RB Spark 80W+ otarcia+glupie pytaniw

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

dorotxy
Posty: 11
Rejestracja: czw czerwca 07, 2012 12:27
Jeżdżę od: 02 sty 2010

RB Spark 80W+ otarcia+glupie pytaniw

Post autor: dorotxy » czw czerwca 07, 2012 12:43

Hej,

szykuje sie do zakupu rolek Rollerblade Spark 80 W 2011 Obrazek.
Jezdzilam regularnie 10 lat temu, dosc intensywnie i dobrze mi szlo, kilka tygodni temu wypozyczylam rolki na probe i utrzymywalam rownowage, jezdzilam bez problemu, chociaz troche koslawo, nakrecilam sie baardzo pozytywnie!

I mam w zwiazku z tym kilka pytan laika, mam nadzieje, ze potraktujecie mnie lagodnie;):

1. wg miary, moje stopy mierza 25.1 cm. Zaproponowano mi rozmiar 25,5 Rollerblade, jak dla mnie rewelacja (gdyby nie pewien problem, o ktorym ponizej), niestety jestem bardzo meczaca jesli chodzi o zakup jakichkolwiek nawet butow, a co dopiero rolek. KAzde buty przymierzam setki tysiace razy... Akurat rozmiaru 25 nie bylo, wiec niestety nie mam porownania... ale z drugiej strony, czy jest sens kupowac rozmiar 25, skoro stopa mierzy 25.1? Nie wiem czy szukac innego sklepu z pelna rozmiarowka, czy zostac przy 25,5...

2. jak juz pisalam, rolki spisywaly sie swietnie gdyby nie jeden ¨zewnetrzny¨ problem. Dwa tygodnie temu wypozyczylam sobie rolki (Fila NRK, rozmiar 39), ktore po dwoch dniach doslownie zmasakrowaly mi lewa stope. Pod kostka mialam wielki krater, ktory dopiero teraz (10 dni) zaczal ¨zasychac¨. Smaruje sie specyfikami prosto z apteki (dopiero teraz koles ze sklepu mi powiedzial o jakis magicznych plastrach, ktorych on uzywa do hokeja i ktore podobno sa popularne wsrod rolkarzy).
Przymierzane rolki byly jak druga skora gdyby nie wlasnie ta ranka pod kostka... tylkko to miejsce mnie ¨dreczylo¨...

Chce kupic rolki jak najszybciej, tesknie za jezdzeniem, nie wiem jednak czy jest sens kupowac z jeszcze nie wygojona stopa? Z drugiej strony, nie sadze tez, zeby komfort jakos drastycznie mi sie zmienil po wyleczeniu stopy (w sensie, nie sadze, zebym po wyleczeniu nagle przymierzyla rozmiar 40 i ze byloby super).
Jakies rady specjalistow? Czekac az sie wygoi (jak juz pisalam, jest to strup, ktory przeszkadza i ktory ¨czuc¨ po scisnieciu np. butem), czy kupowac juz teraz?

3. pytanie zostawilam na koniec, poniewaz jest dosc, ekhm.. glupie. Zdjecie rolek zalaczone powyzej... Jak widac rolki sa w bardzo jasnym kolorze (pomijam juz te esy floresy, ktore w ogole mi sie nie podobaja). Domyslam sie, ze po intensywnym uzytkowaniu, po jakims czasie rolki te beda obrzydliwie wprost brudne... Czy mozna je w jakis sposob... uprac?

Z gory bardzo Wam dziekuje!!!

