jazda tyłem

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

dpilecki
Posty: 25
Rejestracja: pt maja 12, 2006 10:30
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Wrocław

jazda tyłem

Post autor: dpilecki » wt maja 16, 2006 3:06

czy ktoś może mi coś powiedzieć na temat jazdy tyłem na rolkach?
czy da się jeździć tyłem równie swobodnie jak na łyżwach?
czy może jest jakiś haczyk... :)
Daniel

Awatar użytkownika
Artus
Czterokółkowiec
Posty: 51
Rejestracja: czw maja 11, 2006 2:41
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: DUBLIN

Post autor: Artus » śr maja 17, 2006 4:07

Tez chcialem sie podlaczyc do poprzednika, czyli jak przejsc z jazdy przodem do jazdy tylem.
Na roznych filmach ladnie to wyglada i chcialbym kiedys sie tego nauczyc.

Moze ktos podpowie jak to jest u niego...
Be sure, you are happy...
Rollerblade GEO 1.3

blainne
Posty: 9
Rejestracja: sob maja 13, 2006 4:21
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Tyrawa Wołoska

Post autor: blainne » śr maja 17, 2006 5:44

Jesli o mnie chodzi to jazda tylem jest bardzo podobna jak na lyzwach. Najpierw nauczylem sie obracac jadac przodem: najpierw obracam jedna noge o 180 stopni a potem dostawiam druga. Na poczatku to trudne, trzeba dobrze trzymac rownowage, i przede wszystkim cwiczyc na malej predkosci.
Najczesciej jest tak, ze pierwsze proby nie udaja sie, bo nie udaje sie obrocic nogi az o 180 stopni, tylko o mniejszy kat - i rolka zamiast jechac, trze o asfalt.
Mozna tez probowac zrobic taki obrot szybciej, tj. pierwsza noge obrocic szybko na piecie, i zanim skonczy sie obrot juz zaczac obraca druga, rowniez na piecie. Najpierw najlepiej sprobowac wykonac to stojac na rolkach, potem mozna w trakcie jazdy.

Co do dalszego poruszania sie, to ja robie cos w stylu polbeczki, tzn. jedna noga jedzie prosto, natomiast druga robi duzy luk - na niej opieram ciezar ciala (odpycham sie). Oczywiscie nogi poruszaja sie na zmiane. Przy tej technice trzeba sie minimalnie wychylic do przodu - tzn. w strone wlasnych palcow u nog (nie w strone kierunku jazdy). Wyglada to w duzym uproszczeniu tak:

( |
| )
( |
| )

(mam nadzieje ze schemat jest zrozumialy :))

Tej techniki uzywam rowniez, kiedy chce ruszyc z miejsca do tylu, ale najlepiej najpierw pocwiczyc obrot z jazdy przodem, i zlapac ta jazde lukami. Po dluzszym czasie ta technika wykonuje sie w ten sposob ze robi sie luk obiema nogami i wtedy wyglada to jakos tak:

((
))
((
))

Mozna tez jezdzic tylem za pomoca przekladanki - np. jedno przelozenie na lewa i jedna na prawa, ale nie mam odwagi zeby sprobowac to opisac.

Nie twierdze ze to prawidlowy sposob nauki, ale ja tak jezdze i nie narzekam. Zreszta najpierw nauczylem sie na lyzwach...

dpilecki
Posty: 25
Rejestracja: pt maja 12, 2006 10:30
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: dpilecki » śr maja 17, 2006 10:39

ja też jeździłem na łyżwach...no i dzisiaj odważyłem sie pojeździć więcej tyłem; przejechałem ok 4km tyłem i w sumie jeździ się tak samo fajnie jak przodem; następnym razem spróbuję to mieszać z przekładanką..raz w jedna raz w drugą....takim rozciągniętym zygzakiem....
trzeba trochę uważać ze zmianą kierunku...to jednak nie łyżwy...najprościej chyba jest wykonać podskok z półobrotem 180 st.
mam nadzieję że niebawem będe mógł to robic przy pełnej prędkosci - no risk no fun!
Daniel

Pitek
Posty: 2
Rejestracja: pt listopada 04, 2005 1:39
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Mysłowice

jazda tyłem

Post autor: Pitek » czw maja 18, 2006 9:22

Czesc,
Jak dla mnie technika Blainne "pierwsza noge obrocic szybko na piecie, i zanim skonczy sie obrot juz zaczac obraca druga, rowniez na piecie" kiedy przenosimy cieżar ciala na tylne kółka tracimy szybko równowagę.

