Nowe rolki - wolno kręcące się kółka

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

joteczek
Posty: 21
Rejestracja: czw maja 17, 2012 1:39
Moje rolki: Fila Primo Evo
Jeżdżę od: 05 maja 2012

Nowe rolki - wolno kręcące się kółka

Post autor: joteczek » czw maja 17, 2012 1:49

Witajcie. Zarejestrowałem się na forum, żeby zapytać się o coś :)

Jestem 27 letnim facetem. Swego czasu, w podstawówce i liceum, a więc dawno temu jeździłem na rolkach (nie pamiętam firmy, ale kółka miałem zielone labeda dość miękkie i łożyska ABEC5). Zachciało mi się ponownie jeździć na rolkach. Poszedłem do sklepu, najlepiej czułem się w rolkach Fila Primo Evo, takich: http://www.supair.pl/product/Rolki-Fila ... 2/?id=3182 . Zakupiłem je. Mam pewien problem i nie wiem co z tym fantem zrobić, proszę o nakierowanie mnie. Otóż sprawa wygląda tak, że kółka strasznie wolno się kręcą. Chodzi tutaj praktycznie o wszystkie kółka. Oczywiście jest lekka różnica (np. jedno czy dwa kręcą się trochę szybciej), ale ogólnie wszystkie po 2, 3, może 4 obrotach się zatrzymują. W związku z tym po pewnym czasie jazdy (powiedzmy 15 min) jestem już wykończony, bo coraz ciężej mi jechać. Czy to normalne? Czy łożyska muszą się "rozkręcić", żeby luźniej chodzić? Postaram się po powrocie z pracy zrobić krótki filmik obrazujący jak krótko kółka się kręcą. Z góry dziękuję za wszystkie sugestie.
Ostatnio zmieniony pt maja 18, 2012 1:15 przez joteczek, łącznie zmieniany 2 razy.

wasyl
Prześcigant 4x100mm
Posty: 321
Rejestracja: ndz czerwca 06, 2010 11:15
Moje rolki: Shankel Blade / Twister
Jeżdżę od: 02 sie 2009
Lokalizacja: Wrocek

Re: Rolki po latach

Post autor: wasyl » czw maja 17, 2012 1:55

Może są zle spasowane - powinny raczej kręcić się dobrze.
Spróbuj poluzować trochę śruby .

joteczek
Posty: 21
Rejestracja: czw maja 17, 2012 1:39
Moje rolki: Fila Primo Evo
Jeżdżę od: 05 maja 2012

Re: Rolki po latach

Post autor: joteczek » czw maja 17, 2012 4:46

http://youtu.be/JToIGmiw6mI

Oto jak kręcą się kółka. Czy poluzowanie śrub tutaj coś pomoże?

julek1967
Prześcigant 4x100mm
Posty: 320
Rejestracja: wt maja 27, 2008 4:17
Moje rolki: bont z 4x110
Jeżdżę od: 02 cze 2005

Re: Rolki po latach

Post autor: julek1967 » czw maja 17, 2012 5:38

z tego filmu widac ,że tylko jedno kółko kręci sie w miare dobrze ,to które jest ostatnie na pięcie.wykręc je i zamień np. z pierwszym.Zaobserwuj skutek.zobacz też czy łożyska w kołach są max wciśnięte w nie ,czy nie wystają po za obrys kółek.Poluzuj też jedną dowolną śrube i zobacz jak teraz kółko się kręci .Przy kręcącym się kółku powoli dokręcaj śrube i obserwuj czy kółko zaczyna trzec,czy zwalnia...cdn

joteczek
Posty: 21
Rejestracja: czw maja 17, 2012 1:39
Moje rolki: Fila Primo Evo
Jeżdżę od: 05 maja 2012

Re: Rolki po latach

Post autor: joteczek » czw maja 17, 2012 6:39

Zrobiłem co radziliście, jest trochę lepiej, przynajmniej wszystkie kółka kręcą się dobrych kilka obrotów, jednak nie jest jakoś super ekstra. Może łożyska muszą się wyjeździć dopiero... Zobaczymy jak będzie dalej.

joteczek
Posty: 21
Rejestracja: czw maja 17, 2012 1:39
Moje rolki: Fila Primo Evo
Jeżdżę od: 05 maja 2012

Re: Rolki po latach

Post autor: joteczek » pt maja 18, 2012 7:24

Przespałem się z tym i stwierdziłem, że nie może być tak, że jeżdżę na sprzęcie, który nie pozwala mi swobodnie jeździć. Stąd pomysł o przeczyszczeniu łożysk, na razie metodą nieinwazyjną, czyli bez rozbierania łożyska (tzn ściągania tej blaszki, której później nie można przyczepić z powrotem).