Awatar użytkownika
trev79
Czterokółkowiec
Posty: 70
Rejestracja: wt maja 08, 2012 9:35
Moje rolki: Spark XRC
Jeżdżę od: 15 maja 2012
Lokalizacja: ZMC

Re: RB Spark 80W+ otarcia+glupie pytaniw

Post autor: trev79 » czw czerwca 07, 2012 6:57

Ja ze swojej strony mogę napisać, że mam stopę 29.3cm, przymierzałem sparki 29cm i na długość były dobre(nie cisnęły w pace w ogóle) tylko miałem uczucie , że bardzo cisną w podbicie.Jednak je kupiłem i wydaje mi się, że dobrze zrobiłem bo następna rozmiarówka 29.5cm byłaby raczej za luźna. Jako, że Ty też kupujesz rolki od RB to proponowałbym jednak 25cm czyli 39EU. Z własnego doświadczenia widzę, że moje sparki mają mało sztywną cholewkę i zainteresowałbym się jeszcze informacją dla jakich zakresów jest skorupa rolek 39EU.U mnie jest 290-325mm i być może dlatego cholewka nie jest tak dobrze trzymana jak byłaby dla wkładek z końca zakresu czyli np. 32cm.Informacja o rozmiarówce skorupy jest po wewnętrznej stronie koło zapięcia klamry.Kwestia czy mierzyłaś obie stopy (nogi ugięte , stopy dociśnięte i rozpałaszczone), będąc rozgrzaną i w skarpecie do jazdy.
Cztery przyłożenia w jednym meczu

dorotxy
Posty: 11
Rejestracja: czw czerwca 07, 2012 12:27
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: RB Spark 80W+ otarcia+glupie pytaniw

Post autor: dorotxy » czw czerwca 07, 2012 10:40

Hej,
Stopy mierzylam w normalnej skarpecie niestety… ale za to po calym dniu pracy, po 18tej, przeszlam sie pieszo do sklepu (ok 30 min), zeby wlasnie stopy byly jak najbardziej „rozgrzane”. Nadmienie, ze tu gdzie mieszkam akutalnie jest upalnie, wiec stopa sila rzeczy na pewno byla „napuchnieta”. Mam plaskostopie, wiec problemy z podbiciem mi nie groza, raczej czulam, ze te Rollerblade mi „otulaja” i lekko sciskaja male palce od stop (rozmiar 25,5).
Facet ze sklepu mi mowil, ze mam sie nie kierowac rozmiarowka (39), tylkko centymetrami, bo to jest miara uniwersalna, ktorej zaden producent nie zmieni. I ze moim rozmiarem jest 25,5. Kiedy mu powiedzialam, ze FILA NRK Extreme Fit, rozmiar 39 mi zmasakrowal stope, mowil, ze to normalne, bo buty byly baardzo na styk i sie dziwi w ogole ze moglam w nich jezdzic- przyznaje, ze pierwszego dnia bylo OK, drugiego natomiast ledwo co moglam wlozyc stope- inna sprawa, ze bardzo mocno sobie zacisnelam te rolki (kierowalam sie nieslusznie butami narciarskimi- dobrze scisnac, zeby „nie wypasc z butow”).
Nie ukrywam, ze 25,5 wydawaly mi sie byc baaardzo wygodne, ale trudno mi to objektywnie ocenic, wlasnie przez te ranke na lewej stopie.. To powazny zakup... chociaz z drugiej strony, nawet najzwyklejsze trampki mi na poczatku rania stope, wiec az sie boje na sama mysl o rolkach...
I to jest to, z jednej strony sklep bardzo profesjonalny i obsluga wie o co chodzi (sprzedaja tylko rolki i skate), z drugiej nie mieli jednak tego rozmiaru 25, wiec moze chcieli po prostu sprzedac to, co maja...

