Co jaki czas trzeba wymieniać cześci w rolce?

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

archiveDB
Posty: 33
Rejestracja: śr sierpnia 03, 2011 3:26
Jeżdżę od: 02 wrz 2011

Co jaki czas trzeba wymieniać cześci w rolce?

Post autor: archiveDB » wt maja 27, 2014 8:59

Pod koniec zeszłego sezonu kupiłem Seby FRX, jeździłem w nich w miarę regularnie, 2-3x w tygodniu po godzince na parkingu. Pół sierpnia, cały wrzesień, kawałek października. Myślę, że koło 50h nastukałem.

W tym roku śmigam dużo bardziej na poważnie, dwa ostatnie tygodnie codziennie po 1-2h i mam nadzieję utrzymać tempo. Jeżdżę po płaskiej, dobrej nawierzchni, ale niestety co jakiś czas trafiają mi się strzelające na boki kamienie czy inne patyki.

Jedyną rzeczą jaką robiłem przy moich rolkach od zeszłego roku była przekładka kółek (w zeszłym roku uczyłem się T-stopu):

Obrazek

Zrobiłem dziś mały przegląd kół i są okej, jedno jest lekko przytarte, coś między A i B:

Obrazek

I tutaj pytanie - jak dbać o rolki i kiedy coś w nich wymienić? Ten sezon jeszcze pojeżdżę? Wiem, że brzmi jak wróżenie z fusów, ale zastanawiam się czy są jakieś standardy, orientacyjne czasy eksploatacji rolek czy po prostu wymieniacie kółka, łożyska (i co tam jeszcze można wymieniać) dopiero jak coś się stanie / jest nie tak / Wam nie pasuje? :)

Wielkie dzięki!

Piotrek1986
Posty: 37
Rejestracja: śr marca 26, 2014 2:01
Moje rolki: Bont Jet 100/Twister 80

Re: Co jaki czas trzeba wymieniać cześci w rolce?

Post autor: Piotrek1986 » wt maja 27, 2014 9:41

Co do kółek musisz sam obserwować i na pewno nie doprowadzić do obrazku z literką C i D, później jak zamienisz jazda będzie bardzo nieprzyjemna, bo rolka będzie się wykręcała i będzie ściągało rolkę w kierunku gdzie jest więcej starte. Sam na początku miałem z tym problemy ale z czasem człowiek ogarnia kiedy musi zamienić i nie jest to zawsze tak jak na obrazku bo u każdego kółka ścierają się inaczej.

Pierwszych rolek w ogóle nie przeglądałem miałem to gdzieś i źle to się dla nich skończyło. Obecne staram się pieścić ile się da. Po każdej jeździe czyszczonko pędzelkiem i ogólne sprawdzanie, oliwienie łożysk co jakieś 100 km.

Radziłbym ogarnięcie łożysk czyli otworzenie i wyczyszczenie (poszukaj na forum jest dokładnie napisane co i jak) kupować nowych nie ma sensu. Co do kółek tutaj już można pomyśleć nad zakupem nowych lepszych. Ja swoje wymieniłem jak wielkość spadła poniżej 70mm (68-67) i były to oryginalne czyli słabej jakości. W porównaniu do nowych Hyper Create to niebo a ziemia.

doc_strus
Czterokółkowiec
Posty: 85
Rejestracja: sob lutego 22, 2014 3:06
Moje rolki: FR2
Jeżdżę od: 02 sty 1997

Re: Co jaki czas trzeba wymieniać cześci w rolce?

Post autor: doc_strus » wt maja 27, 2014 10:01

Poczytaj trochę o tym i zacznij serwisować sprzęt a częstotliwość serwisowania i wszelkich zabiegów, wyjdzie w praniu. Tak od siebie dodam że warto raz po raz sprawdzić wszystkie śruby a ośki lepiej co jakiś czas odkręcić i przykręcić żeby się nie zapiekly.

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Co jaki czas trzeba wymieniać cześci w rolce?

Post autor: Toudi » wt maja 27, 2014 11:26

No i lożyska czyścić, kiedy wydają dziwne dźwięki lub chroboczą.
Nie wiem, jakie masz rolki ale oprócz sprawdzania osiek warto też raz na miesiąc albo coś koło tego sprawdzić dokręcenie płozy do buta.
Pozdrawiam
Piotr

archiveDB
Posty: 33
Rejestracja: śr sierpnia 03, 2011 3:26
Jeżdżę od: 02 wrz 2011

Re: Co jaki czas trzeba wymieniać cześci w rolce?

Post autor: archiveDB » sob kwietnia 16, 2016 10:44

Trochę spóźnione, ale wielkie dzięki wszystkim za pomoc, bardziej doświadczeni koledzy na żywo polecili jeździć dalej, nadal te same kółka katuję, ale przymierzam się do nowych :)

Jeszcze raz dziękuję!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”