Kiedy kupić nowe koła ?

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

h3ymdall
Czterokółkowiec
Posty: 60
Rejestracja: pt kwietnia 05, 2013 7:48
Moje rolki: RB: Twister, Fusion, Kitalpha
Jeżdżę od: 01 lip 2012

Kiedy kupić nowe koła ?

Post autor: h3ymdall » ndz lipca 21, 2013 10:15

Problem natury estetyczno-technicznej:
Jeżeli mam koła w miarę przyzwoite, przez 3 miesiące tracące ok 12-15 mm na średnicy, trzyma się wszystko jak należy i bez pęknięć, to zarzynać do oporu i przestać, gdy jeździ się na plastiku, czy dać do 60 mm z 80 ? Wiem, że jest znaczny wpływ na prędkość - jak z pozostałymi parametrami ?

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kiedy kupić nowe koła ?

Post autor: zico » pn lipca 22, 2013 6:31

Amortyzacja maleje. Wszystko zależy, na co zwracasz uwagę - czy na osiągi, czy na ekonomię.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Pedro
Prześcigant 4x110mm
Posty: 446
Rejestracja: wt czerwca 23, 2009 7:54
Jeżdżę od: 01 kwie 2009
Lokalizacja: Lublin

Re: Kiedy kupić nowe koła ?

Post autor: Pedro » pn lipca 22, 2013 7:52

niektórzy zajeżdżają kółka do ogryzków (pozdro Artur ;-), wskazując na większą zwrotność między kubeczkami przy mniejszych średnicach,
inni (z grubszym portfelem) zmieniają na nowe jak tylko mieści się między nimi palec - im większe tym większa szybkość i komfort jazdy,
ja nie dojeżdżam kółek do plastiku, ale czasami tak do 50-60mm, po czym gdy zakładam nowy setup, wyraźnie odczuwam większą łatwość w prowadzeniu rolki, niektóre triki (np. HTS) przy mniejszych kółkach wymagają włożenia większej siły, po założeniu kółek większych - niemal same się robią
więc to od Ciebie zależy kiedy sobie zmienisz - i tak będziesz musiał nowy zestaw kółek kupić i tak, kwestia tylko kiedy - jak nie masz ciśnienia, czekaj na jakieś promocje, wyprzedaże i docieraj to co masz

h3ymdall
Czterokółkowiec
Posty: 60
Rejestracja: pt kwietnia 05, 2013 7:48
Moje rolki: RB: Twister, Fusion, Kitalpha
Jeżdżę od: 01 lip 2012

Re: Kiedy kupić nowe koła ?

Post autor: h3ymdall » pn lipca 22, 2013 11:59

zico pisze:Amortyzacja maleje. Wszystko zależy, na co zwracasz uwagę - czy na osiągi, czy na ekonomię.
Jako, że każdy jest przypadkiem osobnym: dopiero uczę się "na żywca", na co zwracać uwagę.. na pewno nie obędzie się bez początkowych błędów..
Pedro pisze:zmieniają na nowe jak tylko mieści się między nimi palec
Ponieważ nadmieniono tu niegdyś, że mam skłonność do zbytniego rozkładania pewnych spraw na części, zadam pytanie wyciagająco-dobijające: kciuk, serdeczny, mały czy palec wskazujący ?
Pedro pisze: niektóre triki (np. HTS) przy mniejszych kółkach wymagają włożenia większej siły, po założeniu kółek większych - niemal same się robią
A to już bardzo interesujące.. Cięższe etapy, by potem było lżej..

Dziękuje za podpowiedzi.

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kiedy kupić nowe koła ?

Post autor: Toudi » wt lipca 23, 2013 10:42

h3ymdall pisze:
Pedro pisze:zmieniają na nowe jak tylko mieści się między nimi palec
Ponieważ nadmieniono tu niegdyś, że mam skłonność do zbytniego rozkładania pewnych spraw na części, zadam pytanie wyciagająco-dobijające: kciuk, serdeczny, mały czy palec wskazujący ?
Doświadczeni wrotkarze radzą stosować prostą zasadę: mały palec do slalomowych, serdeczny do fitnesowych i kciuk do szybkich.
Przed tą zasadą ma jednak pierwszeństwo inna, która mówi, że należy zmieniać, jeśli wysokość podeszwy buta od ziemi mierzona na wysokości śródstopia wynosi mniej niż 3 palce: kciuk+ najdłuższy (f...r) + najmniejszy.
Oczywiście prawymi palcami mierzymy przy lewej nodze i odwrotnie. Tu chodzi o zniwelowanie niesymetryczności budowy naszego ciała.
Pozdrawiam
Piotr

h3ymdall
Czterokółkowiec
Posty: 60
Rejestracja: pt kwietnia 05, 2013 7:48
Moje rolki: RB: Twister, Fusion, Kitalpha
Jeżdżę od: 01 lip 2012

Re: Kiedy kupić nowe koła ?

Post autor: h3ymdall » wt lipca 23, 2013 2:35

Rany...popłakałem się ze śmiechu...Genialna odpowiedź
Chapeaux bas

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”