Awatar użytkownika
chimera
Czterokółkowiec
Posty: 76
Rejestracja: ndz kwietnia 17, 2011 8:23
Moje rolki: Fila NRK Black
Jeżdżę od: 02 lip 2008
Lokalizacja: Puławy

Re: RB Spark 80W+ otarcia+glupie pytaniw

Post autor: chimera » czw czerwca 07, 2012 10:56

Ja jeżdżę w Filach NRK rozmiarowo "na styk" drugi sezon. Stopy "docierały się" przez pierwsze dwa-trzy tygodnie. Rozwiązanie: profesjonalne skarpety i plaster coloplast. Potem nie było już żadnych problemów (przy czym zawsze jeżdżę w skarpetach do rolek). Ja akurat czuję się komfortowo tylko wtedy, kiedy but bardzo ściśle "otula" mi stopę.
... back with speediest sail Zophiel, of Cherubim the swiftest wing, Came flying,

http://chimeranarolkach.blogspot.com/

http://bookwormatthemovies.blogspot.com/

dorotxy
Posty: 11
Rejestracja: czw czerwca 07, 2012 12:27
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: RB Spark 80W+ otarcia+glupie pytaniw

Post autor: dorotxy » czw czerwca 07, 2012 11:10

Ale nie jest tak, ze te Fila NRK extreme fit sa nieco mniejsze niz “normalna” rozmiarowka? Kiedy je wypozyczalam, powiedziano mi, ze jest to dosc nietypowy rozmiar (39), ktory nieco rozni sie od innych 39.
Fakty:
-Jesli chodzi o normalne obuwie, to jestem pomiedzy 38 a 39(w zaleznosci od producenta). Zdarzyly mi sie jedne buty 38,5 z ktorych jestem bardzo zadowolona.
-Fila NRK rozmiar 39 mi zmasakrowaly stope (moze tez zbytnio je zacisnelam, a moze to normalne)
-Wg miary cm, jeden z palcow od obydwoch stop wychodzi nieco poza 25 cm, stopa mierzona w normalnej skarpecie, poznym popoludniem, w upalny dzien, po pol godzinnym spacerze.
- przymierzalam Rollerblade ww. W rozmiarze 25,5 i byly swietne jesli chodzi o dlugosc, „opatulaly mi” male palce u stop (jak juz pisalam, mam plaskostopie), ale ogolnie to czulam sie super, niestety, ze wzgledu na ranke na jednej stopie trudno mi byc obiektywna, no i w sklepie nie mieli rozmiaru 25, czyli nie mialam szansy na porownanie rozmiarow.
Dzieki za dane o plastrze, bede wiedziala na przyszlosc.

GiS
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: ndz maja 13, 2012 6:30
Moje rolki: Twister/Solo PB/Vapor X70
Jeżdżę od: 0- 0-2009

Re: RB Spark 80W+ otarcia+glupie pytaniw

Post autor: GiS » czw czerwca 07, 2012 11:51

cześć!
w temacie wymienionych przez Ciebie rolek Ci nie doradzę, nigdy ich w ręce nie trzymałem, ale ogólnie:
na Twoim miejscu koniecznie bym najpierw wyleczył ranę. Mnie w tym sezonie obtarły nowe łyżwy po wewnętrznej stronie podbicia. Tam gdzie hokejówki maja szew. Najarany bylem jak małpa na banany, wiec jeździłem i tak. Błąd, bo każda jazda w dość twardym bucie powodowała odrywanie się świeżego strupa i w końcu rana sięgała dobre 5 mm w głąb stopy. Musiałem zrobić pauze, aż do całkowitego wyleczenia, a to już fajne nie było. I trwało naprawdę długo:(

A po drugie, mi ranę w miejscu, które opisujesz zrobiły stare rolki, które źle trzymały stopę. Rolka standardowo wyginała mi się wtedy do wewnątrz i plastik cholewki z powodu zbyt cienkiego i ubitego już lainera naciskał na skórę.
Może to jest powodem rany, że jeździłaś w używanych(tak zrozumiałem, bo z wypożyczalni, prawda?)rolkach.
Reasumując: ja na Twoim miejscu mimo ciśnienia na jazdę leczyłbym nogę i poproś niech ściągną Ci mniejszy rozmiar w czasie ww. kuracji(jak się da), a potem kieruj się radami, których pełno na tym Forum jak dobrać rozmiar:)

Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony pt czerwca 08, 2012 9:11 przez GiS, łącznie zmieniany 1 raz.

dorotxy
Posty: 11
Rejestracja: czw czerwca 07, 2012 12:27
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: RB Spark 80W+ otarcia+glupie pytaniw

Post autor: dorotxy » czw czerwca 07, 2012 12:14

Dzieki za rade dotyczaca wygojenia rany... tez wlasnie jestem bardzo nakrecona, od dwoch tygodni marze o rolkach, jest piekna pogoda, a ja nie moge nic zrobic... rana goi sie juz drugi tydzien, wierze, ze w przyszlym tygodniu strup sam mi odpadnie...jak narazie staram sie nie nosic pelnych butow, zeby nie obcierac ranki i zeby sie szybciej wysuszyla, na noc smaruje kremem antybakteryjnym (?) z apteki, a w dzien przemywam jodopowidonem (Rada aptekarza, aczkolwiek nie wygladal na zapalonego rolkarza:P).

Czytalam wszystkie mozliwe watki na tym forum dotyczace przymierzania rolek- tylko wlasnie tak to jest, ze mimo wszystko chcialabym uzyskac jakas „spersonalizowana” rade, dotyczaca akurat mojej sprawy... no, te 25,5 naprawde wydawaly sie wygodne.. cos czuje, ze w sklepie mnie znienawidza, bo mam zamiar chodzic tam kilka razy, przymierzac na spokojnie rozne rozmiary (tzn ten 25 i 25,5), a potem kupic przez internet (ale oczywiscie ze sklepu, w ktorym bede przymierzac- przy zakupach online maja b.dobre oferty pakietow, typu rolki+ plecak+ skarpety, niedostepne w sklepie „na zywo”).

GiS
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: ndz maja 13, 2012 6:30
Moje rolki: Twister/Solo PB/Vapor X70
Jeżdżę od: 0- 0-2009

Re: RB Spark 80W+ otarcia+glupie pytaniw

Post autor: GiS » czw czerwca 07, 2012 12:24

mi strup z rany zszedł po ok. 2 miesiącach od momentu, gdy na poważnie zacząłem go leczyć, czyli od momentu pauzowania. Ale jeździć zacząłem, gdy cały strup był już suchy i po wciśnięciu go palcem nie czułem bólu. Nadal wtedy trzeba uważać, żeby go nie poderwać na brzegach, ale od tamtego momentu goił mi się ładnie pomimo nadrabiania straconego czasu:D

A co do sklepu. Mecz ich bez krępacji skoro i tak planujesz kupić właśnie w tym sklepie. Jeśli gość, który go prowadzi ma z wrotkarstwem wspólnego coś więcej niż nazwę sklepu to na pewno pomoże:)

(ps. słownik sam poprawia słowo rolkarstwem na wrotkarstwem;p Zico, maczałeś w tym palce?:D)
Ostatnio zmieniony pt czerwca 08, 2012 9:15 przez GiS, łącznie zmieniany 1 raz.

dorotxy
Posty: 11
Rejestracja: czw czerwca 07, 2012 12:27
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: RB Spark 80W+ otarcia+glupie pytaniw

Post autor: dorotxy » czw czerwca 07, 2012 12:30

Nie, no to ja jestem jednak lepsza;), bo jak tylko pojawila sie rana, od razu odlozylam rolki (ok, musialam je oddac do wypozyczalni;)) i zaczelam dbac o ranke... widze wyrazna roznice miedzy tym, co bylo tydzien temu, a tym co teraz, wiec naprawde licze i wierze, ze za tydzien, ewentualnie dwa sie poprawi...jak na razie mam strup i boli przy nacisnieciu
Tak, obsluga jest bardzo profesjonalna i zaden to market, tylko porzadny sklep rolkarski+ skate.
Dzieki za rady i chetnie poczytam jeszcze uwagi innych, pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”