Nowe rolki - wolno kręcące się kółka

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Malix7
Czterokółkowiec
Posty: 73
Rejestracja: ndz kwietnia 16, 2006 2:54
Moje rolki: Fila NRK
Jeżdżę od: 06 kwie 2012
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowe rolki - wolno kręcące się kółka

Post autor: Malix7 » pt maja 18, 2012 7:17

Jak wyjmiesz łożysko to tulejke powinieneś mieć w środku

joteczek
Posty: 21
Rejestracja: czw maja 17, 2012 1:39
Moje rolki: Fila Primo Evo
Jeżdżę od: 05 maja 2012

Re: Nowe rolki - wolno kręcące się kółka

Post autor: joteczek » pt maja 18, 2012 7:25

Tyle, że mam problem z wyjęciem łożyska :) To w takim razie czym jest ten pierścień, który znajduje się wewnątrz łożyska?

Ten zaznaczony na czerwono?
Obrazek

Myślałem, ze to jest tulejka.

Malix7
Czterokółkowiec
Posty: 73
Rejestracja: ndz kwietnia 16, 2006 2:54
Moje rolki: Fila NRK
Jeżdżę od: 06 kwie 2012
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowe rolki - wolno kręcące się kółka

Post autor: Malix7 » pt maja 18, 2012 7:30

To też jest tulejka bo masz śruby 6mm wyjmij tą tulejke zaznaczoną na czerwono i pomiedzy łożyskami masz jeszcze jedne tulejki chyba że ich brakuje to by wyjaśniało twój problem ale wątpie,to fakt łożyska nie wychodzązbyt łatwo musisz pokombinować ale uważaj żebyś nie uszkodził łożyska. Jak chcesz to rozkrece kółko i zrobie tobie zdjęcie

joteczek
Posty: 21
Rejestracja: czw maja 17, 2012 1:39
Moje rolki: Fila Primo Evo
Jeżdżę od: 05 maja 2012

Re: Nowe rolki - wolno kręcące się kółka

Post autor: joteczek » pt maja 18, 2012 7:37

Powiem tak. W rolkach, które miałem w podstawówce o wiele łatwiej było wyjąć łożyska, bo tam były dwie tulejki (tak jak teraz jedna) i można było normalnie z drugiej strony śrubokrętem je podważyć. Tutaj mam bardzo duży problem z wyjęciem tej dużej tulejki, zapieram się, zapieram śrubokrętem, ale nie chce wyjść, a jedną tylko porysowałem w środku i na tym skończyło się moje wyciąganie łożysk ;-/ Jakaś podpowiedź? Niestety wcześniejsza podpowiedź, żeby włożyć śrubę (ośkę) i z nią klucz i na boki nią poruszać nie przyniosła efektu, no chyba, że ja coś źle robię.

Malix7
Czterokółkowiec
Posty: 73
Rejestracja: ndz kwietnia 16, 2006 2:54
Moje rolki: Fila NRK
Jeżdżę od: 06 kwie 2012
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowe rolki - wolno kręcące się kółka

Post autor: Malix7 » pt maja 18, 2012 7:46

Sorka mała poprawka u ciebie może to wyglądać tak - zdejmij łożysko to bedzie widać jak u ciebie jest Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

ja mam klucz od rolek k2 którym sie dobrze wyjmuje tulejki a wyjmuje je wciskając ten klucz w tulejkę jak pokazałem na jednym zdjęciu
Ostatnio zmieniony pt maja 18, 2012 7:59 przez Malix7, łącznie zmieniany 1 raz.

joteczek
Posty: 21
Rejestracja: czw maja 17, 2012 1:39
Moje rolki: Fila Primo Evo
Jeżdżę od: 05 maja 2012

Re: Nowe rolki - wolno kręcące się kółka

Post autor: joteczek » pt maja 18, 2012 7:49

Dzięki za foty - być może to tak właśnie wygląda.

Pytanie, która część tutaj jest niedopasowana? Jak zdjąć łożyska bez takiego super klucza? :-)

Malix7
Czterokółkowiec
Posty: 73
Rejestracja: ndz kwietnia 16, 2006 2:54
Moje rolki: Fila NRK
Jeżdżę od: 06 kwie 2012
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowe rolki - wolno kręcące się kółka

Post autor: Malix7 » pt maja 18, 2012 7:56

a w moich rolkach wygląda to tak i bardziej miałem na myśłi taką tulejke jak u mnie, może ma niewłaściwy rozmiar czy co Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Nowe rolki - wolno kręcące się kółka

Post autor: zico » pt maja 18, 2012 8:01

Szerokość tulejki, a dokładniej jej części pomiędzy pierścieniami wewnętrznymi łożysk.
Logiczne jak 2 + 2 = 4.

