku gleba murowana, zwlaszcza ze na chodnikach rozne drobiazgi sie walaja, piasek, kamyki itd
chwilowy brak podpisu

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: zico » sob kwietnia 15, 2006 10:20

Jeździłem na tym modelu rolek, z tym, że miałem ciut inne kółka i łożyska. Całkiem niezłe na początek, nie powiem ;) Jakbyś zrobił zdjęcie albo podał model kółek i łożysk.

Jeśli chcesz zmienić, to od razu przy Twoich "gabarytach" polecam kółka minimum 84A twardość. Będzie trudno znaleźć takie rolki, ponieważ firmy wrzucają max 82A przy rolkach rekreacyjnych i fitness. Ale warto poszukać lub od razu dokupić dodatkowe kółka, a te bardziej miękkie dojechać.

Hamowanie - temat rzeka. Jest kilka technik, ale każda wymaga czasu. Temat już był - poszukaj na stronie.

W jeździe na rolkach przede wszystkim jest KONTROLA prędkości, a nie hamowanie na szybko jak np.: jadąc rowerem. Tam są hamulce, a tu nawet tradycyjny hamulec nie pomoże. Oczywiście są rolki z patentem hamulcowym ABT - active brake technology, działa wyśmienicie, nie traci się równowagi. Najlepszy patent na rynku, na bardzo małym odcinku można wyhamować. Jest jedna wada. Szybko się ściera guma od hamulca ;)

Najprostszymi sposobami wytracania prędkości jest hamowanie typu T. Żeby do tego podejść musisz sobie odpowiedzieć na pytanie: którą nogą się odpycham jak jadę na... deskorolce ;) Pytanie magiczne, ale wiele Tobie odpowie. Jeśli prawą się odpychasz, a lewą masz na desce, to wtedy prawą będziesz hamował, a lewa będzie z przodu Ciebie prowadzić. Jadąc lewą nogę uginasz w kolanie tak, że czujesz na kości piszczelowej język buta wewnętrznego rolki, a prawą z tyłu lekko dokładasz prostopadle w kształt litery T i szurasz kółkami. Jest dużo ćwiczeń, które pomogą Tobie w doskonaleniu tej techniki. Jak najdłuższa jazda na nodze prowadzącej, czyli w tym wypadku na lewej nodze. Czyli jedziesz na lewej, co jakiś czas starasz się podnosić prawą nogę i trzymasz jak nadłużej w powietrzu. Kolejne ćwiczenie - jadąc wyprzedzasz rolkę prawą, coś jak nożyce, jedna rolka jedzie za drugą, raz lewa przed prawą, raz prawa przed lewą. No i wszelkie skręty z tymi ćwiczeniami, przechodzenie z krawędzi na krawędź na jednej nodze, wężykiem - ale to powoli, bo to wyższa szkoła jazdy, bardzo pomocna przy prawidłowym odpychaniu się.

Wszystkie ćwiczenia staraj się robić na ugiętych w kolanach nogach, tak żebyś czuł języki na piszczelach.

Poszukaj na stronie - wszystko to było omawiane. Więcej masz na:

http://www.zico-skating.com/rolki.htm
http://www.zico-skating.com/kolek.htm
http://www.zico-skating.com/lozysk.htm

PS co do wieku - 30 na karku ;)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”