Prawo a rolkarze

Bezpieczeństwo w jeździe na wrotkach (rolkach / rolki)
Inline skating safety

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
chimera
Czterokółkowiec
Posty: 76
Rejestracja: ndz kwietnia 17, 2011 8:23
Moje rolki: Fila NRK Black
Jeżdżę od: 02 lip 2008
Lokalizacja: Puławy

Re: Prawo a rolkarze

Post autor: chimera » ndz lipca 31, 2011 2:39

Hej - biorąc pod uwagę, że u mnie całe miasto wybrukowane jest mało sympatyczną kostką, często korzystam ze ścieżek rowerowych i ulicy. Jak na razie nikt mnie się nie czepiał (mało osób u nas jeździ, tak więc jestem chyba bardziej ciekawostką niż zagrożeniem), ale chciałbym zapytać, czy wiecie, co mi teoretycznie grozi za korzystanie z ulicy i czy mogę się jakoś bronić w razie konfrontacji z policją?

Pozdrawiam

PS Ale znaki zakazu jazdy na rolkach pojawiają się u nas przez supermarketami, gdzie akurat kostka jest dobra :-( W ogóle jak opowiadacie o tych ścieżkach za granicą, to mam wrażenie, że u nas w kraju wszystko robi się, aby człowiekowi życie utrudnić.
... back with speediest sail Zophiel, of Cherubim the swiftest wing, Came flying,

http://chimeranarolkach.blogspot.com/

http://bookwormatthemovies.blogspot.com/

micles
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 249
Rejestracja: śr listopada 25, 2009 2:25

Re: Prawo a rolkarze

Post autor: micles » ndz lipca 31, 2011 2:55

chimera pisze:czy wiecie, co mi teoretycznie grozi za korzystanie z ulicy i czy mogę się jakoś bronić w razie konfrontacji z policją?
50zł za przechodzenie w niedozwolonym miejscu :)

ważka
Posty: 24
Rejestracja: ndz kwietnia 03, 2011 8:11
Moje rolki: średnie
Jeżdżę od: 02 sty 1999

Re: Prawo a rolkarze

Post autor: ważka » ndz lipca 31, 2011 3:43

Ostatnio miałem spotkanie z policjantem,naszczęście trafiłem na rozgarniętego,powiedział mi że nie wolno,ja że trenuję na maraton i na tym się skończyło,dodam że jechałem drogą prowadzącą do niemiec,ruch samochodów co około 3min,
Po niemieckiej str jest ścieżka i tam właśnie można spokojnie śmigać,jest tam tylko parę sporych zjazdów,czego nie lubię bo boję się że mogę wkońcu zaliczyć glebę.

micles
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 249
Rejestracja: śr listopada 25, 2009 2:25

Re: Prawo a rolkarze

Post autor: micles » ndz lipca 31, 2011 6:12

Ćwicz także i takie elementy, bo nigdy nie wiadomo kiedy się umiejętności nadprogramowe przydadzą :)

ważka
Posty: 24
Rejestracja: ndz kwietnia 03, 2011 8:11
Moje rolki: średnie
Jeżdżę od: 02 sty 1999

Re: Prawo a rolkarze

Post autor: ważka » ndz lipca 31, 2011 7:01

Daje radę, ale jak jest naprawdę stromy zjazd,to może być :o ,bo ta ściecha jest przez las no i jest sporo patyków i szyszek,do tego rowerzyści a nie wszyscy rozumieją jak jedzie się na rolkach z górki slalomem między szyszkami. :wink: :lol:

Delvardian
Posty: 5
Rejestracja: śr listopada 23, 2011 5:35
Jeżdżę od: 10 lis 2011

Re: Prawo a rolkarze

Post autor: Delvardian » śr listopada 23, 2011 5:44

Poodgrzewam trochę temat. Dostał ktoś we Wrocławiu mandat za jazdę po ścieżkach rowerowych ? Ostatnio zdarza mi się korzystać ze ścieżki Arkady - Rondo, tam gdzie jest, bo chodnikiem tam jeździ się beznadziejnie. I nie wiem czy czuć się zagrożoną czy wrocławska policja należy do tych bardziej wyrozumiałych.

micles
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 249
Rejestracja: śr listopada 25, 2009 2:25

Re: Prawo a rolkarze

Post autor: micles » śr listopada 23, 2011 9:08

Z tego co się orientuję, to mandaty wystąpiły tylko w Trójmieście, w znikomej ilości.

radzioool
Posty: 48
Rejestracja: sob maja 01, 2010 11:49
Jeżdżę od: 12 lip 2005

Re: Prawo a rolkarze

Post autor: radzioool » śr grudnia 28, 2011 6:29

a jak ma się sytuacja,jeśli chodzi o tereny prywatne? np jakiś parking supermarketu? policja teraz może wystawiać mandaty? bo chyba coś się pozmieniało,ale nie jestem pewny...

piojob
Posty: 36
Rejestracja: pn lipca 04, 2011 8:21
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Prawo a rolkarze

Post autor: piojob » śr grudnia 28, 2011 9:39

Na parkingu supermarketu obowiązują takie same zasady (przepisy) jak na ulicy (drodze publicznej).

radzioool
Posty: 48
Rejestracja: sob maja 01, 2010 11:49
Jeżdżę od: 12 lip 2005

Re: Prawo a rolkarze

Post autor: radzioool » czw grudnia 29, 2011 12:38

ale droga publiczna a teren prywatny to są dwie różne rzeczy...i ponoć jakoś od lipca tego roku policja może wystawić mandat, a przedtem nie mogła...i moje pytanie brzmi czy faktycznie tak jest...?

piojob
Posty: 36
Rejestracja: pn lipca 04, 2011 8:21
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Prawo a rolkarze

Post autor: piojob » czw grudnia 29, 2011 8:29


mad_season_99
Posty: 9
Rejestracja: czw lipca 14, 2011 9:17
Moje rolki: niby FusX3/Twister/Tempest
Jeżdżę od: 0- 0-2005

Re: Prawo a rolkarze

Post autor: mad_season_99 » czw grudnia 29, 2011 10:28

Art. 1. par.1. Ustawy Prawa o ruchu drogowym mówi: "Ustawa określa: zasady ruchu na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu...". Toteż jeśli na wjeździe na parking znajduje się znak D-52 "strefa ruchu" - na parkingu obowiązują przepisy o ruchu drogowym, więc można dostać mandat. Jeśli właściciel/zarządca terenu wyżej wspomnianego znaku nie postawił, nie można tym samym stosować zapisów w/w ustawy. Natomiast pojęcie "drogi publicznej" oraz "strefy zamieszkania" definiuje Ustawa o drogach publicznych. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że dotychczas jeżdżąc notorycznie po parkingach oznaczonych, jako "strefa ruchu" nie zostałem ukarany, mimo, że wielokrotnie obserwowała mnie policja :) Jednak może to być jedynie kwestia czasu... i powiększającego się deficytu budżetowego ;) Sytuacja uległa zmianie podczas tegorocznej nowelizacji ustawy. Wcześniej policja, co do kwestii ruchu drogowego na tych terenach (w końcu prywatnych), nie miała żadnych praw.

radzioool
Posty: 48
Rejestracja: sob maja 01, 2010 11:49
Jeżdżę od: 12 lip 2005

Re: Prawo a rolkarze

Post autor: radzioool » pt grudnia 30, 2011 6:32

no właśnie o to mi chodziło...o tą nowelizację,która miała miejsce w tym roku...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Bezpieczeństwo i wrotki (rolki) / Safety”