Zgodnie z instrukcją Fila:

Obrazek

potrzebuję rozpuszczalnika mineralnego oraz oliwy technicznej. Proszę o podpowiedź, gdzie takie rzeczy mogę zakupić. Nie wiem również skąd wziąć taki fajny klucz do ściągania łożysk: http://wrotkarstwo.pl/forum/viewtopic.p ... alne#p4803 , no chyba, że ktoś podpowie mi jak wyciągnąć łożyska, gdyż ostatni raz robiłem to w podstawówce...

Będę wdzięczny za pomoc :)

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Rolki po latach

Post autor: Toudi » pt maja 18, 2012 9:16

Jak masz klucz do osiek (ten z zestawu, to nałóż na niego jedną ośkę i tą ośką wyjmij łożyska, ruszając an boki.
A o czyszczeniu dowiesz się wpisując czyszczenie łożysk w wyszukiwarkę na forum - to b. popularny temat.
I czhyba wykąpanie łozysk w calości w nafcie czy benzynie to słaby pomysł, bo jeśli zrobisz to dobrze, to wypłuczesz cały smar ze środka (źle) ajesli nie zrobisz tego dobrze, to wypłuczesz trochę smaru ze środka ale nie bedziesz wiedział ile go zostało i czy czasem z któegoś z łożysk nie wymyłeś całego smaru.
Co zaś dotyczy spasowania kółka z łożyskami i tuleją, to oczywiście delikatne rozkręcenie ratuje sytuację, ale na dłuższą metę to słabe rozwiązanie, szczególnie, jeśli ośki s a wkręcane w płozę, bo ryzykujesz, że w czasie jazdy to się rozkręci.
Pozdrawiam
Piotr

joteczek
Posty: 21
Rejestracja: czw maja 17, 2012 1:39
Moje rolki: Fila Primo Evo
Jeżdżę od: 05 maja 2012

Re: Rolki po latach

Post autor: joteczek » pt maja 18, 2012 9:27

Mam dwa klucze do osiek w zestawie. Poczytałem już trochę na forum, część osób radzi smarowanie smarem, część oliwką. No i właśnie o to mi chodzi. Jak widziałeś zapewne w instrukcji stoi napisane, żeby najpierw wykąpać łożyska w "rozpuszczalniku mineralnym", następnie osuszyć i wykąpać w "oliwie technicznej" - pozostawić w niej łożyska na kilka godzin, aby "oliwa dostała się do środka" - tutaj chyba chodzi o to smarowanie. No i właśnie tym sposobem chciałem wyczyścić te łożyska (stąd pytanie o to gdzie kupić rozpuszczalnik mineralny i oliwę techniczną), ale nie wiem, czy jest sens, skoro są nowe? No ale z jakiegoś powodu się nie kręcą dobrze, prawda? Tak naprawdę to jestem trochę w kropce, kupiłem NOWE rolki w sklepie, zapłaciłem za nie 530 zł, a one kurczaki nie chcą jeździć dobrze, tylko się strasznie w nich męczę (po 15 min jazdy nogi mnie bolą i jestem wykończony, fakt faktem nie mam dobrej kondycji, po to te rolki, ale strasznie ciężko mi się jeździ i czuć podczas jazdy jak niektóre kółka "zostają").

novap
Czterokółkowiec
Posty: 94
Rejestracja: sob lipca 22, 2006 5:36
Moje rolki: Bont Z
Jeżdżę od: 02 maja 2006
Lokalizacja: Złotów

Re: Rolki po latach

Post autor: novap » pt maja 18, 2012 10:42

joteczek pisze: (...) fakt faktem nie mam dobrej kondycji (...)
No właśnie... Może tu jest pies pogrzebany?

joteczek
Posty: 21
Rejestracja: czw maja 17, 2012 1:39
Moje rolki: Fila Primo Evo
Jeżdżę od: 05 maja 2012

Re: Rolki po latach - wolno kręcące się kółka

Post autor: joteczek » pt maja 18, 2012 10:44

Nie sądzę. Jazda rowerem nie sprawie mi problemów, tak samo jak bieganie godzinę 3x w tygodniu podczas gry w Ricocheta. Ewidentnie jest coś nie tak z rolkami, co zresztą widać po niekręcących się kółkach, jak na filmiku.

