Przesiadka na niski but

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
Lucas
Posty: 30
Rejestracja: sob sierpnia 06, 2011 1:44
Moje rolki: RB-Luigino/USD Grycon
Jeżdżę od: 0- 0-2000
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Przesiadka na niski but

Post autor: Lucas » sob sierpnia 06, 2011 2:02

Po pierwsze to witam:).

Mam pewne plany ale również i wątpliwości. Otóż moje K2 Moto 90 powoli dogorywają i przy kupnie następnych rolek zastanawiam się nad przesiadką na w pełni szybkościowe rolki z niskim butem.
Czy z taką przesiadką wiąże się jakieś większe ryzyko? Zdaję sobie sprawę, że trzymanie jest trochę inne i trzeba jeździć dosyć nisko, szczerze uważam siebie za dość zaawansowanego rolkarza i chyba nie powinienem mieć z tym problemu, może jednak jest coś więcej o czym powinienem wiedzieć, (jakby co, to czytałem poradnik Zico:) ) czy nie wypada się przed tym jakoś odpowiednio przygotować - ćwiczenia mięśni itp?

Sprzęt pewnie będę kupował dopiero w przyszłym roku, patrząc po dostępnych modelach (i cenach) zastanawiam się, czy nie lepiej samemu sobie wszystko skompletować: np. but Powerslide R2/R4 (ale to się okaże, jak będę miał okazję przymierzyć), szyna 195mm (mam małą stopę - czy to nie będzie problem przy rozmiarze 41-42?) pod 4x100 albo nawet 4x110 (całe szczęście jestem niski to może łatwiej będzie mi trzymać równowagę) a kółka to już się okaże, ostatnio jeżdżę na Schankel Edge+G i przyznam, że bardzo jestem zadowolony, szczególnie za taką cenę.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Przesiadka na niski but

Post autor: zico » sob sierpnia 06, 2011 2:36

110mm odpuść sobie na starcie. Ćwiczenie mięśnie możesz sobie na razie odpuścić, no chyba, że jedynie chociaż wzmocnienie stawu skokowego. Jeszcze nie wiadomo jakie się uruchomią jak staniesz na niskim bucie :lol: Co do wyboru butów: R2 oraz R4 są strasznie miękkie w stawie skokowym, dużo siły odepchnięcia pójdzie w powietrze - pisałem o tym w poradniku. One są nawet miększe niż większość rekreacji... Dobrej klasy (szybkich) butów ceną nie oszukasz, bo, że but jest niski to nie znaczy, że jest szybki - oczywiście odejmując możliwości techniczne danego zawodnika.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Lucas
Posty: 30
Rejestracja: sob sierpnia 06, 2011 1:44
Moje rolki: RB-Luigino/USD Grycon
Jeżdżę od: 0- 0-2000
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Przesiadka na niski but

Post autor: Lucas » sob sierpnia 06, 2011 5:21

Dzięki za uświadomienie mnie z tymi butami. A w jakim kontekście odradzasz 110mm? Czy po prostu zyski na szybkości są nieproporcjonalnie małe to utraty stabilności?

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Przesiadka na niski but

Post autor: zico » sob sierpnia 06, 2011 11:00

Lucas pisze:A w jakim kontekście odradzasz 110mm? Czy po prostu zyski na szybkości są nieproporcjonalnie małe to utraty stabilności?
Ująłeś to bardzo dobrze i sam sobie odpowiedziałeś na to pytanie. Miałem wiele "przypadków", którym zamieniłem konfigurację na mniejszą, a zyski były nawet rzędu 15 minut na maratonie. Technika jazdy jest najważniejsza, a i czym wyżej to tym trudniej z nią.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

pz34
Prześcigant 4x110mm
Posty: 401
Rejestracja: ndz sierpnia 29, 2010 8:06
Moje rolki: Tarrega

Re: Przesiadka na niski but

Post autor: pz34 » ndz sierpnia 07, 2011 10:48

Sadzę że: możesz być po prostu nieprzygotowany do takich obciążeń jakie są na 4x110. Będziesz miał frajdę bo te rolki będą szybkie (z wiatrem) ale ogólnie będziesz się szybko zajeżdżał. Secundo: technika, technika, technika. Czytanie poradników Zica na pewno pomaga ale.... trzeba jeździć i ćwiczyć, odpowiednia pozycja itp. Kolejna ważna sprawa to ustawienie płozy żeby nie jeździć na ''krzywych przegubach''. Krzywe płozy,kolana = strata energii. Warto poświecić na to więcej czasu. Jeżeli chodzi o równowagę to zdziwisz się jak takie rolki dobrze trzymają (pod warunkiem dobrze ustawionych szyn). Ja w swoich robię obroty, przeplatanki, jeżdżę na jednej nodze, skaczę itp.

