Wkładki do rolek

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Grimgreg89
Posty: 6
Rejestracja: wt kwietnia 27, 2010 12:10
Moje rolki: Rollerblade Spark 84 LX

Wkładki do rolek

Post autor: Grimgreg89 » pn maja 30, 2011 9:27

Witam wszystkich czytających tego posta.

Na wstępie pragnę opisać mój problem. Jazda na rolkach jest dla mnie bardzo niekomfortowa. Bolą mnie stopy, ale tylko gdy jeżdżę po chodniku lub innych wyboistych powierzchniach, a nie da się poruszać po Gdańsku bez przejeżdżania przez chodniki i tym podobne. Z drugiej strony, w trakcie jazdy po płaskiej powierzchni wszystko gra.

Myślę, że problem leży w drganiach powodowanych jazdą po wybojach, więc może wkładki amortyzacyjne ( np. żelowe ) byłyby w stanie pomóc. Czy ktoś ma podobny problem? Jeżeli tak, to czy próbowaliście używania jakichkolwiek wkładek do rolek? A może konieczna jest wymiana kółek na miększe ( oby nie :/ )? Z góry zaznaczam, że płaskostopia nie mam, może jedynie trochę zbyt wysokie podbicie stopy jeżeli wiecie o czym mówię.

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Wkładki do rolek

Post autor: Herb » pn maja 30, 2011 10:27

Z własnego doświadczenia wiem że wkładki i miękkie koła to półśrodki. Do jazdy miejskiej amortyzacja musi być dobra, nie ma bata. Supersztywne Metro mimo dobrego dopasowania, cudów poczynionych z wkładkami etc. i tak dawały mi się we znaki, nawet na stockowych, słabych i miękkich kołach, po przesiadce na Hyper Concrete było tylko gorzej. Zmieniłem rolki na Fusion 84 i różnica jest GIGANTYCZNA. Więc proponuję zmianę rolek na takie z dobrą amortyzacją, NRK BX, NRK, Fusion, FR1, jeżeli problem jest poważny.
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

Grimgreg89
Posty: 6
Rejestracja: wt kwietnia 27, 2010 12:10
Moje rolki: Rollerblade Spark 84 LX

Re: Wkładki do rolek

Post autor: Grimgreg89 » wt maja 31, 2011 12:14

Herb pisze:Z własnego doświadczenia wiem że wkładki i miękkie koła to półśrodki.
Masz na myśli wkładki ortopedyczne, czy amortyzacyjne?

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wkładki do rolek

Post autor: Toudi » wt maja 31, 2011 12:25

Być może żelowe wkładki to półśrodek ale przy spełnieniu pewnych warunków raczej nie zaszkodzą.
Otóż pod wkładką czy butem wewnętrznym zwykle jest jakaś guma, elastomer czy jak to się tam nazywa, które ma tłumić drgania.
Jeśli coś podobnego włożysz do buta, to może pomóc. Może też zaszkodzić, jeśli będzie zbyt miękkie - wiem, bo przerabiałem.
Jeśli wkładka jest miękka to podczas odpychania noga się w nią (fakt, że odrobinę ale jednak) zagłębia a po odepchnięciu wkładka odreagowuje. Ten wielokrotny ruch powoduje, że stopa rusza się w bucie, co może doprowadzić do obtarć.

Dlatego, uważam, że wkładka powinna być relatywnie twarda.

Może spróbuj przyciąć sobie pod piętę klin z gęstej pianki gumowej?
Może żelowe wkładki też dadzą radę?
Pozdrawiam
Piotr

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”