Które z kółek o węższym profilu

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

OTomek
Posty: 3
Rejestracja: pt marca 21, 2014 11:36
Moje rolki: Rollerblade Twister
Jeżdżę od: 01 lip 2012

Które z kółek o węższym profilu

Post autor: OTomek » pt stycznia 15, 2016 1:38

Witam wszystkich miłośników jazdy na rolkach. Jeżdżę na rolkach RB Twister na kółkach fabrycznych (80A) i czuję, że powinienem wymienić kółka. Wiem, ze te fabryczne są nie najlepsze jakościowo (miękkie). Moje preferencje: uwielbiam jazdę do przodu, włączając w to przeplatankę, wchodzenie w wiraże, czasem zakręcę ósemkę. Nazwijmy to jazdą fitness. Raczej jeżdżę po suchej nawierzchni, chyba że dzień wcześniej padało i jeszcze droga nie zdążyła wyschnąć. Ponieważ zależy mi na szybszej jeździe, myślę o wyborze kółek o węższym profilu. Wybór ograniczyłem do trzech modeli:
a) Hyper Create
b) Matter Juice
c) Rollerblade Hydroogen

I tutaj pojawiają się moje pytania:

1. Czy są istotne różnice pomiędzy wymienionymi kółkami, jeśli tak to jakie?
2. Cenowo najkorzystniej wychodzą Hyper Create, czy warto dopłacać do Matter Juice?
3. Ważę 68 kg. Jaka jest najlepsza twardość kółek do mojej wagi?
4. Czy jest różnica w twardości Matter Juice F1 a Hyper Create 84A?
5, Czy wraz z wymianą kółek trzeba/warto wymienić tulejki?
6. Czy Am-Wing robi kółka na 80mm? Jak czytam forum widzę, że doświadczeni rolkarze je polecają.

Wszystkich, którzy wyznają się w temacie, mieli możliwość porównania tych kółek, proszę o odpowiedź..

OTomek
Posty: 3
Rejestracja: pt marca 21, 2014 11:36
Moje rolki: Rollerblade Twister
Jeżdżę od: 01 lip 2012

Re: Które z kółek o węższym profilu

Post autor: OTomek » sob stycznia 23, 2016 11:33

No tak, teraz jest sezon i wszyscy jeżdżą na łyżw....tfu, rolkach i nie myślą o wymianie kółek. Ja chciałem spokojnie przygotować się na wiosnę, stąd wywołanie tematu, a sądzę, że taka wiedza- umiejscowiona w jednym miejscu może być dla niektórych przydatna Być może tematykę nurtujących mnie pytań umieściłem w złym dziale, jeśli tak, może warto go przenieść do innego działu (freestyle? fitness?) Cząstkową wiedzę znalazłem w innych tamatach na forum, jednak jest ona dość rozproszona. Ostatecznie uzyskałem odpowiedzi werując intensywnie forum i bezpośrednio u Zica (mam nadzieję, że mogę się powołać?) i na ich podstawie dokonałem wyboru. Mam nadzieję, że niczego nie pokręciłem:

1. Najważniejsze: różnice są, chociaż są to różnice dość wysublimowane, wszystkie wymienione koła są z górnej półki i dla przeciętnego amatora jazdy do przodu mogą być nieistotne. Wybór określają więc indywidualne preferencje – trzymanie się nawierzchni, szybkość, solidność huba, żywotność, kolorystyka no i cena. (może ktoś doda jeszcze jakąś cechę?) Znając te parametry można sobie opracować nawet ranking.

2. No właśnie, Hydrogeny wypadają jak dla mnie „ciut” za drogo, więc mnie zbyt nie interesowały. Create mają trochę lepsze trzymanie na suchej nawierzchni i solidniejszy hub od Juice, Juice znowu jest trochę szybszy. Kolor - kwestia gustu.

4. Zacznę od „czwórki”. Znalazłem na forum odpowiedniki twardości Matter Juice:
F2 – 83-84A
F1 - 86A
F0 – 88A
czyli jest różnica o jeden stopień twardości.

3. Tutaj wybór i tak daje tylko Juice. Hyper Create i RB Hydrogen mają 85A czyli pomiędzy F1 a F2 Juice. Rozumiem, że właśnie najpopularniejsza twardość Juica – F1 daje tę trochę lepszą szybkość kosztem trzymania się nawierzchni.

5. Na moim, raczej średnim etapie rozwoju darowałem sobie wymianę tulejek. Rozumiem, że jest to istotne w speedzie.

6. AM-Wingi rozpoczynają się od 84mm, szkoda, gdyż mają bardzo dobre noty. Rozważałem nawet wymianę szyny pod nie, ale zrezygnowałem. Jak już to wymieniłbym pod koła 90mm, ale z drugiej strony skorupa Twistera nie widzi mi się jako rolka typowo do fitnesu – jest zbyt ciężka.

Ostatecznie wybrałem i kupiłem Hyper Create - dla mnie istotne było trzymanie się nawierzchni (wide twardość), kolor i cena. Bałęm się że Juice F2 już będą ciut za miękkie i wolne, F1-twarde i przez to mniej komfortowe, a żółty kolor za bardzo do mnie nie przemawia.

Poniewczasie znalazłem jeszcze na forum polecane koła Undercover Powerblading Team – mają stożkowy profil i myślę, że są z tej samej półki co wymienionymi przeze mnie wyżej.

Jeśli ktoś z forumowiczów może moje wywody uzupełnić o jakieś cenne uwagi lub skorygować błędy w oparciu o własną wiedzę i doświadczenia - bardzo proszę, myślę, że na tej wiedzy wszyscy skorzystają. Pozdrawiam wszystkich.

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Które z kółek o węższym profilu

Post autor: Pinnhead » ndz stycznia 31, 2016 9:10

Z tymi tulejkami to jest tak, że wymieniać nie trzeba o ile pasują. Jeżeli będą za wąskie to będą hamować łożyska.
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

OTomek
Posty: 3
Rejestracja: pt marca 21, 2014 11:36
Moje rolki: Rollerblade Twister
Jeżdżę od: 01 lip 2012

Re: Które z kółek o węższym profilu

Post autor: OTomek » ndz stycznia 31, 2016 4:17

Tak, już to odkryłem. Wymieniłem kółka, przełożyłem tulejki i przy okazji wyczyściłem łożyska. Wszystko razem bardzo ładnie się kręci, tulejki wg mnie pasują. Nie mierzyłem suwmiarką, ale po dokręceniu ośki kółka nie zwalniają - czyli powinno być dobrze.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”