Pozdrawiam
Łukasz
Ostatnio zmieniony ndz sierpnia 07, 2011 7:58 przez pz34, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Łukasz

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Przesiadka na niski but

Post autor: zico » ndz sierpnia 07, 2011 11:23

pz34 pisze:Kolejna ważna sprawa to ustawienie płozy żeby nie jeździć na ''krzywych przegubach''. Krzywe płozy,kolana = strata energii.
"Krzywe przeguby" też się robią od zbyt luźnego czy miękkiego buta.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Adi01
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 103
Rejestracja: pt sierpnia 20, 2010 7:01
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Przesiadka na niski but

Post autor: Adi01 » pn sierpnia 08, 2011 7:33

zico pisze: R2 oraz R4 są strasznie miękkie w stawie skokowym
Czy ja wiem :?: Pod koniec maja kupowałem R4 i na początku podmieniłem szynę na 4x90 żeby przyzwyczaić się do niższych butów. Osiecznicę pojechałem jeszcze na tej hybrydzie bo zauważyłem, że na tym układzie mam lepszy czas niż na większym podwoziu. Po Osiecznicy wróciłem do fabrycznego układu i jeżdżę na tym prawie codziennie. Nie mogę tym butom nic zarzucić, lepiej się w nich jeździ niż w fitnesach (lżejsze, bardzo dobrze trzymają stopę) i co ważniejsze nie mam żadnych odcisków, otarć itp. Wprawdzie jeszcze nie ma docelowego zysku prędkości o 11% ale i tak jest teraz szybciej niż na 90mm - wg mnie to kwestia techniki a nie sprzętu.
Jak dla mnie to wystarczą na najbliższe 4-5 lat a potem pomyślę o 110-kach.
Lucas, przesiadka z 90mm na 110mm to faktycznie kiepski pomysł - raczej bierz coś 4x100, 3x100+1x90.

P.S. R2 są chyba twardsze od R4, takie miałem wrażenie mierząc jedne i drugie.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Przesiadka na niski but

Post autor: zico » pn sierpnia 08, 2011 8:10

A porównywałeś do jakichkolwiek innych? :) Fizyka - jak masz miękki bambosz na nogach, to nie ma bata: część energii odepchnięcia idzie w powietrze! Technika za dużo tutaj nie pomoże. Sztywny, dobrze trzymający but będzie przenosić tej siły dużo więcej. Ot, czyste zasady fizyki. R2 i R4 to bambosze, sam zauważyłeś, że Tobie leżą. Z reguły albo coś leży na nogach, bo jest miękkie, albo coś jest sztywne i masz lepsze osiągi dzięki temu, ale zazwyczaj mniej komfortu. Artykuł jest na forum na ten temat.
Warto poczekać, aż odezwą się osoby, które zmieniły sprzęt na sztywniejszy i lepiej trzymający, nie tylko też ja poczułem różnicę w osiągach, a techniki mi nic nie przybyło gdy zmieniałem buty... Lepsze osiągi mają Bayya, Aga, Mirek z Gdańska... Dużo by wymieniać.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Mirek_83
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 8:44
Moje rolki: Simmons PRO M1
Jeżdżę od: 01 maja 2007
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Przesiadka na niski but

Post autor: Mirek_83 » pn sierpnia 08, 2011 2:02

zico pisze:Lepsze osiągi mają Bayya, Aga, Mirek z Gdańska... Dużo by wymieniać.
Potwierdzam! sprzęt pomógł mi bardzo, zupełnie inne trzymanie stopy. Nie skupiając się na innych aspektach (technika, poprawa wydolności), wreszcie mam but dla siebie, pomimo, że jest wg mnie sztywniejszy od poprzedniego też niskiego, też wykonanego z włókna węglowego... Odpowiedni dobór buta to PODSTAWA, sztywności tutaj nie trzeba się obawiać. Zdarzyło mi się w moich prowadzić zajęcia 4 godziny i jakieś tam odrętwienie stopy się pojawiło, ale naprawdę dłuuuugo miałem je na nogach:)

pz34
Prześcigant 4x110mm
Posty: 401
Rejestracja: ndz sierpnia 29, 2010 8:06
Moje rolki: Tarrega

Re: Przesiadka na niski but

Post autor: pz34 » pn sierpnia 08, 2011 6:25

Ja śmigam na Racemachine. Na początku wydawało mi się, że są super wygodne, zresztą tak było póki nie zacząłem na nich szybciej jeździć. Wtedy zaczął się okres plastrów. Trwało to miesiąc. Najwięcej obtarć miałem po szybkich sprintach lub gwałtownych startach. Teraz już nie mam żadnych problemów, zdarza mi się jeździć dwa razy dziennie po 3-4 godziny i nic. Stopy czują się ok. Sądzę, że teraz na każdym niskim dobrze dopasowanym bucie nie będę miał problemów z obtarciami. Chyba można to porównać to skóry pod paznokciami u gitarzystów. Raz stwardnieje i już tak zostaje tak jak skóra na stopach w miejscach gdzie były obtarcia. Byle nóg za długo nie moczyć w jeziorze bo wyników nie będzie ;)