Rolki od początku tak słabo jeździły, przy jeździe czasem mnie ściągnie, bo koło "zostanie", jak się rozpędzę i po prostu jadę bez poruszania się, to w dość krótkim czasie rolki zwalniają. Mam doświadczenie, bo będąc w podstawówce i liceum 5 lat przejeździłem na rolkach, wtedy jeszcze byłem niezbyt odpowiedzialny i były skoki wzwyżw i w dal (przez pudła), jazda po schodach, itp. Dlatego wydaje mi się, że problem jest jednak w tych konkretnych rolkach, tylko nie wiem co z tym fantem zrobić.

joteczek
Posty: 21
Rejestracja: czw maja 17, 2012 1:39
Moje rolki: Fila Primo Evo
Jeżdżę od: 05 maja 2012

Re: Rolki po latach - wolno kręcące się kółka

Post autor: joteczek » pt maja 18, 2012 10:51

Patrząc na ten filmik: http://www.youtube.com/watch?v=FQu0FtLo ... D9CEB12242, to moje łożyska ABEC7 gorzej się kręcą niż tamte ABEC5 :-/

konnaczynka
Czterokółkowiec
Posty: 52
Rejestracja: pt marca 09, 2012 6:03
Moje rolki: Rollerblade Twister 80
Jeżdżę od: 08 mar 2012

Re: Rolki po latach - wolno kręcące się kółka

Post autor: konnaczynka » pt maja 18, 2012 11:38

nie rozumiem. Skoro kupiłeś NOWE rolki i nie da się na nich jeździć, to dlaczego na Boga nie odniosłeś ich do sklepu jako uszkodzone/niezdatne do jazdy... A teraz jak już przy nich majstujesz to z oddaniem będzie problem. 530 zł piechotą nie chodzi.

joteczek
Posty: 21
Rejestracja: czw maja 17, 2012 1:39
Moje rolki: Fila Primo Evo
Jeżdżę od: 05 maja 2012

Re: Rolki po latach - wolno kręcące się kółka

Post autor: joteczek » pt maja 18, 2012 11:40

Dlatego, że myślałem, iż po kilku jazdach się "rozjeżdżą". Fakt, faktem 2letnia gwarancja niby na nie jest. Poza tym, na razie jeszcze nic nie majstrowałem (odkręciłem koła, przeczyściłem z wierzchu łożyska szmatką i przykręciłem z powrotem). Dlatego zdecydowałem się napisać tutaj na forum i pokazać filmik, czy to tak ma być i się rozjeżdżą, czy faktycznie coś nie halo.

Malix7
Czterokółkowiec
Posty: 73
Rejestracja: ndz kwietnia 16, 2006 2:54
Moje rolki: Fila NRK
Jeżdżę od: 06 kwie 2012
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowe rolki - wolno kręcące się kółka

Post autor: Malix7 » pt maja 18, 2012 2:13

Hej
Mi sie wydaje że to wynika ze słabej twojej kondycji ja też tak mam że po 10 minutach mnie nogi bolą a moja żonka śmiga jak szalona a ja zasapany za nią ,
też miałem podejrzenia że może coś z moimi rolkami jest nie tak i przejechałem się na jej rolkach i to samo wiec cała siła w nogach :)
to tylko wrażenie że któres z kółek zostaje takie jest moje zdanie - a jak masz nowe łożyska nie zabrudzone to możesz je psiknąć nierozbierając jakimś smarem silikonowym lub podobnym, nie polecam wd40 itp.
Sorka nie doczytałem że sporo biegasz i wogóle się sporo ruszasz, jak masz okazje to pożycz na chwile od kogoś rolki i zobaczysz czy tak samo się szybko męczysz.

joteczek
Posty: 21
Rejestracja: czw maja 17, 2012 1:39
Moje rolki: Fila Primo Evo
Jeżdżę od: 05 maja 2012

Re: Nowe rolki - wolno kręcące się kółka

Post autor: joteczek » pt maja 18, 2012 2:16

OK Malix, być może tak jest jak mówisz. Ale czy jeśli tak jest i to tylko mój "wymysł" to kółka powinny się kręcić tak jak na filmiku? Czyli praktycznie 2-3 obroty i koniec?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”