Problem z nowymi łożyskami

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Auguro
Posty: 24
Rejestracja: pn marca 19, 2012 11:14
Moje rolki: FILA Wave Alu Man 84mm
Jeżdżę od: 19 mar 2012

Problem z nowymi łożyskami

Post autor: Auguro » ndz kwietnia 15, 2012 4:25

Mam problem z nowymi łożyskami. Coś mi ostatnio zaczęło rzęzić, skrzypieć. Powykręcałem kółka i poczyściłem je, zmartwiło mnie jednak że obydwa przednie kółka mają dziwne zniekształcenia (jak na fotce).

Łożyska mają przebieg 130 km (2 tygodnie) (ogólnie nowe rolki więc nie wiem jak wygladały łożyska jak je kupowałem. Nie zaliczyłem zadnego ekstremalnego upadku. Po rozpędzeniu wszystkich kółek obydwa przednie zatrzymują się jako pierwsze (kręca sią 2 razy krócej od pozostałych.) Czy mam rozumieć że łożyska są do wymiany?

I drugie pytanie gdzie dostanę klucz do wyciągnięcia łożysk z kółek. Mam zamiar dużo jeździć więc często będą do smarowania i czyszczenia (niestety tor stegny to jeden wielki drobny pył który strasznie wchodzi w łożyska.

I jeszcze jedno, jak poznac na allegro że łożyska ABEC7 608ZZ to rzeczywiście to a nie podróby, znalazlem jakieś Antares

I ciekawostka - obydwa tylne kółka miały strasznie dużo włosów... Jeżdzę tylko po Torze Stegny - a włosy tylko na ostatnich kółkach. Obrazek:)

julek1967
Prześcigant 4x100mm
Posty: 320
Rejestracja: wt maja 27, 2008 4:17
Moje rolki: bont z 4x110
Jeżdżę od: 02 cze 2005

Re: Problem z nowymi łożyskami

Post autor: julek1967 » ndz kwietnia 15, 2012 6:59

1 .zamień kółka miejscami dwa pierwsze z dwoma tylnimi-i zobacz teraz jak się kręcą,
2.łożyska mają uszkodzenia mechaniczne i to nie przez twoją jazde-takie kupiłeś,
3.do wyciągnięcia łożyska wystarczy śrubokręt płaski lub krzyżak-włuż go w otwór łozyska i podważ śmiało -zobaczysz jakie to proste,
4.te zniekształcenia mam nadzieje ,że są tylko na zewnątrz i to nie przez nie tak wszysttko piszczy i nie kręci się-patrz 1.
5.na allegro 90% łożysk to "zwyklaki" ale do jazdy rekreacyjnej nadają się znakomicie.Nadają się równiez do skoków i slalomu.Ty bardziej jeżdzisz niż skaczesz więc do jazdy treningowej i codziennej są najlepsze bo nie pustoszą kieszeni.Jeśli chcesz miec jednak łożyska powiedzmy to od Swięta lub tzw startowe to przeglądnij sklepy internetowe np http://www.Zicoracing.com
6.ja jezdze codziennie na 608 rs kupione w sklepie z łożyskami za 1,5/sztuke i jestem bardzo zadowolony .symbol rs dotyczy osłonek /na których jest napis abek/.ty masz blaszane a ja tworzywowe o większej ochronie przed kurzem i wodą,
7. kółka tylnie zawsze będą się bardzej brudzic a te włosy to przypadek.ja każdorazowo po jezdzie psikam łożyska wd40 ,tak jak one są -w szynach-przy kręcących się kółkach.Można zaobserwowac,że po psiknięciu zaczynają się szybciej kręcic.co kilka tygodni wyciągam kółka i razem z łożyskami myje je w ropie pędzelkiem,a łóżysk w środku nie czyszcze tylko kupuje nowe 16x1,5.równa sie 24. i tyle tanio i wygodnie.pozdro

Sainti
Posty: 22
Rejestracja: pn marca 19, 2012 10:13
Moje rolki: Hardcore Evo + Vision
Jeżdżę od: 23 mar 2012

Re: Problem z nowymi łożyskami

Post autor: Sainti » ndz kwietnia 15, 2012 8:35

Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że zniekształcony element to nie łożysko, ale tulejka na oś 6mm. Z wymianą tego elementu może być trochę ciężej, ponieważ przy wyjmowaniu łożysk trzeba używając tej tulejki wypchnąć łożysko z drugiej strony. Za dużo nieodpowiednio przyłożonej siły i można łatwo zrobić takie coś jak na zdjęciach. Sam zafundowałem sobie podobne ślady przy pierwszej wymianie łożysk, ale na szczęście nie odczuwam negatywnego wpływu na ich pracę.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Problem z nowymi łożyskami

Post autor: zico » ndz kwietnia 15, 2012 8:56

Tuleje masz ewidentnie do wymiany, wygląda na wadę fabryczną.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

bj43
Szybszy niż Chuck Norris na 5x80mm
Posty: 492
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 7:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem z nowymi łożyskami

Post autor: bj43 » wt października 22, 2013 11:34

Auguro pisze:... niestety tor stegny to jeden wielki drobny pył który strasznie wchodzi w łożyska. ...I ciekawostka - obydwa tylne kółka miały strasznie dużo włosów... Jeżdzę tylko po Torze Stegny - a włosy tylko na ostatnich kółkach. ...
Tor łyżwiarsko-wrotkarski Stegny w Warszawie to doskonałe miejsce do trenowania jazdy szybkiej. Tylko pozazdrościć tym, którzy mogą z niego korzystać. Za 4 PLN można jeździć cały dzień na rolkach. Trochę martwi ten pył, bo taki obiekt powinien być przecież regularnie odkurzany lub spłukiwany, a jak widać, tak nie jest.
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”