Pozdrawiam
Łukasz
Pozdrawiam
Łukasz

Awatar użytkownika
Lucas
Posty: 30
Rejestracja: sob sierpnia 06, 2011 1:44
Moje rolki: RB-Luigino/USD Grycon
Jeżdżę od: 0- 0-2000
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Przesiadka na niski but

Post autor: Lucas » pn sierpnia 08, 2011 6:50

pz34 pisze:Chyba można to porównać to skóry pod paznokciami u gitarzystów. Raz stwardnieje i już tak zostaje tak jak skóra na stopach w miejscach gdzie były obtarcia.
Coś w tym jest:), na początku sezonu po 2-3 pierwszych jazdach jakieś tam odciski i obtarcia się zdarzają, potem zapominam, że taki problem w ogóle istnieje.

Dziękuję wszystkim za rady i opinie, dla pewności jeszcze zapytam - chyba nie ma sensu montować kół 100mm pod płozę na 110mm w razie gdybym się kiedyś jednak zdecydował na większe?

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Przesiadka na niski but

Post autor: zico » pn sierpnia 08, 2011 6:58

W sumie możesz zamontować, jednak wszystko zależy jakie masz "gabaryty" i możliwości motoryczne. Niektórym długa szyna może przeszkadzać, a do takich mogą należeć 4x110mm. Świetnym ostatnio dosyć często stosowanym rozwiązaniem jest szyna 3x110 1x100 gdzie na początek można włożyć 3x100 1x90.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Lucas
Posty: 30
Rejestracja: sob sierpnia 06, 2011 1:44
Moje rolki: RB-Luigino/USD Grycon
Jeżdżę od: 0- 0-2000
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Przesiadka na niski but

Post autor: Lucas » pn sierpnia 08, 2011 7:14

No właśnie, czy setup 3x100+90 jest tylko po to, by pasował do krótszej płozy 165mm czy ma to jakieś dodatkowe zastosowanie? Co do gabarytów, jak już pisałem, jestem dość niski - 168cm przy ok. 67 kg wagi (ostatnio całe szczęście trochę spada, mam nadzieję, że powrócę do 65kg).

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Przesiadka na niski but

Post autor: zico » pn sierpnia 08, 2011 7:26

Nie tylko, że mocowanie 165mm, ale najważniejsza rzecz w całym wrotkarstwie - nisko osadzony środek ciężkości, równowaga itp. itd.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
bayya
Szybszy niż Chuck Norris na 4x110mm
Posty: 632
Rejestracja: pn kwietnia 16, 2007 11:38
Moje rolki: Simmons Racing Tarrega 4x100
Jeżdżę od: 01 kwie 2007
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Przesiadka na niski but

Post autor: bayya » wt sierpnia 09, 2011 9:02

Lucas pisze:No właśnie, czy setup 3x100+90 jest tylko po to, by pasował do krótszej płozy 165mm czy ma to jakieś dodatkowe zastosowanie? Co do gabarytów, jak już pisałem, jestem dość niski - 168cm przy ok. 67 kg wagi (ostatnio całe szczęście trochę spada, mam nadzieję, że powrócę do 65kg).
Myślę, że gabaryty nie mają większego znaczenia. Ja jestem prawie 10cm niższa od Ciebie no i ważę też ponad 10kg mniej niż Ty i jeżdżę na 4x100mm i myślę że ten zestaw się całkiem nieźle sprawdza. Bardzo dużo wg mnie zależy od techniki jazdy, a im niżej jest środek ciężkości tym łatwiej zapanować nad rolkami i nauczyć się tej właściwej techniki. Co do rozstawu 165mm - te rozstawy są robione głównie dla dzieci, które mają mniejszą stopę, ja mam rozmiar stopy 37 ( a więc mniejszy niż Ty) i jeżdżę na rozstawie 195mm. Teraz większość szyn jest robiona pod rozstaw 195mm, i kupując takie buty, będziesz miał w przyszłości większe opcje wyboru chcąc zmienić podwozie.
Co do wyników, rzeczywiście po przesiadce na sztywniejszy but, osiągi się znacznie poprawiły. W prawdzie długo trwał okres "adaptacyjny", ale już po kilku jazdach poczułam niesamowity komfort, a co za tym idzie przyjemność z jazdy, nie wspominając już o przełożeniu siły odepchnięcia na prędkość. Jeżdżąc w racemachinach walczyłam o każdą minutkę na maratonie, po przesiadce na simmonsy poprawiłam rekord życiowy o ponad 8 minut!!! (z 1:29:50 na 1:21:15) Nie mówię, że rolki same jeżdżą, bo tak nie jest! Kluczem do sukcesu są treningi, ale buty mogą niesamowicie w tym pomóc! :D
Pozdrawiam Basia

Obrazek

BIURO PROJEKTOWE
BAJA PROJECT
www.bajaproject.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”