Najlepiej obrócić się zaraz w trakcie wykonywania "obrotu" czyli obie nogi obracamy piętami do siebie, w momencie gdy ustawimy sie już tylem przerywamy obrót i jedziemy do tyłu

Drugi i najlepszy moim zdaniem sposób to jadąc do przodu przenieść ciężar ciała na przednie kółka i wspiąć się na nich równocześnie wykonując półobrót wymuszany z "biodra", po zakończeniu warto pamiętać by jedna z nóg wyciągła się do tyłu w celu poprawienia równowagi.

Warto też pamiętać o tym co zaznaczyl Blainne , że do tyłu jeździmy pochyleni do przodu, z ugiętymi nogami, pomocne jest to szczególnie przy najechaniu na jakąś nierówność

Miłej zabawy
Pozrawiam Pitek

dpilecki
Posty: 25
Rejestracja: pt maja 12, 2006 10:30
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: dpilecki » pt maja 19, 2006 10:07

jednym słowem trzeba pokombinować...
ja zawsze jak coś wymyślę to staram się robić to symetrycznie..tzn. w obie strony - przeważnie w jedna stronę wychodzi gorzej i trzeba troche popracować aby to wyrównać
Daniel

Nifrenithil
Posty: 1
Rejestracja: wt maja 30, 2006 5:32

Post autor: Nifrenithil » wt maja 30, 2006 8:34

dpilecki pisze:następnym razem spróbuję to mieszać z przekładanką..raz w jedna raz w drugą...
Jeżdżę sobie ostatnio na rolkach ale chciałabym się nauczyć czegoś ciekawego, i na początek nieryzykownego :) Na początek spróbuję tyłem i (już wiem jak) ale nie wiem jak się robi przekładankę. Czy ktoś mógłby dokłanie opisać kroki i ruchy? Próbowałam jakoś uchwycić schmat ale niebardzo mi to wyszło :? Czytałam już na forum czyjąś wypowiedż jak wykonywać przekładnkę, że tak jak prz schodzeniu po schodach, ale nie potrafię sobie tego wyobrazić a chciałabym jutro zacząć :( Najlepszy chyba byłby jakiś filmik... Proszę o pomoc :( I wogóle co jescze ciekawego mogłabym zrobić :) ?

Awatar użytkownika
Artus
Czterokółkowiec
Posty: 51
Rejestracja: czw maja 11, 2006 2:41
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: DUBLIN

Post autor: Artus » śr maja 31, 2006 9:24

http://www.skateinstructor.com/advancedskills.asp

To chyba bedzie pierwszy film od gory na stronie podanej powyzej.
Polecam przejzec post "Nauka jazdy - LINKS" sporo tam filmikow dla poczatkujacych.

Pozdrawiam
Be sure, you are happy...
Rollerblade GEO 1.3

funfig
Posty: 27
Rejestracja: wt kwietnia 11, 2006 10:21
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: funfig » czw czerwca 01, 2006 4:29

Tak opanowanie jazdy tyłem jest konnieczne jeśli chcemy opanowac jakies inne" ryzykowne" figury np:trójki i skoki połączone z rotacją.
Jest to abc łyżwiarstwa a przepraszam rolkarstwa figurowego,hokeja i agresiwu.Zupełnie nieprzydatne w speedzie.

Awatar użytkownika
wełek
Prześcigant 4x110mm
Posty: 435
Rejestracja: ndz lipca 25, 2004 7:16
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Tomaszów lubelski
Kontakt:

Post autor: wełek » czw czerwca 01, 2006 7:08

funfig wg. mnie nie masz do końca racji że taka zabawa jak jazda tyłem i inne tzw. sztuczki nie są potrzebne w "speedzie". Jeśli będziesz umiał co nieco to bedziesz się pewnie czuł na rolkach i to ci pomoże bo podczas biegu są różne sytuacje które wybijają rolarza z równowagi i to czasem mocno. Takie umiejętności pomogą szybciej ci złapać równowage i czasem mozesz sie uchronić przed upadkioem. Ja osobiście lubie pojeździć sobie tyłem i obracać się na większej szybkości(ale bez przesady nie tak jak zrobił to Jasiek w tamtym roku w Warszawie) w ramach zabawy najlepiej na sali(upadki mniej bolą). Ja to tak widze, ale może sie myle.

funfig
Posty: 27
Rejestracja: wt kwietnia 11, 2006 10:21
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: funfig » pt czerwca 02, 2006 10:42

Masz rację -umiejetności nigdy nie jest za wiele.Ja miałem na mysli to,ze jazda tyłem nie jest środkiem ani tym bardziej celem w speedzie

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”