Jak masz za wąskie tulejki i dokręcasz śrubę, to pierścienie wewnętrzne łożysk wędrują do środka kółka nie mając gdzie się oprzeć. To daje opór i to wysoki na łożyskach, przez co się nie kręcą. To jest najbardziej prawdopodobna wersja.

Druga wersja to taka, że huby wewnętrzne kółek nie są idealnie spasowane i w momencie dokręcania śruby również następuję duży opór na łożyskach.

Prościej wyjaśnić się nie da. Jak będziesz mieć zamiar iść do sklepu, to skopiuj to co napisałem. Mam nadzieję, że dacie radę.

EDIT:

nie mieszajcie sobie nawzajem tymi zdjęciami. Jedna tulejka jest na ośki o średnicy 6mm, a druga na ośki o średnicy 8mm. Po prostu inne rozwiązania śrub mocujących.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Malix7
Czterokółkowiec
Posty: 73
Rejestracja: ndz kwietnia 16, 2006 2:54
Moje rolki: Fila NRK
Jeżdżę od: 06 kwie 2012
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowe rolki - wolno kręcące się kółka

Post autor: Malix7 » pt maja 18, 2012 8:14

Wiem ale chciałem jemu zobrazować jak to wygląda i jakie śa rozwiązania.
Tak jak napisał zico może masz za wąską tulejke i przy dokręcaniu (pierscień tulejka łozyska) jest za bardzo dociskana do środka.
Zaznaczyłem tobie na zdjeciu co może byż za wąskie Obrazek

A swoją drogą to przypominam sobie że jak mierzyłem w sklepie jakieś rolki fila chyba nrk to też niektóre kólka sie kręciły jak na twoim filmiku, więc może ta firma nie przykłada do tego jakiejś dużej precyzji.

pavelk
Posty: 4
Rejestracja: pt sierpnia 24, 2012 11:11
Jeżdżę od: 02 cze 2010
Lokalizacja: Katowice

Re: Nowe rolki - wolno kręcące się kółka

Post autor: pavelk » pt sierpnia 24, 2012 11:18

Myślę że problem jest z rolkami Fila...
Moja dziewczyna też ma File (nie pamietam teraz modelu) ale sytuacja jest ta sama - woli jeździć na starych 10 letnich rolkach niż na tych bo słabo się toczą - rzeczywiście jak jedziemy razem to przy teście "kto dalej zajedzie" na nowych rolkach zatrzymuje sie bardzo szybko...
Probowałem już smarować łożyska, luzować śruby i nic - chyba po prostu łożyska są felerne i pozostaje je wymienić.. Chyba że płoza jest zbyt ściśnięta i to ona hamuje kółka?

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Nowe rolki - wolno kręcące się kółka

Post autor: Doody » pt sierpnia 24, 2012 2:36

Moim zdaniem przy toczeniu kół na poziomie jazdy fitness/freeride w grę wchodzą głównie dwa składniki jakość kół (dokładniej zachowanie szerokości wewnętrznego pierścienia oraz wycentrowanie obsad łożysk) i szerokość tulejek. Tulejka powinna mieć szerokość dokładnie taką jak pierścień wewnętrzny w kole, niestety pierścienie wewnętrzne w większości kół są odlewane z plastiku co nie sprzyja dokładności tego wymiaru, a co za tym idzie żeby uzyskać dobre toczenie trzeba do każdego koła dobrać odpowiednią tuleję. Jeśli natomiast koło jest do d..y i ma nie osiowo położone otwory na łożyska, to już nic nie pomoże (tu decydują dziesiąte części milimetra). Między innymi dlatego koła AM-WING mają tak dobre toczenie: wewnętrzny poliamidowy pierścień dużo lepiej zachowuje wymiar niż plastik.
Nie będę się już rozwodził co się dzieje jeśli tulejki są za małe, co jeśli za duże, a co jeśli obsada łożysk jest niecentralna - większość z tego jest wyjaśnione w filmie który kiedyś wkleił Zico viewtopic.php?f=34&t=6421
Ostatnio zmieniony wt września 04, 2012 5:12 przez Doody, łącznie zmieniany 1 raz.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

pavelk
Posty: 4
Rejestracja: pt sierpnia 24, 2012 11:11
Jeżdżę od: 02 cze 2010
Lokalizacja: Katowice

Re: Nowe rolki - wolno kręcące się kółka

Post autor: pavelk » pn sierpnia 27, 2012 12:04

przy okazji - rolki to fila thatis pro z kółkami 80mm 82A i łożyska chyba ABEC5 lub 7 (nie wymieniane takie jak byly wsadzone tylko teraz nie pamietam) - miał ktoś z tymi rolkami taki problem? opinie raczej są pochlebne...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”